19.09.2013 14:45

YKY'den iki sıra dışı çocuk kitabı

YKY, "Çocuklar için Türkiye Güncel Sanatı" ve "Çocuk Olmaya Hakkım Var" adlarında iki sıra dışı çocuk kitabı yayınladı
BASIN BÜLTENİDİR
Yapı Kredi Yayınları, "Çocuklar için Türkiye Güncel Sanatı" ve "Çocuk Olmaya Hakkım Var" adlarında iki sıra dışı çocuk kitabı yayınladı.

Halil Altındere ve Süreyyya Evren çocuklara güncel sanatı anlatıyor:
Çocuklar için Türkiye Güncel Sanatı adlı kitap, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı, çocuklar ve ebeveynleri için günümüz sanatına açılan keyifli bir kapı; öğretmenler ve okullar için ideal bir yardımcı metin; sanatla ilgilenen herkes için neşeli bir kaynak.
Neden bazı sanatçılar naylon poşet, fındık kıracağı veya kesilmiş karpuz kullanırlar işlerinde? Hangi sanatçımız uçan balondan şatolar yapmıştır? İki uçak nasıl kucaklaşır? Kim sokaktaki su birikintisine sırtüstü uzanmak ister? Ve neden hayaletlerin oturduğu sandalyelerin arasında görünmez bir duvar bulunur?

Türkiye'deki sanat üretiminden örnekler içeren Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı tüm bu soruların yanıtlarını kovalıyor. Günümüz sanatını cazip temalarla sunarken merak uyandırıyor, anlama arzusunu harekete geçiriyor. Türkiyeli sanatçıların örnekleri üzerinden günümüz dünya sanatına dair ipuçları sunuyor.

Halil Altındere ve Süreyyya Evren’in yeni kitabı Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı, 72 Türkiyeli sanatçının sıradışı yapıtlarını, neşeli biyografilerini, kimi kilit sanat terimlerini içeren bir sözlüğü, “sen olsan” kutucuklarını, yol gösterici web sitelerinin, müzelerin ve galerilerin bilgilerini içeriyor.
Dilinin sıcaklığıyla, rengarenk içeriğiyle Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı güncel sanatın, hayatın içinden bir kitap. Kitapla, sanatla içiçe yaşanacak günler için bir rehber yayın.


Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı
Halil Altındere-Süreyyya Evren
126 sayfa, 26 TL
Yapı Kredi Yayınları

Çocuk Olmaya Hakkım Var

YKY'nin çıkardığı ikinci kitap, çocukların olduğu kadar, büyüklerin de ilgisini çekecek. Bu kitapta ülke gündemimizden düşmeyen konulara da değinilmiş; çocuk istismarı ve çocuk işçi çalıştırma da bu konulardan sadece ikisi... Kitapta ayrıca çocukların barınma hakkı, sağlık hakkı, bedava eğitim hakkı ve barış ortamında yaşama haklarından da bahsediliyor.

Alain Serres’in kaleme aldığı, Aurélia Fronty’nin olağanüstü çizimleriyle süslediği, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Çocuk Olmaya Hakkım Var, çoğu zaman önemsemediğimiz, görmezden geldiğimiz ve kulak tıkadığımız bir soruna, ’’çocuk hakları’’ sorununa yine çocukların gözünden ve dilinden yaklaşan bir kitap.
Daha önce hep siyasetçilerin, eğitimcilerin, kısacası büyüklerin söyleminden tanımlanan çocuklar ve onların hakları, bu defa daha çocuksu, daha masum ve daha renkli bir şekilde dile getiriliyor.
Çocuk hakları: Hemen. Şimdi.
Çünkü dünya çocuklarla daha güzel.
Çocuk Olmaya Hakkım Var
Yazan: Alain Serres
Resimleyen: Aurélia Fronty
Çeviren: Füsun Önen
16 TL
Yapı Kredi Yayınları