12.05.2013 16:35

'Allah belalarını versin'

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde meydana gelen ve 46 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamalara bakanlardan sert tepki.
ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde meydana gelen patlamalarla Anneler Günü'nün zehir olduğunu söyledi. Bakan Çelik, " Milletimiz birlikten yana ve biz bu kronik sorunları çözme kararındayız" dedi.

Yaşar Holding tarafından Şanlıurfa 2'nci Organize Sanayi Bölgesi'nde, 100 milyon lira maliyetle 100 bin metre kare alan üzerine kurulacak olan yıllık 180 milyon litre süt işleme kapasiteli Pınar Süt Tesisleri için öğle saatlerinde temel atma töreni düzenlendi. 250 kişinin istihdam edileceği tesisin temel atma törenine; Şanlıurfa Millitvekili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Bilim ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, AK Parti milletvekilleri Abdülkadir Aksu, Seyit Eyyüpoğlu, Halil Özcan, Abdülkerim Gök, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, iş adamları ve vatandaşlar katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, 40 yıldır ülke ekonomisine katkı sağladıklarını ve Şanlıurfa'da kurdukları tesis ile bu görevlerini sürdüreceklerini ifade etti.

BAKAN EKER: GÜNDE 500 TON SÜT

Törende konuşan Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, temeli atılan tesiste günlük 500 ton süt üretileceğini söyledi. Şanlıurfa'da daha önce tarıma dayalı besi bölgesinin temelini attıklarını hatırlatan Eker, "Bugün de günlük 500 ton süt kapasiteli bir tesisin temelini atıyoruz. Bereketli topraklar üzerinde tarım ve hayvancılık gelişiyor. Hükümet olarak bugüne kadar Şanlıurfa çiftçisine 4 milyar 100 milyon lira karşılıksız destek verdik. Şanlıurfa, verilen desteklerle hayvancılıkta özellikle büyük bir hamle yaptı. Şanlıurfa'da hayvan varlığı sayısı desteklerle yüzde 52 arttı" dedi.

BAKAN ÇELİK: ANNELER GÜNÜ'NÜ ZEHİR ETTİLER

Mehdi Eker'in ardından kürsüye çıkan alışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise Reyhanlı'da dün meydana gelen patlamalar ile anneler gününün zehir olduğunu söyledi. Şanlıurfa'da, hem istihdam yaratacak tesisin temel atma töreni, hem de anneler günü nedeniyle mutlu bir gün geçirmeyi planladıklarını anlatan Bakan Çelik şöyle konuştu: "Bugün, 2 açıdan mutlu bir günümüz olacaktı. Bunlardan biri anneler günüydü ama Reyhanlı'da ki olay anneler günümüzü zehir etti. İkincisi Şanlıurfa, yatırıma ve istihdama hasret. Şanlıurfa'da güzel şeyler oluyor. Bugün de o güzelliklerden biri yaşanırken, Reyhanlı'daki olay bizi hüzne boğdu. Türkiye'nin başından sorunları bazı güçler eksik etmedi. Milletimiz birlikten yana ve biz bu kronik sorunları çözme kararındayız. Son dönemde yaşadıklarımız da bu milletin birliğine zarar veremedi. Ülkemizin her alanda nasıl geliştiğini, ekonomik verilerle öğrenebilirsiniz. Bakanlığımla ilgili verilere baktığımızda 5 milyonun üzerinde istihdam gerçekleştirdik. Batıdan bakan kardeşlerimiz, buraları görmedikleri sürece yanlış yatırım yaparlar. Tüm yatırımcıları, buraları görmelerini ziyaret etmelerini istiyorum. Buralarda güven ve huzur var. Gerçekten insanlarımız hayat dolu, barıştan ve huzurdan yana. Şanlıurfa'da; Türk, Kürt, Arap bir arada yaşıyor ve huzur var. Yatırım için her türlü imkan var. Yatırımcıların, bu güzel coğrafyada çok rahat bir şekilde yatırım yapmaları için önlerinde engel yok. Gelecekten kimse endişeli olmasın. Hükümet olarak çok büyük başarılar gerçekleştirdik."

BAKAN ERGÜN: SU KAYNAKLARIMIZI İYİ KULLANACAĞIZ

Törende son olarak konuşan Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün ise dünyada insanların elde ettikleri enerjiyi güvence altına almak istediğini ifade etti. Türkiye'nin de sahip olduğu su kaynaklarını iyi kullanması gerektiğini vurgulayan Bakan Ergün, "Bizler suyu biliyorduk ama sulamayı bilmiyorduk. Harran ovasına su götürdük, ama sulamak yerine Harran'ın bazı bölgelerini suya boğduk. Biz suyla yaşatacağımız toprakları suyla boğduk ve öldürdük. Ama şimdi su kaynaklarımızı çok daha iyi kullanıyoruz. Bu topraklarda gıda için her türlü imkan var. Bu topraklarımızı kendi gıda güvenliğimiz için buraları değerlendirmek zorundayız. Gıda dediğimiz zaman bunu teknoloji ve sanayi ile buluşturmamız lazım. Konumuz şimdi süt. Süte su katsak, doğru olmaz ve sütü değersiz hale getirmiş oluruz. Süte, teknoloji katarsak süt daha değerli olur" diye konuştu.

Yağan yağmur nedeniyle protokolün ıslandığı törende; yapılan konuşmaların ardından bakanlar ve beraberindekiler tesisin temelini attı, katkı sunanlara plaket verdi.

BAKAN YILDIRIM: LANETLİYORUZ. ALLAH BELALARINI VERSİN

ERZİNCAN'da Kuran kursu açılışında konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Mübarek üç ayları kana bulayan katiller, insanlıktan nasibini almamış hainler, 46 masum vatandaşımızın hayatına kast ettiler. Onları lanetliyoruz. Allah belalarını versin" dedi.

Bakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte Fırat Plastik ve A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Demir’in kardeşi anısına Erzincan'da yaptırdığı Recep Demir Yatılı Erkek Kuran Kursu binasının açılışına katıldı. Kente 4 kilometre uzaklıkta Sivas karayolu üzerindeki Çukurkuyu Beldesi sınırlarındaki Kuran kursu binasının açılışına Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ev Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım eşi Semiha Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, Vali Selman Yenigün, Belediye Başkanı AK Partili Yüksel Çakır, Erzincan AK Parti Milletvekili Sebahattin Karakelle, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Diyanet İlleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Fırat Plastik ve A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Demir ve Demir ailesi, daire müdürleri, ilçe ve belde belediye başkanları ile çok sayıda kişi katıldı.

"TÜRKİYE BU DÖNEMİ DE ATLATACAKTIR"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ardından, Kuran-ı Kerim okundu. Açılış konuşmasını yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki saldırıya değindi. Bakan Yılmaz, şöyle dedi: "Karanlık odakların saldırısı sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabır yaralılara acil şifalar ve milletimize de başsağlığı diliyorum. Muhakkak ki Türkiye zor dönemlerden geçti. Bilin ki bu dönemi de atlatacaktır. 75 milyonun hepsini ve 780 bin 576 kilometrekarenin her noktasına huzuru da barışı da götürecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Şehitlerimize geride kalanların yapacağı en doğru şey onlara dua göndermektir. İşte bugün bu yerde şehitlerimize, bizden önce bu dünyadan gitmiş olanlara yapabileceğimiz en güzel şey Kur’an okumaktır. İnşallah burada okuyan öğrencilerimizde bu vatanı kanları ve canları ile bize vatan yapan şehitlerimiz başta olmak üzere bizden önce gidenlere Fatiha’lar okuyacaklardır."

Fırat Plastik ve A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Demir ise, dünyada misafir olduklarını bunu Kuran-ı Kerim'den öğrendiğini ifade ederken, şöyle konuştu: "Annemi babamı ve kardeşimi defin ettikten sonra şifayı Kuran da buldum. Kimileri psikologa falan gidiyor. Gitmesinler. Bunun şifası Kuran'dadır. Bir şartla manasını anlamını bileceksin. Hocalarımız çok güzel okuyor. Ama ses yarışması gibi. İçeriğinden mahrumlar. Umarım temenni ediyorum ki bu tip Kurıan kursları Kuran'ın özünü, içini, ruhunu anlamaya ve anlatmaya muktedir öğrenciler yetiştirir."

Konuşmasının ardından Nevzat Demir’e Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz tarafından plaket verildi. Konuşma yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, cumartesi gününün kutsal 3 ayların ilk günü olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: "Maalesef mübarek 3 ayları kana bulayan katiller, insanlıktan nasibini almamış hainler 46 masum vatandaşımızın hayatına kast ettil. Onları lanetliyoruz. Allah belalarını versin. İnsanlıktan nasibini almayan bu canilerin artık son bulmasını memleketimize de huzurun barışın kardeşliğin daim olmasını bu mübarek 3 aylarda Cenabı Mevla’dan niyaz ediyoruz. Bir kez daha Türk Milleti şunu gördü. 30 yıldan beri bu milletin başına bela olan terör ne kadar büyük acılar yaşatıp, arkasında elemler, kederler, gözü yaşlı anneler bırakıyor. İşte onun için diyoruz ki bu milletin barışa kardeşliğe, huzura, birliğe ve beraberliğe ihtiyacı var. Terör örgütü, onun taşeronları, dışarıdaki destekçileri ne yapmaya çalışırlarsa çalışsınlar bu büyük milletin birliğini beraberliğini kardeşliğini asla ve asla bozamayacaklar. Asırlardan beri zor günde, dar günde bir olmuş, beraber olmuş, mutluluklarını sevinçlerini hep beraber paylaşmış bu aziz millet bunlarında üstesinden gelecektir. Bugün burada açılışını yapmak üzere olduğumuz bu önemli eserde aslında teröre karşı insanlığa karşı, insanlık suçu işleyen canilere verilebilecek en güzel cevaplardan bir tanesidir. Dinimizin, inancımızın devam etmesi memleketine milletine bağlı, ülkesini seven insanları katleden değil, insanları yücelten nesiller yetiştirilmesi için gayret gösteren eserler ortaya koyan tüm hayırseverleri bu vesile ile bir kez daha tebrik ediyorum Allah razı olsun diyorum."

ANNELER GÜNÜ MESAJI

Bakan Yıldırım, 'Anneler Günü’ olması nedeniyle konuşmasında annelerin değerinin sağken bilinmesine gerektiğini vurguladı. Bakan Yıldırım, anneler için ne yapılsa az olduğunu ifade ederken şöyle devam etti: "Onları sırtımızda 40 yıl taşısak bile haklarını ödeyemeyiz. Ne diyor dinimiz, inancımız ‘Cennet anaların ayağı altındadır" Onları bir gün hatırlamak yetmez. Onları sürekli hatırlamak, hatırlarını sormak ve onların hayır dualarını almak hepimizin boynumuzun borcudur. Bu vesile ile tüm annelerimizin ellerinden öpüyoruz. Bu mübarek günlerini bu güzel günlerini kutluyoruz. Biraz bu günü buyruk kutluyoruz Hatay’ın Reyhan’lı ilçesinde onlarca sivilin hayatına kasteden o caniler insanlıktan nasiplerini almış olsalardı, anne duygusunu, insan sevgisini, Allah korkusunu tatmış olsalardı elbette böyle bir olayı asla ve asla yapmazlardı ve yaşatmazlardı. Bu olaylar şüphesiz bizi üzüyor. Milletimizi derinden yaralıyor. Ama bir o kadar da kararlılığımızı artırıyor. Millet olarak tekl bayrak altında , tek vatanda tek millet olarak yaşama azmimizi arttırıyor."

Konuşmaların ardından 6.2 milyon liraya mal olan 3 bin 350 metrekare kapalı alana sahip, 92 yatılı toplam 200 öğrenci kapasiteli Recep Demir Erkek Yatılı Kur’an Kursu Binasının açılışını, Bakanlar Binali Yıldırım, İsmet Yılmaz, İşadamı Nevzat Demir ve konukların katılımı ile yapıldı. Açılışın ardından Bakanlar ve diğer konuklar binayı gezdi.

Recep DEMİRCİ-Ali LEYLAK–Ömer PINAR/ŞANLIURFA-ERZİNCAN (DHA)