19.05.2017 08:37

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919'da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'a ayak bastı ve Kurtuluş Savaşı'nın zeminini hazırladı. Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasının 98’inci yıl dönümü bugün Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak da coşkuyla kutlanıyor.
Ege'de 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

19 MAYIS Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, İzmir'de olduğu gibi Ege Bölgesi'nin diğer illeri ve ilçelerinde de coşkuyla kutlandı.

Aydın'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları valilik binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başladı. Daha sonra Adnan Menderes Stadı'na devam edilen kutlamalarda öğrenciler, 19 Mayıs'la ilgili şiirler okudu. Öğrencilerin oynadığı halk oyunları gösterisi ilgiyle izlendi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü güreş takımı, öğrencilerinin ve Cumhuriyet Lisesi öğrencilerinin jimnastik gösterisi yapıldı. Ayrıca Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak ve Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu, öğrencilerin yaptıkları 'Ebru' çalışmasının başına geçerek önlük giydi. Vali Koçak ve Başkan Çerçioğlu, birlikte 'Ebru' çalışması yaparak objektiflere poz verdi. Vali Koçak, Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu ve Garnizon Komutanı Personel Albay Mehmet Parım'ın da aralarında bulunduğu protokol törene katılırken, programı az sayıda vatandaşın izlemesi dikkat çekti.

Kuşadası İlçesi'ndeki tören, Atatürk Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Gençlik Spor İlçe Müdürü Canan Gürer Temiztürk'ün anıta çelenk koymasıyla tören başladı. Atatürk'ün gençliğe hitabesi ile gençliğin Atatürk'e cevabını seslendirilmesinden sonra, halk oyunları ekipleri gösteriler yaptı. Törenleri Kuşadası Kaymakamlığı'na vekalet eden Efeler Kaymakamı İzzettin Sevgili, Belediye Başkanı CHP'li Özer Kayalı, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu izledi.

DENİZLİ'DEKİ KUTLAMALAR

Denizli'deki kutlamalar da valilik binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Vali Yardımcısı Ali Cergibozan, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, 11. Komando Tugay Komutanı Kurmay Albay Gültekin Yaralı, Ak Parti İl Başkanı Necip Filiz, CHP İl Başkanı Teoman Sancar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Anıta, çelengi Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu koydu.

15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda yapılması planlanan bayram kutlamaları ise yağmur yağabileceği ihtimaliyle Büyükşehir Belediyesi Merkez Spor Salonu'nda yapıldı. Buradaki kutlamalara Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, 11. Komando Tugay Komutanı Kurmay Albay Yaralı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cengiz Yıldız, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, günün anlam ve önemi hakkında konuşma yaptı. Kutlamalarda şiirler okunda, halkoyunları ekipleri gösterilerini sahneledi.

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Tören, ayrıca öğrenciler çeşitli spor dallarında gösteriler yapmasının ardından sona erdi.

BALIKESİR'DEKİ KUTLAMALAR

Balıkesir'de kutlamalar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün organize ettiği resmi kutlama sabah saat 08.00'de gençlik yürüyüşüyle başladı. Balıkesir Tren Garı önünde protokol üyeleri ile siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ile vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci ile sporcu cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün posteri ve Türk bayrağı ile Atatürk Anıtı'na yürüdü. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrası, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Vekili Halil İbrahim Koyuncu, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Kutlamalar, Erdek İlçesi'nde gerçekleştirilen etkinliklerle sürdü. Balıkesir'den çok sayıda öğrenci ve protokol üyesi Erdek'teki kutlamalarda bir araya geldi.

Balıkesir'deki sivil toplum örgütleri hem yürüyüşe hem anıttaki törene katıldı. Hem de resmi törenin ardından Atatürk Anıtı'nda alternatif tören gerçekleştirdi. Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Eğitim- İş, Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı, Balıkesir Güzel Sanatlar Derneği, İş Kadınları Dayanışma Derneği, Tabip Odası, TMMOB, Eczacı Odası, Diş Hekimleri Odası yöneticileri ile CHP ve Vatan Partisi temsilcileri anıta çelenk koydu.

Burada konuşan Türkiye Gençlik Birliği İl Temsilcisi Suat Oral, Atatürk'e yapılan saldırılara dikkat çekerek, "Sözde tarihçilerin Atatürk'e hakaret etmelerinin nedeni laikliğe ve cumhuriyete olan düşmanlıklarıdır. Bizler vatansever, devrimci Türk gençliği olarak hainlere gereken cevabı her zaman vereceğiz. Ülkemizi bölmek isteyen emperyalist güçlere, PKK, IŞİD gibi terör örgütlerine karşı vatan savunmasındayız" dedi.

ÇANAKKALE'DEKİ KUTLAMALAR

Çanakkale'deki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için düzenlenen Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, saat 10.00'da, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Muammer Uslu'nun Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Uslu, günün anlam ve önemi hakkında konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Cumhuriyet Meydanı, İnönü Caddesi, Piri Reis Caddesi ve Kayserili Ahmet Paşa Caddesi üzerinden Çağlar Kaynak Basketbol Sahası'na kadar bayrak yürüyüşü gerçekleştirildi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kordon boyunda düzenlenen çeşitli aktivitelerle kutlandı.

MUĞLA'DAKİ KUTLAMALAR

Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında gençlik yürüyüşü düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'ndan başlayan yürüyüşün ardından Menteşe Spor Salonu'nda halk oyunları ve spor gösterileri gerçekleştirildi. Samsun'dan Muğla'ya bin 111 kilometre yol kat ederek gelen bisiklet ekibi Muğla Valisi Amir Çiçek'e Türk bayrağını teslim etti.

Bodrum'daki kutlamalar ilk kez tarihi Bodrum Kalesi'nin Kuzey Hendeğinde yapıldı. Yeşil beyazlı formalarıyla çelenk sunumu törenine gelen yaklaşık 40 kişilik Bodrumsporlu taraftar grubu tören sonunda İzmir Marşı söyledi, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları atarak alandan ayrıldı. Yaklaşık 1500 kişinin coşkuyla izlediği kutlamalarda, bankacı 27 yaşındaki Aysel Uğur'un 8 aylık bebeği Rüzgar Uğur, elinde Türk bayrağı ve Türk bayraklı tişörtü ile ilgi odağı oldu.

Muğla il birincisi Bodrum Yörük Obası Spor Kulübü'nün oynadığı çökertme ve harmandalı oyunlarının ardından Atatürk'ün ölümünden sekiz ay önce 2 Şubat 1938 yılında hasta olmasına rağmen Bursa'da katıldığı son balo Ayşe Gülsevim Ali Rüştü Kaynak Lisesi öğrencileri tarafından canlandırıldı.

Muğla ve Türkiye Şampiyonası'nda dereceye girenlere ödül törende verildi. Ayrıca karate ve dans gösterileri yapıldı. Tören gösterileri hazırlayan tüm ekiplerin bir arada dev Atatürk bayrağı ve Atatürk posteri açmasıyla sona erdi.

MANİSA'DAKİ KUTLAMALAR

Manisa'da ise Gençlik Hizmetleri ve Spor Manisa İl Müdürlüğü önünde bayram sabahı toplanan yaklaşık 500 öğrenci ve sporcu, ellerinde Türk bayrakları ayrıca Atatürk posteri birlikte kortej eşliğinde yürüyüş yaptı. Yürüyüşün önünde yer alan İzmir Özel Türk Koleji'nin öğrencilerden oluşan bando ekibi, kutlama programının düzenleneceği Şehzadeler İlçesi Cumhuriyet Meydanı'na kadar 'İzmir Marşı ile 10. Yıl Marşı'nı seslendirdi. Bando halkan yoğun alkış aldı.

Meydandaki Milli Egemenlik Anıtı'nın önünde çelenk koyma töreni yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hatun Sarıkaya törende yer aldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hatun Sarıkaya, anıta zihinsel engelli öğrencilerle birlikte çelenk koydu. Daha sonra program Cumhuriyet Meydanı'nda sürdü. Vali Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Albay Şefik Güvenç, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, siyasi parti il başkanları, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hatun Sarıkaya, günün anlam ve önemi hakkında konuşma yaptı. Gün için şiirler okundu. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki sporcular, çeşitli gösteriler yaparak, halk oyunu gösterisi sergiledi.

Sarıgöl İlçesi'nde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı, coşku içinde kutlandı. Kent Meydanı'ndaki törene; Sarıgöl Kaymakamı Çetin Kılınç, Sarıgöl Belediye Başkanı MHP'li Necati Selçuk, İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Kasım Çelebi, İlçe Emniyet Müdür Vekili Mustafa Kaan Selçuk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıç, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Engin Kaplan, siyasi partilerin başkanları, muhtarlar, öğrenciler, vatandaşlar katıldı.

UŞAK'DAKİ KUTLAMA

Uşak'ta 15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda planlanan tören, hava muhalefeti sebebiyle Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı. Öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiir, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini okudu.

Tören halk oyunları, çeşitli spor kulüplerinin jimnastik ve karate gösterilerinin ardından spor dallarında düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödüllerin verilmesinin ardından sona erdi.
Trabzon'da 19 Mayıs kutlandı

19 MAYIS Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Trabzon'da da törenlerle kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları sabah Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenler, bölgede etkili olan yağış nedeniyle 19 Mayıs Spor Salonu’nda devam etti. Törene Trabzon Valisi Yücel Yavuz, İl Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Arıkan, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Protokol üyelerinin günün anlam ve önemini ifade eden konuşmalarından sonra sporcu öğrenciler de hazırladıkları gösterileri sergiledi. Törende çeşitli yarışmalarda başarı elde eden öğrencilere ödüller verildi.

Fatih TURAN/ TRABZON,(DHA)


Temsili Bandırma Vapuru'nda 19 Mayıs

BALIKESİR Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı, Atatürk'ün Samsun'a çıktığı Bandırma Vapuru'nu temsilen kiraladıkları Ro-Ro Gemisi'nde kutladıl. Erdek'ten hareket eden gemideki kutlama törenleri, Balıkesir'in ada olan ilçesi Marmara ve Avşa Adası'nda da devam etti.

Bandırma Vapuru'nu temsilen kiralanan ve Türk Bayrakları'nın yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleri ile donanan Bandırma Vapuru'nu temsilen kiralanan Ali Taha Ciner isimli Ro-Ro, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, davetliler ve 140 lise ve üniversite öğrencisi ile Erdek Limanı'ndan ayrıldı. Farklı bir 19 Mayıs Bayramı kutlamalarının yapıldığı Ro-Ro'da, halk oyunları ekiplerinin yanı sıra müzik grupları da sahne aldı.

Törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, bayramlarını kutladığı gençlere şöyle seslendi:

"Sevgili gençler yüz bilerce şehit verilerek sıkıntı ve yokluk içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti korumak ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Bizler de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak, Bandırma'dan başlayan bu kutlu yürüyüşün bu yıl ruhuna uygun olarak, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerini siz sevgili gençlerimizle birlikte Bandırma vapurumuzla kutlamak istedik. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak, Türkiye Cumhuriyetini omuzlarınızda yükselteceksiniz."

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da Başkan Edip Uğur'un, "19 Mayıs'ı gemide kutlayalım" teklifinin kendisini de heyecanlandırdığını belirtip, "Bir farklılık ortaya koymak istedik. Bu yıl 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını bu şekilde gerçekleştirdik" dedi.

Bandırma Vapuru'nu temsil eden gemi kutlamalarını Marmara İlçesi ve Avşa Adası'na da giderek burada da sürdürdü.

Tufan DALGIÇ / ERDEK(Balıkesir), (DHA )

Çukurca'da 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

HAKKARİ'nin Çukurca ilçesi'nde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramı düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.Çukurca ilçesi'ndeki 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Kaymakamlık binası önünde Atatük anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Tören, daha sonra Şehit Bilal Soybilgiç Orta Okulu'ndaki konferans salonunda devam etti. Törene Çukurca Kyamakamı Mehmet Mut, Çukurca 2'inci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Ersay, Cumhuriyet Savcısı İbrahim Sürmeli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ceyhan Doğan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Uğur Abacı, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Törenler öğrencilerin düzenledikleri çeşitli etkinliklerle sona erdi.

Şivan KAÇMAZ/ÇUKURCA(Hakkari)-(DHA)-

Hakkari'de 19 Mayıs coşkusu

HAKKARİ'de, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerle kutlandı.

Hakkari'deki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Valilik bahçesinde Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Törenlere Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutan vekili Kurmay Yarbay Cavit Nartop, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kızılkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, Hakkari Üniversitei Rektörü Prof. Dr.Ömer Pakiş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Reşit Gülday, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Öğrencilerin yaptığı jimnastik ve halk oyunları gösterisinin ardından çeşitli spor dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Hakkari Valisi Toprak ve beraberindekiler daha sonra Gençlik Merkezi öğrencilerinin hazırlamış olduğu resim sergisini gezdi. Vali Toprak, çeşitli spor dallarında ki gösterileri izledikten sonra okçuluk faaliyetini bir süre izleyip ok atışı yaptı. Vali Toprak, yaptığı üç atıştan ikisini tam isabetle hedefi vurdu.

Behçet DALMAZ / HAKKARİ,(DHA)


Bitlis'te 19 Mayıs törenle kutlandı

BİTLİS'te, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı düzenlenen törenle kutlandı.

Bitlis'teki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine Bitlis Vali Yardımcısı Kamil Güzel, Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler katıldı. Bitlis Şehitliği önünde toplanan protokol üyeleri ve öğrenciler, ellerindeki Türk bayraklarıyla davul zurna eşliğinde, Cumhuriyet Meydanı'nda kadar yürüdü. Burada Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Törende, çeşitli spor dallarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından, öğrenciler halk oyunları gösterisi yaptı. Tören, müzik dinletisiyle sona erdi.

Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS, (DHA)


Eciyes'in zirvesinde 150 metrakarelik dev Türk bayrağı açtılar

İZMİRLİ 2 dağcı 31 kilo ağırlığındaki, 150 metrekarelik dev Türk bayrağını Erciyes Dağı'nın 3 bin 916 metrelik zirvesinde açıp, Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı. İzmirli dağcılar, '3 bin 916 metrelik bir dağın zirvesinde açılan en büyük bayrak' rekorunun tescili için Guinness Rekorlar Kitabı'na da başvuruda bulundu.

İzmir’de oturan amatör dağcılar, uçak teknisyeni 37 yaşındaki Olcay Tepe ile bir özel fabrikada vardiya şefliği yapan aynı yaştaki Musa Ablak, Orta Anadolu'nun en yüksek tepesi Erciyes’e 4. üncü tırmanışlarında dev Türk bayrağını çıkarıp, zirvede dalgalandırdı. Olcay Tepe, rüzgar, tipi ve yağış nedeniyle güçlüklerle geçen tırmanışı DHA’ya şöyle anlattı:

"3 yıldan beri dağın 3 bin 916 metrelik zirvesinde bayrağımızı açmak istedik. Geçen yılda aynı doğal zorlukları yaşadık. Birde buna tabii ki anımızdaki malzemeler ile tırmandıkça ağırlığını daha fazla hissettiğimiz 31 kilo ağırlığındaki bayrağımızın taşınması eklendi. Etkinliğimizde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyeti, ışık tuttuğu geleceğimizi ve hediye ettiği gençlik ateşini, şehitlerimizin ölmeyeceğini, vatanın bölünmeyeceğini bir kez daha göstermek istedik. 19 Mayıs sabahı Mustafa Kemal Samsun'a çıkarak Anadolu'ya bir güneş gibi doğmuştu. Biz de bu tırmanışı Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes Dağı’nda pazartesi günü başlayan ve sabaha karşı gerçekleşen etkinlikle başardık. Tırmanış sırasında 150 metrekarelik Türk bayrağımızı Kayseri Erciyes Dağı zirvesinde açma yolunda fırtınadan çadırımız yırtıldı. Çobanini, Şeytanderesi ve Hörgüçkaya’da için tırmanışa geçtiğimiz andan itibaren üzerimizde ne yağmur, ne rüzgar, nere şiddetli yağmur kar ve eksik olmadı."

Olcay Tepe, dünyada bir dağda, bu yükseklikte açılmış en büyük bayrağın kendilerinin olduğunu söyleyerek, "Bu dev bayrağı bize veren Buca Belediyesi'ne, etkinliğimize katkıda bulunan SunEkspress'e , bize destek olan ve güvenen, özellikle bizi Kayseri’de ağırlayan dostlarımıza şükran borçluyuz. Bu tırmanışımızı resmileştirmek için Guinness Rekorlar Kitabı'na '3 bin 916 metrelik bir dağın zirvesinde açılan en büyük bayrak' rekoru kırdığımızı gönderip, tescilini sağlayacağız" dedi.

Oktay ENSARİ/KAYSERİ, (DHA)


Atatürk Anıtı'na elinde bayrakla gelip İstiklal Marşı söyledi


MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde 80 yaşındaki Abdülkadir Günaçtı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı töreni öncesi, elindeki Türk bayrağıyla anıt önüne gelerek İstiklal Marşı okudu, sonra dua etti. Marmaris Belediyesi görevlilerinin cep telefonuyla görüntülediği o anlar sosyal medyada ilgi gördü.

Marmaris Belediyesi görevlileri, bugün saat 08.00'de, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle çelenk sunma töreni öncesi çevre temizliği yaptı. O sırada elinde Türk bayrağıyla meydana gelen Abdülkadir Günaçtı, Atatürk Anıtı önüne geçerek İstiklal Marşı'nı okudu. Ardından dua ederek "Sana minnettarız" diye haykırdı. Atatürk Anıtı önünde bir süre hazır olda bekleyen yaşlı adam, belediye görevlilerine sarıldıktan sonra alandın uzaklaştı. Yaşananlara şahit olan Marmaris Belediyesi görevlileri, cep telefonuyla fotoğraf ve video çekerek sosyal medyada, "Sen çok yaşa bey amca" yazarak paylaştı.

Aslen Giresunlu olduğu ve Marmaris'te oturduğu öğrenilen Günaçtı'nın babasının Sarıkamış'ta şehit düştüğü öğrenildi.

Ali GÜNDOĞAN/MARMARİS (Muğla), (DHA)


Bayramı denizde kutladılar

ANTALYA'nın Demre İlçesi'ne bağlı Kekova Bölgesi'nde, bir grup dalgıç 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı denizde kutladı.

İstanbul Beylikdüzü Sualtı Sporları Dünya Rekortmenler Kulübü'nden bir grup dalgıç, dalış yapmak için Demre'nin Kekova Bölgesi'ne geldi. Sualtında tüplü olarak en uzun süre kalma dünya rekortmeni olan Cem Karabay'ın da aralarında bulunduğu grup, yatla Gökkaya Koyu'na geçti. Önce su yüzeyinde dev bir Türk bayrağı açan dalgıçlar, 'Ne mutlu Türküm diyene' sloganı attı. Daha sonra sualtına inen dalgıçlar, burada da dev Türk bayrağının yanında, 'Yurtta sulh cihanda sulh' yazılı Atatürk posteri ve 'Atam izindeyiz' pankartı açtı.

Etkinliğe öncülük eden dünya rekortmeni Cem Karabay, "Bugün Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 98'inci yıl dönümü. İkinci dünya rekorumu 19 Mayıs 1919 anısına, 192 saat 19 dakika 19 saniye ile yapmıştım. Bugün de Demre'de suyun altında hem Atatürk'ü hem de onunla birlikte mücadele eden askerlerimizi, şehitlerimizi andık" dedi.

Ahmet ACAR/DEMRE (Antalya), (DHA) -

İzmir'de 'Yurttaş Girişimi'nden 19 Mayıs kutlaması

İZMİR'de CHP öncülüğünde, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'nun katılımıyla, 'Yurttaş Girişimi' adı altında 19 Mayıs nedeniyle düzenlenen kutlama için yüzlerce kişi Konak'ta bir araya geldi. Buradan yürüyüşe geçen kalabalık Cumhuriyet Meydanı'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı. Törende konuşan İzmir Parlamenterler Birliği Başkanı Metin Öney, "Biz Türk Milletiyiz, sürü değiliz. Bir milletin büyüklüğü fertlerinin sayısıyla değil mertlerinin sayısıyla ölçülür" dedi.

CHP öncülüğünde, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'nun katılımıyla Yurttaş Girişimi tarfından düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı programı için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önünde toplanan grup, yürüyüş yaparak Cumhuriyet Meydanı'na geldi. Etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven, İl Gençlik Kolları Başkanı Sinan Sarıküse, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konuşma yapan CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Sinan Sarıküse, "Biz İzmirliler çok şanslıyız. İzmir’imiz aydınlığın, cumhuriyetin, kuruluşun ve kurtuluşun kenti. Bugün bizler Ata’mızın bize bıraktığı mirası kendimize ödev edindik. Sizler bizim büyüklerimiz, baş tacımızsınız. Bize yol gösterdiniz. Bizler o yoldan, Atatürk’ün yolundan asla ayrılmayacağız. Bizler 16 Nisan’da ‘hayır’a destek verdik. Biliyorduk ki bugünün ‘hayır’ı dünün Kuvayi Milliyesi’ydi. O ruhu her zaman yaşatacağız" diye konuştu. Sarıküse konuşmasının ardından alandaki kalabalığa, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuttu.

"ÖLÜM ATATÜRK İÇİN GELECEKSE HOŞ GELDİ"

Çocukluğunda bu bayramların büyük coşkuyla kutlandığını söyleyen eski milletvekili İzmir Parlamenterler Birliği Başkanı Metin Öney ise, şunları söyledi:

"Şimdi görüyorum ki iş başa düştü. Onların hepsine yasak getirmişler. Biz 23 Nisan’ı, 29 Ekim’i, 19 Mayıs'ı izinle kazanmadık. Hiç kimseden izin alıp da o bayramlara sahip olmadık. Biz bu bayramları kanla, irfanla aldık. Bu bayramlar bizim varoluş sebeplerimizdir. Bayramlarımızı ebediyen yaşatacağız. Yasaklamalarla kimse bizi bu hakkımızdan mahrum edemez. Son yıllarda Ata’mıza dil uzatanlara şahit oluyoruz. Dil uzatan meczup, hainler, kendine bilmezler, Allah’a kul olacaklarına kula kul olan edepsizler şunu bilsinler ki dayandıkları dağlara yakında kar yağdıracağız. 16 Nisan’da sandığa gittik ve milyonlar hayır dedi. Gazi Meclisi’nin yetkileri kimse tarafından gasp edilemez dedik. Sonra 10 adam çıktı ‘evetler kazandı’ dedi. Biz milletin dediğine itibar edeceğiz. Bizim için muteber olan milletin söylediğidir. 16 Nisan’da olduğu gibi bugün de egemenliğimizi kimseyle paylaşmayacağız. Biz Türk Milletiyiz, sürü değiliz. Bir milletin büyüklüğü fertlerinin sayısıyla değil mertlerinin sayısıyla ölçülür. İzmir Marşı’na da laf atanlar oldu. O densizlere söylüyorum, yakın bir gelecekte Türkiye’nin bütün dağlarında çiçekler açacak. Eğer ölüm de dahil bu vatan, bayrak ve Atatürk için gelecekse hoş geldi sefa geldi."

‘Yurttaş Girişimi’ bileşeni adına ortak açıklamayı yapan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İzmir İl Temsilcisi Tamer Yiğit Güler ise, "İzmirliler 19 Mayıs 1919’da yakılan Cumhuriyet meşalesini 2019’da yani tam yüz yıl sonra söndürmek isteyenlere karşı bugün hepimiz Mustafa Kemal’iz. Kimse 16 Nisan’daki yüzde 49 hayır olarak açıklanan sonucu kabul etmemizi beklemesin. Kabul etmiyoruz. Bu referandumun sonucu meşru değildir. Tam kanunsuzluk nedeniyle hükmü yoktur, geçersizdir. OHAL kalkmalıdır. YSK üyeleri istifa etmelidir. YSK kanunsuzluğu geri alınmalıdır" dedi.

Timur TARLIĞ/İZMİR, (DHA)

Sakarya'da 19 Mayıs coşkusu

ADAPAZARI'nda, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Atatürk Stadyumu'nda yapıldı. Kutlamalara Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Sakarya İl Jandarma Komutanı Emin Dursun, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program protokolün selamlama ve konuşmalarıyla devam etti. Şiirlerin okunmasının ardından öğrenciler dans gösterilerini sundu. Öğrencilerin gösterileri beğeniyle izlenildi. Stattan çıkan yüzlerce öğrenci düzenlenen 'Gençlik Yürüyüşü'nde ellerinde bayraklarla Çark Caddesi'nde yürüdü.

Azim ÇELİK/ADAPAZARI(Sakarya), (DHA)


Erzincan’da 19 Mayıs coşkusu

ERZİNCAN’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı düzenlenen törenle kutlandı.

Belediye binası önündeki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törene Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burak Mumcu, bazı siyasi parti temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve sporcular katıldı. Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da yaktığı kurtuluş meşalesinin Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 98'inci yıl dönümünün kutlandığını belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mumcu, "Türk genci, Türk istiklali ve Türk Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. Bu güvenceyi gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak bizlerin görev ve sorumluluğu olmalıdır. Çünkü vatanımız için şehit olan binlerce vatan evladının sıkıntı ve yokluklar içerisinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, 19 Mayıs 1919'da atılan milli egemenlik ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, dün olduğu gibi bugün de çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir" diye konuştu.

Mumcu’nun konuşmasının ardından program halk oyunları gösterisi ile sona erdi.

Coşkun MENEK / ERZİNCAN, (DHA)-İran sınırında 19 Mayıs etkinliğinde At Yaraşı yapıldı

VAN'ın İran sınırındaki Saray İlçesi'nde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında ilk defa at yarışı yapıldı. Büyük heyecanın yaşandığı yarışlarda dereceye girenler altın ve kupayla ödüllendirildi.

Tüm Türkiye'de olduğu Van'da da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. En ilginç kutlama ise İran sınırındaki Saray İlçesi'nde yapıldı. Saray Kaymakamlığı tarafından organize edilen kutlamalar ilk olarak Kaymakamlık binası önünde başladı.

ATATÜRK KOŞUSU

Çeşitli etkinliklerin yapıldığı törenler, ilk defa yapılan at yarışıyla renklendi. Programa Saray Belediye Başkan Vekili Kaymakam İbrahim Bayır, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Kaymakamlık binası önünde yapılan törenlerin ardından günün en renkli yarışına geçildi. Atatürk Koşusu altında Dönerdere Mahallesi'nden Saray İlçe merkezine kadar olan 4 kilometrelik parkurda at yarışı yapıldı. 10 yarışmacının katıldığı at yarışı ilgiyle izlendi.

Büyük mücadele içinde geçen yarış sonucunda birinci Ercan Çelebi, ikinci Nihat Gül, üçüncü ise Ekrem Aracı oldu. Yarış sonucunda dereceye girenler altın ve kupayla ödüllendirildi. Ödülleri veren Belediye Başkan Vekili Kaymakam İbrahim Bayır etkinliğin çok renkli geçtiğini belirterek, var olan bir geleneği canlandırdıklarını söyledi. Bayır, günün anlam ve önemi nedeniyle yarışlarında ayrı bir değer kazandığını ifade etti.

Osman BEKLEYEN- Murat ÇAĞLAR/SARAY (Van), (DHA) -


Ahlat’ta 19 Mayıs coşkusu


BİTLİS’in Ahlat İlçesi'nde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında, ilçenin İki Kubbe Mahallesi'nden yola çıkan gençler dev Türk Bayrağı ve Atatürk posteriyle yürüyüş yaptı.Ahlat’ta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı. Program, sabah saatlerinde Emir Bayındır Kümbeti önünden başlayarak, Aşağı Çarşı Meydanı’na kadar süren gençlik yürüyüşüyle başladı. Dev Türk Bayrağı ile tören alanına kadar yürüyen gençler, burada düzenlenen kutlama alanına ise mehter marşlarıyla girdi. Halkın büyük ilgi gösterdiği kutlamalar, güreş ve kick-boks gösterileriyle devam etti.Daha sonra 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödüllerinin takdim edilmesiyle birlikte program sona erdi.

Halil ÜLKER/AHLAT(Bitlis), (DHA)

Trabzon'da 19 Mayıs kutlandı


Fatih TURAN/ TRABZON,(DHA) - 19 MAYIS Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Trabzon'da da törenlerle kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları sabah Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenler, bölgede etkili olan yağış nedeniyle 19 Mayıs Spor Salonu’nda devam etti. Törene Trabzon Valisi Yücel Yavuz, İl Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Arıkan, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Protokol üyelerinin günün anlam ve önemini ifade eden konuşmalarından sonra sporcu öğrenciler de hazırladıkları gösterileri sergiledi. Törende çeşitli yarışmalarda başarı elde eden öğrencilere ödüller verildi.

Ege'de 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

İZMİR, (DHA) - 19 MAYIS Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, İzmir'de olduğu gibi Ege Bölgesi'nin diğer illeri ve ilçelerinde de coşkuyla kutlandı.

Aydın'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları valilik binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başladı. Daha sonra Adnan Menderes Stadı'na devam edilen kutlamalarda öğrenciler, 19 Mayıs'la ilgili şiirler okudu. Öğrencilerin oynadığı halk oyunları gösterisi ilgiyle izlendi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü güreş takımı, öğrencilerinin ve Cumhuriyet Lisesi öğrencilerinin jimnastik gösterisi yapıldı. Ayrıca Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak ve Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu, öğrencilerin yaptıkları 'Ebru' çalışmasının başına geçerek önlük giydi. Vali Koçak ve Başkan Çerçioğlu, birlikte 'Ebru' çalışması yaparak objektiflere poz verdi. Vali Koçak, Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu ve Garnizon Komutanı Personel Albay Mehmet Parım'ın da aralarında bulunduğu protokol törene katılırken, programı az sayıda vatandaşın izlemesi dikkat çekti.

Kuşadası İlçesi'ndeki tören, Atatürk Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Gençlik Spor İlçe Müdürü Canan Gürer Temiztürk'ün anıta çelenk koymasıyla tören başladı. Atatürk'ün gençliğe hitabesi ile gençliğin Atatürk'e cevabını seslendirilmesinden sonra, halk oyunları ekipleri gösteriler yaptı. Törenleri Kuşadası Kaymakamlığı'na vekalet eden Efeler Kaymakamı İzzettin Sevgili, Belediye Başkanı CHP'li Özer Kayalı, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu izledi.

DENİZLİ'DEKİ KUTLAMALAR

Denizli'deki kutlamalar da valilik binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Vali Yardımcısı Ali Cergibozan, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, 11. Komando Tugay Komutanı Kurmay Albay Gültekin Yaralı, Ak Parti İl Başkanı Necip Filiz, CHP İl Başkanı Teoman Sancar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Anıta, çelengi Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu koydu.

15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda yapılması planlanan bayram kutlamaları ise yağmur yağabileceği ihtimaliyle Büyükşehir Belediyesi Merkez Spor Salonu'nda yapıldı. Buradaki kutlamalara Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, 11. Komando Tugay Komutanı Kurmay Albay Yaralı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cengiz Yıldız, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, günün anlam ve önemi hakkında konuşma yaptı. Kutlamalarda şiirler okunda, halkoyunları ekipleri gösterilerini sahneledi.

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Tören, ayrıca öğrenciler çeşitli spor dallarında gösteriler yapmasının ardından sona erdi.

BALIKESİR'DEKİ KUTLAMALAR

Balıkesir'de kutlamalar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün organize ettiği resmi kutlama sabah saat 08.00'de gençlik yürüyüşüyle başladı. Balıkesir Tren Garı önünde protokol üyeleri ile siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ile vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci ile sporcu cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün posteri ve Türk bayrağı ile Atatürk Anıtı'na yürüdü. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrası, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Vekili Halil İbrahim Koyuncu, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Kutlamalar, Erdek İlçesi'nde gerçekleştirilen etkinliklerle sürdü. Balıkesir'den çok sayıda öğrenci ve protokol üyesi Erdek'teki kutlamalarda bir araya geldi.

Balıkesir'deki sivil toplum örgütleri hem yürüyüşe hem anıttaki törene katıldı. Hem de resmi törenin ardından Atatürk Anıtı'nda alternatif tören gerçekleştirdi. Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Eğitim- İş, Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı, Balıkesir Güzel Sanatlar Derneği, İş Kadınları Dayanışma Derneği, Tabip Odası, TMMOB, Eczacı Odası, Diş Hekimleri Odası yöneticileri ile CHP ve Vatan Partisi temsilcileri anıta çelenk koydu.

Burada konuşan Türkiye Gençlik Birliği İl Temsilcisi Suat Oral, Atatürk'e yapılan saldırılara dikkat çekerek, "Sözde tarihçilerin Atatürk'e hakaret etmelerinin nedeni laikliğe ve cumhuriyete olan düşmanlıklarıdır. Bizler vatansever, devrimci Türk gençliği olarak hainlere gereken cevabı her zaman vereceğiz. Ülkemizi bölmek isteyen emperyalist güçlere, PKK, IŞİD gibi terör örgütlerine karşı vatan savunmasındayız" dedi.

ÇANAKKALE'DEKİ KUTLAMALAR

Çanakkale'deki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için düzenlenen Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, saat 10.00'da, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Muammer Uslu'nun Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Uslu, günün anlam ve önemi hakkında konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Cumhuriyet Meydanı, İnönü Caddesi, Piri Reis Caddesi ve Kayserili Ahmet Paşa Caddesi üzerinden Çağlar Kaynak Basketbol Sahası'na kadar bayrak yürüyüşü gerçekleştirildi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kordon boyunda düzenlenen çeşitli aktivitelerle kutlandı.

MUĞLA'DAKİ KUTLAMALAR

Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında gençlik yürüyüşü düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'ndan başlayan yürüyüşün ardından Menteşe Spor Salonu'nda halk oyunları ve spor gösterileri gerçekleştirildi. Samsun'dan Muğla'ya bin 111 kilometre yol kat ederek gelen bisiklet ekibi Muğla Valisi Amir Çiçek'e Türk bayrağını teslim etti.

Bodrum'daki kutlamalar ilk kez tarihi Bodrum Kalesi'nin Kuzey Hendeğinde yapıldı. Yeşil beyazlı formalarıyla çelenk sunumu törenine gelen yaklaşık 40 kişilik Bodrumsporlu taraftar grubu tören sonunda İzmir Marşı söyledi, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları atarak alandan ayrıldı. Yaklaşık 1500 kişinin coşkuyla izlediği kutlamalarda, bankacı 27 yaşındaki Aysel Uğur'un 8 aylık bebeği Rüzgar Uğur, elinde Türk bayrağı ve Türk bayraklı tişörtü ile ilgi odağı oldu.

Muğla il birincisi Bodrum Yörük Obası Spor Kulübü'nün oynadığı çökertme ve harmandalı oyunlarının ardından Atatürk'ün ölümünden sekiz ay önce 2 Şubat 1938 yılında hasta olmasına rağmen Bursa'da katıldığı son balo Ayşe Gülsevim Ali Rüştü Kaynak Lisesi öğrencileri tarafından canlandırıldı.

Muğla ve Türkiye Şampiyonası'nda dereceye girenlere ödül törende verildi. Ayrıca karate ve dans gösterileri yapıldı. Tören gösterileri hazırlayan tüm ekiplerin bir arada dev Atatürk bayrağı ve Atatürk posteri açmasıyla sona erdi.

MANİSA'DAKİ KUTLAMALAR

Manisa'da ise Gençlik Hizmetleri ve Spor Manisa İl Müdürlüğü önünde bayram sabahı toplanan yaklaşık 500 öğrenci ve sporcu, ellerinde Türk bayrakları ayrıca Atatürk posteri birlikte kortej eşliğinde yürüyüş yaptı. Yürüyüşün önünde yer alan İzmir Özel Türk Koleji'nin öğrencilerden oluşan bando ekibi, kutlama programının düzenleneceği Şehzadeler İlçesi Cumhuriyet Meydanı'na kadar 'İzmir Marşı ile 10. Yıl Marşı'nı seslendirdi. Bando halkan yoğun alkış aldı.

Meydandaki Milli Egemenlik Anıtı'nın önünde çelenk koyma töreni yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hatun Sarıkaya törende yer aldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hatun Sarıkaya, anıta zihinsel engelli öğrencilerle birlikte çelenk koydu. Daha sonra program Cumhuriyet Meydanı'nda sürdü. Vali Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Albay Şefik Güvenç, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, siyasi parti il başkanları, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hatun Sarıkaya, günün anlam ve önemi hakkında konuşma yaptı. Gün için şiirler okundu. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki sporcular, çeşitli gösteriler yaparak, halk oyunu gösterisi sergiledi.

Sarıgöl İlçesi'nde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı, coşku içinde kutlandı. Kent Meydanı'ndaki törene; Sarıgöl Kaymakamı Çetin Kılınç, Sarıgöl Belediye Başkanı MHP'li Necati Selçuk, İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Kasım Çelebi, İlçe Emniyet Müdür Vekili Mustafa Kaan Selçuk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıç, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Engin Kaplan, siyasi partilerin başkanları, muhtarlar, öğrenciler, vatandaşlar katıldı.

UŞAK'DAKİ KUTLAMA

Uşak'ta 15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda planlanan tören, hava muhalefeti sebebiyle Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı. Öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiir, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini okudu.

Tören halk oyunları, çeşitli spor kulüplerinin jimnastik ve karate gösterilerinin ardından spor dallarında düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödüllerin verilmesinin ardından sona erdi.


Atatürk için daldılar, bisiklete bindiler

Ali AKSOYER/İSTANBUL,(DHA)-19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programları çerçevesinde Kadıköy, Atatürk parkı önünde “Ata’ya Saygı Gençlik Dalışı” yapıldı. Dalgıçların, "Atatürk’ün Gözleri" tablosunun bir kopyası ve Türk bayrağı ile sudan çıkışları sahilde toplanan kalabalık tarafından alkışlandı. Kadıköy Belediyesinin 19 Mayıs ile ilgili düzenlediği 12 kilometrelik bisiklet turuna ise yüzlerce bisikletli katılırken etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu.

12 KİLOMETRELİK BİSİKLET TURU DÜZENLENDİ

Kadıköy Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Kalamış, Atatürk parkında düzenlediği “19 Mayıs Gençlik ve Spor Şöleni” renkli görüntülere sahne oldu. Kutlamalar kapsamında düzenlenen 12 kilometrelik bisiklet turunun startını Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu verdi. Yüzlerce bisikletlinin, Türk bayrakları ve balonlarla süsledikleri bisikletleriyle katıldığı bisiklet turunda vatandaşlar, Bağdat Caddesi, Selamiçeşme, Kadıköy minibüs yolu, Bayar caddesi üzerinden Bostancı’ya ulaşıp, tekrar Bağdat Caddesi üzerinden Kalamış’a geri döndüler.

ATATÜRK İÇİN DALDILAR

Kutlamalar kapsamında gerçekleştirilen “Ata’ya Saygı Gençlik Dalışı” ise kıyıda toplanan vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Derinlere Saygı Dalış Topluluğu, Bahçeşehir ve Koç Üniversiteleri su altı kulüplerinden sporcuların katıldığı dalışta su altında Türk bayrağı ile resim çektiren dalgıçlar, daha sonra ellerindeki su altı meşaleleri ile yüzeye çıktı. Bu sırada Atatürk’ün gözleri tablosunun bir kopyası ve Türk bayrağı açan dalgıçlar kıyıda bulunanlar tarafından uzun süre alkışlandı. Dalgıçlar denizin içinde hep birlikte "İzmir marşı" nı söyledi Öte yandan Derinlere Saygı Dalış Topluluğu üyesi Japon işadamı Yoshinori Mariwaki de etkinlik sırasında Japon bayrağı açtı. Yoshinori Mariwaki’nin Atatürk hayranı olduğu ve bu nedenle etkinliğe katıldığı öğrenildi.


Şırnak ve Batman'da 19 Mayıs coşkusu

Arif ARSLAN- Reşat YİĞİZ- Sekvan KÜDEN/BATMAN, ŞIRNAK, (DHA) - BATMAN ve Şırnak'ta, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenler ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Şırnak'ta 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Valilik bahçesinde Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kutlamalar, şehir stadyumunda devam etti. Stadyumdaki kutlamalara Vali Yardımcısı Ali Arıkan, Belediye Başkanvekili Turan Bedirhanoğlu, Şırnak Üniversitesi Rektörü Mehmet Nuri Nas, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kent sakinleri katıldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Vekili özlem Ekmiş'in konuşmasının ardından öğrencilerin düzenlediği tekvando, jimnastik, folklor gösterisi ile öğrencilerin oluşturduğu koronun söylediği şarkılar ilgiyle izlendi. Gösterilerin ardından çeşitli spor dallarında yapılan müsabakalarda dereceye girenlerin ödülleri verildi.

BATMAN

Batman'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk Parkı'nda kutlandı. Şenlik havasında kutlanan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'na katılan öğrencilerin karate gösterileri ilgi gördü. Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanvekili Ertuğ Şevket Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Şenol Taşkale, Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Topuz, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. Vali Deniz, spor ve akrobasi gösterilerini eksiksiz tamamlayan sporcuları kutlayarak başarılar diledi. Törende şiir yarışmasında bölge 2'ncisi olan Merve Ezgi Uce'nin selendirdiği 'Anadoluyum' şiiri ile izleyicilerce uzun süre alkışlandı. Tören, müzik öğretmenlerinin oluşturduğu koronun konseriyle sona erdi.

Eskişehir'de yağmur altında 19 Mayıs töreni

Hakan TÜRKTAN- Saadet YÖRÜKÇÜ/ESKİŞEHİR, (DHA) - ESKİŞEHİR'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çelenk koyma törenleri yağmur altında yapıldı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Eskişehir'de ilk olarak Vilayet Meydanı'nda tören düzenlendi. Yağmur altında yapılan çelenk koyma törenine Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı CHP'li Ahmet Ataç, Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hüseyin Aksoy ile çok sayıda öğrenci katıldı. Hüseyin Aksoy'un, Atatürk Anıtı'na Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çelengini koyup saygı duruşunda bulunulmasının ardından törenlere Atatürk Spor Salonu'nda devam edildi.

Spor salonundaki törene Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Emre Genç, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ile çok sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hüseyin Aksoy yaptı. Aksoy, "19 Mayıs 1919 tarih sahnesinde yok edilmeye çalışılan bir milletin kurtuluş ateşinin yanmaya başladığı gündür. Atatürk Milli Mücadele sırasında Türk Milletinin ileri götürecek olanların genç fikirler olacağını görmüştür. Bu neden de günümüzden 98 yıl önce kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için bu özel günü gençlere armağan etmiştir" dedi.

Konuşmanın ardından gençlik koşusunda dereceye giren öğrencilere madalyaları verildi, halk oyunları ekibinin ardından sporcular gösteri sundu.

CHP'DEN ÇELENK

CHP İl Başkanı Sinan Özkar ile partililer de öğle saatlerinde Vilayet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplandı. Anıta çelenk bırakan CHP'liler 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nı okudu.

İl Başkanı Sinan Özkar, Sözcü Gazetesi'ne yönelik operasyona tepki göstererek, "Ülkemiz karanlık bir noktaya doğru götürülmeye çalışılıyor. Bugün duyduk ki tüm muhalif basın üzerinde baskılar yoğunlaştırılırken Sözcü Gazetesi'ne de operasyon yapıldı ve yöneticilerinin evlerinin arandığını duyduk. Bunu lanetliyorum, kınıyorum" dedi.

CHP'lilerden sonra Vatan Partisi İl Teşkilatı da Vilayet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyup saygı duruşunda bulundu.

Trabzon'da CHP ve Vatan Partililerden 19 Mayıs kutlaması

TRABZON(DHA)- TRABZON’da Cumhuriyet Halk Partisi ve Vatan Partisi üyeleri, alternatif 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı, Atatürk Alanı’nda, Atatürk anıtına çelenk sunarak kutladı.

Atatürk Alanı’nda anıt önünde düzenlenen kutlama etkinliğine CHP Trabzon İl Başkan Vekili Celal Akaç, Gençlik Kolları Başkanı Emre Polat ile Vatan Partisi İl Başkanı İnci Güngör, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıta çelenk sunuldu.

Açıklamalarda bulunan CHP Trabzon Gençlik Kolları Başkanı Emre Polat, 19 Mayıs'ı eskiden olduğu gibi coşkuyla ve bayram havasında kutlamak istediklerini belirterek şunları söyledi:

"Ama maalesef bugün itibariyle, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde belirttiği gibi cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri hapsedilmiş, orduları lağvedilmiş, aydınları, muhalifleri hapse atılmıştır. Liyakat çökertilmiş, eğitim sistemi bilimsellikten arındırılmıştır. Mühürsüz referandum ile ülkenin rejimi mühürlenmek istenmiştir. Bu ülkeyi, Cumhuriyeti kimselere teslim etmeyeceğiz” dedi.

Konuşmanın ardından 83 yaşındaki Nermin Eyüboğlu, kendi yazdığı, Atatürk'ü ve Türk gençliğini anlatan şiiri seslendirdi. Anıt önünde davul zurna eşliğindeki horon gösterisini izleyen bazı vatandaşların da horona katılmasının ardından sona erdi.

Yozgat'ta 19 Mayıs coşkusu

Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT, (DHA) - YOZGAT’ta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

Yozgat'taki kutlama programı Cumhriyet Meydanında Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı. Program daha sonra Rıza Kayaalp Spor Salonu'nda devam etti. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Halk Eğitim Merkezi işaret dili kursunu tamamlayan kursiyerler de İstiklal Marşı'nı işaret diliyle okudu. Yozgat Rıza Kayaalp Spor Salonu'nda düzenlenen kutlama programında öğrenciler, halk oyunları folklor gösterileri, çeşitli branşlarda sportif gösteriler sundu. Jimnastik, judo, taekvonda ve okçuluk branşlarındaki gösteriler ilgiyle izlendi. Kutlama programı, bütün sporcuların Türk bayrağı açmasının ardından son buldu.

Program sonunda Vali Kemal Yurtnaç ve protokol üyeleri, kutlama programında görev alan öğretmenler ve öğrencileri tebrik etti.

Nevşehir'de 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

NEVŞEHİR (DHA) - NEVŞEHİR’deki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ilk olarak Nevşehir Valiliği önündeki Atatürk Anıtına,Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Ünlüer’in gençlerle birlikte çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Nevşehir Belediyesi Mehter ekibinin söylediği marşlar eşliğinde törene katılan gençler, Milli İrade Caddesi’nden kutlamaların gerçekleştirileceği 2 Nolu Çim sahaya kadar kortej eşliğinde yürüdü. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yaptırılan 150 metre uzunluğundaki Türk Bayrağı da törenin yapılacağı alana kadar gençler tarafından eller üzerinde taşındı.

Kapadokya Atlı Okçuluk Kulübü üyelerinin Dombra şarkısı eşliğindeki atlı gösterisi alkışlandı. At üzerinde belirlenen bir hedefe ok atışı yapan kulüp üyeleri, yine at üzerinde mızrak ve kılıç gösterisi yaptı.

Avanos'ta 19 Mayıs, coşkuyla kutlandı

Metin YILDIRIM/AVANOS (Nevşehir) (DHA) - 19 MAYIS Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Nevşehir'in Avanos ilçesinde coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde toplanan gençler ve vatandaşlar, Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunup hep birlikte İstiklal Marşı'nı söyledi. Ellerinde dev Türk bayrağı bulunan bir grup genç, şehir turu attıktan sonra, meydana geldi. Bayraklı gençlerin alana gelişi, vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı.

Üzerlerine ayyıldızlı tişört giyen bazı gençler de atlarıyla meydana gelirken, bir grup genç de bisikletleriyle şehir turu attılar. Bayram kutlamalarına genci, yaşlısı, kadını, erkeğiyle binlerce Avanoslu katıldı.


İşaret diliyle 19 Mayıs kutlaması

Oktay ENSARİ- Yasin DALKILIÇ/KAYSERİ, (DHA) - 19 MAYIS Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kayseri’de renkli görüntülerle kutlandı. Tören sırasında işitme engelliler ve bu konuda eğitim alan gençler İstiklal Marşını ve '’19 Mayıs Kutlu olsun'’ sözlerini işaret diliyle söyledi. Zihinsel engelli gençlerin kurdukları orkestra eşliğindeki gösterisi de alkışlandı.

Kayseri'de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk Spor kompleksindeki dış sahada gerçekleşti. Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkan vekili Serdar Altıntuğ, Garnizon Komutan Vekili, 2'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Selçuk Aygün, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri sporcular, örgenciler ve vatandaşlar katıldı. Her spor branşında birer çadır ve reyon kurulan dış sahada mehter takımı çim zemin üzerinde gösteri yaparken, havada da Türk bayraklı paramotor dolaştı. Özel Zihinsel Engelliler Okulu öğrencilerinin davul, zil, zurna ile kurdukları orkestranın gösterisi ise büyük alkış aldı. 5 işitme engelli ile eğitmenler ve itfaiye grubunda görevli işaret dili bilen üniversite öğrencileri, İstiklal Marşını işaret diliyle okuyup, 19 Mayıs Kutlu olsun dediler.

19 Mayıs törenleri, Türk Cumhuriyetlerinin bayraklarından oluşan bayrak şov, matrak, tekvando, jimnastik, folklor gösterileriyle sona erdi. Ulusal ve Uluslar arası turnuva ve şampiyonalarda derece girenlerin ödüllerini ise Vali Süleyman Kamçı verdi.


Yalova’da 19 Mayıs coşkusu

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA) - YALOVA’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı düzenlenen törenlerle kutlandı.

Yalova’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende Gençlik ve Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Atatürkçü Düşünce Derneği Yalova Şubesi üyeleri ise anıta karanfil bıraktı.

Törende konuşma yapan Gençlik ve Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan, törene katılanların bayramlarını kutlayarak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının 98’inci yılını büyük gurur ve sevinçle kutluyoruz. 19 Mayıs, vatan toprakları işgal edilmiş, özgür yaşama hakkı elinden alınmak istenen bir milletin umutsuzluğa, yılgınlığa kapılmadan, aydınlık, güzel günlere inancı ve bu inançla verdiği üstün mücadelenin başlangıcıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk gençliğine o kadar güvendi ki bu ülkeyi sizlere emanet etti. Sizlerin de bu ülkeyi korumak için kaçmayacağınızı biliyordu. Siz Türk gençleri, Mustafa Kemal’in ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünün gereği olarak tüm insanlığı sevgiyle kucaklayacaksınız” dedi.

Törende ayrıca Yalova’da ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Program halk oyunu gösterileriyle devam etti.

Törene Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Karamürselbey Eğitim Merkezi ve Garnizon Komutanı Albay Ayhan Gedik, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Yıldırım Özgür ile protokol mensupları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Bursa'da 19 Mayıs törenlerinde işaret diliyle İstiklal Marşı okundu

Halil ÖZÇOBAN- Faruk KAHRAMAN/ BURSA (DHA)- BURSA'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde, işitme ve konuşma engelli gençler, bando eşliğinde işaret diliyle İstiklal Marşı'nı söyledi.

Bursa'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri, saat 09.30'da Heykel'deki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması töreni ile başladı. Daha sonra Tophane Saltanat Kapısı'nda Atatürk'ü Anma ve Gençlik Yürüyüşü yapıldı. Bu yürüyüşe katılan binlerce vatandaş, ellerinde bayraklarla yürüdü. Kutlama programı saat 11.00'de Kent Müzesi önünde Vali Vekili Abdin Uysal, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Ödünç, Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Ali Öztürk ile Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin'in katılımı ile başladı.

Engelli gençlerin, bando eşliğinde işaret dili ile İstaklal Marşı'nı söylediği törenlerde, Karagöz Halk Dansları Topluluğu'nun gösterisi, şiir okunması, kata gösterisi ilgi ile izlendi. Zeki Müren Güzel Sanatlar lisesi öğrencilerinin müzik şöleni beğeni aldı. Tören, jimnastik, eskrim, zeybek gösterilerinin ardından Atatürk ve Gençlik Kuşusu'nda dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Antalya'da 19 Mayıs kutlamasında liseliler 'İzmir Marşı'nı söyledi

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, lise öğrencilerinin korteji, çelenk töreni ve Cumhuriyet Meydanı'ndaki gösterileriyle başladı. Atatürk'ün canlandırıldığı kutlamalarda liseli gençler kortej ve meydandaki törenin ardında İzmir Marşı'nı söyleyip, 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' sloganı attı.

19 Mayıs Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Konyaaltı Caddesi Atatürk Parkı Türkan Saylan Anıtı önündeki kortejle başladı. Kortejde lise öğrencileri Türk bayrakları taşırken, Türk bayrağı desenli tişörtler giydi. Kortejde yağlı güreş, okçuluk, eskrim ve değişik spor dallarında kurs gören sporcular da yer aldı. Konyaaltı Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren kortej boyunca lise öğrencileri İzmir Marşı'nı seslendirdi. Gençlik Marşı'nı da söyleyen öğrenciler 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' sloganı attı. Korteje, cadde üzerindeki evlerin balkonlarına çıkan vatandaşlar alkışlarla destek verdi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Antalyalılar evlerinin balkonlarına Türk bayrakları ve Atatürk posterleri astı. Bir binaya ise Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi asıldı.

CHP'LİLER ÇELENK SUNUMUNA KATILDI

Kortejin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen çelenk sunma töreni yapıldı. Törene CHP Antalya milletvekilleri Mustafa Akaydın ve Devrim Kök, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Gençlik ve Spor İl Müdürü, CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü, meslek örgütü ve sendikalardan temsilci ve üyeleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çelengi, CHP, MHP'nin ve diğer sivil toplum örgütlerinin çelenkleri anıta bırakıldı.

MEYDANDA ATATÜRK'Ü CANLANDIRDILAR

Çelenk töreninin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden kutlama programına Vali Münir Karaloğlu, Garnizon Komutanı Piy. Alb. Tahir Savran, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluş temsilcisi ile vatandaşlar katıldı. Mehter takımı ve senfoni orkestrasının birlikte gösteri sunduğu törende, Özgecan Aslan Gençlik Merkezi'nden öğrencilerin İstiklal Savaşı'nı anlatan gösterisinde, Mustafa Kemal Atatürk canlandırıldı. Büyük alkış alan gösterinin ardından kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrenciler Vali Karaloğlu tarafından ödüllendirildi.

Törende tekvando, boks, eskrim, yağlı güreş, bisiklet, break dans, cimnastik gösterilerinin yanı sıra 500 kişilik Türk bayraklı tişörtler giyen halk oyunları topluluğunun gösterisi ilgiyle izlendi. Törenin yarısında başlayan yağmur, törenin sonlarına doğru hızlandı. Meydandaki 8 katlı bir binanın tepesine dev Türk bayrağı asılırken, bir genç iple binanın tepesinden aşağı inerek, yanında getirdiği Türk bayrağını Vali Münir Karaloğlu'na armağan etti. Fotoğraf çekiminin ardından tören sona erdi.

Gaziantep'te 19 Mayıs coşkusu

Ahmet SOYDOĞAN/ GAZİANTEP,(DHA)- GAZİANTEP’te, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

15 Temmuz Demokrasi Meydanında düzenlenen törene; Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Meydanda bulunan Atatürk Anıtına çelenk bırakılıp, İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törenlerde konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, 19 Mayıs 1919'da yakılan özgürlük ateşinin, TBMM'nin açılması ile birlikte tüm yurda yayıldığını söyledi. Bugünkü özgürlüğün 19 Mayıs'ta yakılan ateşe borçlu olunduğunu belirten Ökkeş Demir, özgürlük ateşinin devam ettirilmesi için Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği gençlere büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti.

Halk oyunları ve çeşitli sportif gösterilerin yapıldığı törende, 19 Mayıs nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere de ödülleri verildi.


Tokat'ta 19 Mayıs kutlandı

Fatih YILMAZ/TOKAT, (DHA)- TOKAT'ta 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Hüseyin Akbaş Spor Salonu’nda yapılan törenle kutlandı.

Kentteki kutlamalar sabah saatlerinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başladı. Daha sonra İl Müdürü Cemil Çağlar ve beraberindeki yüzlerce öğrenci yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki Hüseyin Akbaş Kapalı Spor Salonu’na kadar yürüdü. Spor salonundaki kutlama programına Tokat Valisi Cevdet Can, Ak Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Coşkun Çakır, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan il protokolü öğrenciler katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti. Törende, halk oyunları ekipleri ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı spor kulüpleri gösteri yaptı. Kutlama programı Vali Cevdet Can'ın öğrenciler ile birlikte yöreye özgü 'Ellik' halayı çekmesiyle son buldu.

Trakya’da 19 Mayıs kutlamaları

Engin ÖZMEN- Ali Can ZERAY- Mehmet YİRUN- Ruhan YALÇIN / EDİRNE- TEKİRDAĞ-KIRKLARELİ, (DHA) - 19 MAYIS Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Edirne’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları saat 09.30’da 25 Kasım Stadı önünde oluşturulan kortejle başladı. Öğrencilerin yer aldığı kortej, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde dev Türk Bayrağı ve Atatürk posterleri taşıyarak Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü. Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serhat Ocak'ın Atatürk Anıtı'na öğrencilerle birlikte çelenk sunmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve ardından İstiklal Marşı okundu. Törene Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak, diğer kurum müdürleri öğrenciler ve vatandaş katıldı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen etkinliklerle devam edildi.

TEKİRDAĞ’DAKİ KUTLAMALAR

Tekirdağ’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle valilik bahçesindeki Atatürk anıtında tören düzenlendi. Törene Tekirdağ Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, öğrenciler ve gaziler katıldı. Anıttaki program saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunması ve çelenklerin Atatürk Anıtı’na sunulmasıyla tamamlandı. Sahil dolgu sahada devam eden ve Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Tekirdağ Emniyet Müdürü Mustafa Aydın da yer aldığı etkinliklerde öğrenciler halk oyunları, spor aktiviteleri ve şiir dinletisini sundu.

ÇORLU’DA 19 MAYIS COŞKUSU

Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ndeki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 98’nci yıldönümü Atatürk anıtındaki programla başladı. Çorlu Kaymamı Levent Kılıç, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan’ın da katıldığı kortej çelenk sunulmasının ardından Cumhuriyet Meydanı’na gelen yürüdü. Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik spor Bayramı’nın kutlamanın heyecanının yaşandığını belirterek, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün siz değerli gençlerimize armağan ettiği bu bayram hepinize kutlu olsun” dedi. Cumhuriyet parkında Çorlu Anadolu lisesinden 1059 öğrenci verdikleri mini konserin ardından Türkiye haritası ve Mustafa Kemal Atatürk imzasından oluşan koreografi yaptı.

Çorum'da 19 Mayıs coşkusu

Yusuf ÇINAR/ ÇORUM,(DHA) - ÇORUM’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

Çorum'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları ilk olarak Hürriyet Meydanı'nda yapılan törenle gerçekleşti. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Anıttaki tören, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin çelenklerini sunmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla son buldu. Törenler daha sonra havanın yağışlı olması nedeniyle Atatürk Spor Salonu'nda devam etti.

Buradaki programda öğrenciler tarafından şiirler okundu, halk oyunları, cimnastik ve mehter takımı gösterileri sunuldu. Törende yıl içerisinde spor faaliyetlerinde dereceye giren öğrencilere ödülleri de verildi. Törene, Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Garnizon Komutanı Albay Şenduran İnan, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Bu arada Atatürk Anıtı önündeki ilk tören sırasında, alana giren bir sokak köpeği belediye ekipleri tarafından alınarak, kamyonetle il dışına bırakıldı.

Diyarbakır'da 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

Canan ALTINTAŞ-Serdar SUNAR/ DİYARBAKIR, (DHA)- DİYARBAKIR'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, coşku içerisinde kutlandı.

Diyarbakır'da Valilik önündeki kutlamalara Vali Hüseyin Aksoy, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumali Atilla, kamu kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaş katıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan kutlamalar sırasında keskin nişancı özel harekat timleri çatılarda güvenlik önlemi aldı.

Sabah erken saatlerinde kentin çeşitli okullarında toplanan öğrenciler sıkı güvenlik önlemleri altında ve kortej halinde kutlamaların yapılacağı valilik önüne geldi. Ekinciler Caddesi'nden geçen ve 500 metrelik Türk Bayrağı taşıyan öğrenciler, törenin yapılacağı alana kortej halinde geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okundu. Çeşitli spor faaliyetlerinde dereceye giren öğrencilere ödül verilmesiyle devam eden törende, öğrencilerin akrobasi gösterileri büyük ilgi gördü. Yenişehir Halk Eğitim Merkezi Folklor ekibinin, yöresel gösterisi ise büyük beğeni topladı. Protokolün alkışlayarak izlediği halk oyunları gösterisi sonrası tören sona erdi.

Amasya'da 19 Mayıs coşkusu

Sinan HARMANCI/AMASYA, (DHA) - AMASYA'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

Amasya'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Çelenk töreni sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından buradaki ilk tören sona erdi. Çelenk sunma törenine Amasya Valisi Salih Işık, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Zafer Uğur, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Faruk Tonga, Sağlık İl Müdürü Dr. Rüştü Ertosun, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdullah Kodek, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı.

İkinci program Amasya Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.Buradaki törende çeşitli gösteriler sunuldu. Gençlik adına Busenur Ekici bir konuşma yaptı. Yasin Kahveci 'Önce vatan' isimli şiiri okudu. Yapılan çeşitli gösteriler ve etkinliklerin yanı sıra çeşitli yarışmalarda dereceye giren spor takımlarına protokol tarafından altın hediye edildi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı spor salonunda açılan spor branşlarının stantlarının gezilmesi ile sona erdi.

Sinop’ta 19 Mayıs coşkusu

İbrahim ASLAN/SİNOP, (DHA) - SİNOP'ta, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, coşkuyla kutlandı.

Sinop'ta 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında ilk tören Hükümet Konağı önünde gerçekleştirildi. Kutlamalara Sinop Valisi Hasan İpek, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Kazım Açıkbaş, protokol üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Çelenk sunma ile başlayan program ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile devam etti.

Daha sonra Valilik önünden İskele Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına protokolün katılımı ile gençlik yürüyüşü düzenlendi. İskele Meydanı'nda düzenlenen tören Gençlik Merkezi İşaret Dili Ekibi Özden Şahin eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Törende daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş tarafından yapıldı. Program, halk oyunları ve çeşitli gösteriler ile devam etti.

Kilis'te 19 Mayıs coşkusu

Reşit ÇELEBİOĞLU/KİLİS, (DHA)- Kilis'te, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı düzenlenen törenle kutlandı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Remzi Arkalt tarafından Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Kilis Valisi İsmail Çataklı ile Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara'nın, öğrencilerin bayramını kutlamasıyla devam eden etkinlikler kapsamında Halk Eğitim Merkezi tarafından halk oyunları, öğrenciler tarafından ise tekvando gösterisi yapıldı.

Kutlamalar, 19 Mayıs kapsamında düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere madalya ve ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Sivas'ta 19 Mayıs törenle kutlandı

Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS, (DHA) - SİVAS'ta 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, düzenlenen tören ve çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlamalar kapsamında ilk olarak gençlik yürüyüşü ile başladı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Dört İşletme Kavşağı'ndan başlayan yürüyüş İnönü Bulvarı üzerinde devam etti. Yürüyüşe Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç'ın yanı sıra, okul müdürleri, öğretmenler, antrenörler, sporcular ve çok sayıda öğrenci katıldı. Yürüyüşe katılanlar ellerinde Türk bayrakları ile 'Ne mutlu Türküm diyene', 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları attı. Yürüyüşte Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğü Okçuluk Kulübü öğrencileri ve minik okçular ilgi yoğun ilgi gördü. Yürüyüş kent meydanında bulunan Atatürk Anıtı'nda sona erdi.

Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç anıta çelenk sundu. Ardından Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi bahçesinde halk oyunları, muay thai, jimnastik gösterileri, wushu gösterileri sergilendi. Kutlamalar kapsamında ayrıca 3'üncü Buruciye Satranç Turnuvası düzenlendi. Buruciye Medresesi içinde düzenlenen turnuvaya 11 ilden 260 öğrenci katıldı. İki gün boyunca devam edecek turnuvada, dereceye girenlere çeşitli ödüller verilecek.

CHP VE ADD ATATÜRK ANITINA ÇELENK KOYDU

Sivas'ta, CHP İl Başkanlığı ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şubesi üyeleri, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Parti ve dernek üyeleri daha sonra saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudu. Bu sırada çevreden geçenler de saygı duruşuna eşlik edince trafik kısa bir süre durdu. İstiklal Marşı'nın ardından açıklamada bulunan CHP Sivas İl Başkanı Ulaş Karasu, 19 Mayıs'ın milletin kaderini değiştiren, yolunu aydınlatan tarihi bir başlangıç olduğunu belirterek şunları söyledi:

"19 Mayıs tarihini önemsizleştirmek, sıradanlaştırmak, takvimlerden bir yaprak haline getirmek isteyenler bu ruhu kavrayamamış acizler ile bağımsızlık, özgürlük ve milli egemenliğe dayanan demokrasi düşmanlarıdır. Ülkemize düşman olan bu zihniyet dün olduğu gibi gelecekte de yenilmeye mahkumdur. Cumhuriyetin emanet edildiği milyonlar, özgürlük ve bağımsızlığımızı sonsuza kadar koruyacaktır."

Erzurum'daki 19 Mayıs kutlamalarına yağmur molası

Hümeyra PARDELİ/ERZURUM, (DHA)- ERZURUM'da, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da katıldığı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine, sağanak yağmur yüzünden ara verildi. Yaklaşık 10 dakikalık aradan sonra güneşin açması ile tören kaldığı yerden devam etti.

Havuzbaşı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından kortej yürüşüyüne geçildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Vali Seyfettin Azizoğlu, Ak Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 9'uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı kortej yürüyüşüyle Yakutiye Kent Meydanına geçildi. Bakan Recep Akdağ, programlar başlamadan önce Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından dağıtılan şapkalardan taktı. Fotoğrafçısını yanına çağıran Akdağ, cep telefonunu vererek "Beni böyle çek, şapkadaki yazı görünsün, Çağatay'a göndereceğim" diyerek poz verdi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin çeşitli spor dallarında yaptığı gösteriler beğeni topladı. Geçen yıl yapılan Özel Sporcular Türkiye Jimnastik Şampiyonası’nda birinci olan down sendromlu Sümeyye Uruk’un yaptığı hareketler ise alkış topladı.

Halkın ilgi ve heyacanla izlediği gösteriler, sağanak yağmur nedeniyle durdu. Protokoldekiler için korumalar hemen şemsiye açarken, öğrenciler ve izleyiciler kaçışmaya başladı. Bakan Akdağ ve beraberindekiler Yakutiye Medresesi'nin içerisine girdi. Akdağ, görevlilere öğrencilerin meydana kurulan çadırlara alınması talimatını verdi. Yağmurun 10 dakika sonra durması ile tekrar program kaldığı yerden devam etti.

Derince'de 19 Mayıs coşkusu

Ergün AYAZ / DERİNCE(Kocaeli), (DHA) - KOCAELİ'nin Derince İlçesi'nde, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşku ile kutlandı. Bando eşliğinde yürünmesinin ardından öğrencilerin spor gösterileri ilgiyle izlendi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Derince'de coşkuyla kutlandı. Sabancı ve Ortakları İlköğretim Okulu önünde bando eşliğindeki yürüyüşe İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Derince Garnizon Komutanı Deniz Albay Şenol Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Osman Karabayır, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Yürüyüş Derince Kent Meydanı'nda son bulurken, öğrencilerin masa tenisi, uzak doğu sporları gösterisi, kick boks, dart ve güreş gösterileri ilgiyle izlenildi.


Bartın'da 19 Mayıs kutlandı

Ayhan ACAR/BARTIN, (DHA)- BARTIN’da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Valilik önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Törene Bartın Valisi Nusret Dirim, Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sporcular ve öğrenciler katıldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir’in Atatürk Anıtı'na çelenk koymasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Tören öğrencilerin tekvando, judo, eskrim ve karate gösterileriyle sona erdi.

MERSİN'DE COŞKULU 19 MAYIS KUTLAMALARI

İbrahim MAŞE/MERSİN, (DHA) - MERSİN'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

Kutlamalar, Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde Gençlik Yürüyüşü ile başladı. Vali Özdemir Çakacak, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, öğrenciler katıldı. Yürüyüş sırasında vatandaşlar alkışlarıyla korteje destek verirken, gruptan bazı kişiler 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganı attı. Programın ikinci kısmı ise sportif etkinliklerle geçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan etkinlikte Vali Çakacak, bir konuşma yaptı.

Törende , engelli öğrenciler halk oyunları gösterisi yaptı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü trambolin, jimnastik ve akrobasi takımları birbirinden zor hareketleri başarılı şekilde gerçekleştirdi. Capoira ekibinin gösterisi ilgi ile izlenirken, kutlama çeşitli müsabakalarda başarılı olan sporculara ödüllerin takdim edilmesi ile son buldu.

Şanlıurfa’da 19 Mayıs kutlamaları

Ömer PINAR/ŞANLIURFA, (DHA- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Şanlıurfa’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

19 Mayıs'ın 98'nci yıldönümü Şanlıurfa’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Şehitler Abidesinde Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başlayan tören, kortej yürüyüşü ile devam etti. Yoğun önlemin alındığı kortej yürüyüşüne katılan 20'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, öğrencilerle birlikte dev Türk bayrağı taşıdı.

Kortej yürüyüşü ile Rabia meydanına ulaşılması ile düzenlenen etkinliğe: Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sait Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Kemal Timuroğlu, Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın ile vatandaşlar katıldı.

Çeşitli etkinliklerin yapıldığı törende konuşan ve Türkiye’nin büyümesinde gençlere büyük görevler düştüğünü ifade eden Vali Tuna, şöyle dedi:

“Mustafa Kemal Atatürk, 98 sene önce bu gün milletin hakimiyetine, milli iradenin hakimiyeti esasına bağlı bir devlet özlemi ile Samsun’a ayak basmıştır. Cumhuriyet tarihimiz boyunca onun bu özlemini taçlandıran dönüm noktası hiç şüphesiz 15 Temmuz gecesidir. Cumhuriyet tarihimize dönüp baktığımızda farklı yöntemlerle gerçekleştirilen çok sayıdaki darbelerle, asıl darbenin milli iradeye, milletin kendisine yapıldığını görüyoruz. 15 Temmuz gecesi milletin iradesine kurşun sıkan hainlere karşı bıçak kemiğe dayında diyen onların karşısında duran ve yılmayan bir gençlik vardı. Öldürmeyi değil, tıpkı ecdadı gibi insanı yaşat ki devlet yaşasın diyerek yaşatmayı gaye edinmiş bir gençlik istiyoruz. Elindeki silahı milletine doğrultan değil, elinde kalemle milletinin belini doğrultan, hayırlı ve vatanperver gençlik istiyoruz. Bu gün sınırlarımızın dibinde Suriyeli kardeşlerimizin hayatlarına mal olan bir vahşet karşısında duyarlılığımızı asla kaybetmemeliyiz. Mehmet Akif Ersoy’un ecdat dediği topraklar bu gün enkaza dönmüştür. Ortadoğu kan ağlıyor. Bütün bunlar karşısında vicdan kulağımızı tıkayamayız. İnsan hakları denilince mangalda kül bırakmayan batının bu vahşet karşısında sustuğunu, göçmenlere karşı kapılarını kapattığını hep birlikte gördük. 2023 hedeflerine özgüvenli ilerleyen Türkiye’miz bu noktada büyüklüğünü göstermiştir. Şanlıurfalılar peygamber ahlakını bir kez daha sergilemiştir. Tek dişi kalmış medeniyetiyle gurur duyan batının asla gösteremeyeceği bir insaniyet ve gönül zenginliğiyle Şanlıurfalılar göçmenleri ağırlamaya devam etmektedir."

Ordu’da 19 Mayıs kutlandı

Nedim KOVAN/ORDU, (DHA) - ORDU’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, yağmur nedeniyle Kapalı Spor Salonu'nda çeşitli etkinliklerle kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Ordu'nun Altınordu İlçesi'nde Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Kutlamalar daha sonra yağmur yağma ihtimaline karşı Atatürk Spor Salonu’nda devam etti.

Buradaki törene Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, Altınordu Emniyet Müdürü Erol Boyraz, Altınordu Milli Eğitim Müdürü Hasan Acu, öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden kutlamada çeşitli spor etkinliklerinde dereceye giren sporcu öğrencilere ödülleri verildi. Kutlamalar spor gösterileri ve çeşitli etkinliklerle sona erdi.

SAKIZ GERGİNLİĞİ

Bu arada Atatürk Parkı'nda Atatürk Anıtı'nı çelenk konulması sırasında İstiklal Marşı okunurken, bayrağı göndere çeken lise öğrencisi bir izcinin sakız çiğnediği iddiası gerginliğe neden oldu. Törende bulunan CHP il yöneticileri sakız çiğneyene müdahale edince izcilerle aralarında tartışma çıktı. Araya giren CHP İl Başkanı Atilla Şahin gerginliği yatıştırdı.

Vali ve Belediye Başkanı'nın Atatürk Anıtı'ndaki törende bulunmadığını söyleyen Atilla Şahin, "Herhalde çok önemli işleri vardı ki sayın Valim, sayın Belediye Başkanım hiçbiri burada temsil edilmedi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü temsil edildi doğru, bayram onların nezdinde kutlanıyor. Ancak o kadar büyük ciddiyetsizlik var ki, bayrak çekimi yapılıyor adamın ağzında sakız. Tepki göstermek bizim en doğal hakkımız. Buna karşı cevap veriyorlar, arkadaşlarımız gerçekten soğuk kanlı olmasa olacak iş değil. Bu kadar duyarsızlık ve ciddiyetsizlik olamaz" dedi.

Osmaniye'de 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) OSMANİYE'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

Atatürk Anıtı önündeki törende Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir anıta çelenk bıraktı. Program 7 Ocak Stadyumu'nda devam etti. Buradaki törene Vali Kerem Al, Belediye Başkanı Kadir Kara, Garnizon Komutanı Topçu Albay Ahmet Serdar Gül, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz ve diğer protokol üyeleri katıldı. Ulusal ve uluslararası yarışmalar ile 15-19 Mayıs Gençlik Haftası etkinliklerinde dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, yaptığı konuşmada gençlere seslenerek "Bu bayram sizin, bu hafta sizin. Siz milletin temel direği, dinamiğisiniz. G"eleceğimizin teminatısınız. Cumhuriyet sizlerin omuzları üzerinde yükselecektir" dedi.

Kutlama programı yöresel halk oyunları, karate, jimnastik tekvando gösterileri ile devam etti. Osmaniye Motosiklet Kulübü üyeleri de yaptıkları gösteri ile etkinliklere katıldı.

Konya'da 19 Mayıs coşkusu

Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA, (DHA)- KONYA'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, coşkuyla kutlandı.

Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan tören, Gençlik Yürüyüşü'nün ardından Kültür Park’ta devam etti. Törene Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile askeri erkan ve protokol üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Selçuk Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu'nun gösterisi sunuldu. Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından, öğrenciler spor gösterileri sundu. Program uluslararası spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

Bolu'da 19 Mayıs'a renkli kutlama

Mutlu YUCA/BOLU,(DHA) - BOLU'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, öğrencilerin farklı branşlardaki spor gösterileri ile kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Anıtpark'taki Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi. Törene Bolu Vali Yardımcısı Ünal Coşkun, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstikal Marşı'nın okunması ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çelengi anıta konuldu. Ardından kutlamalar Kent Meydanı'ndaki gösterilerle devam etti. Öğrencilerin, farklı branşlardaki spor gösterileri ilgiyle izlendi. Halk oyunları gösterileri de beğenildi. Protokol üyeleri masa tenisi oynadı. 2'nci Komando Tugay Komutanlığı'na ait 'drone' ile kutlamalar havadan görüntüledi. Türk bayrağı asılı olan drone'nin etkinlik alanı üzerindeki uçuşu renkli görüntüler oluşturdu.

Adana'da 19 Mayıs coşkusu

Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA) - ADANA'da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın 98'inci yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Kutlamalar Atatürk Parkı'nda Atatürk Anıtı önünde başladı. Protokol üyeleri Atatürk Anıtı'na çelenk koyup, törenleri başlattı. Anıtta saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Uğur Mumcu Meydanı'ndaki törenlere geçildi. Buradaki törene Adana Valisi Mahmut Demirtaş, İncirlik 10'ncu Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral İsmail Günaydın, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak'ın günün anlam ve önemi anlatan konuşmasının ardından, masa tenisi sporcuları gösteri yaptı. Daha sonra düzenlenen halk oyunları, jimnastik ve engelliler, dans gösterileri yaptı. Daha sonra resim ve şiir yarışmalarında dereceye girenlere ödül verildi. Törende bayılan bir kadın, sağlık görevlileri tarafından ambulansla hastaneye kaldırıldı.

TAKSİM'DE 19 MAYIS TÖRENİ

Zeki GÜNAL /İSTANBUL,(DHA) Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı önünde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle tören düzenlendi.

Törende İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç anıta çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla tören son buldu. Törene CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, partililer, öğretmenler, öğrenciler ve Muharip Gaziler Derneği İstanbul Şubesi'nin davetlisi olarak gelen Azerbaycanlı gazi askerler katıldı.

Tören sonrası CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu açıklama yaptı. Tanrıkulu, "Değerli arkadaşlar bayramınızı kutluyorum 19 Mayıs ulusal kurtuluş mücadelesinin başladığı gündür İstanbul'dan başlamış ve bütün anadoluya yayılmıştır ve tarihte örneği olmamış bir mücadele verilmiştir. O mücadelenin kahramanları burada hepsinin anıtının önünde saygıyla eğiliyoruz. Dünyada gençliğe adanan tek bayramdır, 19 Mayıs şimdi bu bayramı anlamından koparmak istiyorlar yasaklamak istiyorlar bütün yasaklara rağmen bizler Türkiye'nin her yerinde bu mücadelenin anlamını ve değerini herkese anlatmaya devam edeceğiz bayramınız tekrar kutlu olsun" diye konuştu.

Başkentte 19 Mayıs için ilk tören Anıtkabir'de

Özkan ARSLAN-Nursima KESKİN / ANKARA, (DHA) - ANKARA'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'de tören düzenlendi. Törene katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Atakürk'ün mozolesine çelenk bıraktıktan sonra öğrencilerle Anıtkabir önünde fotoğraf çektirdi.

Başkentte ilk tören, Anıtkabir'de yapıldı. Tören öncesi yüzlerce öğrenci, ellerinde Türk bayraklarıyla Anıtkabir önünde toplandı. Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ve beraberindekiler, Aslanlı Yol'dan yürüyerek, Anıtkabir'e girdi. Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan Kılıç, buradan Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

ÖĞRENCİLERLE FOTOĞRAF ÇEKTİRİP SOHBET ETTİ

Bakan Kılıç, buradan Anıtkabir önünde toplanan öğrencilerin yanına geçerek, öğrencilerle fotoğraf çektirdi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından öğrencilerle sohbet eden Kılıç, bir de 'selfie' yaptı. Tören için Anıtkabir'e gelen öğrenciler, aralıklarla yağan yağmura rağmen tören bitimine kadar Anıtkabir önündeki bekleyişini sürdürdü. Tören sonrası öğrenciler, arkadaşlarıyla Anıtkabir önünde fotoğraf çektirdi.

İZMİR'DEKİ 19 MAYIS TÖRENİ CUMHURİYET MEYDANI'NDA YAPILDI

Taylan YILDIRIM- Timur TARLIĞ- Mücahit BEKTAŞ/İZMİR, (DHA) - İZMİR'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı resmi töreni Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlendi. Anneler Günü için gittikleri gezide meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 24 kişinin acısını paylaşmak üzere İzmir Valiliği, törenin gösteri kısmını iptal etti.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla İzmir Valiliği tarafından düzenlenen resmi tören Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirildi. Törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır ile bazı İzmir milletvekilleri de katıldı.Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu'nun, Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Tatlısu, törende yaptığı konuşmada bugünün, Türk milletinin onur ve asaletiyle büyük önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde tarih sahnesine bir kez daha çıkarak, makus talihini tersine döndürmeye başladığı, milletin azim ve kararlılığı sayesinde Türk milletinin esaret altında yaşayamayacağının Samsun'dan başlayarak tüm dünyaya duyurulduğu tarihin 98. yılı olduğunu söyledi. Tatlısu, "19 Mayıs'ın sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, Türkiye Cumhuriyeti devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. 19 Mayıs gençlik ve gelecek demektir" dedi.

Gençlik adına konuşmayı Gençlik Lideri Emel Albozkurt okurken, Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Reyhan Koca "o geliyor" adli şiiri, Konak AnadoLu Lisesi öğrencisi Burak Uçan ise "Mustafa Kemal'in neşesi" adlı şiiri okudu. Gençlik adına yapılan konuşma ve öğrencilerin şiirlerinin ardından Gençlik Lideri Haluk Gürleyen Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudu. Törenin ardından Cumhuriyet Meydanı'na gelen Cuma Akşamı Bisikletçileri grubu, Atatürk Anıtı'nda fotoğraf çekildi. Ardından grup 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenledikleri gezi için Yunanistan'a doğru yola çıktı.

ZONGULDAK'TA 19 MAYIS COŞKUSU

Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)- ZONGULDAK’ta, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, kortej yürüyüşü ve Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Kutlamalar, Gazipaşa Caddesi'ni takiben Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na yapılan kortej yürüyüş ile başladı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nce düzenlenen yürüyüşte öğrenciler, Fatih Halk Eğitim Merkezi mehteran takımının marşları eşliğinde yürüdü. Türk bayrağı ve Atatürk fotoğraflı tişörtler giyen öğrenciler bayram coşkusu yaşadı. Anıttaki törene Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Cumhuriyet Başsavcıvekili Ahmet Yıkılmaz, İl Jandarma ve Garnizon Alay Komutanı Albay Haluk Selvi, İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sporcular ve öğrenciler katıldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Karagülmez’in Atatürk Anıtı'na çelenk koymasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Tören, tekvando, judo, eskrim ve karate gösterileriyle sona erdi.

SAMSUN' DA HAVA MUHALEFİ NEDENİYLE TÜM KUTLAMALAR ERTELENDİ

Samsun' da şiddetli yağış 19 Mayıs kutlamalarını iptal ettirdi. Hava muhalefeti nedeniyle saat 09.30 da yapılması planlanan Temsili Bandırma Vapurundan Atatürk' ün Samsun' a çıkışının canlandırılacağı program ile bayrak devir teslim töreni, 19 Mayıs Yarı maratonu, öğleden sonra yapılması planlanan solo türk ve türk yıldızlarının programları ertelendi. Ayrıca akşam saatlerinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılç' ın da katılacağı ve 1919 mektrelik türk bayrağının taşınacağı bayrak yürüyüşünün de iptal edildiği bildirildi. Ertelenen kutlamaların hava şartları müsait olursa yarın yapılacağı belirtildi.

19 MAYIS YARI MARATONU KOŞULDU

Samsun'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen maraton Samsun Valisi İbrahim Şahin'in startı ile başladı. 41'i kadın 180 sporcunun katıldığı maratonu erkeklerde Ankara EGO Spor Kulübü'nden Gateye Gelaw 01.05.08'lik derecesiyle birinci, Galatasaray Spor Kulübü'nden Yusuf Alıcı 01.05.12'lik derecesiyle ikinci ve Galatasaray Spor Kulübü'nden Aykut Taşdemir 01.05.30'luk derecesiyle üçüncü olarak tamamladı. Kadınlarda ise Bursa Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü atletleri ilk üç sırayı aldı. Sebahat Akpınar 01.16.06'lık derecesiyle birinci, Fadime Çelik 01.16.25'lik derecesiyle ikinci, Fatma Demir ise 01.17.20'lik derecesiyle üçüncü olarak bitirdi.

Maraton sonrasında hava muhalefieti nedeniyle Mustafa Dağıstanlı Kapalı Spor Salonu'nda ödül töreni düzenlendi. Töreninde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu ve sporcular katıldı. Dereceye giren sporculara Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu tarafından madalya, kupa ve tam altın hediyeleri ile çiçek verildi.

ATA'NIN HUZURUNDA EVLENME TEKLİFİ

Latif SANSÜR/KUŞADASI (Aydın), (DHA) - AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde yaşayan 28 yaşındaki Salih Karaman, kız arkadaşı 24 yaşındaki Buse Karabulut'a Atatürk anıtı önünde sürpriz evlenme teklifi yaptı.

Kuşadası'nda, bir süredir beraber olduğu Buse Karabulut'a evlenme teklifi etmek isteyen Salih Karaman, kartonların bir yüzüne harf harf 'Senden iyi arkadaş olur', diğer tarafına ise 'Benimle evlenir misin' yazdırdı. Bir inşaat firmasında çalışan Salih Karaman, her harf için görevlendirdiği arkadaşlarını Atatürk Meydanı'na davet etti. Bir kemancı ve konfetilerini de hazırlayan Karaman, Kuşadası Belediyesi'nde çalışan kız arkadaşı Buse Karabulut'u gezmeye çağırdı. Çift Kuşadası Atatürk Meydanı'ndaki anıtın önüne geldiğinde, arkadaşları ellerindeki kartonların "Senden iyi arkadaş olur" tarafını gösterdi. Buse Karabulut, arkadaşlarının yaptığı sürpriz karşısında şaşkınlık yaşarken, kemancı, şarkıcı Göktan'ın 'Sen' isimli parçasını çalmaya başladı. Elindeki yüzük kutusu ile kız arkadaşının karşısına geçen Salih Karaman, konfetiler eşliğinde pankartların "Benimle evlenir misin?" sözcüklerine dönmesiyle diz çöktü. Bir süre şaşkınlığını atamayan Buse Karabulut, sevgilisinin evlenme teklifini kabul etti. Çok mutlu olduğunu söyleyen Salih Karaman, "Günler önceden bu planı yaptık. Buse ile benim ortak arkadaşlarımdan 25'i görev aldı. Çağdaş Türkiye'nin gençleri olarak Ulu Önder'in anıtının önünde, şehrin en merkezi yerinde herkesin tanık olduğu bir teklifle evliliğimize giden ilk adımı attık. Buse şaşkınlıkla bir süre kalınca ya kabul etmezse diye düşündüm. 'Evet' deyince rahatladım. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi. Buse Karabulut ise çok hoş bir sürpriz olduğunu belirterek, "Salih'in bana böyle bir sürpriz yapacağını hiç düşünmemiştim. Gezintimiz devam ederken, aniden gelişen bu teklifle şaşırdım. Ne diyeceğimi bilemedim. Çok mutluyum" diye konuştu.

BAYRAKLI’DA 19 MAYIS COŞKUSU

BAYRAKLI Belediyesi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutladı. Binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla ve İzmir Marşı'nı söyleyerek belediye hizmet binası önünden Sevgi Yolu’na “Ata’ya saygı" yürüyüşü gerçekleştirdi. Sevilen şarkıcı Emre Aydın, Smyrna Meydanı’nda sahne aldı. Konseri dinlemeye gelenler Aydın’ın şarkılarına hep bir ağızdan eşlik etti.

Bayraklı’da ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere armağan ettiği Gençlik ve Spor Bayramı'nı yine adına yakışır şekilde kutladı. Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen “Ata’ya saygı" yürüyüşü yeni hizmet binası önünden başladı. Gazilerin de katıldığı yürüyüşte binlerce kişi ellerindeki Türk bayraklarını sallayıp, İzmir Marşı’nı söyledi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinleri kapsamında sevilen şarkıcı Emre Aydın Smyrna Meydanı’nda sahne aldı. Binlerce İzmirli Smyrna Meydanı’nı hınca hınç doldurdu. Aydın, sahnedeki performansı ve şarkılarıyla büyük beğeni topladı. İZMİR, (DHA)