15.03.2017 12:32

Engeller, Sesli Durak ile ortadan kalkacak

TOPLUMSAL fayda odaklı projeler gerçekleştiren ve sosyal girişimcileri destekçileriyle bir araya getiren Buluşum Platformu, yeni bir projeye daha ev sahipliği yapıyor. Bir mobil uygulama olan ‘’Sesli Durak’’ görme engellilerin, duraklara gelen otobüslerden ve hangi hata ait olduklarından sesli olarak haberdar olmalarını sağlıyor.
İlk olarak Ankara’da hizmet vermeye başlayan Sesli Durak, Türkiye’nin daha fazla ilinde, daha fazla görme engelliye hizmet verebilmek adına Buluşum’da destekçilerini bekliyor. Sosyal girişimci Onur Kılıç tarafından hayata geçirilen Sesli Durak projesi, Android işletim sisteminde çalışıyor ve Google Play uygulama mağazasından indirilebiliyor. Uygulamayı indiren görme engelli bireyin konumunu tespit eden uygulama, kişinin bulunduğu durak ve otobüsler hakkında sesli olarak bilgilendirme yapıyor.

Görme engellilerin günlük ulaşımlarını kolaylaştırmayı ve toplumsal engelleri ortadan kaldırmayı hedefleyen uygulamanın, Türkiye’nin başka illerinde de hayata geçirilmesi için büyükşehir belediyeleri ile görüşmeler yapılıyor. Sesli Durak'ın diğer uygulama mağazalarında da yer alması planlanıyor.
İSTANBUL, (DHA)