21.04.2017 17:23

Ege'de art arda iki deprem!

MANİSA'nın Selendi İlçesi'nde ve il merkezinde bir saat arayla meydana gelen, İzmir başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden de hissedilen, Richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğündeki iki deprem, korkuya neden oldu.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Deprem Dairesi'nin (AFAD) verdiği bilgile göre bugün ilk deprem saat 16.09'da 4.9 büyüklüğünde oldu. Merkez üssü Manisa'nın Selendi İlçesi olan bu depremi, 1 saat 4 dakika sonra, saat 17.13'te merkez üssü Manisa'nın merkez Şehzadeler İlçesi olan 4.9 büyüklüğünde bir deprem daha izledi.

Her iki deprem de başta Manisa olmak üzere, İzmir, Uşak, Kütahya, Denizli, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa'dan hissedildi. İlk deprem yerin 8.8, ikinci deprem ise 6.9 kilometre derinliğinde meydana geldi. Manisa Şehzadeler merkezli olan ikinci deprem, yüzeye daha yakın olduğu için daha şiddetli hissedildiği İzmir'de de korkuya yol açtı. Manisa ve İzmir'de yaşayanlar kendilerini bulundukları binalardan dışarı atarak bir süre bekledi.

İlk depremin ardından ikinci sarsıntıya kadar 14 deprem daha oldu. AFAD, Selendi ve Manisa merkezli iki büyük depremin arasında kalan 14 sarsıntının en küçüğünü 1, en büyüğünü ise 3 büyüklüğünde olarak açıkladı.

Manisa Valiliği ve Manisa İl Emniyet Müdürlüğü kentte şu an için herhangi bir olumsuzluğun olmadığını duyurdu.

EVİN BAHÇE DUVARI YIKILDI

Manisa'nın Şehzadeler İlçesi'ne bağlı Harmandalı Mahallesi'nde bulunan bir evin tuğladan bahçe duvarı, meydana gelen depremle yıkıldı. Selendi'nin Çamköy Mahallesi'nde eski köy evlerinin bacalarında çatlak ve kırılmalar oluştu.

Turgutlu'da da hissedilen deprem, bir gazetenin güvenlik kemarasınca görüntülendi.

Merkez üssü Manisa olan ancak Ege Bölgesi'ndeki birçok yerleşim bölgesinden hissedilen depremlerle ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, değerlendirme yaptı. Selendi ve Manisa merkezdeki depremlerin birbirinden bağımsız iki ana şok olduğunu, aralarında da 120 kilometre uzaklık bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Sözbilir, “İkinci deprem Manisa fayına paralel bir çözüm veriyor. Manisa fayının kendisi ve kolları var, son oluşan deprem, Manisa fayında oluşmuş. İki depremin de büyüklüğü birbirine yakın. Her ikisi de 5 büyüklüklerinde. Ancak ikincisi derinliğinin azlığından dolayı daha çok hissedildi. İkinci depremin büyüklüğü 5 ama hissedilen 6 büyüklüğünde. Selendi'deki ise yine 5 büyüklüğünde ama hissedileni 4 büyüklüğünde. Zaten Manisa'da 15 gündür depremler oluyor bugün ana şoku yaşadık. Devamı gelir mi gelmez bilemiyoruz. Büyük olasılıkla bundan sonra artçıları olacaktır" dedi.

'KISA SÜRELİ OLMASI BÜYÜK ŞANS'

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Akçığ ise ikinci depremin yaşandığı fay hattının Torbalı'dan gelip İzmir Körfezi üzerinden Manisa'ya kadar ulaşan uzun bir fay olduğunu söyledi. Prof. Dr. Akçığ, “İzmir'de bu kadar çok hissedilmesinin nedeni yüzeye yakın olmasından. Ancak kısa süreli olması büyük şans. Bu faylar paralel uzanan doğrultu atım şeklinde. Ancak arkası gelebilir, öyle değerlendiriyorum. Artçı olarak değerlendirdiğimiz depremler olur" dedi.

BACALAR YIKILDI, DUVARLARDA ÇATLAK OLUŞTU

Depremde Selendi İlçesi'ne bağlı Çamköy Mahallesi'nde ise bazı binalarda çatlaklar meydana geldi. Bazı evlerinin ise bacaları yıkıldı. Saruhanlı İlçesi'nin Mütevelli Mahallesi'nde ise bir caminin camları kırıldı. Cami tadilat yapılıncaya kadar geçici olarak ibadete kapatıldı.

Manisa'nın merkez Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerindeki ilk ve orta dereceli okullar tahliye edildi. Öğrenciler ders bitimine bir saat kala evlerine gönderildi.

Manisa'nın Şehzadeler' ilçesindeki, sarsıntı anı bir ganyan bayiinin güvenlik kamerasınca kaydedildi. Vatandaşların panikle sokağa çıktığı görüldü.

HASAR GÖREN CAMİ İBADETE KAPATILDI

Manisa'da meydana gelen depremde hasar gören Mütevelli Camii teknik inceleme yapılıncaya kadar ibadete kapatıldı. Cami imamı Ertuğrul Ercan, deprem esnasında ikindi namazını kıldırdığını belirterek, "O anda bir şey düşünemedik, namazı tamamladık. Camlar patlayınca tereddüt yaşadık. Namazı tamamlayınca hemen cemaati dışarı çıkardım" dedi.

Camide meydana gelen hasar tespitinin önümüzdeki günlerde yapılacağı belirtildi.
Uğur ÇAKMAK- Mehmed Hakkı ÖZBAYIR-Taylan YILDIRIM-Ersan ERDOĞAN / MANİSA, (DHA)