17.12.2016 09:11

Kayseri'de çarşı iznine çıkan askerlere hain saldırı

KAYSERİ'de Erciyes Üniversitesi'nin ana girişinin yakınında, bugün saat 08.45'de içinde çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin de bulunduğu halk otobüsü geçerken, bomba yüklü araç patlatıldı. Hain saldırıda 14 şehit, 55 yaralı var.
Patlama bugün sat 08.45'de Erciyes Üniversitesi ana girişinin 500 metre uzağında, acil giriş yakınında Atatürk Bulvarı Talas Caddesi'nde meydana geldi. Talas İlçesi Zincidere Mahallesi'nden kent merkezine giden ve içinde daha çok 1'inci Komando Tugayı'ndan çarşı iznine giden sivil kıyafetli askerlerin bulunduğu belirtilen halk otobüsü, üniversitenin önüne geldiğinde, halk otobüsünün soluna otomobil yanaştı. Ardından şiddetli bir patlama meydana geldi.

Patlamayla bomba yüklü olduğu belirtilen otomobil parçalanırken, halk otobüsü de ağır hasar gördü. Halk otobüsündeki yaralılar yakındaki Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ile çevredeki diğer hastanelere kaldırıldı. Otobüste sıkışan 2 yaralı da itfaiyenin yardımıyla çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.

Patlama bölgesi güvenlik kuvvetleri tarafından çevrilirken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

VALİ KAMÇI: ŞEHİT SAYISI 14'E YÜKSELDİ

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı da hastane ziyareti sırasında DHA'ya yaptığı açıklamada şehit sayısının 14’e yükseldiğini belirterek, "Maalesef şehit sayımız 14’e yükseldi. Diğer yaralılarımızın durumu gayet iyi. Olayla ilgili soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor" dedi.

Şehitlerden 12'sinin kimliği daha önce açıklanmıştı. Kimliği ilk anda belirlenemeyen şehidin er Serdar Amak olduğu açıklandı. Yaralılardan çavuş Arif Tuğ da doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamayınca şehit sayısı 14'e çıktı.

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kayseri Valiliği'nde diğer bakanlarla birlikte düzenlediği basın toplantısında, 13 şehidin cenazesinin Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki Adli Tıp Kurumuna götürüldüğünü söyledi. Soylu, "Olayla ilgili 7 kişi gözaltına alınmış, 5 kişi de aranmaktadır" dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’da 56 yaralıdan 12’sinin yoğun bakımda, 4’nün ise komada olduğunu belirtti.

ŞEHİT VE YARALILARIN İSİMLERİ BELİRLENDİ

Kayseri’de bu sabah teröristlerin çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu halk otobüsüne bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda şehit olan 13 asker ile yaralanan 56 kişinin kimlikleri belirlendi. DHA muhabirlerinin Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü ile Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden aldığı bilgilere göre şehitlerin ve yaralananların isimleri şöyle:

ŞEHİTLER: Yunus Emre Duran, Abdülsamet Özen (Kocaeli), Kamil Tunç, Kamil Tunç (Afyon Karahisar) Hasan İlhan, Kenan Döngel (Zonguldak), Mustafa Cihan, Fehmi Barçın, Raşit Yücel (Kocaeli), Ahmet Taş, Muhammet Ali Ocak, Göksel Ağaçyetiştiren ve kimliği belirlenemeyen bir asker.

YARALILAR: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavide olanlar Adem Avcı, Arif Özkara, Bayram Özdemir, Caner Kavalcı, Ercan İnan, Erdal Köse, Fatih Körpe, Ferdi Çatal, Gökhan Keskin, Hakan Şimşek Yakar, Halit Kapullu, Hamit Eroğlu, Hasan Hamza Şolt, Hidayet Canpolat, Hüseyin Avcı, İlker Bal, İlyas Akman, İsmail Hakkı Öner, Kamil Yemez, Kubilay Şimşek, Mehmet Gül, Mehmet Kılıç, Mertcan Uzun, Mesut Yaşar, Mevlüt Avcıoğlu, Mustafa Genç, Mustafa Uçar, Nasuh Yıldırım, Recep Güney, Semih Yılmaz, Serdar Çiçekli, Süleyman Sancar, Şakir Karayel, Tolga Öğütlü, Ufuk Uysal, Yasin Memiş, Yasin Sezeyan, Yunus Emre Kurnaz, Yunus Ertaş, Yusuf Ergün, Semih Yılmaz, Mevlüt Kimsesiz.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Kayhan Uluhan, Muhammet Yaşar, Sami Güler, Berat Yılmaz, Ali Kuşçu, Orhan Ölmez, Furkan Özlü ve Adem Kamsız, Memorial Hastanesi'nde tedavi gören Recep Genç ve Mehmet Emin Uygur

Tekden Hastanesi'nde tedavi gören Ahmet Gün.

Acıbadem Hastanesi'nde tedavi gören Mehmet Taşdelen.

Dünya Hastanesi'nde tedavi gören Recep Coşkun.

Erciyes Hastanesi'nde tedavi gören Gökhan Çelik.

TERÖRİST PKK'LI

Kayseri'de bu sabah Zincidere 1'inci Komando Tugayı'ndan çarşı iznine çıkan askerleri taşıyan halk otobüsüne bomba yüklü araçla hain saldırıyı gerçekleştiren teröristle ilgili çalışmalarda önemli bilgilere ulaşıldı.

Teröristin PKK'lı olduğu, üzerinden sahte kimlik çıktığı ve gerçek kimliğinin belirlendiği kaydedildi. Terör örgütü PKK'da 'Çektar' ve 'Botan' kod adlarını kullanan teröristin tüm bağlantıları tek tek ortaya çıkarılıyor.

TERÖRİSTİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ, 7 GÖZALTI VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada terör saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Soylu, şunları söyledi:

"Sağlık Bakanımız Recep Akdağ ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki, hastanelerdeki yaralılarımızı ziyaret ederek durumlarıyla ilgili bilgiler aldılar. Biz de burada olayla ilgili değerlendirmelerimizi yaptık. Olayın yaşanmasının ardından 11'inci Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanımız ile Kara Kuvvetleri Komutanımız Kayseri’ye geldiler. Olayla ilgili Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza sürekli bilgi arz ediyoruz. Terör, bizim kararlılığımızı etkileyemeyecektir. Vatandaşlarımızın bu konudaki hissiyatlarını anlıyoruz. Özellikle Kayseri’de teröre karşı ortak tepki ve ortak sesin ne anlama geldiğini ve bizi nasıl bir sorumlulukla karşı karşıya bıraktığını da bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Yapmamız gereken, değerlerimize, anlayışımıza inancımıza göre vakarımızı ve sükunetimizi ve bu konuda güvenlik kuvvetlerinin, devletimizin top yekün yapabileceklerini takip etmektir. Yine yapacağımız, şehitlerimizi dua ile ve Kur’an ile buluşturmaktır. İçimiz yanıyor ve bu evlatlarımızın, bu kardeşlerimizin şehadete ermesi ülkemizi, insanlarımızı büyük bir acıyla karşı karşıya bırakıyor.

Sabahleyin gerçekleşen saldırıda, Adli Tıp’a intikal eden ve kimliği belli olan 12 şehidimiz var. 1 şehidimiz de Erciyes Üniversitesi Hastanesi’nde. O da Adli Tıp’a intikal edecek. 13 şehidimiz var. Hastaneye 1 yaralı daha ulaştı. Toplam 56 yaralımız var. Yaralılarımızdan 12’si yoğun bakımda ve 4’ünün durumu ağır."

7 KİŞİ GÖZALTINDA

Olayla ilgili başlatılan soruşturmanın devam ettiğini kaydeden Soylu, "Şu anda 7 kişi gözaltında, 5 kişinin de arama çalışmaları devam ediyor. Olayın nereden ve nasıl intikal ettiğine dair güvenlik kuvvetlerimizin çalışmaları var. Teröristin kimliği belli. Bu konuda arkadaşlarımız, güvenlik kuvvetlerimiz çalışmalarını tamamlayınca açıklama yapılacak’’ diye konuştu.

ABDULLAH GÜL GELDİ

Bu arada, 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Kayseri Valiliği'ne gelerek, olayla ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. AK Parti Grup Başkanvekili ve eski Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, AK Parti Kayseri Milletvekilleri İsmail Tamer ve Hülya Nergis ile CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık da Valiliğe gelerek olayla ilgili bilgi aldılar.


GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı'ndan Kayseri'deki patlamayla ilgili şu açıklama yapıldı:

"17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 08.45 sularında Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izine çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı araç saldırısında, 13 kahraman personelimiz şehit olmuş, 48 kahraman personelimiz yaralanmıştır. Yaralılar derhal bölgedeki hastanelere sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Ayrıca menfur saldırıda sivil vatandaşlarımızın da yaralanmış olabileceği değerlendirilmektedir.

Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle lanetliyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, TSK personeline ve Yüce Türk Milletine başsağlığı, yaralı kahraman silah arkadaşlarımıza ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz."

KAYSERİ VALİSİ: ŞEHİT VE YARALILARIMIZ VAR

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, terör saldırısıyla ilgili ayrıntılı açıklamanın daha sonra yapılacağını belirterek, "Malesef şehit ve yaralılarımız var. Çok üzgünüz. Menfur bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bomba yüklü bir aracı hainler, halk otobüsünün geçişi sırasında patlattılar. Halk otobüsünde sivil vatandaşlarımız ve askerlerimiz vardı. Herkesi sağduyuya davet ediyorum. Olayla ilgili yayın yasağı vardır. Herkesin buna uymasını bekliyoruz. Avrupa’da bir olay olduğu zaman buna uyuluyor, görüntü kirliliği olmuyor. Biz de buna uyalım" dedi.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri çok sayıda vatandaşın kan bağışı nedeniyle kendilerine başvurduğunu belirterek, "Kimse endişeye kapılmasın. Elimizde yeteri kadar kan stoku var. Kan ihtiyacımız yok’’ dediler. Bu arada, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesine 4’ü ağır 11 yaralı geldiği belirlendi.

ARAÇ PLAKASI SAHTE

Kayseri’de bombalı terör saldırısında kullanılan otomobilin Kırıkkale (71) plakasının sahte olduğu belirtildi. Kırıkkale Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, hain terör saldırısında kullanılan plakanın, halen kentteki bir araçta mevcut olduğunu söyledi.

3 BAKAN İNCELEME YAPTI

Terör saldırısıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ olay yerinde inceleme yaptıktan sonra, Vali Süleyman Kamçı ile birlikte valiliğe geçti. Burada bakanlar ile vali, terör saldırısını görüştü.

HALKTAN TERÖRE TEPKİ

Olay yerinde toplanan bir grup vatandaş, 'Kahrolsun PKK', 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganları eşliğinde tekbir getirdi. Polis araçlarından sık sık kan anonsları yapılırken, kan vermek isteyen vatandaşlar da yaralıların kaldırıldığı hastanelere akın etti.

GENELKURMAY BAŞKANI VE BAKANLAR SALDIRIYI GÖRÜŞTÜ

Kayseri Valiliği'nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ve Vali Süleyman Kamçı, kurulan kriz masasında bir araya gelerek, durum değerlendirmesi yaptı.

MEYDANDA PROTESTO GÖSTERİLERİ

Güvenlik zirvesi sırasında Cumhuriyet meydanına gelen ellerinde Türk bayrakları bulunan bir grup genç, 'Kana kan, intikam, intikam', 'Askere uzanan eller kırılsın', 'İdam isteriz' sloganları attı.

Katılanlarla birlikte sayının 1000'e ulaştığı kalabalık, güvenlik güçlerinin yoğun önlem aldığı HDP Kayseri il binasını taşladı.

OLAYIN AYRINTILARI ORTAYA ÇIKTI

Bu arada 13 askerin şehit olduğu 55 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Teröristlerin bomba yükleyip patlattığı hafif ticari aracın dün Şanlıurfa’dan çalındığı ortaya çıktı. Saldırıyı gerçekleştiren teröristin erkek olduğu ve bomba yüklü beyaz renkteki aracın dün saat 23.30'da Malatya- Kayseri karayolundan gelip Pınarbaşı İlçesi'nden geçerek, kent merkezine geldiği belirlendi.

ŞEHİTLER ADLİ TABİPLİKTEN ALINDI

Kayseri’de teröristlerin bombalı araç yaptığı saldırıda şehit düşen 13 askerden, otopsileri tamamlanan 7'sinin cenazesi, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alınarak, memleketlerine uğurlanmak için 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'na getirildi.

Burada düzenlenen törene 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, şehitleri yakınları ve askerler katıldı. Kayseri Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven dua okudu. Bazı şehit yakınları şehitlerin Türk bayrağına sarılı tabutlarına sarılarak gözyaşı döktü. Törenin ardından şehitlerin naaşları askeri nakliye uçaklarına alınarak memleketlerine gönderildi.

Şehitler çavuş Fehmi Barçın'ın cenazesi Bursa'ya, onbaşı Abdulsamed Özen'in cenazesi Kocaeli'ne, er Yunus Emre Duran'ın cenazesi Kırşehir'e, er Kenan Döngel'in cenazesi Sinop'a, er Kamil Tunç'un cenazesi Afyonkarahisar'a, er Hasan İlhan'ın cenazesi Denizli'ye ve er Serdar Amak'ın cenazesi İzmir'e gönderildi.

TERÖRİSTTEKİ SAHTE KİMLİK

Saldırıyla ilgili soruşturma devam ederken, gözaltına alınan 7 şüpheliden 4'ü sağlık kontrolü için getirildikleri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Bu sırada yaralılara kan vermek için bekleyen kalabalık şüphelilere saldırıp linç etmek istedi. Polis öfkeli kalabalığı güçlükle engelledi.

Bu arada bombalı aracı patlatan 'Çektar' ve 'Botan' kod adlı PKK'lı teröristin Mehmet Oluk adına düzenlenen nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi kullandığı bilgisine ulaşıldı.

TERÖRİST PARÇALANDI

Teröristin Talas İlçesi Zincidere Mahallesi'ndeki 1'inci Komando Tugayı'ndan gelen, içinde çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu halk otobüsünü Komando Caddesi'nden itibaren takip ettiği belirlendi.

Bombalı aracın Erciyes Üniversitesi kampusunun Sabancı Kültür merkezi önündeki kapısından itibaren soldan yanına yanaştığı halk otobüsünün, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi acil girişi önünde trafik ışıklarında kırmızı yanması üzerine durmasıyla birlikte, teröristin patlamayı gerçekleştiği saptandı. Patlamada belden yukarısı parçalanan teröristin saçlarının uzun olması nedeniyle önce kadın olduğu sanıldı, daha sonra yapılan otopside erkek olduğu ortaya çıktı.

GÜL VE BAKANLAR, YARALILARI ZİYARET ETTİ

Şehitlerin memleketlerine uğurlandığı törenin ardından, 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’nde yatan yaralıları ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaralıların durumlarının iyi olduğunu gördüklerini söyledi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise durumu ağır olan hasta sayısının 3’e düştüğünü, yoğun bakımda yatan diğer yaralıların da durumlarının iyiye gittiğini ifade etti.

Gül ve bakanların hastane ziyaretine AK Parti Kayseri Milletvekili Op. Dr. İsmail Tamer, MHP Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Kayseri eski Milletvekili Dr. Havva Çalış Talay, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru da eşlik etti.

HDP BİNASI SALDIRIYA UĞRADI

Kayseri’deki terör saldırısının ardından bir grup Kayseri Valiliği önünde toplanarak teröre tepki gösterdi. 'Bozkurt' işareti yapanların da bulunduğu grup, 'İdam isteriz' sloganları attı ve daha sonra HDP binasına yürüdü.

Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan HDP binasına girmek isteyen gruba polis müdahale etti. Grup daha sonra binayı taşladı. Olay yerine gelen itfaiye aracının merdivenine zorla çıkan kişiler, parti tabelasını söküp indirdi. Binaya giren bazı kişiler ise televizyon, bilgisayar, koltuk, partiye ait broşürler ve flamaları aşağıya attı. Camları kıran grup daha sonra HDP binasında Türk Bayrağı açtı, bazı kişiler de üç hilalli MHP flaması salladı.

Binaya giren grubun aşağıya atılan eşyalar, yerde bulunanlar tarafından ateşe verildi. Dumanlar yükselirken, polis sık sık kalabalığa sakin olmaları ve dağılmaları yönünde çağrı yaptı. Bu sırada bazı kişiler anons yapan emniyet amirine sarılarak, "Yeter ki sizlere bir şey olmasın" dedi.

CHP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINA SALDIRI

Kayseri'de bu sabah çarşı iznine çıkan askerlere yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıya tepki gösterileri devam ederken, Cumhuriyet Meydanı'nda CHP Kocasinan Gençlik Kolları Başkanı Cemre Doğan ve yanındaki partililer kalabalık grubun saldırısına uğradı. Saldırıyı protesto etmek için orada bulunan CHP'li Doğan ve partililere saldıranlara engel olmakta zorlanan polis, havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmak istedi. Ancak kalabalık dağılmayınca olay yerine çağrılan Çevik Kuvvet güvenlik koridoru oluşturdu. Cemre Doğan güvenlik önlemleri altında otomobiline bindirildikten sonra kalabalık da dağıldı.
Oktay ENSARİ- Yasin DALKILIÇ- Zafer BARIŞ- Olcay DÜZGÜN/KAYSERİ- Erhan GÖĞEM/ KIRIKKALE, (DHA)