10.11.2012 11:14

Tüm yurtta 10 Kasım

Ulu önder Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 74'üncü yılında saat 9'u 5 geçe yine hayat durdu. Herkes Ata'yı saygıyla andı.
ÖZLEMLE ANDIK

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 74’üncü yılında İzmir’de de özlemle anıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki anma törenine İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir milletvekilleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, üniversite rektörleri, resmi kurum ve meslek odaları temsilcileri katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Türk bayrağı yarıya indirildi. Saat 09.05’te ise kentte hayat durdu, İzmirliler Ata’ya olan bağlılıklarını gösterdi. Anıt şeref defterini imzalayan İzmir Valisi Cahit Kıraç ise yaptığı konuşmada, “Edebiyete intikalinin 74. Yıldönümünde seni büyük bir özlemle yad etmek üzere huzurundayız. Tarih seni kurtuluş savaşımızın önderi, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve tarihin en büyük şahsiyetlerinden biri olarak altın harflerle yazmaktadır. Ancak Türk milletinin sana olan duylarının ifadesi bütün bunları çok üstünde olup, hiçbir yere sığmamaktadır. Dünya var oldukça Türk milleti seni kalbinin derinliklerinde sevmeye ve hayatın her alanında yaşatmaya devam edecektir. Bölgemiz başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde yaşanan gelişmeler karşısında sürekli gelişimi ve değişimi öngören ilke ve inkilapların bizi daima farklı ve güçlü kılmaktadır. İlke ve inkilapların sayesinde bize hedef olarak çağdaş uygarlık yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Türk milletinin istiklali ve istikbali uğruna yaptıkların için sana sonsuz minnet ve şükranlarımızı sunuyoruzö dedi.

Çelenk sunma töreninde sadece sıra nedeniyle kısa süreli sözlü tartışma yaşandı. Vali Kıraç ve beraberindekiler, daha sonra Atatürk Kültür Merkezi’ndeki anma törenine geçti.

İZMİRLİLER KUYRUKTA

Gözyaşlarının tutulamadığı törenin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Konak Belediyesi’nin katkıları, fotoğrafçı Cumhur Aygün’ün organizasyonunda gerçekleştirilen 2400 gönüllünün katılacağı, Atatürk’ün canlı portresi için kayıt işlemleri başladı. 7’den 70’e binlerce İzmirli, sabahın erken saatlerinden itibaren Atatürk portresinde bir nokta olmak için sıraya girerken, kayıt sıralarını alanlar Cumhuriyet Meydanı’ndaki yerlerini almaya başladı. Kendilerine İzindeyiz yazılı siyah tişörtler verilen ve aynı şekilde kollarına mühür basılan İzmirliler, böyle bir organizasyonda yer alacakları için mutlu olduklarını dile getirdi. Kısa süre içinde 2400 kişi tamamlandı.

Turaç TOP- Yasin TİNBEK- Hakan GÜNGÖRDÜ İZMİR (DHA)


ULU ÖNDER ATATÜRK ANTALYA'DA ANILDI

ANTALYA'da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, 74'üncü ölüm yıl dönümünde Cumhuriyet Meydanı'nda 30'a yakın kamu kurum ve kuruluşu, siyasi parti ve sivil toplum örgütü Atatürk Anıtı'na çelenklerini sundu. Meydandaki resmi törenin ardından vatandaşlar Atatürk Anıtı'na karanfil bıraktı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki çelenk koyma töreni, saat 08.55'de başladı. Törene Antalya Valisi Ahmet Altıparmak başta olmak üzere Garnizon Komutanı Tuğgenerel Kemal Korkmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, askeri ve mülki yöneticiler, siyasi partilerin il başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı. Öğrenciler Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nın etrafının çevrelerken, tören alanına 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez' temposuyla giren askeri birlik vatandaşlardan yoğun alkış aldı.

Antalya Valisi Altıparmak'ın Atatürk Anıtı'na Valilik çelengini sunmasıyla başlayan resmi törende 30'ya yakın sivil toplum örgütü, sendika, siyasi parti Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın'ın sunduğu belediye çelengi ve CHP İl Başkanı Devrim Kök'ün sunduğu CHP çelengi alkışlar arasında Atatürk Anıtı'na bırakıldı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki anma programında saatler 09.05'i gösterdiğinde klaksonlar ve siren sesleri arasında iki dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Tören, hep bir ağızdan İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona ererken törenin ardından Cumhuriyet Meydanı'nın dolduran kalabalık, beraberinde getirdikleri karanfilleri anıta bıraktı.

BANKTA OTURANLAR KALKMADI

Saat 09.05'te binlerce Antalyalı Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk'e saygısını gösterirken, buraya 100 metre uzaklıktaki işlek Kalekapısı Mevkii'nde bulunan tarihi Saat Kulesi önünde bazı vatandaşlar oturdukları banklardan kalkmadı, bazıları da bankın üzerinde uyumaya devam etti. Siren sesleriyle birlikte ayakta hareketsiz bekleyen esnaf ve yoldan geçen bazı vatandaşlar ile Ata'ya saygısını gösterdi.

ÇÖPÇÜ VE BOYACIDAN SAYGI

Antalya'nın en işlek kavşaklarından olan ve Şarampol ile 100'üncü Yıl Bulvarı'nı birbirinden ayıran Şarampol Kavşağı'nda birçok yaya ile aracın siren seslerine aldırış etmeden hareket etmesi dikkat çekti. Fakat, her yıl olduğu gibi Atatürk'e en büyük saygıyı yine emekçiler gösterdi. Simitçi, boyacı, çöpçü, kağıt toplayıcısı saatler 09.05'i gösterdiğinde oldukları yerde durarak 2 dakika boyunca saygı duruşunda bulundu. Bazı esnafların işyeri önünde oturdukları görülürken, bazıları da caddeye çıkarak saygılarını gösterdi.

DENİZDE SAYGI DURUŞU

Ulu Önder Atatürk'ün ölümünün 74'üncü yıl dönümü nedeniyle Antalya'da düzenlenen anma törenleri sırasında, Ata'nın hayatını kaybettiği saat 09.05'te sirenler çalmaya başladığında, Konyaaltı Sahili'nde denize giren vatandaşlar da iki dakikalık saygı duruşuna katıldı. Her sabah denize giren 55 yaşındaki turizmci İbrahim Çitil, kentte sirenler çalmaya başladığında yüzmesine ara vererek denizde Atatürk için saygı duruşunda bulundu. Konyaaltı Şehitler Parkı'ndaki dev Türk bayrağının yarıya indirilmiş görüntüsü, denizin ortasında saygı duruşunda bulunan turizmci Çitil'in arkasında fon oluşturdu.

(Emre BAYLAN- Mehmet ÇINAR- Süleyman EKİN- Soner KOCAER/ANTALYA)

ATATÜRK ÖLÜMÜNÜN 74'ÜNCÜ YILINDA ŞANLIURFA'DA ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yıl dönümünde Şanlıurfa'da düzenlenen törenle anıldı.

Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törende güvenlik güçleri, çatılarda keskin nişancılar ile sıkı güvenlik önlemi aldı. Törene Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, 20'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İhsan Başbozkurt ve bürokratlar ile askeri erkan katıldı. Törende şehitlik anıtına çelenkler konulmasının ardından saat 09.05'i gösterdiğinde sirenler çaldı ve 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu tören, bayrakların yarıya indirilmesiyle son buldu.


(Ömer PINAR - ŞANLIURFA)ATATÜRK SAMSUN’DA ÖZLEMLE ANILDI

Samsun’da Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74’ncü yılında düzenlenen törenlerle saygıyla ve özlemle anıldı.

Samsun’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle düzenlenen program Atatürk Anıtı önünde yapılan törenle başladı. Yağmur altında gerçekleştirilen törende ilk olarak Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Göktan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Necip Çift, kamu kurum ve kuruşlarının amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri tarafından anıta çelenk konuldu. Garnizon Komutanlığı çelengini sunan Tuğgeneral Mehmet Göktan, vatandaşlar tarafından alkışlandı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde ise hayat adeta durdu. Sirenler çaldı ve iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Anıt önündeki Türk bayrağı yarıya kadar çekildi. 4 izci, anıt önünde saygı nöbeti tuttu. Cadde ve sokaklarda herkes siren sesiyle birlikte saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, anıt şeref defterini imzaladı. Daha sonra İl Özel İdaresi Kültür ve Sanat Galerisi'nde sergilenen 70 adet Atatürk fotoğrafları sergisi gezildi. Anma programı Atatürk Kültür Merkezi’nde devam etti. Buradaki törende de Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Aydın, "Atatürk'ü anlamak" konulu bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Korusu tarafından Atatürk'ü anma konserinin ardından tören sona erdi.

(Hakan ÇELİKBAŞ/SAMSUN)

ATATÜRK, ZONGULDAK'TA TÖRENLE ANILDI

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yılında Zonguldak'ta törenle anıldı. Sirenlerin çalmasıyla cadde ve sokaklarda yürüyenler ile çevredeki esnaf saygı duruşunda bulundu.

Valilik önündeki Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene Vali Erol Ayyıldız, 3'üncü Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es, Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir, Başsavcı Hüseyin Özdemir, vali yardımcıları, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Anıta çelenklerin konulmasından sonra, saatler 09.05'i gösterdiğinde sirenler eşliğinde Atatürk anısına saygı duruşunda bulunuldu. Valiliğin çevresindeki cadde ve sokaklarda yürüyenler, siren sesiyle birlikte durdu ve saygı duruşunda bulundu. El arabasıyla karton toplayan genç bir kız da siren sesiyle işini bırakıp caddede saygı duruşuna katıldı. Kentin en işlek caddesi Gazipaşa'da da sürücüler, durdurdukları araçlarından inerek Atatürk için saygı duruşunda bulundu.

Polisin geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen tören, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona ererken, CHP İl Kadın Kolları üyeleri Atatürk Anıtı'na karanfil bıraktı.

ATATÜRK'ÜN NAAŞI BAŞINDA NÖBET TUTAN ASKER, ANMA TÖRENİNDE

Atatürk'ün ölümünün 74'üncü yılı nedeniyle Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'ndeki Erdemir Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi. Törene, vatani görevini yaptığı Yavuz Gemisi'nde Ulu Önder'in naaşı başında nöbet tutan 95 yaşındaki Şaban Kalmaz da katıldı. Güçlükle yürüyebilen Kalmaz, sahneye çıkarak salondakileri selamladı. İstanbul'dan İzmit'e götürülürken Atatürk'ün naaşı başında nöbet tutan 12 askerden biri olan Şaban Kalmaz, karşısındaki kalabalığı görünce gözyaşlarını tutamadı. Kendisine takdim edilen çiçeği aldıktan sonra yerine götürülmek istenen Kalmaz, sahnede kalarak, Atatürk'ü anmaya gelen kalabalığı biraz daha görmek istediğini söyledi.

Şaban Kalmaz, bir süre sonra sahneden indirilirken, tören devam etti. Şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin verildiği törende, endüstri meslek lisesi öğrencilerinin oratoryosu ilgiyle izlendi.

ORATORYO AĞLATTI

Zonguldak'taki Genel Maden İşçileri Sendikası'nda düzenlenen anma töreninde de duygusal anlar yaşandı. Erdemir Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı oratoryo ilgiyle izlendi. Öğrenciler, Atatürk'ün sevdiği türküleri seslendirirken, salondakiler de türkülere eşlik etti. Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir ile salondaki bazı kişilerin türküleri dinlerken duygulandıkları gözlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek ise gözyaşlarını tutamadı. Yaklaşık 1 saat süren program sonunda öğrenciler, ayakta alkışlandı.

GENÇLERE TAVSİYE: ATATÜRK'ÜN BIRAKTIĞI TÜRKİYE'YE SAHİP ÇIKIN

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Zonguldak İl Başkanlığı tarafından Atatürk'ün ölümünün 74'üncü yıl dönümü kapsamında yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe katılan 75 yaşındaki Ayşe Akbaş, gençlere seslenerek "Türkiye'mize sahip çıkın. Atatürk'ün bıraktığı yere sahip çıkın. Sizlere emanet bu Türkiye" tavsiyesinde bulundu.

Madenci Anıtı'nda toplanan TGB'ye üye yaklaşık 100 kişi, ellerinde Atatürk posterleriyle birlikte yaya kaldırımını kullanarak Gazipaşa Caddesi'ni takiben ellerinde, '10 Kasım yas değil mücadele günüdür', 'Atatürk'ü anma mücadeleye katılmaktır' yazılı dövizler taşıyıp 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Atatürk gençliği görev başında' sloganları atarak vilayet binası önündeki Şehitler Anıtı'na kadar yürüdü. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından TGB Zonguldak İl Sekreteri Murat Koçyiğit, Mustafa Kemal'in gençliğe hitabede işaret ettiği tehlikenin bugün iktidarda olduğunu belirterek, "Yine bilmekteyiz ki iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunmaktadır" dedi.

Grup ile birlikte yürüyüşe katılan Ayşe Akbaş, törenin sonunda gençlere seslendi. Akbaş, "Bu gençlerin hep Atatürk'ün arkasından gitmesini istiyorum. Atatürk'ün arkasındayız. Siz gençler Allah'a emanet olun. Yolunuz açık olsun. Türkiye'mize sahip çıkın. Atatürk'ün bıraktığı yere sahip çıkın. Sizlere emanet bu Türkiye. Bütün dualarım sizinle olsun" diyerek tavsiyelerde bulundu. Bazı gençler, elini öperek karanfil verdiği kadını kutladı.

Tören, Atatürk Anıtı'nda çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

(Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK)

ÇİÇEK DİKMEYİ BIRAKIP SAYGI DURUŞUNDA BULUNDULAR

BOLU'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yılında törenle anılırken, valiliğin bahçesine çiçek diken işçi kadınlar, sirenlerin çalmasıyla birlikte ayağa kalkarak saygı duruşunda bulundu.

Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yılında Bolu'da törenle anıldı. Anıtpark'ta Atatürk anıtı önündeki törene Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Garnizon Komutan Vekili Albay Ertuğrul Altunkeser, Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Cengiz Yıldız, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Anıta çelenklerin konulmasının ardından sirenler çalmaya başladı. Bu sırada Bolu Valiliği'nin bahçesine çiçek diken işçi kadınlar, ayağa kalkarak saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından vatandaşlar anıta karanfil koyarken, boynuna Türk bayrağını bağlayan 80 yaşındaki Fatma Demir ise poşet içerisinde getirdiği gül yapraklarını Atatürk anıtına döktü.

(Koray YILMAZDEMİR/BOLU)


ERCİYES’TE KAR YAĞIŞI ALTINDA ATATÜRK'Ü ANDILAR

GENÇLİK Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü'nün düzenlediği Atatürk’ü Anma Erciyes Zirve Tırmanışı, zeminin aşırı karlı ve yumuşak olması, yoğun kar yağışı ve tipi yüzünden yapılamadı. Ancak, 65 dağcı Tekir Yaylası'nda dün gece 'Ata’ya Saygı Yürüyüşü' gerçekleştirdi

Erciyes tırmanışını gerçekleştirmek isteyen Dağcılık İl Temsilcisi İsmail Yılmaz ile Kübra Yavuz, Hamza Alaşalvar, İlyas Özen, Mahmut Şahin, Gamze Koçer 3 bin 916 metrelik zirveye ulaşamadan 2 bin 950 metredeki Çobanini mevkiinden döndü. İl temsilcisi ve zirveden dönen 5 dağcı, daha sonra 65 genç dağcı ile birlikte 2 bin 200 metredeki Dağevi önünde saygı duruşunda bulunup, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü andı. Dağcılar, dün gece de İl temsilcisi İsmail Yılmaz önderliğinde, Erciyes Dağı Tekir Yaylası'nda gece lapa lapa kar yağışı altında yürüyüş gerçekleştirdi.

CUMHURİYET ALANINDA TÖREN

Kayseri kent merkezinde 10 Kasım Atatürk’ü Anma programı Cumhuriyet alanında yapıldı. Vali Şerif Yılmaz, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral ve Büyükşehir Belediye başkanı Mehmet Özhaseki’nin ardından CHP il başkanı Sadık İlhan da parti çelengini Atatürk anıtına koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'ndan sonra Kayseri protokolü, Büyükşehir belediyesi Şehir Tiyatrosunda Sami Yangın Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı anma programına katıldı.

(Oktay ENSARİ- Demet ÖZTÜRK/KAYSERİ)

MERSİN'DE ATATÜRK'Ü ANMA TÖRENİNE 2 BİN KİŞİ KATILDI

MERSİN'de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yıldönümünde yağmur altında yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı tören ve çeşitli etkinliklerle anıldı.

Cumhuriyet Alanı'ndaki törene Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan, KKTC Mersin Konsolosu Zahide Erden ile yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Yağmur altında gerçekleştirilen törende sirenlerin çalınmasıyla birlikte kentte hayat 2 dakika durdu. Tören boyunca yağan yağmurdan, vatandaşlar ve öğrenciler beraberinde getirdikleri şemsiyelerle korunmaya çalıştı.

Kültür Merkezi'nde devam eden törende Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Bandosu eşliğinde okunan İstiklal Marşı'nın ardından Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Bilgül Bozkurt, Atatürk konulu bir konferans verdi. Törende öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu, Mersin Devlet Operası da etkinlik kapsamında 'Atatürk Aramızda' konulu özel bir gösteri sahneledi.

(Mustafa ERCAN/MERSİN)

GAZİANTEP'TE YAĞMUR ALTINDA SAYGI DURUŞU

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yılında Gaziantep'te anıldı. Vatandaşlar Ata'ya 1 dakikalık saygı duruşunda bulunurken, tören sırasında beklerken üşüyen bazı öğrenciler de taşıdıkları bayraklara sarıldı.

Demokrasi Meydanı'nda gerçekleştirilen törene Gaziantep Valisi Erdal Ata, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Parti'li Asım Güzelbey, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Anıta resmi kurumların yanı sıra CHP Gaziantep İl Başkanlığı da çelenk bıraktı. Törene katılan bazı öğrencilerin üşüyünce taşıdıkları Türk Bayrağı'na sarılması dikkat çekti. Saat 09.05'te sirenlerin çalınmasıyla başlayan saygı duruşuna yolda yürüyen vatandaşlar da eşlik ederken, kentteki trafik akışı da durdu.

(Zeki GÜNAY/GAZİANTEP)

ÖĞRETMENLER ŞEMSİYELERLE KORUNDU, ÖĞRENCİLER ISLANDI

RİZE’de 10 Kasım Atatürk’ü anma törenleri yağmur altında yapıldı.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törenlere Rize Valisi Nurullah Çakır, İl Jandarma Komutanı Albay İsmet Cansaran, Belediye Başkanı Ak Partili Halil Bakırcı ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Sirenlerin çalması ve saygı duruşunuda bulunalmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Yağmur altında gerçekleşen törenler sırasında kimi öğretmenler şemsiyelerle korunmaya çalıştı, öğrenciler ise sırılsıklam oldu.

Bir öğretmen, Türk bayrağı taşıyan Rize Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi 1’inci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Ali Çavdar’a şemsiye tutarak öğrencisini yağmurdan korumaya çalıştı. Törende protokol üyeleri de şemsiyelere rağmen yağmurdan etkilendi. Vali Nurullah Çakır, korumasının uzattığı peçetelerle ıslanan yüzünü sildi. Tören Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından sona erdi.

(Muhammet KAÇAR/RİZE)

YOZGAT'TA ULU ÖNDER'E SAYGI

BÜYÜK Önder Atatürk, ölümünün 74'üncü yılında tüm yurtta olduğu gibi Yozgat'ta da törenlerle anıldı.

Yozgat’ta düzenlenen anma programı, Vali Abdulkadir Yazıcı’nın Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Çelenklerin anıta konulmasının ardından saat 09.05’te, sirenlerin çalmasıyla birlikte 2 dakikalık saygı duruşu yapıldı. İstiklal Marşı okunduktan sonra Cumhuriyet Alanı’ndaki anma programı sona erdi.

Yozgat Kültür Müdürlüğü salonunda devam eden anma programında ise Atatürk konulu şiirler okunup, Ulu Önder'in hayatıyla ilgili konuşmalar yapıldı. Bozok Üniversitesi tarafından da Atatürk konulu konferans düzenlendi.

(Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT)

ORDU VE ÇORUM'DA ATATÜRK SAYGIYLA ANILDI

ORDU ve Çorum'da Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yılında saygıyla anıldı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde hayat durdu.

Ordu'da ulu önderin ölümünün 74'üncü yılı nedeniyle düzenlenen anma programında Atatürk parkındaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyuldu. Ordu Valisi Orhan Düzgün, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şeref Çakmak, CHP'li Belediye Başkanı Seyit Torun, daire müdürleri, polis, askeri erkan, siyasi parti sivil toplum örgütü temsilcileri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı programda, sirenlerin çalmaya başladığı 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu. Bu sırada yoldan geçen sürücüler de araçlarından inerek Atatürk için saygı duruşunda bulundu. Kent merkezi içinden geçen Karadeniz Sahil Yolu'nda trafik bir süre dururken, uzun araç konvoyu oluştu. 2 dakikalık saygı duruşunun ardından yolda trafik normale döndü. Anma programı Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen programla devam etti.

TGB'LİLER MEVLİT OKUTTU

Öte yandan dün akşam da yatsı namazının ardından Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Eğitim-İş Ordu şubeleri tarafından Yalı camisinde Atatürk için mevlit okutuldu. Mevlidin ardından TGB'li gençler, Atatürk Anıtı'nda 'Ata'ya saygı' nöbeti tuttu. Eğitim-İş Ordu Şubesi Başkanı Hikmet Pala, "Mustafa Kemal bu toplumun bir önderiydi. Bugün insanlarımız özgür bir şekilde ibadetlerini gerçekleştiriyorsa, özgür bir şekilde bu ülkede ezan okunabiliyorsa bunun en büyük sebebi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının vermiş olduğu ulusal kurtuluş mücadelesidir. Bu anlamda ebediyete intikal etmiş bu insanlar için Kuran okutulmasının çok anlamlı olacağını düşündük ve bu programı yaptık" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Prof.Dr. Aytuğ Atıcı ve bazı partililerde nöbet tutan gençleri ziyaret ederek destek oldu. Atıcı, "Atatürk'e cumhuriyetimize ve bütünlüğümüze yapılan saldırılar, ne kadar ağır olursa olsun burada gençlerin Türkiye Cumhuriyetini laik, demokratik, sosyal hukuk devletimizin koruyacaklarına yürekten inanıyorum. Bugün gençleri bura görmekten çok büyük keyif aldım" dedi.

Dün akşam saat 21.05'te başlayan nöbet yağmurlu havaya rağmen bugün saat 09.05'e kadar sürdü.

Diğer taraftan Çorum'da Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 74'Üncü yılında saygıyla anıldı. Yağmur altında kutlanan etkinliği yaklaşık bin kişi katıldı. Anma programı çerçevesinde ilk tören Atatürk anıtında gerçekleştirildi. Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından saat 09.05'i gösterdiğinde hayat durdu, herkes 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Törene Çorum Valisi Sabri Başköy, Garnizon Komutanı Albay Hakan Saraç, AK Partili Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, siyasi parti temsilcileri, askeri ve sivil erkan katıldı.

(Nedim KOVAN-Yusuf ÇINAR/ORDU, ÇORUM)

KASTAMONU'DA ATATÜRK'ÜN SAMSUNA ÇIKIŞI CANLANDIRILDI

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yıl dönümünde Kastamonu'da düzenlenen etkinliklerle anıldı. Program kapsamında Kastamonu Merkez İlkokulu öğrencileri tarafından Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkışı canlandırıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda Vali Erdoğan Bektaş, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz ve Kastamonu Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Ali Çardakcı’nın katılımı ile Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Etkinlikler, Kastamonu Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan programla devam etti. Gazipaşa İlköğretim Okulu ve Merkez İlköğretim Okulu öğrencilerinin ortaklaşa düzenledikleri programda, Atatürk ve inkılapları anlatıldı. Merkez İlköğretim Okulu’nun düzenlediği oratoryoda ise Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkışının canlandırılması izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

(Emrah PALABIYIKOĞLU/KASTAMONU)

ADAPAZARI'NDA ATATÜRK SEVGİYLE ANILDI

TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 74'üncü yıldönümünde Sakarya'da törenlerle anıldı. Saatler 09.05'i gösterdiği anda kent merkezinde hayat dururken, sirenlerın çaldığı sırada hemen herkesin saygı duruşuna geçtiği görüldü.

Adapazarı Kent Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan törenlere Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, askeri yetkiler, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı. Atatürk'ü Anma Programında saygı duruşundan sonra vatandaşlar Atatatürk anıtına çiçek bırakıp hatıra fotoğrafları çektirdi.

Aziz GÜVENER/ ADAPAZARI (Sakarya)

ATATÜRK TRAKYA'DA ANILDI

TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74’üncü yıl dönümünde Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde düzenlenen törenlerle anıldı.

Edirne’deki törenler, saat 08.50'de Atatürk Anıtı'nda başladı. Törene Edirne Valisi Hasan Duruer, 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cengiz Demirci, Edirne Belediye Başkanı CHP'li Hamdi Sedefçi, siyasi parti temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Protokolün anıta çelenk bırakmasının ardından saatler 09.05’i gösterdiğinde kalabalık Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk için 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşuna trafikte olanlar ve caddede yürüyenler de katıldı. Saygı duruşu ile birlikte anıtta bulunan tüm bayraklar yarıya indirildi.

ATATÜRK ODASINA ZİYARET

Anıttaki törenlerin ardından Vali Duruer ve yanındakiler, Atatürk’ün Edirne’ye geldiğinde kaldığı odayı ziyaret etti. Edirne Belediye Başkanlığı’nın hizmet binasında bulunan Atatürk odası, daha sonra vatandaşların ziyaretine açıldı. Törenler daha sonra Halk Eğitim Merkezi'ndeki sunumlarla tamamlandı.

KIRKLARELİ’NDEKİ TÖRENLER

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kırklareli'nde Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı. Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, 55’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Belediye Başkanı CHP'li Cavit Çağlayan ve sivil toplum kuruluşları Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Saatler 09.05’i gösterdiğinde kentte hayat durdu, trafikte bulunanlar ve törene katılanlar 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından da İstiklal Marşı okundu.

'NUTUK' OKUNUYOR

Anma töreni, daha sonra Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezi’nde devam etti. Burada Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri, Atatürk’ün hayatı anlatan oyun sergiledi. Dingiloğlu Parkı’nda ise aralarında Belediye Başkanı Cavit Çağlayan’ın da bulunduğu öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar, 'Nutuk' kitabından bölümleri kürsüye çıkarak okumaya başladı. Kitap tamamen bitene kadar aralıksız okunacağı belirtildi.

TEKİRDAĞ’DAKİ TÖRENLER

Tekirdağ’da tören, Valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı'nda başladı. Buradaki törenlere Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, 8’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük, Tekirdağ Belediye Başkanı CHP'li Adem Dalgıç, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. Anıta çelenklerin sunulmasının ardından 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okundu.

Tören ardından Belediye Kültür Merkezi’nde devam etti. Burada öğrenciler, Büyük Önder Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'nı anlatan bir oyun sergiledi.

ÇORLU’DAKİ TÖRENLER

Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ndeki törenler de Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda başladı. Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan, 5’inci Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Nazım Altıntaş, Çorlu Belediye Başkanı CHP'li Ünal Baysan katıldı. Çelenklerin anıta sunulmasının ardından saat 09.05’i gösterdiğinde ise sirenlerin çalmasıyla 2 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Bu sırada CHP Çorlu Gençlik Kolları tarafından törenin yapıldığı alanın karşısında bulunan binadan 'Bu topraklarda Mustafa Kemaller yenilmez' yazan dev pankart açıldı.

Buradaki törenin ardından Belediye Memduh Şevket Esendal sahnesinde Atatürk Oratoryosu gerçekleştirildi.

(Engin ÖZMEN- Ali Ümit ÜLKER- Ruhan YALÇIN- Mehmet YİRUN/EDİRNE, KIRKLARELİ, TEKİRDAĞ)

ULU ÖNDER’İ ÖZLEMLE ANDIK

ULU Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 74'üncü yıldönümünde Ege Bölgesi’ndeki illerde törenlerle anıldı.

BALIKESİR'DEKİ ANMA

Balıkesir'deki ilk tören saat 08.30'da Atatürk Anıtı'nda düzenlendi. Vali Ahmet Turhan, Garnizon Komutanı Tümgeneral Fahri Kır, Belediye Başkanı MHP’li İsmail Ok, siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum örgütü anıta çelenk bıraktı. Yağmurlu havaya karşın anıttaki törene büyük ilgi gösterdi. AK Parti, CHP ve MHP'li Balıkesir milletvekillerinin katılmadığı törenin sürpriz ismi CHP Parti meclisi üyesi Fikri Sağlar oldu. Balıkesir il ve ilçe örgütlerini denetlemek için Balıkesir'e gelen Sağlar, il örgütü ile birlikte Atatürk Anıtı'ndaki törene katıldı, Atatürk Anıtı'na karanfil bıraktı. Tören Atatürk'ün ölüm saati olan 09.05'te yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile sona erdi. Atatürk'ü Anma etkinliği daha sonra Salih Tozan Kültür Merkezi'ndeki törenle sürdü. Fen Lisesi öğrencileri “Batmayan Güneş” adlı orotoryoyu sundu.

UŞAK'TA

Atatürk’ün, ölümünün 74'üncü yıldönümünde Uşak’ta Cumhuriyet Halk Partililer ve Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şubesi üyeleri parti binası önünde toplanarak ellerinde Türk Bayrakları ve karanfillerle Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na yürüdü. Valilik, İl Jandarma Komutanlığı, Belediye, CHP ve ADD Uşak Şubesi’nin anıta çelenk koymasının ardından saat 09.05’i gösterdiğinde 2 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrak yarıya indirildi. Anma töreninin ardından CHP ve ADD üyeleri anıta karanfil ve küçük Türk Bayrakları bıraktı. Atatürk Kültür Merkezi’nde, İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan Atatürk'ün hayatı ve kişiliği konulu konuşma ve slayt gösterisi yapıldı. Anma töreni Atatürk Oratoryosu, şiir, müzik, dramatize ve sinevizyon gösterilerinin ardından sona erdi. Törene Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fuat Kömürcü, Bağımsız Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Uşak Cumhuriyet Başsavcısı Ali Bayram, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sait Çelik, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler ile çok sayıda kişi katıldı.

MUĞLA'DA

Muğla’da anma programı Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenklerinin sunulmasıyla başladı. Sirenlerin çalması ile birlikte 2 dakikalık saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı okundu ve aynı anda bayrak yarıya indirildi. Törene Vali Fatih Şahin, İl Jandarma Alay Komutanı Kur. Alb. Fevzi Kurşun, CHP’li Belediye Başkanı Osman Gürün, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Akbaş, İl Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı. Törenin ardından sivil toplum örgütleri Ata’nın huzuruna karanfil bıraktı.

Bodrum'da da ilk tören Belediye Meydanı'nda yapıldı. Kaymakam Mehmet Gödekmerdan, Belediye Başkanvekili DP'li Hamit Özkaplan, Jandarma Bölük Komutanı Yarbay Hakan Demirörs, parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Bodrumlu motosikletçiler ile vatandaşların ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk tişörtleri giyerek geldiği törende saat 09.05'te hayat durdu. Bodrum'da yaşayan bazı yabancılar ile turistlerinde ellerine Türk bayrakları aldığı görüldü. 10 kişilik Bodrum AKUT ekibi ise Sadettin Uslu liderliğinde, Ortakent-Yahşi beldesindeki 670 metre rakımlı Oyuklu Tepesi'ne 'Ata'ya saygı tırmanışı' gerçekleştirdi, AKUT ekibi tepede Türk bayrağı açarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı söyledi. Törenler Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'ndeki Ayşe Gülsevim Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi öğrencilerinin sunduğu Ata'yı Anlamak isimli oratoryosu ile sona erdi.

AYDIN'DA

Aydın Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başlayan törenler Atatürk’ün kendi sesinden 10’uncu Yıl Nutku’nun dinletilmesiyle devam etti. Saat 09.05’de sirenlerin çalınmaya başlamasıyla birlikte tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da hayat durdu. 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okundu. Törene Aydın Valisi Kerem Al, Belediye Başkanı CHP’li Özlem Çerçioğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Salih Karataş, Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve öğrenciler katıldı. CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz ile Aydın Baro Başkanı Sümer Germen çelenk koyma ve toplu selamlama törenine geç kaldıkları için katılamadı. Valilik önündeki töreninin ardından Aydın’daki törenler, Aydın Kültür Merkezi Hidayet Sayın Konferans Salonu’nda düzenlenen program ile devam etti.

Kuşadası’nda da Atatürk anıtı önündeki törene, CHP 2'nci İl Kadın Kolları Eşgüdüm Toplantısı için Kuşadası’nda bulunan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan ile il Kadın kolları başkanları katıldı. Kaymakam Mustafa Ayhan’ın, Garnizon komutanı Jandarma Binbaşı Ferhat Arslan ile Belediye başkanı Esat Altungün’ün anıta çelenk koymasından sonra, saatler 09.05’i gösterdiğinde saygı duruşu yapıldı. Denizde balıkçı teknelerini kornalarını çaldı. Törene katılan bazı kişiler gözyaşlarını tutamadı.

ÇANAKKALE'DE

Çanakkale’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saatler 09.05’i gösterdiğinde sirenlerin eşlik ettiği 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, bayraklar yarıya indirildi. bu sırada bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Çanakkale Gençlik Platformu üyeleri de üzerinde Atatürk ve Türk bayrağı resimleri bulunan, "Ne senden vazgeçeriz, ne de bir karış memleket toprağından. Kaderimizde varsa tarih yazmak Çanakkale olarak biz hazırız" yazılı pankart açtı. Törene, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel ile vali yardımcıları, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, muharip gaziler, askerler, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı.

DENİZLİ'DE

10 Kasım Atatürk’ün anma töreni Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Askeri ve sivil erkanın katıldığı törende ilk olarak Vali Abdülkadir Demir, ardından 11'inci Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Memduh Hakbilen ve Belediye Başkanı Ak Partili Osman Zolan çelenk koydu. Çelenklerin konması ardından saatler 09.05’i gösterdiğinde sirenler çalmaya başladı. Törene katılanlar ve yolda bulunanlar, Atatürk için saygı duruşundu bulundu. Denizli’de hayat durdu. Bir işhanında temizlik yapan iki kadın da camları silerken, sirenlerin çalmaya başlamasıya birlikte işlerini bırakıp, saygı duruşunda bulundu, sirenlerin susması ardından tekrar işlerine devam etti. Atatürk’ü anma etkinlikleri Pamukkale Üniversitesi’nde düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam ediyor.

MANİSA'DA

Manisa’da ilk program sabah erken saatlerde Cumhuriyet Meydanı’nda Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunulması töreni ile başladı. Törene Vali Halil İbrahim Daşöz, Tugay Komutanı Tuğgeneral Nehir Aydın, MHP’li Belediye Başkanı Cengiz Ergün, daire müdürleri, asker erkan, sivil toplum örgütleri, gaziler, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı. Protokol üyeleri ve katılan sivil toplum örgütlerinin Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saat 09.05’te siren eşliğinde Ulu Önder Atatürk için 2 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Protokol üyelerinin yanında bulunan bir engellinin tekerlekli sandalyesinden güçlükle kalkarak saygı duruşunda bulunması herkesin takdirini topladı. Saygı duruşunu ardından İstiklal Marşı okundu.

Belediye Kültür Sitesi Lale Salonu Fuayesi’nde de belediye ait Atatürk Fotoğrafları sergisinin açılışı yapıldı. Ardından Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi tarafından Atatürk Anma programı düzenlendi.

(İZMİR - DHA)


ULU ÖNDER, SELANİK'TE DOĞDUĞU EVİN ÖNÜNDE ANILDI

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yıl dönümünde, Selanik'te doğduğu evinin önünde düzenlenen tören ile anıldı. Tören öncesi Türkiye'den yüzlerce kişi Atatürk'ün restorasyon nedeniyle gezilmesine izin verilmeyen evinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yılında Yunanistan'ın Selanik Kenti'ndeki doğduğu evin önünde törenle anıldı. Buradaki törende aralarında Bursa'nın merkez Osmangazi Belediyesi'nden gelen belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve gazetecilerinde bulunduğu 80 kişilik kafile, Bursa'da eğitim veren Özel Şahinkaya Koleji öğrencileri ile Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 500 kişi hazır bulundu.

Atatürk'ün yaşamını yitirdiği saat 09.05'te sirenler çaldı, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Anma törenine katılan Türkiye'nin Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin yaptığı konuşmada, Atatürk'e olan ilginin ve sevginin giderek arttığını, bunun da kendilerini çok mutlu ettiiğini söyledi.

Selanik'e Başkonsolos olarak iki ay önce atandığını belirten Tuğrul Biltekin, "Selanik'e tayinim çıktığı zaman anneme telefon açtım. 'Anne, Selanik'e gidiyorum' dedim. Annemin söylediği ilk şey, 'Baban hayatta olsa mutluluktan ağlardı' demek oldu. Selanik çok özel bir yer. Burada olmak, Atatürk'ün evinin yanında bulunmak bizim için çok önemli. Burada benim ilk 10 Kasım törenim. Ve sanki burada her şey yüze, bine katlanmış. Hissimiz ve hissiyatımız öyle. Buraya gelen vatandaşlarımızın hissiyatını iki ay boyunca izleme imkanı buldum. Onlar da aynı hissiyatta. Sizi aramızda görmekten çok mutluyuz. Onun kişiliğinde, Türkiye Cumhuriyeti'ni, vatan sevgimizi, birliğimizi, milletimizi, bütünlüğümüzü anıyoruz. Gazi ve şahitlerimizi de anıyoruz. Van depreminde hayatını kaybedenleri anıyoruz. Bizim için çok önemli bir gün. Bizi biz yapan günlerden bir tanesi" dedi.

Anma törenleri, öğrencilerin Atatürk için şiirler okuyup sevdiği şarkıların söylenmesi ile sona erdi.

(Bülent CİVANOĞLU/SELANİK (Yunanistan)

SİVAS'TA 9'U 5 GEÇE HAYAT DURDU

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikalinin 74'üncü yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi Sivas'ta da törenle anıldı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde Sivas sokaklarında hayat durdu.

Kentteki anma programı yağmur yağışı altında meydandaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Programa Vali Zübeyir Kemelek, 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa İlter ve Belediye Başkanı BBP'li Doğan Ürgüp ile protokol üyeleri katıldı. Anıta CHP, DSP, MHP ve bazı siyasi partilerin temsilcileri de çelenk koydu. Ak Parti'nin ise çelenk koymadığı görüldü.

Saatler 09.05'i gösterirken 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Sirenler çalarken, sokaklardaki araç sürücüleri de kornalarıyla buna eşlik etti. Saygı duruşuna tören alanında bulunanların yanı sıra cadde ve sokaklarda bulunanlar da katıldı.

Anma programı, Atatürk Kültür Merkezi'nde Yenişehir Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan 10 Kasım programı ile devam etti. Programda Atatürk'ün hayatından kesitler yer aldı.

(Gökhan CEYLAN/SİVAS)

İZMİT'TE YAĞMUR ALTINDA ANMA TÖRENİ

BÜYÜK Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 74'üncü yıldönümü nedeniyle İzmit'teki anma törenleri yağmur altında gerçekleştirildi. Vilayet önündeki Atatürk Anıtı önündeki törende protokol şiddetli yağmurdan şemsiyelerle korunurken, bir tek aynı zamanda Garnizon Komutanı olan Kara Kuvvetleri EDOK Muhabere Hizmet Destek Eğitim Komutanı Tümgeneral Muharrem Yavaş şemsiye almadı.

Vilayet Binası'ndaki Atatürk Anıtı önündeki törene Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kara Kuvvetleri EDOK Muhabere Hizmet Destek Eğitim Komutanı Tümgeneral Muharrem Yavaş, Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Emniyet İl Müdürü Hulusi Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, Vali yardımcılar, il daire müdürleri, askeri erkan ve öğrencilerle vatandaşlar hazır bulundu.

BİR TEK O ŞEMSİYE İSTEMEDİ

Şiddetli yağmur altında gerçekleştirilen törende Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediyesibaşkan vekili Zekeriya Özak, EDOK Muhabere Hizmet Destek Eğitim Komutanı Tümgeneral Muharrem Yavaş Anıta çelenk koydu. Saygı duruşu öncesinde yağmur şiddetini arttırırken, Vali Topaca, Başkan Vekili Özak, arka plandaki Vali Yardımcıları ile daire müdürleri ile tüm protokol yağmlurden şemsiyelerle korunurken, Tümgeneral Muharrem Yavaş öneride bulunulmasına rağmen şemsiye almadı. Saat 09.05'de sirenlerin çalmasıyla herkes saygı duruşuna geçti. Şiddetli yağmur altındaki 2 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra ise vatandaşlar Atatürk Anıtı'na kırmızı karanfil bırakarak burada hatıra fotoğrafı da çektirdi.

İzmit'teki anma etkinlikleri Süleyman Demirel Kültür Merkezi devam etti. Buradaki konuşmaların ardından Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi tarafından 'Atatürk Oratoryosu' gösterisi sunuldu.

(Orhan UZUN- Elif YERİĞ/ İZMİT(Kocaeli)

ATATÜRK AFYON'DA ANILDI

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yılında Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı ve yönettiği Kocatepe'de anıldı. Kocatepe'de buluşan üniversite öğrencileri ve Afyonkarahisarlılar, Ata'yı mevsimin ilk karı altında andı.

Atatürk'ün 26 Ağustos 1922'de saat 05.00'da düşmana taarruz emrini verdiği 1874 rakımlı Kocatepe, farklı bir anma törenine sahne oldu. Afyonkarahisar'ın kurtuluşunun ardından Atatürk'ün Kutuluş Savaşı'nı yönettiği ve 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz, ileri!' emrini yazdığı Zafer Müzesi'nden sabah erken saatlerinde yola çıkan bir görevli, Kocatepe'de hafif buz tutan bayrağı yarıya indirdi. Kocatepe'yle birlikte Reşat Çiğiltepe Şehitliği, Büyük Taarruz Şehitliği, Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği, Yıldırım Kemal Şehitliği, Anıtkaya Şehitliği ve Giresunlular Şehitliği'nde de bayraklar yarıya indirildi.

Ardından, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tarih Kulübü üyesi 40 öğrenci, saat 07.00'de Kocatepe'ye geldi. Yoğun sis ve rüzgâra rağmen Kocatepe'yi gezen öğrenciler, Atatürk'ün bulunduğu siper ve mevzilerde fotoğraf çektirdi. Hava sıcaklığının -10 dereceye kadar düştüğü Kocatepe'de saat 09.05'te şapkalarını çıkarak, saygı duruşunda bulunan öğrenciler, İstiklal Marşı'nı da hep bir ağızdan okudu. Afyonkarahisarlı Şerif ve Ismahan Alagöz çiftinin de katılığı tören sonrasında AKÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Altıntaş tarafından öğrencilere Kocatepe ve Büyük Taarruz hakkında bilgiler verdi. Öğrencilerin ayrılmasının ardından Kocatepe'de kar yağışı etkisini arttırdı.

(Onur BAYRAM/AFYONKARAHİSAR)

ULU ÖNDER, ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE NEVŞEHİR'DE ANILDI


TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yıldönümünde Nevşehir'de düzenlenen törenlerle anıldı.

Anma töreni, Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na saat 08.55'te Vali Abdurrahman Savaş, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Dursun Ertuğrul, Belediye Başkanı Hasan Ünver, diğer kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin çelenklerinin konulması ile başladı. Törende, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05’te, 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Atatürk’ü anma programı, Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde TOKİ Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından hazırlanan etkinlikle devam etti. Atatürk için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende lisenin tarih öğretmeni Rıza Kurukafa, Ulu Önder'in kişiliği ile ilgili bilgiler aktardı.

Atatürk’ün hayat hikayesinin slayt eşliğinde sunulmasının ardından, annesi Zübeyde Hanım'ı ziyaret etmek için bindiği trende, onun ölüm haberini alışı aktarıldı. Ardından lise öğretmenlerinden Ayla Köse 'Son Mektup' adlı şiiri okudu. Etkinlik, öğrencilerin 10 Kasım Oratoryosu'nu seslendirmesi ile sona erdi.

(Ahmet KORKMAZER/NEVŞEHİR)

ADANA'DA YAĞMUR ALTINDA ATATÜRK'Ü ANMA TÖRENİ

TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yıl dönümünde Adana'da anıldı.

Saatler 09.05'i gösterdiğinde tüm kentte çalan sirenler eşliğinde yaşam 2 dakikalığına durdu. Siren sesleri bitene kadar Adanalılar, esas duruşta bekledi. Atatürk Parkı'nda yapılan ilk anma töreninde ise Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu yapıldıktan sonra İstiklal Marşı okundu. Buradaki törene Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan vekili Zihni Aldırmaz, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, Adana milletvekilleri, kent protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Protokol üyeleri Atatürk Anıtı önüne çelenklerini bıraktı. Sağanak yağışa rağmen Atatürk Anıtı önünde toplananlar anma töreni bittikten sonrada bir süre parktan ayrılmadı. Daha sonra düzenlenen 2'nci anma programı ise Çukurova Üniversitesi Mithat Özhan Amfisi'nde düzenlendi. Buradaki törende ise protokol üyeleri salon girişindeki Atatürk fotoğraflarından oluşan sergiyi ziyaret etti. Daha sonra Atatürk'ün Adana'da ziyaret ettiği Kız Lisesi'nde o dönem öğrenci olan 91 yaşındaki Remziye Tatlı, yaşadıklarını anlattı. Atatürk'ün sınıflarını ziyareti sırasında yanında durduğunu söyleyen Tatlı, "75 kiloda, 1.75 boylarında, sarışın mavi gözlü, yakışıklı keskin bakışlı Atatürk bizim sınıfımızı ziyaret etti. Hepimizin kalbi duracak gibiydi. Sınıfımızda bir öğrenciye ve öğretmenimize sorular sordu. O günü daha dün gibi hatırlıyorum. Yanımda durduğunda kolu, koluma değmişti. Sanki kalbim duracaktı" dedi.

Türk Dil Kurumu eski Başkanı Haluk Şükrü Akalın'da, Atatürk'ü anlatan bir konuşma yaptı. Daha sonra 6'ncı Kolordu Bandosu, şef Murat Erinç yönetiminde 'Onu özlüyoruz' Oratoryosu'nu sundu.

(Murat KİBİRTOĞLU/ADANA)

DHA