13.05.2012 15:31

Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Rize’nin İkizdere İlçesi Ovit Dağı geçidinde, 14 bin 700 metre uzunluğundaki Türkiye’nin en uzun, dünyanın da ise 2’nci en uzun çift tüplü tünelinin temelini attı.
Temel atma törenlerine gitmediğini hatırlatan ve sadece açılış törenlerine katıldığını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Bu tören anlamlı olduğu için birlikte olmayı özellikle arzu ettim" dedi.Sivrikaya Köyü Ovit Dağı'nda yapılan Ovit Tüneli temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, AK Parti Rize Milletvekilleri Hasan Karal ve Nusret Bayraktar, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Van Valisi Münir Karaloğlu, Rize, Diyarbakır ve Mardin illeri Ticaret ve Sanayi Oda Başkanları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Rize ve Erzurum’dan gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

ERZURUM DENİZE KAVUŞUYOR USTA!

Sivrikaya Köyü Muhtarlığı tören alanına, “Köyümüzü Ortadoğu’nun Karadeniz kapısı yapan Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyoruzö, Ekşioğlu Vakfı, “Yüzyıllık hayaldi gerçek oldu, sen yoksan her şey yalan. Ovit için teşekkür ederizö, AK Parti Erzurum İl Başkanlığı da, “Ovit dağının Ferhat’ı olduk. Dadaşlar sana minnettar Usta. Hayal rüya imkansız derken, Erzurum denize kavuşuyor Ustaö pankartları astı. Tören alanında, “Çayın başkentinden medeniyetlerin beşiği Mezopotamya'ya kurduğunuz Ovit köprüsü için teşekkürlerö pankartı dikkat çekti. Törene katılanlara yağmurluk ve çantalar içerisinde şemsiyeler dağıtıldı, tören sonrasında da yemek ikramında bulunuldu.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Ovit Tüneli temel atma töreni öncesi alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Rize ve Erzurum’dan otobüslerle bölgeye gelen vatandaşlar oluşturulan noktalarda Jandarma güçleri tarafından üst aramasından geçirildi. İlçe merkezinden temel atma töreninin yapılacağı Sivrikaya Köyü yolu güzergahı boyunca özel harekat polisleri görev aldı. Tören öncesi Kobra tipi 3 helikopter tören alanın üzerinde ve çevresinde uçuş yaptı. Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Harekat ekipleri de temel atma töreninin çevresinde güvenlik önlemi aldı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hava ambulansı da bölgede hazır bekletildi. Temel atma töreninin yapılacağı bölgeye yakın mesafede helikopter pisti oluşturuldu, Başbakan’ın alan giriş yapacağı toprak yol ise önceden asfaltlandı. Polis köpeklerine de tören alanında arama yaptırıldı.

BAKAN YILDIRIM: YOL RİZE POTOMYA İLE MEZOPOTOMYA’YI BİRBİRİNE BAĞLIYOR !

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada Ovit Dağı’nda son mahsur kalma olayının ardından Ovit tünel projesi için çalışma başlattıklarını belirterek, “ Önümüzdeki 5 yılda Karadeniz ile Akdeniz’i bağlayacağız. Karadeniz’in geçit vermeyen dağlarını, güneyin Toroslarını delerek yol açacağız. Bu yol sadece Rize’yi İspir’e bağlamıyor. Karadeniz’i Mardin’e, oradan Basra körfezine, Doğu Anadolu’yu Kafkaslara bağlayan çok önemli bir yoldur. Bu yola Sevgi Yolu adı takıldı. İsim de yola çok yakıştı. Ovit dağı tünelle aşılacak, kuzey güneyle buluşacak. Bu yol iki Potomya’yı birbirine bağlıyor. Biri Rize Potomya, diğer Mezopotomya. Bu yolun bu kadar önemi varö dedi.

132 YILLIK PROJEYİ HAYATA GEÇİRMEK BİZE NASİP OLDU

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, asırlık bir beklentiyi, bölgede yaşayan herkesin yüreğini saran bir proje olan Ovit tünelini hayata geçireceklerini belirterek temel atma törenlerine gitmediğini hatırlattı, sadece açılış törenlerine katıldığını söyledi. Başbakan, "Bu tören anlamlı olduğu için birlikte olmayı özellikle arzu ettim. Ovit tüneli Rize ve bütün Karadeniz’i Orta Asya ile İran’a bağlayacak önemli bir güzergahın kritik geçişini oluşturuyor. Stratejik bir projedir. Bu güzergahın verimli bir şekilde kullanılması için Ovit tünelinin açılması bizim fikrimiz değil. Sultan 2’inci Abdülhamit’in döneminden itibaren Ovit’in tünelle geçilmesi için proje taslakları vardı. Sultan 2’inci Abdülhamit döneminde başlayan bu 132 yıllık bu projesi hayata geçirmek bize nasip olduö diye konuştu.

TARIM BAKANI'NI KAPIYA KOYARIZ

Konuşması sırasında bazı vatandaşların, "Kemal’e de bir şeyler söyle" şeklindeki sözleri üzerine yöre şivesiyle, “Ona değmez. O gitsun sağa sola konuşsun. Biz işumuze bakalım. Dağları delelim. O da bol bol laf atsın. Tilki yetişemediği üzüme koruk dermişö değerlendirmesinde bulundu. Başbakan, Erzurum'un fasulyesi ile ünlü ilçesi İspir'den bir grubun, "Seninle gururu duyuyoruz" sloganları üzerine de, “Bizde sizinle gurur duyuyoruz. Siz kuru fasulyeleri hazırlayınö dedi. Çay paralarını erken ödenmesini isteyenlere de cevap veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Özel sektöre karışmam. Ama ÇAYKUR çayınızı verdikten sonra 1 ay içinde paranızı ödeyecek. Gecikme olduğu zaman Tarım Bakanı'nı kapıya koyarız. Hiç şakası yokö dedi. Erdoğan, paradan altı sıfır atacaklarını söylediklerinde birlerinin, bu olursa Taksim’de çıkıp eşek gibi anıracağını söylediğini ifade eden Erdoğan, “ Hala bekliyorum. Sözünü tut. Çık anırö ifadesini kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NUN DA HİZMETKARIYIZ

Önümüzdeki yıl Marmaray’ı açacaklarını anlatarak konuşmasını sürdüren Başbakan Erdoğan, bu sırada vatandaşların "Kılıçdaroğlu’da oradan geçecek mi?" sözleri üzerine de, “O oradan geçmeyecek. Ben diyorum ki geç. Biz senin içinde yaptık onu. Biz milletin hizmetkarıyız. Biz Kılıçdaroğlu’nun da hizmetkarıyız. Bizin insanlık anlayışımız bu. Onun şöyle böyle demesi önemli değil" dedi.

ORAYA YAPAYİSUN EVİ, ATAYİSUN ONU SOKAĞA

Erdoğan, yaylalardaki çirkin yapılaşmalara değindi ve yöre şivesiyle konuşarak, “ Şu güzelim yeşillik içine çirkin evler yapmayın. Oraya yapayisun evi, atayisun onu sokağa. 4-5 kat ev olur mu, bu yeşilin içine yakışır mı? Bundan sonra dereden kot alarak yapılar yapacağız. Azami 9.50 yüksekliğinde kot vereceğiz. Buralarda yüksek bina olmaz. Bu tabiata saygısızlıktır. Deden buralarda böyle ev yapmadı. Şu doğaya, yeşile saygısı olduğu için yapmadı. Niye biz Rize’mizi örnek hale getirmiyoruz? Bir yapalum pir yapalum. Tüm Rizelilere yalvarıyorum; buralara farklı yerlerin mimarisi ile ev yapmayın. Rize’muze yakuşsun bunlar. Gelirken helikopterden gördüm, yakışmıyor" dedi.

250 KİLOLUK OVİT TÜNELİ PASTASI

Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda müteahhitle tünel projesinin bitirilme süresi konusunda pazarlık yaptı. Erdoğan, 44 ay olan ihale süresinin fazla olduğunu belirterek, 2016 yılının Mart ayına denk gelen süreyi 2015 yılının Kasım ayına indirdi. Ovit Tüneli temel atma töreninde, Rize’deki Dergah Pastanesi ustaları tarafından 3 günde yapılan 250 kiloluk, Ovit Tüneli şeklindeki yaş pasta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar tarafından kesildi.

GAZETECİ FENALAŞTI

Başbakan Erdoğan, törenin ardından helikopterle Trabzon’a hareket etti. Bu arada Başbakan Erdoğan’ın konuşması sırasında İkizdere’de görev yapan yerel bir gazetenin temsilcisi olan 58 yaşındaki İsmet Köseoğlu fenalık geçirdi. Sağlık görevlilerinin müdahalesinin ardından Köseoğlu, ambulansla hastaneye götürüldü.

OVİT TÜNEL PROJESİ

Rize’nin İkizdere İlçesi’nin 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçidinde yapılacak 14 bin 700 metre uzunluğundaki Ovit Tüneli Türkiye’nin en uzun, dünyanın da 2’nci en uzun çift tüplü tüneli olacak. Tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri birbirine bağlanacak. Tünelin giriş kotu bin 919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2.13 olacak. Türkiye’de karayolu tünellerinde ilk kez tünel delme makinesi (TDM), Ovit Dağı tünelinde kullanılacak. MAKYOL İnşaat A.Ş. tarafından yapılacak olan tünel 799 milyon 939 bin 183 TL ‘ye mal olacak.

Ovit Dağı Tünelinin tamamlanmasıyla mevcut Rize- Erzurum arasındaki ulaşımı 4 bin 420 metre kısalacak, ayrıca ulaşım 12 ay boyunca kesintisi sağlanacak.
Muhammet KAÇAR / RİZE - DHA