11.02.2013 15:09

Hatay'da büyük patlama

HATAY'ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Gümrük Kapısı'na meydana gelen patlamada 4'ü Türk 13 kişi hayatını kaybetti. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, patlayan aracın Suriye tarafından geldiğini söyledi.
Olay saat 15.00 sıralarında meydana geldi. Suriye ile Türkiye arasındaki en önemli geçiş noktalarında biri olan Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafındaki giriş bölgesinde, Suriye plakalı bir otomobilhde ya da bu otomobilin üzerine düşen havan topu ile büyük bir patlama oldu. Gümrük personelinin lojmanlarının da olduğu bölgede, Suriyelilerin giriş çıkışı sırasında meydana gelen patlamada çok sayıda kişi yaralandı.

Patlama sırasında olay yerinde bulunan 15 araç da hasar görürken güvenlik güçleri bölgede önlem aldı. Yanan araçlar ise Reyhanlı Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Cilvegözü Gümrük Kapısı Mülki Amiri Hatay Vali Yardımcısı Mehmet Eriş ile Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler olay yerine gelerek inceleme yaptı. Vali Yardımcısı Mehmet Eriş, patlamanın nedeninin henüz netleşmediğini belirterek, "Patlamanın nedeni bilmiyoruz, araştırılıyor" dedi.

SURİYE PLAKALI ARAÇ PATLADI İDDİASI

Patlamanın nedeni konusunda net bir bilgi olmamakla birlikte Suriye plakalı bir aracın giriş kapısında patlama olabileceği ileri sürüldü. Bölgeye Suriye'den atılan havan topunun düşme ihtimali de değerlendiriliyor. Reyhanlı Belediye Başkanı Ak Partili Hüseyin Şanverdi, gümrük kapısında Suriye plakalı otomobilde patlama olduğunu ileri sürdü.

VALİ OLAY YERİNE GİTTİ

Öte yandan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz de olayı İskenderun İlçesi'ndeki katıldığı toplantıda öğrendi. Lekesiz, toplantıyı yarıda bırakarak Reyhanlı İlçesi'ne gitti.

HATAY VALİSİNDEN AÇIKLAMA

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Reyhanlı Sınır Kapısı'nda bir otomobilin patlatıldığını açıkladı. Olay yerine gelen Vali Lekesiz, patlatılan araç ve çevresinde inceleme yaptı, patlamanın Cilvegözü Sınır Kapısı'nın giriş kapısına yaklaşık 40 metre uzaklıktaki tampon bölgedeki park alanında meydana geldiği bildirildi.

Cilvegözü ile Suriye'nin Bab-al Hawa Sınır Kapısı arasındaki 4.5 kilometrelik tampon bölgenin Türkiye bölümünde meydana gelen patlamada ölenlerden 3'ünün Türk vatandaşı diğerlerinin de Suriyeli olduğu, bunlar arasında canlı bomba bulunabileceği kaydedildi.

Suriye'ye yardım götüren araçların da bulunduğu bölgede meydana gelen patlamada 28 kişinin de yaralandığı, yaralıların götürüldüğü Reyhanlı Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındığı kaydedildi.

KIZILAY EKİBİ ŞANS ESERİ KURTULDU

Patlamanın ardından Reyhanlı ve Antakya'da birçok yurttaş yaralılar için kan vermek üzere hastanelere başvurdu. Ancak şimdilik gerek olmadığı belirtildi. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar da, bölgedeki tüm hastanelerde yeterli kan stoku bulunduğunu söyledi. Akar ayrıca, Kızılay ekiplerinin bir süredir bu sınır kapısından insani yardım gönderdiğini, gönderilen un miktarının 5 bin tonu bulduğunu, ekiplerindeki görevlilerin o saatte Bükülmez sınır karakolunda olmaları nedeniyle büyük bir şans eseri olaydan etkilenmediğini açıkladı.

Sınır kapısı resmi işlemlerinin yapıldığı bölüme 40 metre uzaklıkta, tampon bölgedeki patlama noktasında daha çok araçların ve sahiplerinin bulunduğu; bu patlamanın biraz daha sınır kapısına yakın olması halinde ölü sayısının daha fazla olabileceği de belirtildi.

Olayın dehşetini yaşayan yaralılar ve görgü tanıkları ortaya çıkan manzarının tam bir savaş meydanını andırdığını, araçlar arasında yanmış cesetler bulunduğunu aktardı.

DHA muhabiri Ferhat Dervişoğlu da, patlamadan 13 dakika sonra olay yerine ulaştığında sürekli kamera vizöründen bakarak fotoğraf ve görüntü çektiğini, ardından çıplak gözle olay mahalline baktığında parçalanmış ve yanmış otomobiller arasında biribirine yakın 3 ceset gördüğünü, sonradan bunların Suriye uyruklu olduğunun anlaşıldığını söyledi.

YAKIN KENTLERDE ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR

Park halindeki otomobilin patlatıldığı Cilvegözü Sınır Kapısı'nın tam karşısına düşen ve 4.5 kilometre uzaklıktaki Suriye'nin Bab-El Hawa Sınır Kapısı muhaliflerin kontrolünde bulunuyor. Ayrıca Reyhanlı'ya 45 kilometre uzaklıktaki İdlib ve 60 kilometre uzaklıktaki Halep'te Suriye ordusu ile muhalifler arasında olayların başladığı günden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Reyhanlı'ya 30 kilometre uzaklıkta olan Harim İlçesi'nin bir bölümü muhaliflerin diğer bir bölümü de halen Suriye ordusunun kontrolü altında ve zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

HEDEF İNSANİ YARDIM KAPISI OLMASINDAN MI?

Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriyeli muhaliflerin insani yardım sevk edilen önemli kapılardan biri. Suriye'ye çimento taşıyan araçların da geçiş ve stoklama yaptığı Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamanın sabotaj olma ihtimali de değerlendiriliyor. Türkiye'den götürülen insani yardımlar patlamanın meydana geldiği tampon bölgedeki depolara indiriliyor, buradaki yardımlar da muhaliflerin aracılığıyla alınarak ihtiyaç sahibi Suriyelilere dağıtılıyor.

YOL KAPATILDI

Öte yandan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz'in de incelemelerini sürdürdüğü Cilvegözü Sınır Kapısı'nda giriş çıkışlar yasaklandı. Türkiye tarafından Cilvegüzü'ne 5 kilometre kala önlem alan güvenlik güçleri, araç ve yaya giriş çıkışlarına izin vermiyor.

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki minibüsün patlatılması sonucu meydana gelen olayda ölen Türk vatandaşlarının İbrahim Yalçınkaya, Ali Sille ve Hasan Dağ olduğu bildirildi.

CHP'Lİ AKGÖL: PROVOKASYON OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda inceleme yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Patlamanın Türkiye sınır kapısının girişinde meydana geldiğini belirten Akgöl, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Gördüğümüz manzara, hoş bir manzara değildi. Olaya vahşet diye bakıyorum. Kim tarafından, nasıl yapılırsa yapılsın bir insanlık ayıbı. Ben intihar saldırısı olduğunu tahmin ediyorum. Provokasyon olduğunu düşünüyorum. Olay kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu ortaya çıkacak. Böyle bir aracın kontrol edilmeden buraya kadar gelmesi düşünülmesi gereken bir olaydır. Suriye ordusunun, buradaki 4 bölgeyi boşalttığını biliyoruz. Saldırı muhalif güçler tarafından provakasyon amacıyla yapılmış olabilir."

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ise Reyhanlı Devlet Hastanesi'ndeki yaralıları ziyaret etti.

BAKAN GÜLER'DEN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Muammaer Güler, "Yolda ölü sayısının 13'e yükseldiğini öğrendim" dedi. Güler hayatını kaybedenlerin 3'ünün Türk, diğer 10 kişinin ise yabancı uyruklu olduğunu belirtti.

Güler, Bakanlar Kurulu toplantısı sonunda bir açıklama yaptı. Olay anından 2 dakika önce bir kırmız birde gri renkli iki aracın park ettiği güvenlik kameraları tarafından görüntülenmiştir. Bu iki araçtan birinin patlamış olduğu biliniyor. Patlamadan iki dakika sonra bir patlama daha oluyor ama bunun yandaki araçtan dolayı olabileceği ifade ediliyor. Güçlü bir patlayıcı ile patlamanın meydana geldiği ifade ediliyor.

ÖLÜ SAYISI 13'E ÇIKTI

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamada ölü sayısının 13'e çıktığı bildirildi. Hatay Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye plakalı bir araçta meydana gelen patlamada 6 kişinin olay yerinde 7 kişinin ise götürüldüğü hastanelerde hayatını kaybettiği bildirildi. Ölenlerden 3 kişinin Türk vatandaşı olduğu, 10 kişinin ise Suriyeli olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Suriyeli vatandaşların kimliklerinin saptanması için çalışmalar devam ediyor. Tamamen sivillerin olduğu yerde gerçekleşen patlamanın etkisi ile 26 kişi yaralanmış, 19 Suriye plakalı araç hasar görmüş ve giriş kapısı peronlarında kısmi hasar oluşmuştur. Patlamanın sebebi, ilgili laboratuarlarda yapılacak kriminal analizlerin sonucunda anlaşılabilecektir. Olay, ilgili birimlerimiz tarafından tüm yönleri ile araştırılmaktadır."

1 HAFTA ÖNCE BABA OLMUŞ

Bu arada patlamada hayatını kaybeden 26 yaşındaki Ali Sille'nin fırın işçisi olduğu ve 1 hafta önce baba olduğu öğrenildi. Ali Sille'nin arkadaşlarını ziyaret etmek için Cilvegözü Sınır Kapısı'na gittiği de bildirildi.

ADALET BAKANI ERGİN: ARAÇ SURİYE'DEN GELMİŞ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Hatay'a geldi. Hatay Havaalanı çıkışında bir açıklama yapan Adalet Bakanı Ergin, olayın üzücü olduğunu, patlayan aracın Suriye istikametinden sınır kapısına geldiğini söyledi. Aracın güvenlik kamerası görüntüsünün olduğu da belirten Ergin, "Görüntü kayıtları elimizde inceleniyor. Araç Suriye'den sınır kapısına geldikten sonra infilak ediyor. Neden ve nasıl olduğunu kayıtların incelenmesinden sonra ortaya çıkacak" dedi.

Ergin, Muammer Güler ve Hayati Yazıcı, inceleme yapmak üzere Cilvegözü Sınır Kapısı'na gitti.

MUHALİFLER 14.30'DA BULUŞACAKTI

Öte yandan Suriye dışında yaşayan bazı Muhalifler ile çeşitli ülkelerdeki destekçilerinin patlamanın meydana geldiği saatlerde Cilvegözüne gelecek olan bazı komutanlarla buluşacağı öne sürüldü. Sınır bölgesinden sızan haberlere göre bu toplantı saat 14.30 sıralarında Cilvegözü bölgesinde yapılacakken, Suriye'den gelmesi beklenenler gecikti ve patlama gerçekleşince de toplanamadılar.

TNT OLABİLİR

Patlamanın olduğu noktayı gözetleyen güvenlik kameralarının saptadığı tüm görüntüler kısa sürede Ankara'ya aktarıldı. Bu görüntülerde patlayan panelvan aracın Suriye yönünden girdiği belirlenirken bölgede inceleme yapan uzmanlarda patlayıcının yüksek miktarda TNT olabileceği üzerinde duruyor.
Ferhat DERVİŞOĞLU-Can KÜÇÜKÖZKAN-Ufuk AKTUĞ/ REYHANLI(Hatay), (DHA)