09.11.2012 10:44

Antalya bölge haberleri (09.11.2012)

Antalya bölge haberleri
Suya zam kapıda

ANTALYA Su ve Atık Su İdaresi (ASAT) Genel Müdürü Fethi Yalçın, suya zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Zammın ne kadar olacağı konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten Genel Müdür Yalçın, "Çift haneli bir zam oranı gündemde mi?" sorusuna "Enflasyon oranı zaten yüzde 10" karşılığını verdi.

Gelecek yıla ilişkin bütçe çalışmalarına başlayan ASAT, bütçe hedefini zamla tutturacak. Zamlı su tarifelerini de içeren bütçe çalışmalarını sürdüren kurumun genel müdürü Fethi Yalçın, zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'la istişarede bulunduklarını kaydeden Yalçın, "2011 yılında su fiyatlarındaki son düzenlemenin ardından elektriğe yüzde 32 oranında zam geldi. Sadece zammın ASAT bütçesine olan ek maliyeti 8 milyon TL'ye yaklaşıyor" dedi.

Zammın yüzdesi konusunda kesin rakamın henüz oluşmadığını kaydeden Genel Müdür Yalçın, kurum bütçesinin onay yetkisinin ASAT Meclisi'ne ait olduğunu belirterek, nihai kararın farklı siyasi partilerden üyelerin yer aldığı ASAT Meclisi'nce alınacağına dikkat çekti.

ASAT Genel Müdürü Yalçın, "Çift haneli bir zam oranı gündemde mi?" sorusuna ise hükümetçe açıklanan enflasyon oranını hatırlatarak karşılık verdi. Genel Müdür Yalçın, "Enflasyon oranı zaten yüzde 10" dedi.

Kasım ayı içinde toplanması beklenen ASAT Meclisi, suya yüzde 10 oranında zammı uygun görürse 1.87 TL olan metreküp birim fiyatı konutlar için 2.05 TL'ye yükselecek. Buna göre mevcut tarifeyle atık su bedeli de ödeyen bir abone 20 metreküp su kullanımı karşılığı 57 TL 11 kuruş fatura öderken, yüzde 10 zamlı tarifeyle rakam 62 TL 35 kuruşa yükselecek.

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
Foto: Fethi Yalçın


===

Tarım alanı yok olacak uyarısı

ANTALYA Toprak Koruma Kurulu, Batı Çevre Yolu'nun Karaman Çayı ile Çandır Çayı arasında kalan 1800 metrelik bölümünün imara açılmasına yönelik 'tarım dışı kullanım kararı' aldı. Karara tepki gösteren Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Vahap Tuncer, 'Tarım alanları yok olacak' uyarısı yaparak, kararın iptali için dava açacaklarını söyledi.

Antalya Toprak Koruma Kurulu'nun 3 Ekim 2012 tarihli toplantısında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün gündeme getirdiği konuyu görüştüğünü ifade eden Vahap Tuncer, Batı Çevre Yolu'nun geçtiği Konyaaltı sınırları içerisinde kalan Karaman Çayı ile Çandır Çayı arasındaki 282.40 hektarlık alanın 'tarım dışı kullanıma açılmasına' karar verildiğini dile getirdi.

Bölgenin tarım dışı kullanım amacıyla imara açılmasının Antalya'daki en önemli tarım arazilerinin yok edilmesi anlamına geldiğini vurgulayan Vahap Tuncer, bunun kente büyük zarar vereceğini savundu. Toprak Koruma Kurulu'nun aldığı kararın son derece yanlış olduğunu kaydeden Vahap Tuncer, Antalya'daki Gazi Bulvarı'nın da bundan 10 yıl önce çevre yolu niteliğinde olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Çevresi imara açıldığı için bu özelliğini yitirip bir bulvar haline dönüşmüştür. Bu açıdan Batı Çevre Yolu'na baktığımızda şu anda öngörüldüğü gibi imar marifetiyle tarım dışı kullanım kararı alınırsa, çok kısa sürede çevre yolu olma özelliğini kaybedecektir. Buranın çevre yolu özelliğini yitirmemesi için çevresinin imara açılmaması gerekmektedir."

DAVA AÇACAĞIZ

Daha önce Karayolları Genel Müdürlüğü ile Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırma yöntemiyle yolun açılmasına yönelik bir protokol imzaladığını hatırlatan Tuncer, "Ancak Karayolları'nın 'Biz bu parayı ödeyemiyoruz, burası imara açılsın' demesi çözümsüzlüğü getirdi" dedi. Vahap Tuncer, Toprak Koruma Kurulu'nun kararının iptali için dava açmaya hazırlandıklarını sözlerine ekledi.

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA)
Foto: Vahap Tuncer portre


===


Mermer tozu TUG raporunda

ANTALYA Beydağları'nda bulunan 2500 rakımlı Bakırlıtepe'de 1997 yılında faaliyete başlayan ve dünyanın dört robotik teleskobundan biriyle Türkiye'nin en büyük teleskobunu barındıran TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin (TUG), 2012 yılı raporunda, bölgede açılan mermer ve taş ocaklarının yarattığı toz kirliliğinin Türkiye'nin uzay çalışmalarını tehdit ettiğine yer verildi.

TUG Müdürü Prof.Dr. Zeki Eker imzalı raporda, 2010 yılında Saklıkent çevresinde yoğun olarak faaliyetlere başlayan mermer ocaklarının, bölge için ekolojik anlamda bir tehdit oluşturduğu da ifade edildi. Prof.Dr. Eker, gerek işletmelerdeki ışık kirliliği, gerek ilgili üretim sürecinde ortaya çıkan tozun da gözlemevindeki çalışmaları tehdit edecek seviyeye ulaştığını belirterek, şunları söyledi;

"Bu amaçla hazırlanan dosya TÜBİTAK yoluyla ilgili bakanlık ve kurumlara bildirilmiş, il koordinasyon toplantılarında konu ve önemi gündeme getirilerek çözüm önerileri anlatılmıştır. Bu girişimler sonucunda bölgenin doğal sit alanı ilan edilmesi konusu gündeme gelmiş, ilgili bakanlıklar nezdinde girişimler başlatılmıştır."

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Mermer ocaklarından


==

İmparatorlar'a öğrenci ilgisi

İÇERİSİNDE Tabiat Tarihi ve Prehistorya Salonu, Seramik Eserler Salonu, Mozaik Salonu, Ölü Kültü Salonu, Bölge Kazıları Salonu, Mermer Portreler Salonu gibi 14 ayrı sergi salonu bulunan Antalya Müzesi'nde en büyük ilgiyi, Tanrılar ve İmparatorlar Salonu görüyor. 30 bin metrekareyi kaplayan bir alanı bulan sergi salonlarını ziyaret edenler, Antalya Müzesi'nin geniş yelpazesine hayran kalıyor.

Ziyaretçi portföyü içerisinde Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencileri de yer alıyor. Öğrenciler, Tanrılar ve İmparatorlar Salonu başta olmak üzere, müzenin dört bir yanında karakalem resim çalışması yapıyor. Arkeolojik zenginlikleriyle eşsiz bir açık hava müzesine de sahip olan Antalya Arkeoloji Müzesi, her yıl farklı ülkelerden gelen bilim adamlarına da ağırlıyor.

Müzenin zenginliğini Antalya bölgesinin sınırları içerisinde yer alan üç antik kültür bölgesi Lykia, Pamphylia ve Pisidia oluşturuyor. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan müzede diğer günler ise 08.00 ila 17.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediliyor. Müzenin ortasında bulunan Tanrılar ve İmparatorlar Salonu müzenin en dikkat çeken yerlerinden biri.

Özel ışıklandırmasıyla dikkat çeken müzeyi ziyaret edenler, bu bölüme uğramadan diğer salonlara geçmiyor. Salondaki tanrı ve imparator heykellerini, 7'den 70'e herkes dikkatle inceliyor. Yere oturan öğrenciler ise ellerindeki tuvalleri, kalemleriyle boyamaya başlıyor. Haftanın 6 günü ziyaretçi akınına uğrayan müzenin ziyaretçi portföyünü ise ağırlıklı olarak turistler ve öğrenciler oluşturuyor.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Müzeden değişik fotolar


===


Oyuncak Müzesi Avrupalı oluyor

ŞAİR yazar Sunay Akın, İstanbul ve Antalya'daki oyuncak müzelerinin, Avrupa Oyuncak Müzeleri Birliği'ne (TOYCO) katılımı için proje balattı. İstanbul Oyuncak Müzesi ev sahipliğinde yılbaşında İstanbul'da gerçekleştirilen ve Brüksel Oyuncak Müzesi, Roma Çocuk Müzesi ile Portekiz Oyuncak Müzesi'nin katıldığı toplantının ikincisi, 17 Kasım'da İstanbul'da yapılacak. Toplantı için Avrupa'nın 14 ülkesinden gelecek müze temsilcileri, Antalya'ya da uğrayacak.

İki gün süresince Antalya'da kalacak olan oyuncak müzeleri temsilcileri, İstanbul, Antalya ve Gaziantep'te toplantılar düzenleyecek. İstanbul'un ardından Antalya'ya gelecek olan heyet, müzeyi gezip çalışmalar hakkında bilgi alacak. Yapılacak toplantılarda çocuk, oyuncak ve oyun tarihine ışık tutacak geniş katılımlı konferans ve sergi organizasyonları gerçekleştirilecek. Gelecek heyette müze uzmanları, akademisyenler, eğitmenler, psikologlar ve toplum bilimciler olacak.

TOYCO çatısı altında Antalya Oyuncak Müzesi'ne dünyanın en eski oyuncak ve çocuk müzelerinin deneyim ve tecrübelerinden yararlanmasını sağlayarak daha iyi noktaya gelmesine yardımcı olacak. Dünya Oyuncak Müzeleri'ni bir araya getiren TOYCO'da olmanın ayrıcalığını yaşayacaklarını belirten Antalya Oyuncak Müzesi Müdürü Saliha Özdemir İpek, "TOYCO, Avrupa'daki oyuncak müzelerini bir araya getiren büyük bir birlik" dedi.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Müzeden fotolar


- KUTU -

3 BİNİN ÜZERİNDE OYUNCAK

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Sunay Akın işbirliğiyle 8 ayda kurulan müzede, 3 binin üzerinde tarihi oyuncak sergileniyor. Almanya, İngiltere, Japonya, Çin, Rusya ve Peru gibi birçok dünya ülkesinin yanı sıra Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden toplanan oyuncak koleksiyonu, meraklılarının seyrine sunuluyor. Özel dizayn edilen ışıklı vitrinlerde sergilenen oyuncak koleksiyonu, 1870 ila 1980 yılları arasında yapılan oyuncaklardan oluşuyor. Müzede münferit girişin 5 TL, öğrenci, emekli ve öğretmenlere 3 TL, aile kartı sahibi ailelere ise anne, baba ve 1 çocuk için de 3 TL ücret alınıyor. Girişlere grup indirimi yapılıyor.


===


Müzede karma sergi

ANTALYALI ressamlar Füsun Yıldırım, Furhan Sümer, Saniye Ülgüt, 1 yıllık çalışmalarından oluşan yeni resimlerini Antalya Müzesi'nde beğeniye sundu. Serginin açılış kurdelesini, eski Antalya valilerinden Saim Çotur kesti. Eserleri ilgiyle inceleyen Çotur, "Türk kadınının, sanatın her dalına olan büyük ilgisi, ülkemiz açısından gelecek vaat ediyor" dedi.

Almanya'da tekstil-kimya mühendisliği öğrenimi gören Füsun Yıldırım, asıl mesleğinden dolayı boyalarla uğraşmayı sevdiğini anlattı. Yıldırım, çalışmalarında, farklı resim akımlarını denediğini aktardı. Birçok karma sergiye katılan Furhan Sümer ise bir çocuğun gülüşünü, ulu bir çınarın güzelliğini, bir kuşun kanadı altındaki özgürlük hissini resmetmenin heyecanını yaşadığını kaydetti.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Saim Çotur, sergi açan ressamlarla ve toplu görüntü

Valiye OEDAŞ şikayeti

AFYONKARAHİSAR Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 'Sizi dinliyoruz' toplantısını Sandıklı'da yaptı. Toplantıya, Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ) Afyonkarahisar İl İşletme Müdürlüğü'ne yönelik şikayet damgasını vurdu. Vali Balkanlıoğlu, Sandıklı ve Hüdai kaplıcalarında incelemelerde bulundu. 'Sizi Dinliyoruz' toplantısına Balkanlıoğlu'nun yanı sıra, İlçe Kaymakamı Ali Candan, Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibol, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, İl Özel İdare Müdürü Halil İbrahim Demirsoy, belde belediye başkanları ve köy muhtarları katıldı.

Halk Eğitim Merkezi'nde yapılan toplantıda Vali Balkanlıoğlu, "Hüdai Kaplıcaları vesilesiyle Sandıklı'yı duymayan yok. Dolayısıyla Sandıklı son derece önemli bir ilçe. Yani biz mesaimizin bir bölümünü Sandıklı'da geçirsek az bile gelir" dedi. Toplantıda başkanlar ve muhtarlar, OEDAŞ hizmetlerinden şikayetçi oldu. Başkan Elibol, "OEDAŞ eski hatlarla hizmet veriyor. Bu hatlar enerjiyi taşıyamıyor. Sürekli kesintiler hizmetimize olumsuz yansıyor" dedi.

Sorkun Belediye Başkanı İlyas Arısoy ise "OEDAŞ işletme Müdürü sorunları çözmek yerine kabadayılık yapıyor. Geçen gün beni dövülmekten OEDAŞ güvenliği kurtardı" dedi. Muhtarlar da özellikle yaz aylarında elektrik kesintilerinden şikayetçi oldu. Bazı muhtarlar 30 yıllık ağaç elektrik direklerinin tehlike arz ettiğine dikkat çekti. Vali Balkanlıoğlu ise OEDAŞ yetkililerine sorunu bildireceklerini, yeni müdürün bu konularla daha iyi ilgilendiğini sorunlarını çözüleceğini ifade etti.

Toplantının ardından Sandıklı Hüdai Kaplıcası'nda bulunan Termal Huzurevi'nde de inceleme yapan Vali Balkanlıoğlu, İnşaatı yapan yüklenici firma yetkilisinden bilgiler aldı. Huzurevini gezen Balkanlıoğlu, "Güzel bir huzurevi oldu. Bu yıl hizmete açarız" dedi. Huzurevi bahçesinde akşam karanlığında incelemeye devam eden Vali Balkanlıoğlu, bahçedeki fitness aletlerinde spor yaptı.

İsmail AKAR/SANDIKLI, (DHA)
Foto: Valinin ziyaretinden, spor yaparkenÇevre yolu sanayi kavşağına bağlanıyor

BURDUR'da trafik sorununa çözüm getirmek için ynei çevre yolunun kentin ana caddelerine bağlanması için çalışma başlatıldı. Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, çalışmalara başladı. Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, çalışmaları yerinde inceledi, bilgi aldı. Başkan Akkaya, çalışmalarla Vali Konağı Kavşağı, Nene Hatun Caddesi, İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi, 2'nci Cadde ve Kemal Solmaz Caddesi'ni takip eden yeni çevre yolunun, Sanayi Kavşağı'na bağlanacağını söyledi.

Yeni çevre yolunun 35 metre genişliğinde olduğuna dikkati çeken Başkan Akkaya, "Yeni sanayiden gelen bir araç hiç şehir içine girmeden Vali Konağı'na kadar gidebilecek. Şu anda yolun alt yapısını tamamlıyoruz. Asfaltlama çalışmasına başlamak için Devlet Demir Yolları'nın hemzemin geçit düzenlemesini bitirmesini bekliyoruz" dedi. Başkan Akkaya yolun trafiğe açılmasıyla ağır tonajlı araçların şehir içine girmeyeceğini ve trafikte rahatlama yaşanacağını kaydetti.

Onur ÖZKAN/BURDUR,(DHA)
Foto: Başkan Akkaya yol çalışması

====


Isparta'da duble yol isyanı

ISPARTA'nın Antalya ile ulaşımını sağlayan 111 km'lik Dereboğazı'nın 'çift yol'a dönüştürülmesi talepleri rafa kaldırıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü 2013 Yatırım Programı'na Ağlasun- Çeltikçi-Bucak- Antalya hattını alınca ortalık karıştı. AK Partili İl Genel Meclis üyelerinin dahi tepki gösterdiği duble yol kararı, önceki gün İl Genel Meclisi'nin ana gündem maddesini oluşturdu. Vali Memduh Oğuz'un da katıldığı meclis toplantısında AK Parti'li Kadir Şallı, Dereboğazı'nın duble yol programına alınmasını içeren önerge sundu.

BUCAK AĞLASUN YOLU RANTABIL OLMAZ

Ispartalının hayali olan bu yolun standardının yükseltilerek duble yol haline getirilmesi gerektiğini ileten Şallı, "Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Isparta- Antalya duble yol projesini Ağlasun- Bucak üzerinden yapma kararı aldığını öğrendik. Bu yatırım rantabıl değildir. İstanbul, Ankara, Afyon üzerinden gelip Antalya'ya gidecek sürücüler hiçbir zaman bu yolu tercih etmeyecektir. Antalya'nın batısına gidecekler zaten duble yol hattını kullanacaktır. Antalya'nın doğusuna gidenler yine Dereboğazı yolunu tercih edecektir" diye konuştu.

ELİMİZE ŞEKER VERDİLER

Daha sonra söz alan MHP'li Mustafa Artan, "Dereboğazı yolu Isparta'nın bir sevdasıdır. Dereboğazı yolu sadece Isparta'yı Antalya'ya bağlamaz. Sütçüler bölgesini, hatta Antalya'nın kör köylerini bile dünyaya açan yoldur burası. Tüm iller duble yolla birbirine bağlanırken, Isparta duble yoldan geri kalıyor. Ağlayan çocuğu avutmak için eline şeker verilen çocuk misali Isparta'ya şeker verdiler. Isparta vekilleri kabiliyetli değil. Ya da Burdur vekillerinin kabiliyeti Isparta vekillerinin kabiliyetinin üzerine çıkmış" dedi.

VALİ: KONU ANKARA'DA GÖRÜŞÜLECEK

Vali Memduh Oğuz ise duble yol projeleri konusunda vekiller ve bakanlar düzeyinde Ankara'da önümüzdeki günlerde görüşme yapılacağını ifade etti. Vali Oğuz, "Bucak Ağlasun yolunun duble yol olması Isparta'ya zarar vermez. Bucak'ın Isparta'ya sempatisi var. Sosyal ve ekonomik açıdan Bucak'ı Isparta'ya bağlamış olursunuz. Burdur, Bucak, Ağlasun duble yolu Dereboğazı yolunun alternatifi değildir. Konya- Isparta -Burdur- Antalya bölünmüş yol projesidir. Dereboğazı yolu bu projenin ikinci üçüncü etabıdır. Dereboğazı yolunu duble yol kapsamına hemen alın diyemeyiz ama programın öne çekilmesi için görüşeceğiz" dedi.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Dereboğazı yolu, meclisten fotolar, Kadir Şallı


===


'Gökyüzünün Yarısı'nı anlattılar

SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencilerinin hazırladığı 'Gökyüzünün Yarısı' adlı proje, Isparta Valisi Memduh Oğuz'a tanıtıldı. SDÜ Sosyoloji Bölümü öğrencileri Gözde Büyüksamancı, Dilek Köse, Tuğba Aslan, Süleyman Aydemir, Nazlı Tuğçe Baytaroğlu ve Onat Tekeli tarafından Çünür Mahallesi kadınlarına yönelik yürütülen 'Gökyüzünün Yarısı' adlı proje, Vali Oğuz'a tanıtıldı.

Prof.Dr. Songül Sallangül, Arş.Gör. Ayşe Alican, Çünür Mahallesi Muhtarı Kadriye Bilgiç ve Çünürlü kadınlarla birlikte Vali Oğuz'u makamında ziyaret eden öğrenciler, projelerini anlatma imkanı buldu. Ağustos 2012 tarihinde başlayan projelerinin sonuçları hakkında açıklamada bulunan öğrenciler, "Bu projeyi kadınlarımızdaki farkındalık düzeylerini artırmak amacıyla gerçekleştirdik. Çünür Mahallesi'nde ikamet eden kadınlara yönelik ilgili hocalarımız tarafından sosyal, hukuksal, siyasal alanlar başta olmak üzere her alanda eğitimler verildi" dedi.

Proje kapsamında kadınları ev ortamında kamusal alana çıkarttıklarını belirten Arş.Gör. Ayşe Alican, "Özellikle çalışmayan, sadece ev işleriyle uğraşan kadınlarımızı, kamusal alanda kendini çok fazla gösteremeyen kadınlarımızı kamu bürokrasisiyle tanıştırmak istedik. Bazı kadınlarımız başlarına herhangi bir iş geldiğinde nereye gideceklerini, hangi devlet dairesine gideceklerini bilmiyorlardı, bu bilinci oluşturmaya çalıştık" dedi.

Projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Oğuz, "Burada öğrencilerimiz proje dahilinde kadına yönelik şiddet konusunda aydınlatıcı çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans tanıyoruz. Bu konuda hiç tavizimiz yok. Eğer bir kadınımız şiddete maruz kalabileceğini anladığı anda bize haber verdiyse hemen anında ona koruma sağlıyoruz. Öğrencilerimizle birlikte şu hanımların oluşturduğu ortam bir demet çiçek gibi, bu toplumsal hayatımızın süsü ve gücüdür. Sizleri tebrik ediyorum ve bu tür projelerin devamını diliyorum" diye konuştu.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Ziyaretten foto


===


Gergin meclis

ALANYA'nın Tosmur Belediye Başkanı Ak Partili Musa Özdemir'e ait bir otelin de yer aldığı caddedeki işyerlerine arkat (kemer) yapılmasına imkan sağlanması amacıyla gündeme getirilen imar planı tadilatı, Alanya Belediye Meclisi'ni karıştırdı. Danıştay 8'inci Daire Başkanlığı kararı sonucu Cikcilli, Oba, Kestel ve Çıplaklı beldeleriyle birlikte Alanya'ya bağlanan ve 2004 yılı itibariyle tüzel kişiliği sona erecek Tosmur Belediyesi, Alanya Belediye Meclisi'nden '15 metrelik yol' ile ilgili imar planı tadilatı yapılmasını talep etti.

Tosmur Belediye Başkanı Musa Özdemir'e ait Diamond Hill Resort Hotel'in de yer aldığı yoldaki işyerlerine 'arkat' yapılmasını sağlayacak plan değişikliğinin görüşülmesi sırasında sert tartışmalar yaşandı. Konu, bağımsız üyelerle Ak Partili üyeleri karşı karşıya getirdi. Bağımsız Meclis Üyesi Kemal Babaoğlu, "Tosmur Beldesi'nde yaşanan bu manzara ve 5 aydır İmar Komisyonu'nda sürünen bu dosya, Ak Parti zihniyetinin en çarpıcı örneğidir. Ak Parti'nin 'Biz kanun kitap tanımayız. Gerekirse kitabına uydururuz' anlayışının en çarpıcı örneğidir" dedi.

Babaoğlu'nun suçlamalarına yanıt vermek için söz alan Ak Partili Mustafa Berberoğlu ise "İmar Komisyonu 5 aydır bu konu üzerinde çalışıyor. Arkatlarla ilgili Antalya Valiliği neyi uygun görüyorsa biz de onun uygulanmasını istiyoruz ve kimsenin kayrılmasını istemiyoruz. Bu ortamda yasalara en saygılı parti biziz. Biz imar planında bütünlüğü bozarak 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile yargılanan bir grup değiliz. Biz Ak Parti zihniyeti olarak yasalara saygılıyız. Sizin gibi hakimin karşısına çıkmadık ve rant peşinde de koşmadık" diye konuştu.

Bu sözlerin üzerine ortam gerildi. MHP'li Cemal Palamutçu, "Bizim yargılandığımız dava yüz kızartıcı bir suç değil" derken, Bağımsız Meclis Üyesi Tevfik Darı ise "Yazık sana diye" bağırdı. Bağımsız Üye Kemal Babaoğlu da "Ağzından çıkan lafı bil de konuş. Adamın asabını bozma" diye Berberoğlu'na tepki gösterdi. Meclis Başkanı Sipahioğlu'dan söz alan Babaoğlu, "Bizi hiçbir şerefsiz rantçılıkla suçlayamaz kardeşim. Rant yaptığımızı ispat eden çıkar her yerde açıklar. Varsa böyle bir belgesi olan çıkar konuşur. Hiç kimse ortaya bir laf atıp kenara çekilemez" dedi.

Belediye Başkanı Sipahioğlu, Kemal Babaoğlu'nun konuşması bitince tarafları sükunete davet etti. Tosmur Belediye Başkanı Musa Özdemir'e ait oteli de ilgilendiren imar planı tadilatı talebi, yapılan oylamada kabul edilmedi. Ak Partili 10 meclis üyesi tadilat talebinin yerinde olduğunu belirterek 'Evet' oyu kullanırken, Ak Partili Kerim Bulut çekimser oy kullandı. CHP'li 4 üye, bağımsız 7 üye ve Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu da Tosmur Belediyesi'nin talebine ret oyu verdi. MHP'li Cemal Palamutçu ve İbrahim Görüş ise çekimser oy kullandı.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: Meclisten fotolar

===

Gazipaşa'ya 2 kavşak müjdesi

ANTALYA'nın Gazipaşa İlçesi'ne sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Karayolları 13. Bölge Müdürü Mustafa Karademir, D-400 Karayolunun iki ayrı noktasına kavşak yapılacağı müjdesini verdi. Mustafa Karademir, Gazipaşa ve Alanya arasında yapımı süren yol çalışmalarını incelemek üzere geldiği Gazipaşa'da, ilk olarak Kaymakam Muhittin Pamuk'u makamında ziyaret etti. Karademir, yolun eksik kalan kısımlarının tamamlanması için yapılacak ihaleye sıcak asfaltın da eklendiğini aktardı.

D-400 Antalya-Mersin karayolu üzerindeki Ekmel Mahallesi'ne alt geçit, Çobanlar köyüne ise kavşak yapılacağını belirten Karademir, "Alanya'dan Güney Köyü'ne kadar yaptığımız yol sıcak asfalt olacak. 1 kilometrelik asfaltın devlete maliyeti 2.5 milyon lira. İhalenin ardından orta refüjler, kaldırımlar, yan yollar, istinat duvarları, kavşaklar ve sıcak asfalt işleri yapılacak. Ayrıca Güney Köyü'nden sonra yapılacak olan 4.6 kilometrelik tünel işi de ihale edilecek" dedi.

Gazipaşa'yı ikiye bölen D-400 karayolunda yaşanan kavşak sıkıntısına değinen Kaymakam Pamuk, yapımı süren yol çalışmasında kavşak sayısının düşürülmesinin bölge halkında büyük mağduriyet oluşturduğunu belirtti. Pamuk, "İlçe halkı için önem arzeden noktalar bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Çamlı Mezarlığı karşısında kavşak olmaması. Diğeri ise Meslek Yüksek Okulu, spor salonu, itfaiye, anaokulu, stadyum ve belediye kademesinin olduğu bölge. Bu iki noktanın yeniden ele alınmasını istiyoruz" dedi.

Ziyarete katılan AK Parti İlçe Başkanı Bahattin Akşit de ek kavşak yapılması için talepte bulundu. Çarşı merkezinden yangın ihbarı alan bir itfaiyenin Denizkızı Kavşağı'na ulaşmak için 2 kilometre mesafe katetmesi gerektiğini belirten Akşit, "Daha önceden tapu müdürlüğü ve esnaf odasının olduğu bölgede bulunan kavşak iptal edildi. İtfaiyenin önüne bir kavşak konulmazsa ilçe merkezinin trafiği alt üst olur. Buraya kavşağın konulması şart" diye konuştu.

Karayolları'nın politikası gereği kavşak sayısını azalttıklarını ifade eden Karademir, "Bahsettiğiniz mesafe çok büyük bir mesafe değil. Bu nedenle kavşak yapmak doğru olmaz. Bölgeye bakalım. Eğer müsait olursa toplayıcı yol yapabiliriz" dedi. Kaymakam Pamuk ve Bahattin Akşit'in ısrarı üzerine Müdür Karademir, itfaiye girişinde inceleme yapmayı kabul etti. Bölgede yapılan inceleme sonrası Karademir, ikna oldu ve kavşak yapılması için yüklenici firmaya talimat verdi. Karademir, Çamlı Mezarlığı karşısına kavşak yapılmasına da onay verdi.

Erdem KÖSE/GAZİPAŞA, (DHA)
Foto: Karayolları Bölge Müdürü Mustafa Karademir, kaymakamlık ziyaret, yolda incelemeden foto


===

Vali 'İlim Şehri Isparta' projesini anlattı

ISPARTA İl Genel Meclisi'ni ziyaret eden Vali Memduh Oğuz, kentin ilim şehri olması durumunda birçok sorununun kendiliğinden çözüleceğini söyledi. Isparta sevgisinin kimsenin tekelinde olmadığını belirten Vali Oğuz, "Anahtar kelimeler 'Isparta sevgisi', 'Isparta buna layıktır' olmalı. Ortak hissiyatımız Isparta'yı sevmektir" dedi.

Isparta'yı 1.5 yıldır tetkik ettiğini aktaran Vali Oğuz, şöyle dedi: "Bir slogan belirledik Mekke-Medine-Kudüs-Isparta dedik. Mekke, Medine, Kudüs şerefli şehirler Isparta ise vazifeli şehir. Isparta'nın vazifesi ilim. Isparta'nın ağırlığı ne kadarsa o kadar hizmet çekecek. Isparta Antalya'nın arka bahçesi olmakla değil, diğer iller Isparta'ya yakın olmakla övünecek."

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'na 'İlim Şehri Isparta' projesinin sunulduğunu ileten Vali Oğuz, "Bunu bir organizasyon haline getireceğiz. Isparta ilim şehri olduğunda yükseköğretimin yoğunlaştığı yer Isparta olacak. İlim şehri olduğunuzda o zaman sizin taşınız toprağınız kıymetli olur. İlçelere köylere bile eğitim yatırımları gelir. Buraya hücum başlar" diye konuştu.

Isparta'da kamu hizmetlerinin en güzel şekilde yürütüldüğünü ifade eden Vali Oğuz, "Isparta'da kimse kimseyle kavgalı değil. Siyasi ayrım kesinlikle yapılmıyor. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Türkiye'de 4+4+4 sistemini en iyi uygulayan kentin bizim olduğunu söylediler. Yeni yatırımlarla daha iyi sonuç alacağız. 2013'te maddi kaynak açısından da yüzde 100 artış olacağına inanıyorum" dedi.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Vali Mecliste konuşurken


===


En büyük hayali ekonomi üniversitesi

AFYONKARAHİSAR Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, en büyük hayalinin Afyonkarahisar'a ikinci bir üniversite kurmak olduğunu söyledi. Üniversitenin kent hayatına doğrudan ekonomik ve sosyal olarak katkıda bulunduğunu aktaran Mühsürler, "Rekabet olursa kalite artar" dedi. Borsa'nın arkasındaki alanın bu hayali için uygun bir arazi olduğuna dikkat çeken Mühsürler, şöyle dedi:

"Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin yanında bir üniversitenin daha açılması, şehrin önünün açılması demektir. Üniversite, dışa açılan penceredir. Tarım- ticaret merkezi, canlı hayvan borsası ile Emirdağ ve Dinar alım-satım salonlarını gerçekleştirdikten sonra en büyük hayalim, Borsa'nın arkasındaki 75 bin metrekarelik arsada Afyon Borsa Ekonomi Üniversitesi kurmak" dedi.

Bu üniversite için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan destek alabileceğini kaydeden Mühsürler, "Eskişehir ve Konya'nın gelişmesinde ikinci üniversitenin de etkisi var. Türkiye'nin tüm vilayetlerinden öğrenci geliyor. Bu öğrenciler, kent ekonomisine doğrudan katkı sağlıyor. Berberinden simitçisine kadar herkes bundan ekmek yer" diye konuştu.

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: Mehmet Mühsürler

===

Başhekim Kara: Kapımız herkese açık

SERİK Devlet Hastanesi yeni başhekimi Biyokimya Uzmanı Dr. Yusuf Kara, göreve başladı. Başhekim Kara, Serikli olmaktan dolayı gururlu olduğunu belirterek, "Memleketimin hastanesinde Serik halkına hizmet etmek için buradayım. Hastaneye hasta olarak gelen herkes tedavisinin ardından moralle ayrılacak" dedi.

Hastane idaresi olarak kapılarının herkese açık olduğunu aktaran Kara, "Başhekimin kapısı kapalı kalmayacak. Halkımız hastanesine sahip çıkarsa biz de kaliteyi en yüksek noktaya getireceğiz. Hedefimiz Antalya'da hastanemizi birinci ligde görmek. Bu başarıyı, bu kadroyla başaracağız" diye konuştu.

İŞTE HASTANENİN A TAKIMI

Yusuf Kara'nın dışında başhekim yardımcılığına Op. Dr. Genel Cerrah Uzmanı Kadir Kumbul atanırken, idari mali işler müdürlüğüne Ali Kandil, idari mali işler müdür yardımcılığına Fatma Erdoğan, sağlık bakım hizmetleri müdürü Zeynep Bulut, sağlık bakım hizmetleri müdür yardımcısı Gülden Apak oldu.

Namık Kemal KILINÇ/SERİK, (DHA)
Foto: Başhekim Yusuf Kara, toplu foto

===


Öğrencilerden örnek davranış

ANTALYA'nın Demre ilçesindeki 80.Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun 4-A sınıfı öğrencileri, örnek bir davranışa imza attı. Öğrenciler, engelli yaştaşları için mavi kapak topluyor. 4-A sınıfının 11'i kız 27 öğrencisi, Mart ayından bu yana mavi kapak topluyor. Öğrenciler, bugüne kadar topladıkları 10 bin mavi kapağı, Demre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edecek.

4-A Sınıfı öğretmeni Aysun Yalçın, geçen yıl bir derste konuyu öğrencileriyle konuştuklarını belirterek, "Konunun önemini anladılar ve mavi kapak toplamak istediler. 27 öğrencim kampanyaya dört elle sarıldı. Kısa sürede 10 bin kapak topladılar. Kapakları Demre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim ederek, bir tekerlekli sandalye alınmasına katkı yapacağız" dedi.

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)
Foto: Öğrencilerin fotosu

SPOR HABERLERİ

==============

Antalyaspor, sezonun 11'inci haftasında İstanbul'da Kasımpaşa ile oynuyor.

Şimşek Paşa'nın huzurunda

Özdilek, İstanbul'a hareket etmeden önce yaptığı açıklamada “Kazanmaya gidiyoruz" dedi ve ekledi; "Galibiyetten başka düşüncemiz yok."

MEDİCAL Park Antalyaspor, Süper Lig'in 11'inci haftasında bugün saat 16.00'da Kasımpaşa ile İstanbul'da karşı karşıya geliyor. Son haftaların 1 numaralı takımı Antalyaspor'da tek hedef galibiyet. Teknik direktör Mehmet Özdilek, İstanbul'a hareket etmeden önce yaptığı açıklamada “Kazanmaya gidiyoruz" dedi ve ilave etti; "Galibiyetten başka bir düşüncemiz yok. Oyuncularımla yaptığım son toplantıda tüm zorlukların üstesinden gelebilecek birikim, tecrübe ve kaliteye sahip olduklarını, Kasımpaşa karşısında gerekeni yapacaklarını söyledim."

EMRE YOK, JANDA BELKİ

Kasımpaşa maçının hazırlıklarını dün sabah Hasan Subaşı Tesisleri'nde yapılan taktik idman ile tamamlayan kırmızı beyazlı teknik heyet ve futbolcular, kısa bir toplantının ardından yola çıktı. Cezalı oyuncusu bulunmayan Antalyaspor'da iyileşen, ancak henüz hazır olmayan Emre görev yapmazken, iyileşen ve 2 gündür takımla birlikte idmanlara çıkan Petr Janda'nın forma giymesi bekleniyor. Teknik direktör Özdilek, Kasımpaşa karşısına çıkaracağı kadroyu maç sabahı açıklayacağını ifade etti. Antalyaspor bugünkü maçın ardından kente dönecek ve pazar günü izin yaptıktan sonra 12'nci hafta oynayacağı Beşiktaş karşılaşmasına hazırlanacak.

Ahmet GEVEN/ANTALYA, (DHA)
Foto: Takım fotosu, hoca fotosu

- KUTU -STAT : Recep Tayyip Erdoğan

SAAT : 16.00

HAKEM : Suat Arslanboğa

SAKAT : Emre Güngör

CEZALI : Yok

YAYIN : Lig TV

MUHTEMEL 11 : Hakan- Koray, Deniz, Musa, Ergün, İbrahim, Aissati, Uğur İnceman, Tita, Isaac, Diarra.

===


Büyükşehir Edirne'de

BEKO Basketbol Ligi'ndeki temsilcimiz Antalya Büyükşehir Belediyespor, sezonun 5'inci maçında bugün deplasmanda Olin Edirne ile karşılaşıyor. Edirne Mimar Sinan Spor Salonu'nda saat 17.00'de başlayacak karşılaşmayı, Mehmet Keseratar, Kaan Büyükçil ve Uğur Özen hakem 3'lüsü yönetecek. Bugüne kadar oynadığı 4 maçtan 1 galibiyet ve 3 yenilgi alan Antalya temsilcisi, Olin Edirne karşısında ikinci galibiyetini almak istiyor. Antrenör Altar Tunçkol, “Zor rakip karşısında salondan yüzümüz ak ayrılacağız" dedi.

Foto: Takım fotosu

===


Atatürk Kupası heyecanı

MURATPAŞA Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen Muay Thai Atatürk Kupası karşılaşmaları, yarın saat 17.00'de Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı'nda başlayacak. Muay Thai Atatürk Kupası-Süper Lig 9'uncu Ayak karşılaşmalarına Dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nda derece yapmış 16 sporcunun katılacağı açıklandı. Tturnuvada, finale çıkan isimler Milli Takıma seçilerek Dünya Muay Thai (Thai boks) Kupası'nda ülkemizi temsil edecek. Şampiyona öncesinde Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'i makamında ziyaret eden Türkiye Muay Thai Federasyonu Milli Takım Baş Antrenörü Yasin Urlu, daha önce yapılan organizasyonlara katkılarından dolayı Evcilmen'e plaket sundu. Atatürk Kupası hakkında Başkan Evcilmen'e bilgi veren Yasin Urlu, tüm Antalyalıları turnuvaya davet etti.

Foto: Urlu Evcilmen'e plaket verdi


===

Yağmurda taktik maçı

Çift kale maçta birbirleriyle çarpışan Adem ve Ege ciddi olmayan sakatlık geçirdi.

ALANYASPOR'da yarın oynanacak Balıkesirspor maçı hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. Yağışlı havaya rağmen çalışmalarını sürdüren turuncu yeşilliler, Oba Stadı'nda çift kale taktik antrenman yaptı. Teknik direktör Ali Haydar Durusoy, antrenman öncesi teknik toplantı yaparak oyunculara rakip analizi ve oyun stratejisi hakkında bilgi verdi. Toplantının ardından sahaya çıkan oyuncular, açma- germe çalışmasının çift kale taktik antrenmanı yaptı.

2 takıma ayrılan oyuncular sağanak yağışa aldırmadan çalışmalarına devam etti. Antrenmana ayak bileğinde sakatlığı bulunan Uğur ile kadro dışı bırakılan Zeynel, Ömer ve Rıza haricinde tüm oyuncular katıldı. Çift kale maçın 2'nci bölümünde Adem ile Ege, aralarındaki 2'li mücadelede sakatlık geçirdi. Saha kenarına alınarak tedavisi gerçekleştirilen 2 oyuncunun ciddi sakatlığı bulunmadığı belirtildi.

İSPAT ETME ZAMANI

Çalışmaları bugün tamamlayacaklarını belirten teknik direktör Durusoy, “Oyuncularımızın her türlü koşula ve zemine hazır olması için yağmurlu havalarda antrenmanlarımızı ertelemiyoruz. Oyuncularımızın performansını gayet iyi görüyorum. Asıl önemli maçlar yeni başlıyor. Kendimizi ispat etmenin zamanı geldi diye düşünüyorum. Balıkesirspor maçında tüm oyuncularımızla hazır olacağız" dedi.

TATLI İKRAMI

Antrenmanda takımı yalnız bırakmayan bir grup taraftar, çalışmanın ardından sahaya gelerek oyunculara başarı diledi. Bu sırada daha önce de Alanyaspor'un elektrik işlerini bedelsiz üstlenen esnaf Mustafa Ateş, futbolculara baklava ikramında bulundu.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: Antrenmandan enstantaneler, Durusoy'un futbolcularla toplantısı, antrenmanda tatlı ikramı


===

Fethiye'de müthiş kampanya

Yarınki maça Fethiyespor formasıyla gelen taraftara maraton tribünü bileti hediye

SPOR Toto 2'nci Lig Kırmızı Grup'taki Fethiyespor'un yönetim kurulu, ilginç bir kampanya başlattı. Yarın Fethiye Şehir Stadı'nda oynanacak Polatlı Bugsaş maçı için maraton tribüne Fethiyespor forması ile gelen taraftara, maç bileti hediye edilecek. Başkan İsmail Öztürk, “Bu maçı taraftarımız kazandıracak" dedi.

Başkan Öztürk, “Herkesi bu maç için tribüne davet ediyorum. Yeni kurulan ve daha da gençleşen kadromuzun uyum sürecini atlattığını düşünüyorum. Bu nedenle hafta sonu oynayacağımız Polatlı Bugsaş maçında bizi yalnız bırakmayın. Bu maçtan galibiyet ile ayrıldığımız takdirde lig yeniden başlar" diye konuştu.

Fotosuz
===

Tekirova Gölcük seferinde


SPOR Toto 3'üncü Lig 1'inci Grup'taki temsilcimiz Tekirova Belediyespor, sezonun 11'inci haftasında yarın deplasmanda oynayacağı Gölcükspor maçı için Kocaeli'ne gitti. 16 puanla 6'ncı sırada bulunan mavi beyazlı ekip, yarınki maça galibiyet parolası ile çıkacak.

Tekirova Belediyespor'un Onursal Başkanı Yusuf Üras, “Son haftalarda iyi mücadele ediyoruz. Şanssız penaltılarla maç kaybediyoruz. O puanları alsaydık şimdi daha üst sıralarda olacaktık. Şimdi Gölcük deplasmanına da 3 puan parolasıyla gidiyoruz" dedi.

Fotosuz

===

Öğretmenlerin file heyecanı

GAZİPAŞA İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen voleybol turnuvası, Gazi Spor Salonu'nda başladı. 15 okulun katıldığı turnuva 4 grupta yapılıyor. Gruplarında ilk ikiye giren takımlar bir üst tura geçecek. Turnuvanın açılış maçında Doğanca İlköğretim Okulu ile Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu, ikinci maçta İstiklal Şehit Süleyman Gür İlköğretim ile Av. Kemal Akça Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi, üçüncü maçta ise METEM ve Karalar karşı karşıya geldi. Çekişmeli geçen turnuvanın finali 23 Kasım Cuma günü yapılacak. Dereceye giren okullar ödüllerini, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde alacak.

Erdem KÖSE/GAZİPAŞA, (DHA)
Foto: Turnuva fotoları

Validen 10 Kasım mesajı

ANTALYA Valisi Ahmet Altıparmak, Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 74'üncü yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı. Vali Altıparmak mesajında, Cumhuriyetin kurucusu, büyük önder Atatürk'ü ebediyete intikalinin 74'üncü yıldönümünde rahmet, minnet ve şükranla andıklarını belirtti. Altıparmak, mesajında şunları kaydetti:

"Hızlı değişimlerin ve çeşitli olayların yaşandığı dünyamızda birlik ve beraberliğimizi koruyarak, ülke kalkınmasını sağlamanın yolunun asil Türk milletine yakışır şekilde, saygın, onurlu bir duruş sergileyerek, her şeyden önce iç huzuru sağlamaktan ve emeğimizi, enerjimizi heba etmemekten geçtiğini kesinlikle unutmamalıyız. Hangi düşüncede, hangi partide, hangi renkte, dilde, hangi dinde, mezhepte olursa olsun herkesin birbirine saygılı olması gerekir. Herkesin birbirini kabullenip, kucaklaması önemlidir. Yüce Türk milletinin tüm fertleri hür ve mutluluk içinde yaşamayı hak ediyor."

ANTALYA, (DHA)
Fotosuz


- KUTU -

Anma programı

Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 74'üncü yıldönümü anma programı, Cumhuriyet Meydanı'nda saat 08.55'de Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam edecek törende saatler Atatürk'ün öldüğü 09.05'i gösterdiğinde göndere çekilen Türk Bayrağı yarıya indirilecek, sirenler, klaksonlar çalacak. Antalya'da anma etkinlikleri saat 10.00'da Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) Ticaret Borsası ve Ticaret Meslek Lisesi tarafından hazırlanan Anma Töreni programıyla devam edecek. Antalyalıların katılımına açık gerçekleştirilecek anma programında, 'Mavi Aydınlık Atatürk' oratoryosu sahnelenecek. AKM'deki törenlerle eş zamanlı olarak Çelebi Marina'da Ata'yı Anma Yelken Yarışları düzenlenecek. Gece ise saat 20.00'de Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde Devlet Opera ve Balesi 'Atamızı Anıyoruz' konseri verecek. Aynı saatte AKM Aspendos Salonu'nda ise Devlet Senfoni Orkestrası Atatürk'ü Anma Konseri düzenleyecek.


===


Rekabet Kurumu Başkanı, ATSO'da

REKABET Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak'ı ziyaret etti. ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Peker, Mustafa Yılmaz ve Mızrab Cihangir Deniz'in de bulunduğu ziyarette Kaldırımcı'ya, Antalya ekonomisi ve ATSO'nun çalışmaları hakkında bilgi veren Budak, kendilerine özellikle TOKİ ve Büyük Mağazalar Kanunu'yla ilgili çok sayıda şikayet geldiğini dile getirdi.

TOKİ'nin sosyal konut ihtiyacını karşılamada çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini, ancak son dönemde lüks konut yapımına da başlandığını belirten Budak, “Üyelerimizden TOKİ'nin inşaat sektöründe haksız rekabet yaptığı yönünde çok sayıda şikayet geliyor. Özel sektörün temsilcisi olarak bizim yetkimiz ve yaptırım gücümüz yok. Biz sorunları ilgili yerlere iletmek ve talep etmekle görevli kurumlarız" dedi.

Budak, uzun yıllardır bir türlü çıkmayan Büyük Mağazalar Kanunu nedeniyle Antalya'da ve Türkiye'de kontrolsüz gelişen alışveriş merkezleri nedeniyle küçük ve orta ölçekli esnafın mağdur olduğunu söyledi. Budak, “Burada 'bakkallar - süpermarkete karşı' gibi bir durum yok. Zincir mağazalar nedeniyle maalesef sadece bakkallar değil, konfeksiyoncu, kırtasiyeci gibi birçok esnaf kepenk kapattı. İmalatçılar zor durumda. Yöresel markalar yok oldu. Burada serbest piyasa ekonomisi işlemiyor" diye konuştu.

Nurettin Kaldırımcı ise Rekabet Kurumu'nun gelişmiş ülkelerde serbest piyasanın en önemli aktörlerinden biri olduğunu söyledi. Rekabet Kurumu'na tüketicinin korunması ve haksız rekabetle ilgili çok sayıda şikayet geldiğini, ancak mevzuat gereği bunlara bakmadıklarını belirten Kaldırımcı, “Kurumun asıl görevi rekabet kurallarının düzgün çalışmasını sağlamak" dedi. Kaldırımcı, sorunların çözümünde STK'lara da büyük görev düştüğünü kaydetti. ATSO Başkanı Budak, Kaldırımcı'ya ziyaretin anısına 'Geçmişten Günümüze ATSO' kitabı hediye etti.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Ziyaret fotosu

===

Evcilmen'in küçük konukları

DÜNYA Şehircilik Günü etkinlikleri kapsamında Muratpaşa Belediyesi'ni ziyaret eden öğrenciler, Başkan Süleyman Evcilmen'den şehircilik ve kentleşme hakkında bilgi aldı. Envar Eğitim Kurumları'nda eğitim gören ilköğretim okulu öğrencileri, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü etkinlikleri kapsamında Başkan Evcilmen'i ziyaret etti. Envar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Kadir Sözen, İlkokul ve Ortaokul Müdürü Yüksel Arslan, öğretmenler ve öğrencilerinin katıldığı ziyarette Başkan Evcilmen, öğrencilerin belediye çalışmaları, şehircilik ve kentleşme konusunda çeşitli sorularını yanıtladı. Dünya Şehircilik Günü'nde öğrencilerin kendisini ziyaret etmesinden memnuniyet duyduğunu belirten Evcilmen, küçük konuklarıyla tek tek ilgilenerek derslerinde başarı diledi.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Ziyaret fotosu

===

Öğrencilerin yeni başkanı Topal

AKDENİZ Üniversitesi Öğrenci Konseyi başkanlığına, Yunus Topal seçildi. AÜ öğrencilerinin temsil noktası olan öğrenci konseyi seçimlerinde Ziraat Fakültesi öğrencisi Yunus Topal, mevcut 37 temsilciden 27'sinin oyunu alarak konsey başkanlığına seçildi. Yunus Topal, "Öğrenci konseyi olarak yapılan çalışmaları bütün arkadaşlarla birlik ve beraberlik içerisinde daha iyi noktalara getirmek için çalışacağız" dedi. Yönetim kuruluna şu isimler seçildi: Çağrı Tuğşad Harmanda, Sinan Çanak, Hasan Erdoğan, Zülküf Akyol, Faruk Bulut, Mustafa Atılgan, Hasan Aktaşoğlu, Aşkın Demir.

ANTALYA, (DHA)
Fotosuz


===


Arsenik oranı artarsa su almayız

ISPARTA Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, İl Genel Meclisi'nin akademisyen ve uzanmaların görüşleri doğrultusunda zirai ilaç ve gübre nedeniyle toksin biriken Eğirdir Gölü'nün kansere yol açtığını ve önlem alınmazsa içme suyu kaynağı olmaktan çıkacağı yönündeki raporunu değerlendirdi. Eğirdir Gölü'nden su aldıklarını belirten Başkan Günaydın, gölden belirli dönemlerde su numunesi alan Antalya Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürlüğü ekiplerine rapor hazırlattığını söyledi.

2012 yılı Haziran ayına kadar içme suyunu Akdağ mevkisindeki kaynak suyundan ve Darı Deresi Göleti'nden temin ettiklerini kaydeden Başkan Günaydın, bu noktalarda suyun azalması nedeniyle Eğirdir Gölü'nden su almak zorunda kaldıklarını dile getirdi. Son raporun sonuçlarını açıklayan Günyadın, "Her suda arsenik, siyanür, kurşun gibi zehirli maddelerin belirli oranda bulunması gerekir. Fazlası insan sağlına zarar verir" diye konuştu.

Sudaki arsenik oranının yüzde 10'nun üzerine çıkmaması gerektiğini anlatan Başkan Günaydın, "Akdağ kaynağından aldığımız suda arsenik oranı yüzde 3.46. 'Eğirdir Gölü'ndeki arsenik oranı ise yüzde 8,42. Önümüzdeki yıllarda bu oran artarsa o zaman göl suyu tehlikeye giriyor. Biz arsenik oranını diğer su kaynakları ile Eğirdir Gölü'ndeki suyu karıştırarak yüzde 5'e kadar indiriyoruz. Oran yüzde 10 olursa Eğirdir Gölü'nden su almayı kesmemiz gerekir. Arsenik miktarının artışı ilaçlamalardan olabilir" dedi.

Eğridir Gölü'nde ekolojik dengenin bu yıl bozulma sürecine girdiğini de anlatan Başkan Günaydın, böylece gölde aşırı yosunlaşma meydana geldiğini söyledi. Günaydın, sadece su aldıkları Bedre Koyu'ndan yosun temizleme işlemi gerçekleştirildiğini, gölün tamamını temizlemelerinin mümkün olmadığını belirtti. Yosunlaşma nedeniyle suda koku meydana geldiğini vurgulayan Başkan Günaydın, "Eğirdir Gölü'nden alınan suyu azaltıp, dağdan ilave ettiğimiz suyu içme suyu olarak veriyoruz" dedi.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Başkan Günaydın


===


Aşçılar madalyaları topladı

ALANYA'da düzenlenen 2'nci Alanya Altın Kepçe Ulusal Yemek Yarışması'nda Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu Aşçılık bölümü öğrencileri 1 altın, 6 gümüş, 10 bronz madalyayla birlikte 11 Merit sertifika kazandı. Madalya ile dönen öğrencileri kabul eden Manavgat MYO Müdürü Doç Dr. Hacer Sert tebrik etti. Öğrencilerinin başarıları ile gurur duyduğunu belirten Doç Dr. Sert aynı başarıyı ilerde yapılacak yarışmalarda da beklediğini söyledi.

Doç Dr. Sert, aşçılık programı öğrencilerinin 10-11 Kasım tarihlerinde Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği'nin düzenlediği 1'inci Afyonkarahisar Ulusal Yemek Yarışması'na da katılacaklarını belirtti. Öğrencilerden Afyonkarahisar'da da başarı beklediğini belirten Doç. Dr. Sert, ekibe ulaşım sponsoru olan MATSO'ya da ayrıca teşekkür etti.

Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)
Foto: Ziyaretten

===Helikopter, Yağmur bebek için havalandı


FETHİYE'de Arzu ve Aytekin Güncü çiftinin 1 gün önce dünyaya gelen kızları Yağmur, kanındaki şeker oranının yüksek olması nedeniyle ambulans helikopterle Antalya'ya sevk edildi. Fethiye Lokman Hekim Esnaf Hastanesi'nde dünyaya gelen Yağmur Güncü'nün yapılan tetkiklerinde kandaki şeker oranının yüksek olduğu gözlendi.

Yağmur bebeğin, annesi Arzu Güncü'nün de diyabet hastası olması nedeniyle daha donanımlı bir hastaneye sevk edilmesine kara verildi. Antalya'dan havalanan 112 Acil Hava Ambulansı Fethiye Devlet Hastanesi'ne inerek bebeği Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürmek üzere aldı. Sevk sırasında üzüntülü gözlerle minik bebeği izleyen babası Aytekin Güncü, helikopterin kalkışı sırasında dua etti.

Ergün TOS/FETHİYE, (DHA)
Foto: Bebeğin helikoptere taşınmasından fotoğraf, Ambulans helikopterin fotoğrafı


===


Isparta'nın tarım ticareti büyüdü

Göller Bölgesi'nin en büyük tarım ve hayvancılık fuarı olma özelliğine sahip '8'inci Göller Bölgesi Yayla Şartlarında Tarım ve Hayvancılık Fuarı' Süleyman Demirel Kongre ve Sergi Sarayı'nda açıldı. Açılışa, Vali Memduh Oğuz, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Ticaret Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç, Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu ve çok sayıda davetliyle üreticiler katıldı.

Programın açılış konuşmasını ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Adar, Isparta'da tarım ticaretinin bu fuarla büyüdüğünü belirtti. Bu yıl tarım ticareti hacminin 600 milyon TL sınırına dayanmasını beklediklerini anlatan Başkan Adar, “Fuarın ilkini yaptığımız 2004 yılında Isparta'da tarım ticareti hacmi 115 milyon TL idi. Zamanla büyüdü. Bugün Isparta tarım ticaretinde 500 milyon hedefini çoktan aştı. Isparta'da tarım ticareti de bu fuarla birlikte büyüdü" dedi.

FUAR ALANI DAR GELİYOR

Fuarın, Isparta'ya 2 ayrı devasa proje kazandırdığını bildiren Adar, Göller Bölgesi Tarım ve Hayvancılık Fuarı'na ilimizden, bölgemizden ve ülkemizden sektörün çok önemli aktörleri katılım gösteriyor. Her yıl açılışta bu alana artık sığamadığımızı dile getiriyoruz. Fuarımızın 8'ncisini de aynı maalesef aynı ortamda açıyoruz. Ancak Belediye Başkanlığı'nın halen iki ayrı yerde ulusalararası fuarlara da uygun projeler gerçekleştirmesi bizi fazlasıyla memnun etmiştir" diye konuştu.

DOKUZUNCUSU ULUSAL TARIM FUARI OLSUN

9'uncu fuarın fiziksel anlamda müsait mekanda yapılmasını isteyen Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ise, “En kısa zamanda Isparta'da ulusal fuarların olmasını arzu ediyoruz. Bunun için otel ve fuar alanının fiziksel açıdan iyi olması gerekiyor. Şu anda şehrimizde ulusal fuar yapılabilecek tarzda mekanımızın ihalesi yapıldı. Fuarcı arkadaşlarımıza şimdiden bunu müjdeliyorum. Gelecek yıl daha uygun bir alanda yapılacak fuarın ulusal düzeyde olmasını diliyorum"dedi. Vali Memduh Oğuz ise, fuarın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
FOTO : Fuardan fotolar
2 belediyeye artık pazar yapmayacağızANTALYA Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, Muratpaşa Belediyesi ile Kepez Belediyesi'ne artık yeni pazarlar yapmayacaklarını söyledi. Son 3 yıldır, her iki belediye ile yapılan hizmetler konusunda mahkemede restleştiklerini belirten İsmail Öz, yaşadığı sıkıntıları anlattı. Belediyelerin kendilerine sürekli dava açtıklarını belirten Öz, şöyle dedi:"Asılsız ihbarlar ve sahte isimlerle gerek mali soruşturmalar, gerek savcılık soruşturmaları ve mahkemelere girip çıkıyoruz. Kitaplarımız ve defterlerimiz inceleniyor. Defterlerimiz 3 yıldır teftiş edilen kurum ve savcılıktan gelmez oldu. Sayıştay ve Danıştay'lar dahil denetlendik. Denetlemeyen kurum ve kuruluş kalmadı."PAZARCI ÜYE OLMAK ZORUNDA

Belediyelerin kendilerine sürekli alacak davaları açtığını da sözlerine ekleyen İsmail Öz, "Pazar esnafından para istiyorlar. Bugüne kadar Antalya'ya 25 pazar kazandırdık. Ancak belediyeler bu hizmetlerden siyasi rant sağlamaya çalıştı. Bunları söyleyince de suçlu oluyorsun. Artık Muratpaşa ve Kepez'e pazar yapmıyorum. Kendileri pazar yapıyorlar. Ancak pazarda tezgah açacak olanlar da bana üye olmak zorunda" dedi.PAHALIYA YAPIYORLAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na açtırılan Varlık Mahallesi'ndeki pazara ilginin az olduğunu da iddia eden İsmail Öz, şöyle konuştu: "Görkemli bir açılış yaptılar ancak bugün gidin 15 esnaf yok. Kepez ve Muratpaşa belediyeleri benim 15 pazarıma zabıta göndermiyor. Kepez Belediyesi, benim 1 milyon TL'ye yaptığım pazarı, 5 milyona yapıyor. Belediyelerle yaşadığımız sıkıntılara rağmen biz her zaman esnafın yanındayız. Onların sıkıntıları, bizim sıkıntılarımızdır."NEVŞEHİR'İ ÖRNEK GÖSTERDİ

Antalya Semt Pazarcılar Odası olarak, Ankara Polatlı, Nevşehir ve Fethiye'deki belediyelere pazar yapma konusunda destek verdiklerini de hatırlatan İsmail Öz şöyle dedi: "Geçen hafta Nevşehir'den geldim. Orada muhteşem bir pazar yapılmış. Bir alışveriş merkezinin içine kurulan pazarın sadece soğuk hava deposu devasa bir şey. Antalya'da ise kendi paramızla yaptığımız pazarlara hakim olamıyoruz. Biz de dürüst çalışan belediye başkanları ile el ele çalışacağız. Konyaaltı ve Döşemealtı'ndaki çalışmalarımız sürecek."Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA)Foto: Pazar ve İsmail Öz fotosu===* GÜNLÜ8 saat kesintiAKDENİZ Elektrik Dağıtım A.Ş.'den yapılan açıklamada, Antalya'nın farklı noktalarında enerji kesintisi uygulanacağı kaydedildi. Yarın (pazar) 08.00-16.00 saatleri arasında yapılacak çalışmalar nedeniyle Meltem Mahallesi 3834, 3844 sokaklar, 4. Cadde, 6. Cadde, Güvenlik Mahallesi 251, 278, 279, 280 sokaklar elektriksiz kalacak. Çalışmaların erken bitmesi durumunda belirtilen saatten önce hatlara enerji verilebilecek.ANTALYA, (DHA)Fotosuz===Manavgat'ta uyuşturucu operasyonuMANAVGAT'tın Side Beldesi'nde yapılan operasyonla 1,5 kilogram esrar maddesi ele geçirildi. Side Beldesi Kemer Mahallesi'nde uyuşturucu ticareti yapıldığı ihbarı alan jandarma ekipleri, belirlenen adrese baskında yaptı. Operasyonda, Mersin'den getirildiği tespit edilen ve torbacılara dağıtılmak üzere hazırlanan 1,5 kilogram esrar maddesi ele geçirildi. Operasyon kapsamında 29 yaşındaki R.D. gözaltına alındı. Sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen R.D. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)Fotosuz===Şehit aileleri Side'yi gezdiMANAVGAT'ta Sezer Grup otelleri tarafından misafir edilen ve Türkiye'nin farklı illerinden gelen şehit aileleri Side'ki tarihi yerleri gezdi. Toplam 100 kişiden oluşan şehit aileleri ve yakınları Side Beldesi'ndeki tarihi mekânları ve Side çarşısını gezdikten sonra Apollon Tapınağı'nda toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Side Belediye Başkanı Abdülkadir Uçar gezi sırasında şehit aileleri ve yakınları ile tanışarak bir süre çay içip sohbet etti. Aileler 5 günlük gezileri süresince Antalya turu ve tekne turu da yaptı.Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)Foto: Toplu foto====Kadınlar siyasette yok sayılamazCUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Manavgat İlçe Kadın Kolları yönetimi, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'i ziyaret etti. Ziyarette konuşan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilşat Taş, Manavgat'ta birlik, beraberlik, sosyal barış ve dayanışma ruhunu geliştirmek adına ziyaretler yaptıklarını söyledi. CHP'li kadınlar olarak çalışmalarının özünde, insan ve halka inmek, tabanın içerisinde yer almak olduğunu belirten Taş, "Siyasetimizde daha çok insan odaklı hizmet yer alıyor" dedi.Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise kadınların çalışmalarını yakından takip ettiğini ve çok beğendiğini söyledi. Siyasetteki gerçek hedefin de insanın yaşadığı bölgesine, kentine hizmet etmek olduğunu anlatan Başkan Sözen, kadınların bu alandaki çalışmalarını takdir ettiğini dile getirdi. Başkan Sözen, "Bizler de sizin düşüncelerinizde siyasi yola çıktık. Benim bu yoldaki en büyük destekçilerim de her zaman kadınlar olmuştur" diye konuştu.Kadınların yaratıcılığı, aktifliği, düşünce tarzının asla yok sayılamayacağını vurgulayan Başkan Sözen, "Halktan yana, insan odaklı çalışmalarınızı takip ediyor ve çok beğeniyoruz. Amaç, halka hizmetse Belediye Başkanı olarak çalışmalarınızda her türlü desteğe vermeye hazırım. Partiler de hizmetlere aracı oluşumlar olduğuna göre sadece sizler değil, belediyemizin kapıları hangi partiden olursa olsun tüm kadınlara açıktır" diye konuştu.Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)Foto: Ziyaretten ve toplu foto===Afyon'da 156 bomba bulunduAFYONKARAHİSAR'da Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda mühimmat deposunda 5 Eylül'de meydana gelen

ve 25 askerin şehit düştüğü patlamanın ardından mühimmat toplama çalışmaları sürüyor. Ataköy Mahallesi ve Kışlacık Köyü'nde Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun talebi üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı kriminal ekipler, 6 gün süren çalışmalarını tamamladı. Olay Yeri İnceleme Müdürü Mustafa Yüksel, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden ekip amiri Haydar Özdemir ve bomba uzmanı Mustafa Karaman Vali Balkanlıoğlu'nu ziyaret etti.Hava şartları nedeniyle aramanın ancak 6 gün yapılabildiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, "Patlama sırasında çok sayıda mühimmat etrafa saçıldı. Mühimmat deposunun yakınında yerleşim yerleri ve okullar var. Bunun için her kaybolan bomba bizim için çok büyük tehlike demek ve önemli. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı ekipler, diğer illerden gelen uzmanlar yaklaşık 13 bin mühimmat buldu" dedi.

Patla sırasında pek çok el bombasının toprak altına ya da bitkilerin arasına düştüğünü anlatan Vali Balkanlıoğlu, "İlk etapta bulunamayan bu mühimmat, şüpheler üzerine tekrar arandı. 6 gün boyunca çalışan ekipler 156 adet daha mühimmat buldu. Hava şartları nedeniyle çalışmalara ara veren ekipler, hummalı bir çalışma içerisinde canlarını ortaya koyarak arama çalışması yaptı. Burada canlarını tehlike atarak arama çalışmalarına katılan personele teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: Vali'ye ziyaret fotosu

ANTALYA (DHA)