16.03.2017 11:45

'Böbrek hastalığında farkındalık yüzde 10'un altında'

KAĞITHANE'de birçok farklı hastalık ve bu hastalıklardan korunmayla ilgili vatandaşları bilinçlendirmek için gerçekleştirilen 'Hasta Okulu Seminerleri' devam ediyor.
Kağıthane Belediyesi Nikah Salonu'nda düzenlenen programda bir sunum gerçekleştiren Nefrolog Doç. Dr. Pınar Seymen, böbrek hastalıkları ile ilgili bilgi verdi. Böbrek hastalığının bir halk hastalığı olduğunu belirten Seymen, buna rağmen toplumdaki farkındalığın yüzde 10'un altında olduğunu belirtti. Erken teşhisin önemli olduğunu belirten Seymen, "Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre toplumumuzda maalesef böbrek rahatsızlıklarına karşı olan farkındalık çok düşük ama buna rağmen biz düzenli olarak doktor kontrollerimizi gerçekleştirir ve hastalığı erken safhada tanımlayabilirsek böbrek sorunlarının tedavisi mümkündür." dedi.

"11 KİŞİDEN 1'İ RİSK GRUBUNDA"

Özellikle diyabet ve tansiyon hastalarının risk grubunda olduğunu belirten Seymen, her 11 yetişkin kişiden birinin diyabet rahatsızlığı bulunduğunu ve bu kişilerin böbrek yetmezliği ile ilgili risk grubunda olduğunu aktardı. Genetik faktörlerin de bu noktada önemli olduğunun altını çizen Seymen, son yıllarda Türkiye'de artan antibiyotik ve ilaç kullanımının da böbreklere ciddi derecede zarar verdiğini belirtti.

"HER BAŞIMIZA GELEN ŞEY BİR HASTALIĞI İŞARET ETMEZ"

Hastalığın semptomlarından da bahseden Seymen, 'Halsizlik, ödem, nefes darlığı, idrarda köpüklenme, gece idrara çıkma, bulantı, kusma, iştahsızlık ve ağız kokusu gibi problemler böbrek sorunlarına işaret teşkil eder. Ancak burada ayrımı iyi yapmak gerekiyor. Örneğin siz gün içinde ve uyumadan önce çok fazla sıvı tüketiyorsanız gece idrara çıkmanız da oldukça normaldir ama eğer sıvı tüketmediğiniz halde gece sık sık idrara çıkıyorsanız bu bir sorun olduğunun habercisi olabilir." dedi.

"SAĞLIKLI BESLENMEK ÇOK ÖNEMLİ"

Hastalıklardan korunmanın en önemli yolunun ne olursa olsun sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirten Seymen konuşmasına şöyle devam etti;

"Sağlıklı beslenme sizi aslında sadece böbrek sorunlarından değil birçok hastalıktan da korur. Bu yüzden hem kilomuzu dengede tutmalıyız, hem şeker ve tuzu kararında tüketmeliyiz, hem de yeteri kadar sıvı almalıyız. ' dedi. Özellikle yüksek tuz tüketiminin böbreklerde önemli problemlere yol açtığını belirten Seymen; ' Günlük tüketmemiz gereken tuz miktarı ortalama 5 gramdır. Ancak Türkiye'de bu ortalama günlük 15 gram civarında ve bu da toplum olarak daha fazla böbrek rahatsızlığı yaşamamızın önemli sebeplerinden bir tanesidir. Çok fazla sıvı tüketmek de zararlı bu yüzden kış aylarında tüm gün boyunca su ve diğer sıvı gıdalardan günde 2-2,5 litre kadar almanın yeterli olacak. Yaz aylarında bu 3,5-4 litreye kadar çıkabilir."
İSTANBUL, (DHA)