26.11.2013 16:35

İş Bankası’ndan Kuzey Kıbrıs’ta satranca destek

Türkiye’deki başarılı sosyal sorumluluk projelerini Kuzey Kıbrıs’a da taşıyan ve 35 bin 200 fidandan oluşan bir orman kuran İş Bankası, KKTC Satranç Federasyonu’nun ana sponsoru oldu
BASIN BÜLTENİDİR
Türkiye İş Bankası 2005 yılından beri Türkiye Satranç Federasyonu’nun ana sponsoru olarak satranç sporuna verdiği desteği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne taşıdı. KKTC Satranç Federasyonu ile imzalanan protokol törenine İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı H. Ersin Özince ve Genel Müdürü Adnan Bali, Milli Eğitim Bakanı Dr. Mustafa Arabacıoğlu, KKTC Satranç Federasyonu Başkanı Halil Göymen, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay katıldı.
Protokol ile İş Bankası, KKTC Satranç Federasyonu ana sponsoru olarak satranç sporuna Türkiye’de verdiği desteği Kuzey Kıbrıs’ta da vermeye başlayacak. İş Bankası, Kuzey Kıbrıs’ta satrancın gelişimine destek vermek üzere KKTC Satranç Federasyonu’na maddi katkı sağlayacak ve ilkokullarda satranç sınıfı açacak.
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, protokol imza töreninde yaptığı konuşmasında İş Bankası’nın Türkiye’de gerçekleştirdiği sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi vererek, 81 İlde 81 Orman ve Satranç Federasyonu ana sponsorluğu projelerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de, İş Bankası’nın Kuzey Kıbrıs’taki varlığının 1955 yılında Lefkoşa’da açılan şube ile başladığını, halen 15 şubelik geniş bir ağ ve 174 çalışan ile hizmet verdiklerini söyledi. İş Bankası şubelerinde gerek Türkiye ile gerekse üçüncü ülkelerle işlem yapan müşterilerine hizmet verdiklerini belirten Adnan Bali, Ekim 2013 itibariyle Kuzey Kıbrıs’taki aktif büyüklüklerinin 1,1 milyar TL’ye, kredi hacimlerinin 765 milyon TL’ye, mevduat hacminin ise 910 milyon TL’ye ulaştığını, İş Bankası şubelerinin ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlayan başlıca güçlerden biri olmayı sürdürdüğünü ifade etti. Bali sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuzey Kıbrıs’ın gelişimine olan katkımız ödediğimiz vergilerle, istihdamla ve yarattığımız iş hacmiyle sınırlı kalmıyor. Yani Kuzey Kıbrıs’la sadece iktisadi bağımız yok, gönül bağımız da var.”