04.06.2012 09:43

Adalar Belediyesi basın duyurusu

31 Mayıs 2012 günü saat 22.00 sıralarında Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu’na Maltepe İskelesi’nde Adalar Belediyesi’ne ait deniz taşıtında yapılan saldırıyla ilgili haberlerde yer alan yanlış bilgilendirmelerle ilgili olarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere, aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
BASIN BÜLTENİDİR


Adalar Belediye Başkanı Dr.Mustafa Farsakoğlu 31 Mayıs 2012 günü saat 22.00 sularında Yeditepe Üniversitesi’ndeki dersinden kızıyla birlikte dönerken Maltepe İskelesi’ne işçileri getiren Adalar Belediyesi’ne ait Hizmet Teknesine bindiği sırada karanlıkta gizlenmiş ve alkollü olduğu gözlemlenen 6 kişilik bir grubun saldırısına uğramıştır. Dört saldırgan olay yerinden otomobil ile kaçmış, iki saldırgan ise polis tarafından yakalanmıştır. Olay mahiyetinden de anlaşılacağı üzere; bu saldırı bir protesto eylemi değil, planlı ve örgütlü bir saldırıdır. Eylemi gerçekleştiren kişiler, Mustafa Farsakoğlu, kızı Yağmur Farsakoğlu ile teknenin kaptanına ve kaptan yardımcısına sadece yumurta değil, bira şişeleri ve taş gibi maddeler de fırlatmışlardır. Bu da gerçekleştirilen eylemin masum bir protesto olmadığının, tehdit ve yaralama içerikli bir saldırı olduğunun göstergesidir. Bu saldırının amacı, Ofline Deniz ve İnşaat Sanayi Ticaret LTD. Şti.’nin fesh edilmiş ihalesi nedeniyledir. Şöyle ki;
04.11.2011 tarihinde Ofline Deniz ve İnşaat Sanayi Ticaret LTD. Şti ile Adalar Belediyesi arasında 2886 sayılı Kanun uyarınca, Belediyeye ait Nakliye Gemisi Kiralanmış ve Sözleşmesi imzalanmıştır. Akdedilen bu kira sözleşmesi, (yapılan yazılı uyarı ve ihtira rağmen söz konusu sözleşmeye ilişkin kira bedelleri ödenmediği, haciz ihbarnamesine istinaden icra dosyasına da ödeme yapıldığına ilişkin bir belge sunulmadığı, bunun yanında ek kira bedelinin tespiti için Belediye’ye teslim edilmesi gereken muhasebe kayıtları ve kanıtlayıcı belgeler teslim edilmediğinden) 05.03.2012 tarihi itibariyle yasa ve sözleşme uyarınca feshedilmiştir. Kira sözleşmesinin feshedilmesine tepki gösteren şirket mensupları, yakınları ve çalışanlarından bazılarının bu saldırıyı gerçekleştirdikleri belirlenmiştir.
Ofline Denizcilik Şirketi adına Murat Özkanca tarafından yapılan açıklamalar ve yorumlara ilişkin olarak; saldırıyı gerçekleştiren kişilerin Adalar Belediyesi ile hiçbir alakası olmadığı gibi Murat Özkanca adlı kişinin de ifade ettiği üzere Ofline Deniz ve İnşaat Sanayi Tic. LTD. Şti. çalışanları olduğudur. Dolayısıyla Murat Özkanca’nın personelinin maaş alamamasının sebebi Adalar Belediyesi veya Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu değildir. İfade edilen konu, Murat Özkanca ile kendi personeli arasındaki sorundur.
Diğer taraftan Ambulans olarak kullanıldığı ifade edilen tekne, Belediyenin eski hasta nakil aracı olup, 01 Ağustos 2011 tarih ve 62 sayılı Meclis Kararı ile Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’ne ait 112 Sağlık Deniz Ambulansı Adalar’da 7/24 faaliyete geçtikten itibaren belediye hizmet teknesi olarak kullanılmaktadır.
Bazı çıkar gruplarının, daha önceden de yaptıkları gibi her türlü yıldırma, korkutma, tehdit ve saldırılarına rağmen, Adalarımızı şehir eşkıyalarına asla teslim etmeyeceğiz. Hangi zorluk ve saldırı olursa olsun, halkımızın desteği ile hepsinin üstesinden gelerek artan bir azim ve kararlılıkla hizmetlerimize devam edeceğiz.