24.12.2010 11:34

Şehit ailesi olay yerinde

Şehit jandarma er Murat Kaya'nın yakınları, olayın meydana geldiği karakola götürüldü.
HAKKARİ'nin Şemdinli İlçesi'ne bağlı Güzelkonak Jandarma Karakolu'nda vatani görevini yaparken, kaza sonucu yanarak ağır yaralanan ve götürüldüğü GATA'da şehit olan Jandarma er Murat Kaya'nın yakınları, olayın meydana geldiği karakola götürüldü.

Jandarma Genel Komutanlığı internet sitesinden yaptığı açıklamada, şehit askerin annesi, amcası ve dayısı burada görgü tanığı askerler ve soruşturmayı yürüten askeri savcı ile görüştürüldüğünü duyurdu.

Şemdinli'de Güzelkonak Jandarma Karakolu'nda vatani görevini yapan Jandarma er Murat Kaya, geçen 22 Kasım günü karakolda soba yakılması sonucu meydana gelen kazada yanarak ağır yaralandı. Helikopterle Hakkari'ye daha sonra GATA'ya kaldırılan ve yanık tedavisi gören er Murat Kaya, 4 Aralık'ta şehit oldu.

Kaya'nın şehit olduğu olayla ilgili Askeri Savcılık soruşturma başlattı. Savcılığın soruşturması sürerken, askerin yakınları Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kazanın meydana geldiği karakola götürülüp, olayın görgü tanığı askerlerle görüştürüldü.

Jandarma Genel Komutanlığının internet sitesinde bu konuyla ilgili bilgi notu yayınlandı. Açıklamada, askerlik hizmetini ifa ederken, 22 Kasım'da meydana gelen kazada yanık tedavisi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, 4 Aralık'ta şehit olan Jandarma er Murat Kaya'nın annesi, amcası ve dayısından oluşan aile mensuplarının 20 Aralık'ta Hakkari ve Güzelkonak Jandarma Karakolu'na götrülerek olayın oluş şekli hakkında bilgilendirildikleri belirtildi.

Bilgi notunda ailenin ayrıca karakolda görevli diğer erbaş-erler, görgü tanıkları ve soruşturmayı yürüten Askeri Savcı ile de görüşmesinin sağlandığı ifade edildi.

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, DHA