05.03.2017 17:29

Bakan Soylu: 12-13-14 yaşındaki çocuk, Metina, Zap ve Kandil'e götürülüyorsa bunun sorumlusu benim

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, terörü bitireceklerini, ama esas meselenin terörden sonra, teröristi bitirdikten sonra sosyal politikaların ve ekonomik politikalar olduğunu belirterek, "Biz o kardeşlerimizin her birini bu memleketin hem eşit vatandaşları hemde en iyi yetişmiş vatandaşları yapmakla mükelefiz. Ben bugün İçişleri Bakanıyım, eğer bir ailenin 13 yaşındaki kızı, 12 yaşındaki evladı, 14 yaşındaki evladı kendisinden habersiz bir şekilde Metina'ya, Zap'a, Kandil'e eğer götürülüyorsa bunun sorumlusu benim, ben bu sorumluluğu alıyorum"dedi.
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bir alışveriş merkezinde, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderiyle düzenlenen toplantıda bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı konuşmada, gelişen Türkiye'nin önünü kesilmek istendiğini belirtti. Ülkenin 40 yıldır bir terör hadisesiyle karşı karşı olduğunu kaydeden Bakan Soylu, "İki elimizi başımızın arasına koyup bir düşünelim. Biz bundan ne elde ettik, kimin faydası oldu, bundan kim kazandı? Bir tarafta terörü yükseltmeye çalışanlar bir tarafta canla başla çocuklarımızı geleceğe taşımak isteyenler, bir tarafta kendilerine savaşçı bulmak isteyenler. Bir tarafta dinini, geleneklerini, göreneklerini bu coğrafya ne emrediyorsa onu öğrensin diyenler, diğer tarafta da belirli istismarlarla çocuklarımızın hayatını köreltip onlara insanlık dışı davrananlar. Bunların hepsini görüyoruz. Biz Allah'ın adaletine inananlardanız ve Allah'a teslimiz. Bu coğrafya iyilik coğrafyasıdır, bu medeniyet iyilik medeniyetidir"dedi. Terörün bitirilmesinde kararlı olduklarını vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Bizim meselimiz sadece teröristle mücadele değildir. Biz teröristle mücadele ediyoruz, edeceğiz de. Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, devletimiz ve en önemlisi milletimiz kararlı. Biz terörü bitireceğiz. Ama esas mesele terörden, teröristi bitirdikten sonradır. Teröristi bitirdikten sonra sosyal politikaların ve ekonomik politikalar da çok önemlidir. Biz o kardeşlerimizin her birini bu memleketin hem eşit vatandaşları hemde en iyi yetişmiş vatandaşları yapmakla mükelefiz. Ben bugün İçişleri Bakanıyım, eğer bir ailenin 13 yaşındaki kızı, 12 yaşındaki evladı, 14 yaşındaki evladı kendisinden habersiz bir şekilde Metina'ya, Zap'a, Kandil'e eğer götürülüyorsa bunun sorumlusu benim, ben bu sorumluluğu alıyorum. Bu çocukların yeri annelerinin yanıdır. Benim evladım nasıl annesinin yanında büyümüşse o çocuğun da yeri annesinin ve babasının yanıdır. Bir babanın en büyük muradı eşiyle çocuğuyla olmasıdır. Devlet bunu sağlayabilme kabiliyetine sahiptir ve sahip olmalıdır."


BELEDİYELERE KAYYUM ATANMASI


İçişleri Bakanı Soylu, bölgede huzurun ve güvenin tesis edilmesinin ardından önemli bir yatırım hamlesinin olacağını da diule getirerek, "Dünyaya şikayet ettiler bizi 'Belediyelere el koydunuz' diye. Biz belediyelere el koymadık, teröre dayanak olan anlayışa el koyduk. Devlet olarak görevimiz bu bizim. Siz vergisini bu ülkenin birliğini ve berberliğini bozmaya çalışan PKK terör örgütüne göndereceksiniz. Buna müsaade ederseniz siz devlet olmazsınız. Kimse PKK'nın kölesi falan değildir. Böyle bir şey yoktur ve böyle bir şey olmayacaktır. Bizim senedimiz, birliğimiz İlay-ı Kelimetullah'ta tarif edilmiştir. Bizim bundan başka bir tarifimiz söz konusu değildir"diye konuştu.


Bakan Süleyman Soylu, Türkiye'yi Suriye politikasını eleştirilenlerin ne kadar yanılgı içerisinde olduklarının görüldüğünü de ifade ederek, "28 bin Suriyeli döndüğü Cerablus'ta güvenli şekilde yaşıyor. Onlar kendi ülkelerinde, kendi topraklarında yaşamak istediler. Türkiye eğer bugün El Bab'ta varsa, Münbiç ve Rakka'yı düşünüyorsa sebebi, yerlerinden yurtlarından edinmiş insanları tekrar yerleri ve yurtları ile buluşturma, oranın üzerinden Türkiye'ye terör ihraç etmek isteyenlere de müsaade etmemektir. Politikamız açık ve nettir" dedi.


MİDYAT MİTİNGİNDE KONUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Midyat İlçesi'nde düzenlenen mitingde referandumda 'hayır' çıkması için çalışan CHP ve HDP'yi eleştirdi. HDP'nin 7 Haziran seçiminde milleti kandırdığını ileri süren Soylu, şunları söyledi:

"Dediler ki; biz siyaset yapacağız, hepiniz şahitsiniz. Bundan sonra huzurun olması için çalışacağız dediler Peki sonra ne yaptılar? Sonra dediler ki; özerklik ilan edeceğiz. Dediler ki; Muş Varto'da , Cizre'de, Nusaybin'de neredeyse her noktada biz özerklik ilan edeceğiz. Oy aldılar ya, şımarınca ve ülkede tek başına iktidar gidince istediğimizi yaparız zannettiler. Evet, Midyat meydanından söylüyoruz, hadi bugün özerklik ilan et de görelim boyunu. Tam fırsatını kolladılar. Çok net söylüyorum. Büyük bir pusu, büyük bir oyun kurmaya çalıştılar ve bunu hep beraber yaşadık. Bu anlattıklarımı başka yerde yaşamış da anlatıyor değilim. Bu ülkede yaşadık, bu ülkede bunlarla karşı karşıya geldik."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Güneydoğu gezisinde Türk bayrağı bulunmadığını ileri süren Süleyman Soylu, "Size bir şeyi şikayet edeceğim. Burada ne bayraklar var şimdi? Türk bayrakları var değil mi? Kılıçdaroğlu güya Güneydoğu Anadolu’ya geliyorum dedi. Cumhuriyet Halk Partililerin o gün, onun işine son vermesi gerekirdi. Konuştuğu meydanda bir tek Türk bayrağı yoktu. Anlaşmış terör örgütüyle, ben oraya geleceğim ve konuşacağım" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun, 'Sivas'ın ötesine gidemezsin' denildiği için Güneydoğu'ya geldiğini iddia eden Süleyman Soylu, "PKK'nın vizesi ile oraya gitmeye çalıştı. Biz onu biliyoruz. Bugün ahkam kesiyor. Kişi sevdiği ile beraberdir. Bu bizim inancımızın karşılığıdır. Bugün kimlerle beraber? FETÖ ile beraber, PKK ile beraber, Türkiye'ye dünyada tahammül edemeyen o uluslararası şebeke ile beraber. Onlarla beraber olmak bir şeyle işe yaramaz Kılıçdaroğlu. Burada Midyat'ta da, Midyatlılarla beraber ol" diye konuştu.

BELEDİYE MECLİS ÜYESİNİ KUCAĞINA ALDI

Süleyman Soylu'nun konuşmasının ardından, parti yöneticileri halkı selamlamak için platforma davet edildi. Platforma çıkan 95 santimetre boyundaki Midyat Belediyesi Meclis üyesi Ak Partili Fahri Kalay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun dikkatini çekti. Bakan Soylu, platforma çıkan 57 yaşındaki Kalay ile bir süre sohbet etti.

Fahri Kalay'ın 17 yıldır Midyat Belediyesi Meclis üyesi olduğunu öğrenen Soylu, memnuniyetini dile getirdi. Daha sonra 95 santimetre boyundaki Kalay'ı kucağına alan Bakan Soylu, bu şekilde toplanan kalabalığı selamladı. Soylu'nun Kalay'ı kucağına alması ilginç görüntüler oluştururken, mitingi izlemeye gelenler tarafından da alkışlandı. Mitingin ardından Midyat evinin açılışını yapan Bakan Soylu'nun alnına kesilen kurbanların kanı sürüldü.Mehmet Ali DİNLER/KIZILTEPE,(DHA)-