29.04.2011 17:30

İnci Aksoy’dan, polislik hayalleri suya düşen kızlarına moral konseri

Bölge insanının hassasiyetleri nedeniyle Siirt’te Türk Polis Teşkilatı’na katılan kadın sayısının iki elin parmaklarını geçmezken, şimdilerde polislik Siirtli kızların rüyası oldu.
5 ay önce Siirt Valiliği’nin himayesinde Siirt Emniyet Müdürü Recep Güven tarafından başlatılan ve adı Emniyet Başmüfettişi İnci Aksoy’dan ilham alınan "Yeni İnciler Arıyoruz" Projesi kapsamında, Siirt Toplum Destekli Polislik Birimi, projeyi duyurmak için, afişlerin yanı sıra ev ev dolaşıp öğrenci tespitlerini yaptı. İlk etapta, 300 başvurudan aranan şartları taşıyan 65 genç kız, yetiştirilmek üzere seçildi. Bu sayı daha sonra 150’ye çıkarıldı. Bir kızın eğitimi 3 bin TL’ye mal olan ve masrafları Yeşeren Umutlar Derneği’nce karşılanacak olan projeye ilk katkı, Siirt’te görev yapan bine yakın emniyet görevlisinden geldi. Hepsi gönüllü olarak proje için maaşlarından bağışta bulundu. Projeye destek amacıyla geçtiğimiz günlerde ünlü tasarımcı Cengiz Abazoğlu, 2011 yaz koleksiyonunu, Siirtli polis adayı genç kızlar yararına Kızlar yarına İstanbul Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda verdiği defileyle tanıttı. Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’da önceki gün 70 polis adayı hemşerilerini Dolmabahçe’deki Başbakanlık ofisinde kabul edip birlikte yemek yedi. Yemeğe katılan Siirtli işadamlarından Ethem Sancak, kızların eğitim masraflarının tümünü üstleneceği sözünü verdi.

BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA

İstanbul’da moral bulup, hafta boyunca da kentin tarihi ve turistik yerlerini gezen Siirtli polis adayı genç kızların mutluluğu, dün açıklanan YGS sonuçlarından sonra yerini hüzne bıraktı. Polis okuluna girmek için gereken barajı aşamayan polis adayı genç kızları teselli etmek ise genç kızların "İnci Annesi" İnci Aksoy, Siirt Emniyet Müdürü Recep Güven’in Rehberlik Uzmanı eşi Nurdan Güven ve İnci Aksoy’un oyuncu kızı Saadet Işıl Aksoy’a düştü. İnci Aksoy, sınavda istedikleri sonucu elde edemedikleri için üzülüp ağlayan genç kızları tek tek teselli ederken, kaldıkları Balta Limanı Polis Moral Eğitim Merkezi’nde düzenlenen gecede kızlarına bir de sürpriz yaptı. Muhteşem Yüzyıl adlı dizinin oyuncularından Saadet Işıl Aksoy’un da annesi olan İnci Aksoy, gecede orkestra eşliğinde birbirinden güzel parçalar eşliğinde söylediği şarkılarla, kendisini hayranlıkla izleyen Siirli kızlara mini bir konser verdi. Daha sonra da kendilerine emek veren Emniyet Teşkilatı’na karşı mahçup olduklarını söyleyip, polis olamayacakları için gece boyunca ağlayan genç kızları ellerinden tutup zorla piste çıkaran İnci Aksoy ve Nurdan Güven, "Kaybetmenin dünyanın sonu olmadığını" belirtip, genç kızlarla birlikte şarkılar söyleyip oynarken, ertesi yıl yeniden şanslarını deneyebileceklerini söylediler.

Fatma AKSU/İSTANBUL / DHA