02.12.2011 10:50

En pahalısı 300 bin TL

Sevan Bıçakçı mücevherleri, Harrods’da göz kamaştırıyor.
İngiltere’nin başkenti Londra’nın sembollerinden olan ve dünyanın en prestijli mağazalarından Harrods, ‘Yüzüklerin Efendisi’ olarak bilinenen Türk mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçı’nın birbirinden muhteşem mücevlerlerini İngilizlerin beğenisine sundu.

Türkiye’nin dünyaca ünlü mücevher tasarımcısı Sevan Bıçak’nın Osmanlı başta olmak üzere Anadolu`da yaşayan uygarlıklardan esinlenerek hazırladığı mücevherler, Londra’nın en eski mağazalarından Harrods’da satışa sunuldu.

EN PAHALISI 300 BİN TL

Hergün binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Harrods mağazasında satışa sunulan mücevherlerin fiyatı 4 bin Sterlin (yaklaşık 11 bin 500 TL) ile 108 bin Sterlin (yaklaşık 310 bin TL) arasında değişiyor.

Bıçakçı’nın büyük bir ustalıkla tasarladığı göz kamaştıcı siyah ve beyaz pırlantarla bezenmiş bilezik,108 bin Sterlin (yaklaşık 310 bin TL) fiyatıyla dudak uçuklatıyor.

Yarattığı mücevher tasarımlarıyla dünyada ün yapan ünlü tasarımcının kendi adını taşıyan pırlanta bileklik ise 14 bin Sterlin (yaklaşık 40.000 TL) değerinde.

Mücevher severlerin yoğun ilgisini çeken Mavi yüzük 29 bin Sterlin (yaklaşık 85 bin TL), Lale Devri adını taşıyan yüzük ise 8 bin Sterline (yaklaşık 23 bin TL) alıcı bekliyor.

Sevan Bıçakçı’nın birbirinden muhteşem takıları Hollywood ünlülerinin de parmaklarını süslüyor.Ayrıca dünyanın önde gelen bir diğer markası Harvey Nichols mağazalarında da satılıyor.

SEVAN BIÇAKÇI KİMDİR?

Samatya'da doğdu.Mücevher işinde çıraklığa 1982 yılında, 12 yaşındayken kuyumcuların ve imalathanelerin bulunduğu Çuhacıhan'da başladı. Ustası Hausep Çatak idi. Kendini “hayallerini yapan sadekar”olarak tanımlayan Bıçakçı, bir kuyumcu dükkanında bulunmayan kol düğmesi, saç tokası, halhal, pazıbent, şal pini, ceket pini gibi ilginç ürünler tasarlıyor. Bıçakcı’nın mücevherleri Amerika’dan İngiltere’ye, Fransa’dan Maldiv Adaları’na kadar dünyanın pek çok ülkesinde önemli butik kuyumcularda satılıyor.Bıçakçı’nın bugüne kadar üzerinde çalıştığı sekiz koleksiyonu bulunuyor. Bu koleksiyonlar altın ve gümüşten oluşuyor. Çalışmalarını gümüş ve altının aşkla birbirini tamamlaması olarak tanımayan Bıçakçı’nın her koleksiyonu kendi içerisinde evrim geçiriyor ve her tasarımın yalnızca bir örneği bulunuyor. Tasarımlarının iç ve dış yüzeylerine güzel sözler de ekleyen, Padişah portreli yüzüklerle hayallerini gerçeğe dönüştüren Bıçakçı'nın koleksiyonları arasında "Dinlerin Kardeşliği", "Büyülü Taşlar", "Sadabat Koleksiyonu", "Theodorius ve Justinianus","Nur-u Osmaniye" bulunuyor.

Vogue, Elle, Sunday Times gibi birçok yabancı dergide tasarımlarından bahsediliyor. Las Vegas'ta düzenlenen Couture Mücevher Konferansı'na katılan tasarımcı Sevan Bıçakçı, "Sultanahmet'te Yağmur" isimli yüzüğüyle Türkiye'ye birincilikle döndü.

Aynur TATTERSALL- Alpaslan DÜVEN/LONDRA, (DHA)-