Sağlık-Yaşam

Dermatoglardan botox ve leke tedavisi yaptıracaklara uyarı

Oktay ENSARİ/KAYSERİ, (DHA) - 06.05.2017 14:38

TÜRK Dermatoloji Derneği yönetim kurulu üyesi Dermatolog Dr. Sema Karaoğlu, ‘’Botox, dolgu, prp, dövme silme, switch lazerle leke tedavileri, cilt yenileme için kullanılan lazerler, özellikle deriye iğne batırılan, madde enjekte edilen her tür tedavi tıbbi işlemdir. Bu işlemler sadece ve sadece dermatologlar ve plastik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır' dedi.

Son günlerde basına yansıyan bir kuaför tarafından dudağına silikon dolgu enjekte ettirip, nerdeyse dudaklarından olma noktasına gelen bir hemşirenin şikayetini değerlendiren Türk Dermatoloji Derneği yönetim kurulu üyesi Dr. Sema Karaoğlu, şunları söyledi:

"Son günlerde basına yansıyan bu olgu maalesef bu yanlış uygulamalardan sadece bir tanesidir. Benzeri birçok vaka derneğimize ve kliniklerimize şikayette bulunuyor. Elbette hasta mahremiyeti gereği biz bunları paylaşmıyoruz, hastalarda kendileri deşifre olmamak adına basına çıkmıyorlar. Aslında çok fazla olan bu tarz yanlış uygulamalar basına çok yansımadığından da kamuoyu maalesef yeterince aydınlatılamıyor. Botox, dolgu, prp, dövme silme, switch lazerle leke tedavileri, cilt yenileme için kullanılan lazerler, özellikle deriye iğne batırılan , madde enjekte edilen her tür tedavi tıbbi işlemdir.Bu işlemler sadece ve sadece dermatologlar ve plastik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Bu uygulamalar kuaför veya güzellik merkezlerinde uygulanamaz, kanun önünde tıbbi işlemlerin buralarda uygulanmaları yasaktır. Halkımız bu konuda bilinçli olmalıdır.’’

Karaoğlu, "Dermatologlar olarak bireysel çabalarımız yerelde her zaman devam etmekle beraber, Türk Dermatoloji Derneği olarak da; bu konu ile ilgili resmi kurumlarımızla işbirliği içinde , halkımızı bilinçlendirme gayretlerimiz artarak devam edecektir’’ diye tamamladı.


En çok okunanlar

'Cin yavrusu diye öldürdüklerim benim yavrularımmış'

Valilik açıkladı: Necmettin öğretmeni öldüren...

Harun Kolçak'ı kaybettik!

Babasının fabrikasını yakıp, canlı yayında izletti!

Ölü sayısı 4'e yükseldi!..

Saldırı anını anlattı

EN YENİLER

DEPREMLE SARSILDIK! ACİL SERVİS BOŞALTILDI
THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, Boston’da Konuştu
Taraftardan büyük tepki
Avrupa'ya erken veda
Ölü sayısı 4'e yükseldi!..
Venezuela’da 1 günlük iş bırakma eylemi