04.05.2011 18:36

Asıl milliyetçilik ülkeye hizmet etmektir

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet döneminde yapılan hizmetleri 8 yılda yaptıklarını belirtirken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye göndermede bulunarak, "Asıl milliyetçilik milletine hizmet etmektir, ülkesi için eser üretmektir, asıl milliyetçilik, bu millete, ülkeye hizmetkar olmaktır.

Asıl milliyetçilik üllkeye zenginlik katmaktır, okul yapmaktır, hastane yapmaktır, yol inşa etmektir, üniversite kurmaktır, şehirlere modern konutlar kazandırmaktır. Bu milletin onurunu dik tutmak, ay yıldılzlı bayrağı gururla dalgalandırmaktır" dedi.

Başbakan Erdoğan, Kastamonu'da, Avrupa'nın en büyük orman entegre ve laminant fabrikası olan Kastamonu Entegre Fabrikası ile diğer tesislerin açılışını toplu olarak gerçekleştirdi. Beraberinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile birlikte Erdoğan'ı Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Çardakoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Akgün, Emniyet Müdürü Sami Uslu ve diğer protokol görevlileri karşıladı. Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, hükümetleri döneminde Türkiye'nin her konuda istikrarı ve güveni yakaladığını belirtirken, "İşadamlarımız, bu istikrar ve güven ortamında üretimlerini, ihracatlarını katlayarak artırdı" dedi.

Başbakan Erdoğan, devletin altyapıyı oluşturan, kuralları koyan, kuralların uygulanmasını denetleyen bir konumda bulunmasını, yatırımı, üretimi, ticareti ve istihdamı özel sektörün yapması gerektiğini savunduklarını anlattı. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Devlet görevini hakkıyla yerine getirdiğinde, özel sektörün yatırım konusunda fevkalade cesaretli ve istekli olduğunu biliyor, görüyoruz. Türkiye, yıllarca devlet ve özel sektörün konumlarını doğru belirleyemediği için ekonomik sıkıntılar yaşamış bir ülke. Kimi zaman sosyalizm derecesinde devletçiliğe kaymış, kimi zaman başıboş bir serbest piyasa ekonomisine savrulmuş. Türkiye her konuda olduğu gibi, bu alanda da istikrarı ve güveni hükümetlerimiz döneminde yakaladı. İş adamlarımız, bu istikrar ve güven ortamında üretimi, ihracatlarını katlayarak artırdı. Bunun yanında yurt dışında dünyanın en ücra köşelerine kadar işlerini yaygınlaştırarak kendilerine olan itimadımızın haklı olduğunu gösterdiler."

"ELİNE, DİLİNE SAHİP OLACAKSIN"

Erdoğan, Nasrullah Meydanı'nı dolduran yaklaşık 15 bin kişiye hitaben yaptığı konuşmada, Şerife Bacı'nın yaşadığı kent olan Kastamonu'nun Kurtuluş Savaşı'nda en fazla şehit veren il olduğunu söyledi. Hacı Bektaş-ı Veli'nin 'Eline, beline diline hakim ol' dediğini hatırlatan Erdoğan, "Kendisinden önceki beline hakim olamadı gitti. Genel başkanlıktan gitti, ama şimdi yine milletvekili adayı, Peki diğer tarafta hanım milletvekili ne oldu? Onu aday yapmadılar, suçlu omu oldu? İkisi de suçlu değil miydi?. Ama halen bu medya, böyle bir hareket için insanın özeline karışıyorlar' diyor. Kendi eşiyle mi ki özeli oluyor. Bu özel değil, genel genel. Bu ahlaksızlıktır. Toplumu aldatmayın" dedi.

BÖYLE ÖZEL OLURMU ALLAH AŞKINA

Son dönemde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de bu tür söylemlere girdiğini belirten Erdoğan, "Çıkmış 'Ak Parti insanların özeline giriyor' diyor. Çünkü kendi adamlarının da kasetleri çıkmaya başladı, ondan rahatsız oluyor. Böyle özel olurmu Allah aşkına. Peki özel de niçin o milletvekillerini istifa ettirdin. Sahip çıkaydın. Başına geleceği biliyordu da ondan. Bu toplumun ahlak değerlerine, bizim eskimez değerlerimize ters düşenler noktasında herkes Hacı Bektaş-ı Veli'nin ifadesiyle eline, diline, beline hakim olacaksın' Sayın Kılıçdaroğlu böyle bir skandalın genel başkanıdır. Yoksa hazine mi ? Böyle bir kaset çıkmasaydı Kılıçdaroğlu olur muydu?" dedi.

BU DENSİZLİKTİR, EDEPSİZLİKTİR

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün Siirt'de aklı, izanı, vicdanı, inancı kenara bırakarak büyük bir saygısızlığa imza attığını savunurken, "Statükocuların Allah'ı Ankarada'dır' diyor. Buradan Kastamonu'dan sesleniyorum. Siirt'te karşında beklediğin kalabalığı bulamadın diye bu densizliği yapmaya hakkın var mı? Bu densizlik, edepsizliktir, Bu yaradana karşı küstahlıktır, saygısızlıktır. Şahsıma yapılan hakarete her zaman katlanıyorum. Kılıçdaroğlu'ndan Müslümanlar'dan özür dilemesini istiyorum. Buradan, Kastamonu'dan 'Haddini bil, haddini' diyorum. Bunlar 12 Haziran'da sandığa gömülecektir" dedi.

"ASIL MİLLİYETÇİLİK, MİLLETİNE HİZMET ETMEKTİR"

Ülkenin kardeşlik, birlik, beraberlik, dayanışma üzerine inşa edildiğini belirten Erdoğan, Kurtuluş Savaşı'nda 81 vilayetin canını, malını ortaya koyduğunu söyledi. Milliyetçiliği hiçbir zaman ayrımcılık olarak görmediklerini belirten Erdoğan, "Bizler biriz, beraberiz, kardeşiz. Asıl milliyetçilik milletine hizmet etmektir, ülkesi için eser üretmektir, asıl milliyetçilik, bu millete, ülkeye hizmetkar olmaktır. Asıl milliyetçilik üllkeye zenginlik katmaktır, okul, hastane yapmaktır, yol inşa etmektir, üniversite kurmaktır, şehirlere modern konutlar kazandırmaktır. Bu milletin onurunu dik tutmak, ay yıldılı bayrağı gururla dalgalandırmaktır" dedi.

"SEVSİNLER SİZİN GİBİ MİLLİYETÇİLİĞİ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 26 maddelik Anayasa değişikliğini büyük destekle gerçekleştirdiklerini anlattığı konuşmasında, 2 Haziran'da da bu patlamayı yapacaklarına inandıklarını, halkıın efendisi değil, hizmetkarı olmaya geldiklerini bildirdi.

Milli Eğitim alanında yapılan çalışmaları, öğrenci ve ailelerine desteği anlatan Başbakan Erdoğan, yurt sorununu çözeceklerini, ilköğretimde kara tahtaya son vereceklerini, her çocuğa elektronik kitap vereceklerini söyledi.

İktidarları döneminde Türkiye'nin dış borcunun 5,1 milyar dolar kaldığını, bunu da hemen ödeyebileceklerini belirten Erdoğan, "Çok düşük faizi var, yavaş yavaş öderiz. Yormuyoruz kendimizi. Hiç acele etmeye gerek yok. Bize hiç zararı yok, faydası var. 3 yıldır IMF ile anlaşma yapmadık. Bize hükmetmek istiyorlardı. Ama dönüp 'Maliye Bakanlığı'nı ben yönetecem diyorsa, kusura bakma, yönetemezsin' diyoruz" dedi.

Merkez Bankası kasasında bulunan 27.5 milyar doların hükümetleri döneminde 93 milyar dolara çıktığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu öyle zannediyorum ki o kasadaki paraya güveniyor. Çünkü kasa doluyken kasadakı parayı boşaltmaya alışmışlar. Bu millet buna müsade etmez. Daha çok beklersiniz. Zaten 12 Haziran'da da defterin dürülecek, bir daha da geri dönemezsin herhalde. Sayın Kılıçdaroğlu 8 yıldır SSK genel müdürüğü yaptı 90'lı yıllarda. Sigorta hastanelerinin kuyruklarında az mı bekledik. İlaçlarımızı alabiliormuydunuz? İlacın yarısını alırsın, yarısını alamazdınız. Sayın Kılıçdaroğlu batırdın SSK'yı be. Senden önce böyle zarar etmiyordu, sen geldin her yıl geri gitti. Baktın bu işin altından kalkamaycaksın, merhum Ecevit'e siyasete girmek istediğini söyledin. Ecevit aday yapmadı. Şimdi de kalkmış Ecevit'in üzerinden prim yapmaya kalkıyor."

Hastaların belli bölgelerde helikopter ambulanslarla hastanelere yetiştirildiğini anlatan Başbakan Erdoğan, umut simsarlığı yapmadıklarını, millete 'göbeğini kaşıyan adam' diyenler ile millet bütçesini har vurup harman savuran, kaşıkla verip, kepçeyle alan ekonomi yönetimini ittiklerini anlattı. Erdoğan, "Devlet yüzde 63 borçlanma faizi ödüydu, şimdi yüzde 7 borçlanma faizi ödüyor. Enflasyon yüzde 30'du, şimdi 4,3. Aradaki fark 26 puan. Bu cebinizde kalan para, asgari ücreti üzerine koyduğunuzda bin liranın üzerine çıkar. Biz iktidara gemeden asgari ücretle kaç ekmek alıyordun? Biz gelmeden asgari ücretle aldığından az alıyorsan, inanın burada 1 dakika durmam. Cumhuriyet tarihinde 79 senede 6 bin 100 kilometre duble yol yapılmıştı, biz 13 bin 600 kilometre duble yol yaptık 8 yılda" dedi.

Bahçeli'nin '2023'in 'bizim projemizdi' dediğini hatırlatan Erdoğan, "Niye bırakıp gittin. bu iş irade ister irade" dedi. Bahçeli' döneminde faizlerin yüzde 47 olduğunu, şimdi ise yüzde 5 olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu işler heyecan ister heyecan, coşku ister coşku. Öyleyse bayraklarınız, heyecanınız inmesin. Şarkımız neydi bizim? Hazırmıyız. 'Beraber yürüdük biz bu yollarda. Bu olmadı be. Kastamonu'ya, şehitler diyarına bu yakışmadı. 'Beraber yürüdük biz bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurlarda. Şimdi dinlediğiniz tüm şarkılarda. Bize her şey sizi hatırlatıyor. Bize her şey sizi hatırlatıyor, bize her şey sizi hatırlatıyor' Günümüz kutlu olsun. 12 Haziran milletimiz, ülkemiz, Türk demokrasisi için, partimiz için hayırlı olsun diyor, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum."

KIZI SÜMEYYE SOHBET EDIP, FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kastamonu'da partisince düzenlenen mitingte halka seslendi. Erdoğan'ın kızı Sümeyye ise alanın kenarında babasını izlerken, çevresindekilerle sohbet edip bol hatıra fotoğrafı çektirdi.
Fevzi KIZILKOYUN- Turan KURT/KASTAMONU, (DHA)