02.02.2011 06:32

Yolcu otobüsü uçuruma yuvarlandı

Zonguldak'ın Devrek İlçesi'nde yolcu otobüsünün dereye uçması sonucu meydana gelen kazada ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi.
Otobüs içinde sıkışan yaralılardan 31 yaşındaki Sevgi Korkmaz, 6 saat süren çalışma sonucu kurtarıldı. Otobüsün içinde sıkışan Korkmaz'ı kurtarmak için, aracın içinde yapılan çalışmalar sonuç vermedi.

Korkmaz, otobüsün vinçle hafif havaya kaldırılmasının ardından sıkıştığı yerden çıkarıldı. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesini otobüsün içinde yaptığı Korkmaz, vince bağlanan sedye ile yukarıya alınıp ambulansla Devrek Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan müdahalesinin ardından Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edilen Korkmaz'ın durumunun ağır olduğu belirtildi.

3 CESET DAHA ÇIKTI, 1 KİŞİ HASTANEDE ÖLDÜ

Korkmaz'ın çıkarılmasından sonra otobüsün içinde 2 kişinin daha cesedine ulaşıldı. 2 cesedin çıkarılmasından sonra otobüs de vinç yardımıyla dereden çıkarıldı. Derede yapılan araştırmada 1 kişinin daha cesedi bulundu. Hastanede tedavi altına alınan yaralılardan birinin de yaşamını yitirmesiyle kazada hayatını kaybedenlerin sayısı 7'ye yükseldi.

ISINMAK İÇİN BAŞKA YOLCULARIN CEKETLERİNİ GİYMİŞLER

Ölenlerden bazılarının, yaralı halde kurtarılmayı beklerken ısınmak için yanlarındaki kişilerin ceket ve kabanlarını giydikleri ortaya çıktı. Üzerlerindeki ceket ve kabanların ceplerinden çıkan kimliklerin başkasına ait olduğunun belirlenmesiyle ortaya çıkan bu durum üzerine, ölenlerin kimliklerinin, yakınlarının teşhis etmesinden sonra kesinleşeceği belirtildi.

6'sı ağır 33 yaralının tedavisi Devrek Devlet Hastanesi ile Zonguldak'taki hastanelerde sürüyor. Kazadan yaralı kurtulan ve ZKÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan otobüs sürücüsü Mustafa Alşanlı'nın ise hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ
Zonguldak'ın Devrek İlçesi'ndeki kazada ölen 7 kişiden kimliği tespit edilen 5 kişinin Zafer Kocabacak (45), Ramazan Ercan, Seher Alaoğlu, Bayram Türkyılmaz ve kızı Feyza Bilge Türkyılmaz (2) olduğu belirlendi. Yaralıların adları ise şöyle;

Sürücü Mustafa Alşanlı, Serpil Beşer, Sefer Demirci (26), Münevver Ergin (55), Barış Uslu (18), Hüseyin Satıcı (23), Ramazan Kerman (10), Gülşen Şen, Remzi Şen (64), Nazım Erkiş (41), Rukiye Erkiş, Halil Demirci (46), Sevgi Demirci (36), Sefer Demirci (26), Tuncay Aldurak, Birol Akçaoğlu (42), Ayşe Çalış (41), Mustafa Erozan (36), Adnan Karahalilöz (35), Temel Olgun (25), Emin Çelik (51), Sevil Türkyılmaz (30), Sevim Türkyılmaz, Şeyda Deniz Türkyılmaz, Süreyya Haydar (61), Şerafettin Aldaç (41), Kerem Aydın (11), Mesut Gültekin (23), Şükran Kocabıçak (52), Ramazan Bakır, Süreyya Haydar (62), İsmail Öztürk (55), Yılmaz Pişken (39), Sevgi Korkmaz (31).

VALİ: KAZA NEDENİ AŞIRI HIZ
Zonguldak Valisi Erdal Ata, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde tedavileri süren yaralıları ziyaret ettikten sonra kazada 7 kişinin öldüğünü, 34 kişinin yaralandığını söyledi. Hastanede görüştüğü yaralılardan 1'isinin otobüsün oldukça fazla olduğunu kendisine söylediğini aktaran Vali Ata, "Yolda muhtemelen buzlanma da meydana gelmiş olabilir. Hem hız, hem buzlanma ikisi bir araya geldiğinde bu kaza meydana gelmiş olabilir" dedi. Ölenlerden 2'isinin kimliğinin henüz saptanamadığını kaydeden Vali Ata, "Ölenlerden bazıları olayın ardından birbirlerinin montlarını giymiş soğuktan korunmak için. Karışıklığa meydan vermemek için, görevli savcımız nezaretinde kimlik tespitleri yapılıyor" diye konuştu.

Yaralılardan Münevver Ergin'in amcası Yılmaz Özdemir ise, "Yeğenimin durumu iyi. Şoför uyumuş. Bana, 'Gözümün önünde uyudu gitti' dedi. Uyarmaya fırsat olmadan kaza olmuş" dedi.

2 KİŞİNİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ
Zonguldak'ın Devrek İlçesi'nde, yolcu otobüsünün dereye uçması sonucu meydana gelen kazada, yaşamını yitiren 7 kişiden kimliği belirlenemeyen 2 kişinin 11 yaşındaki Emirkan Korkmaz ile Sevim Güneş olduğu saptandı.

Yedi cenazenin de ailelerine teslim edildiği belirtildi.

Ersin ERCAN- Gürkay GÜNDOĞAN- Zonguldak- Devrek- DHA