18.03.2017 11:24

Paris'te havalimanında silah sesleri

Paris Orly Havalimanı’nda silah sesleri duyuldu, polisin silahını almaya çalışan bir kişi etkisiz hale getirildi.
Fransa'nın başkenti Paris Orly havalimanında nöbet tutmakta olan bir askerin silahını alarak havalimanının içindeki bir dükkana sığınan saldırgan polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

Emniyet güçleri Orly Havalimanı’nını boşalttı ve giriş çıkışları yasakladı.

Fransa Ulusal Polisi Twıtter hesabından havalimanında polis operasyonunu doğrularken, vatandaşlardan yetkililerden gelecek uyarılara uymalarını istedi.

Fransız basını: İki saldırgan da aynı kişi

Fransa'nın başkenti Paris'in güneyindeki Orly Havaalanı ile Kuzeyi'ndeki Stain banliyösünde iki ayrı saldırı yaşandı.

Fransa’nın başkenti Paris Orly Havalimanı’nda bir askerin silahını almaya çalışan ve vurularak etkisiz hale getirilen şahsın 1978 doğumlu Fransız vatandaşı olduğu kaydedildi.

Olay yerine gelen İçişleri Bakanı Bruno Le Roux, iki saldırının aktörünün de aynı kişi olduğunu açıkladı. Saldırganın Paris doğumlu ve 39 yaşında olduğu belirlendi.

Orly Havaalanında bir askerin silahını almaya çalışan ve vurularak etkisiz hale getirilen şahsın iki yakını da gözaltına alındı.

Paris’te Orly Havaalanı’nda bir askerinin silahını almaya çalışan bir kişi, diğer asker tarafından vurularak etkisiz hale getirilmiş Polis, havaalanında başka saldırgan olabileceği nedeniyle operasyon başlatmış, hava alanı boşaltılmış uçuşlar iptal edilmişti. Yerel saatle 8.30’da gerçekleşen bu olay öncesi bir başka olay meydana geldi.

Paris'in Kuzey Doğu banliyösündeki Stain Sabah 6:55 sularında saatlerinde meydana gelen olayda, şüpheli bir aracı durduran polise kontrol sırasında ateş açıldı. 3 polisin yer aldığı kontrolde, araçtaki şahıs kimlik kontrolü sırasında polislere ateş açtı. Bir polisin yaralandığı olay sonrası saldırgan olay yerinden siyah bir otomobil ile kaçtı.

Paris'in kuzeydoğu banliyösü Stain' de 3 polisten birisini yaralayarak kaçan zanlı, çaldığı arabayla Orly Havaalanı'na gitti.

Güneyde Vitry kentine kadar kaçan zanlı burada çaldığı aracı terk ederek, Picasso marka başka bir araç çaldı. Operasyon için Orly Havaalanı'na gelen polis, çalıntı Picasso marka aracı burada park edilmiş olarak buldu. İki olay arasında bağlantı ihtimali de bu noktada güçlendi.

Bu arada Le Monde gazetesi Paris’in kuzey banlösü Stains’de bir polisi yaralayan saldırgan ile Orly’deki şahsın aynı kişi olduğunu duyurdu. Şahsın sabit bir adresinin olmadığına da vurgu yapıldı.

Olay yerine gelen İçişleri Bakanı Bruno Le Roux, iki olay arasındaki bağlantıyı doğrulayarak, zanlının hem silahlı soygun nedeniyle poliste, hem de terör bağlantısı olanların izlendiği "S - güvenlik fişi" ile istihbaratta kaydı olduğunu açıkladı.

Paris Terörle Mücadele Savcılığı, hem Orly Havalimanı hem de Stains’de meydana gelen saldırı ile alakalı soruşturma başlattı.
Engin AKGÜRBÜZ/LYON- Ersin ARSLAN/STOCKHOLM- Gülten ÖZBEY/PARİS, (DHA)