03.06.2011 10:29

Moda tasarımcısı Nejla Güvenç, Garanti Bankası’nın “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” yarışmasında “Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci” kategorisinde ikinci oldu…

Ülkemizdeki kadınların ticari ve sosyal "girişimci ruhunu" ortaya çıkartarak, Türkiye'deki kadın girişimci sayısının gelişmiş ülkelerin seviyesine yükselmesi için katkıda bulunmak amacıyla Garanti Bankası Kobi Bankacılığı, Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ’nin işbirliği ile gerçekleştirilen “Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nda moda tasarımcısı Nejla Güvenç, “Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci” kategorisinde ikinci oldu.
BASIN BÜLTENİDİR

Nejla Güvenç, Türkiye’nin dört bir yanından 5 bin 600 yarışmacı arasından sıyrılarak kategorisinde ilk 5’e kalma başarısını gösterdi. 26 Mayıs akşamı Swissotel’de Fuji Salonu’nda düzenlenen ödül töreninde ikincilik ödülü ICF Uluslararası Koçluk Federasyonu Türkiye Koçları’nın desteğiyle, “Bireysel Koçluk Ödülü” nü alan Nejla Güvenç, yarışmada moda sektöründen ödül alan ilk tasarımcı oldu. Nejla Güvenç, organik malzemelerden hazırladığı koleksiyonu ile dünyada sürdürülebilir bir yaşam için üretilirken de, kullanılırken de, yok edilirken de çevre dostu yaklaşımı ile fark edildi.
“Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” yarışması, gerçek başarı hikayelerini kendileri yazan, Türkiye’nin dört bir yanında faaliyetlerini sürdüren kadın girişimcilerin projelerini değerlendiriyor. Kadın girişimcilerin, ekonomik ve sosyal girişimci ruhunu ortaya çıkartarak Türkiye’deki tüm kadınlara örnek teşkil eden başarı hikayelerinin duyurulması hedefleniyor.
NEJLA GÜVENÇ KİMDİR?
1969 yıIında Istanbul’da doğan Nejla Güvenç, uzun yıllardır modanın profesyonel alanında tasarımcı olarak yer almaktadır. 2002 yılında yarattığı kendi markası NEJ'i, sınır ötesine taşıyarak bir dünya markasına dogru biçimlendirmek için tasarım yolculuğuna hiç durmadan devam etmektedir.
NEJ markası ile katıldığı moda haftası ve fuarlar 2006-2011:

Paris Pret a Porter ,
Tokyo I.F.F,
Tokyo Weaready,
Berlin Premium,
Istanbul Fashion Week


Nejla Güvenç’in vizyonunu biçimlendiren; tasarımın uzun bir yolculuk olduğudur. Yaşamın tanıklığı ve deneyimler; yeniyi, farklıyı üretenlere kaynaklık eder. Sanatla endüstrinin, yalınlıkla çılgınlığın, eğlence ile farklılığın, yaratma ve geliştirmenin somutlaştığı noktada üretim süreci başlar. Yetenek, hayat bulduğu, beslendigi unsurlarla biçimlenerek varlığını ve gücünü ortaya koyar ve paylaşır.
Nejla Güvenç, doğal olan, doğadan gelen ile geçmişten geleceğe yolculuk eder; yaklaşımı, “ekolojik yaşam” la değerlere değer katmak, köklerin sırrını çözerek dünyayı yaşanır kılabilmektir.