03.11.2011 14:57

Kurban Kesimi Sırasında Yaşanan Kesikler ve Kopmalarda Zaman Çok Önemli

Acıbadem Mobil Sağlık’tan Kurban Bayramı’nda Kesim Kazalarına Karşı Uyarı
BASIN BÜLTENİDİR

Her Kurban Bayramı’nda sıklıkla yaşanan kesim kazalarına karşı uyarıda bulunan Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları, dikkatsiz bir anda oluşabilen basit çizik-kesiklerin yanında enfeksiyonlar ve uzuv kopmaları gibi ciddi sonuçlar doğurabilecek kazaların olabildiğine dikkat çekti. Bu tip derin kesik ve kopmalarda zamanın çok önemli olduğunu belirten uzmanlar kazalar sırasında ilk yapılması gerekenleri anlattı.
Kurban Bayramları’nda yaşanan en ciddi acil sağlık sorunlarının başında `kesik ve uzuv kopmalarının’ geldiğini hatırlatan Acıbadem Mobil Sağlık, çoğu zaman önemsenmeyen ama aslında çok ciddi bir konu olan kesiklerle karşılaşıldığında neler yapılabileceği konusunda bilgiler verdi.
Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları, kesiklerden kaynaklanacak kan kaybının ilk başa çıkılması gereken konu olduğuna vurgu yaparak şunları söylüyor: “Kesiklerde en önemli tehlike kan kaybıdır. Ciddi kan kaybı olan kesiklerde kanayan yer üzerine bastırılmalı ve kanama baskılı sargı ile durdurulmalı. Öncelikle yüzük, kol saati vs. gibi aksesuarlar çıkarılmalı. El kalp seviyesinde tutulmalı, el uygun pozisyonda ve eklemleri aşırı bükmeden sabitlenerek en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Kesikte sızıntı tarzında bir kanama olduğu farkedildiğinde, kanayan kısım kalp hizasından yukarıya gelecek şekilde kaldırılmalı ki böylece kanama belli bir oranda azaltılabilsin.”
Enfeksiyon Risklerine Karşı Yapılması Gerekenler
Oluşan kesiklerin enfeksiyon riskine de değinen Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları, enfeksiyon riskini azaltmak için yapılabilecekleri ise şöyle sıralıyor: “Kesikler, yani açık yaralar, enfeksiyon riski taşıdıkları için, yaranın temizliği de son derece önemlidir. Kesiğin üzeri kirlenmişse sabunlu suyla veya temiz bir bezle yıkanmalı, yara içinde olabilecek hayvan tüyü, kum parçası gibi yabancı cisimler temizlenmelidir. Ancak bu yapılırken yarayı çok zedelemeden temizlemek gerekiyor, aksi takdirde kanama artabilir.”
Acıbadem Mobil Sağlık: “Dikiş Atılabilmesi ve Kopan Uzvun Yerine Dikilebilmesi için Zamanla Yarışıyoruz.”
Derin kesiklere dikiş atılabilmesi için kısıtlı zaman olduğuna da değinen Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları, basit bir sargı ile kesiği geçiştirerek zaman kaybedilmemesi konusunda da uyarıyor: “Derin bir kesiğe belli bir zaman geçtikten sonra dikiş atılamaz ki bu da derin kesikler için çok tehlikeli bir durumdur. Yaranın açık olması sebebiyle enfekte olarak daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olma riski vardır. Kesik tendon, kas, sinir gibi dokulara zarar verirse ve zamanında müdahale edilmezse, kesiğin oluştuğu bölgede hareket kısıtlılığı, uyuşma, hissizlik gibi geri dönüşü olmayan durumlarla da karşılaşılabilir. Bu yüzden ciddi ve derin kesiklerde hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Basit bir sargı yapıp kendi kendine iyileşmesini beklemek çok büyük bir yanlış olur.”
Uzuv Kopmaları da Yaşanabiliyor
Kurban Bayramı’nda oluşabilecek kesiklerin uzuv kopmaları gibi ciddi sonuçlar doğurabileceğini de hatırlatan Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları, uzvun tekrar yerine dikilebilmesi için zamanın çok kritik rol oynadığını hatırlatıyor: “Kurban Bayramı’nda en sık karşılaştığımız kesiklerden biri de parmak gibi uzuvların kopması ile sonuçlanıyor. Kopan uzvun dikilmesinde başarılı olunabilmesi için kopan parçanın zamanında ve doğru bir şekilde hastaneye getirilmesi gerekiyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında panik yapmak yerine, kopmuş parça temiz su ile yıkanmalı, ıslak temiz bir bezle sarılmalı ve su geçirmez bir torbaya konulmalı. Bu torba buz üzerine yerleştirilerek hastayla birlikte hastaneye götürülmeli. Kopma seviyesi vücuda ne kadar yakınsa, yerine dikme öncesinde geçecek süre o kadar kısadır. Bu yüzden zamana karşı yarışılan böyle durumlarda, çok hızlı hareket etmek hastanın sağlığı açısından çok önemlidir.”
Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri
Acıbadem Mobil Sağlık, evde ve işyerinde sunduğu mobil sağlık hizmetleri ile geleceğin sağlık sistemini şekillendirmeyi, sağlık sektörüne yeni ve yenilikçi bir bakış açısı getirmeyi kendine amaç edinmiştir. Türkiye’deki Mobil Sağlık bilimindeki yeni bilgi ve uygulamalar konusunda öncülük ederken, dünyadaki mobil sağlık teknolojisindeki son gelişmeleri de yakından takip eden Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri, sunduğu acil sağlık ve evde bakım hizmetlerinin yanı sıra, bireyler ve kurumlar için geliştirdiği mobil sağlık çözümleri ile hayatı kolaylaştırmaktadır.