16.03.2017 11:08

FED kararı sonrası Asya piyasaları güne nasıl başladı

FED’in gösterge faizi beklendiği üzere çeyrek puan artırmasına rağmen, ileriye dönük faiz artırım projeksiyonunda değişikliğe gitmemesi nedeniyle dolar ve altında ters yönlü sert hareketler görüldü.
ABD Doları’nın belli başlı para birimlerine karşı değerini gösteren Dolar Endeksi (USDX), kararın ardından %1’den fazla düşüş gösterdi. USDX, bu sabah Asya işlemlerinde de bir miktar eriyerek 100.42’ye seviyesine kadar indi.


ALTIN


Kararın açıklanmasının öncesinde ons başına 1197.59 dolara kadar düşen altın ise, Fed’in bu seneki toplam üç faiz artırımı öngörüsüne sadık kalması sebebiyle bu yılın en büyük yükselişini kaydetti ve 1219.60 dolara yükseldi. Ons altın, sabah Asya işlemlerinin başlamasıyla gelen yoğun alımlarla birlikte 1225.60 dolara kadar çıktı. Altın, düne kadar kuvvetlenen toplam 4 faiz artırımı beklentisinin negatif etkisiyle son 12 işlem gününün 10’unu düşüşle tamamlamıştı.


PARA BİRİMLERİ


Asya açılışlarıyla birlikte döviz piyasalarında yoğun bir dolar hareketliliği gözlenirken, Avustralya Doları son 4 ayın en yükseğine tırmandı. Japon Yeni, ABD Doları karşısında dün %1’den fazla değerlenirken, bu sabah güne 113.3 civarında aşağı yukarı yönlü hareketlerle başladı. Asya’da Fed’in en çok yaradığı para birimi Kore Wonu oldu. Fed sonrası dolara karşı değer kazanan bir başka para birimi olan Çin Yuanı ise, bu sabah ters yönlü bir hareketle %0.26 değer yitirdi.


BORSALAR


Doğu Asya borsalarında sabah seanslarında Tokyo hariç yükselişler gözlendi. Hong Kong, Seul, Shanghay ve Tayvan borsalarında ana endeksler yüzde 0.6 ila 1.2 artıda seyretti. İhracat gelirine dayalı dev şirketlerin ağırlık oluşturduğu Nikkei Endeksi ise, Yen’deki değerlenmenin olumsuz etkisi ve Japon merkez bankası BOJ’dan beklenen açıklama öncesinde güne %0.6 civarında eksiyle başladı.


Fed, dün düzenlediği toplantıda, faizleri çeyrek puan artırırken, 2017 yılı içerisinde 2 kez daha faiz artışına gidileceği tahmininde bulundu. Fed, geçen yıldan beri üçüncü kez faiz artırmış oldu.
Sadi Kaymaz / Pekin, 16 Mart (DHA) –