03.12.2010 15:09

Mezarlıkta doğum günü kutlaması

Maganda kurşunuyla ölen Damla için ailesi mezarı başında doğum günü pastası kesip, gözyaşı döktü.
SAMSUN'un Tekkeköy İlçesi'nde bir düğünde tabancayla ateş edilmesi sonucu kafasına isabet eden kurşun nedeniyle hayatını kaybeden Damla Karadağ'ın 9' ncu yaş günü mezarlıkta ailesi tarafından kutlandı. Annesi 38 yaşındaki Aytül Karadağ, kızının mezarını çiçeklerle süsleyerek gözyaşı döküp, doğum günü pastasını kesti.

Geçen Temmuz ayında Samsun'un Tekkeköy İlçesi Aşağı Çinik Mahallesi'nde meydana gelen olayda, İstanbul'dan Samsun'daki yakınlarının yanına ailesiyle birlikte tatile gelen İstanbul Maltepe Dumlupınar İlköğretim Okulu öğrencisi Damla Karadağ, açık havada yapılan düğünde arkadaşlarıyla oynadığı sırada havaya rastgele açılan ateş sonucu başına isabet eden kurşunla hayatını kaybetti. Yapılan soruşturma sonunda küçük kızın kafasına isabet eden kurşunun Gökçe Köyü Muhtarı olan Şakir Kılıç'ın tabancasından atıldığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan Kılıç, ifadesinde horon oynarken silahını belinden düşürdüğünü ve yeğeni olan H.K.'nın aldığını onun ateş ettiğini söyledi. Bunun üzerine H.K. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Muhtar Kılıç ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Karadağ aileside hukuk mücadelesi başlatarak silahın sahibi muhtar ile yeğeni hakkında maddi ve manevi olmak üzere toplam 603 bin TL'lik tazminat davası açtı.

MEZARI BAŞINDA DOĞUM GÜNÜ PASTASINI KESTİ

Bugün doğum günü olan Damla Karadağ için annesi Aytül Karadağ ve ablası 14 yaşındaki Çağla Karadağ İstanbul'dan Samsun'a geldi. Anne ve ablası, annaannesi 64 yaşındaki Dudu Gökçe, dedesi 67 yaşındaki İbrahim Gökçe ve dayısı 47 yaşındaki Tuğrul Gökçe ile birlikte Kıranköy Mezarlığı'na giderek Damla Karadağ'ın doğum gününü kutladı. Mezarını çiçeklerle süsleyen annesi doğum günü pastası kesti. Pastanın üzerindeki mumları alan anne Aytül Karadağ, "Çünkü mumları üfleyecek Damla yok" diyerek gözyaşlarına boğuldu.

KIZIMI ÖZLÜYORUM

"Doğum günün kutlu olsun kızım" diyerek mezarı başında ağlayan anne Aytül Karadağ, "Bireysel silahlanmanın önüne geçilmeli. Benim kızım bu yüzden hayatını kaybetti. Öğrendiğimize göre Damla'nın ölümüne neden olan tabancanın sahibi muhtarın 3 tane tabancası varmış. Bugün kızımın doğum günü. Onsuz kutluyorum. İstanbul'dan, Samsun'a doğum günü kutlamak için geldim. Bütün sınıf arkadaşları da onun için mektup yazmış. Damla'yı çok özlüyoruz" diye konuştu.

MUHTARIN KURŞUNUYLA ÖLDÜ

Ablası Çağla Karadağ ise kardeşine hediye almayı çok istediğini belirterek, "Ama hediyeyi kime verebilirim ki. Çünkü Damla artık yok. Benim kardeşim devletin muhtara verdiği kurşunla öldü" diyerek gözyaşı döktü.

Yaprak KOÇER/SAMSUN,(DHA)