Yurt

Karlov'un özel eşyaları arasında dikkat çeken Atatürk detayı

Tolga YILDIRIM/ANTALYA, (DHA) 11.02.2019 16:08
Karlov'un özel eşyaları arasında dikkat çeken Atatürk detayı

Suikast sonucu hayatını kaybeden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un eşi Marina Karlova, "Türkiye güzel halkıyla, zengin geleneğe sahip bir ülke. Benim eşime yapılan Türkiye'nin kabahati değil. Uluslararası terörizm kabahatidir. Andrey Karlov, teröristlerin kurbanı oldu" dedi.

Ankara'da 19 Aralık 2016'da polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından suikasta uğrayan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un anısına, Antalya'da Moskova Milletlerarası Okulu ve Sosyal Yaşam Müzesi iş birliği ile müze kabinesi açıldı. Karlov'un kişisel eşyalarının gösterimi, hobilerinin ve ilgi alanlarının anlatıldığı etkinliğe Rus diplomatın eşi Marina Karlova da katıldı. Müze kabinesinde Karlov'un üniforması, seyahatlerinde kullandığı fotoğraf makinesi, yazdığı notlar, çay bardağı, diplomatik hediyeleri gibi çok sayıda kişisel eşyası sergilendi. Rus kozmonot Yuri Gagarin ile Büyükelçi Andrey Karlov'un çocukluğunda çektirdiği fotoğrafın da bulunduğu müze kabinesinde, Rus diplomatın dinlediği müziklere ait kasetler, Atatürk konulu Türkçe ve Rusça kitaplar dikkati çekti.Müze kabinesini gezen Marina Karlova, eşi Karlov'un görev yaptığı 3,5 yılda Türkiye'yi sevdiğini belirtti. Kendisinin de Türkiye'yi çok sevdiğini dile getiren Karlova, "Türkiye güzel halkıyla, zengin geleneğe sahip bir ülke. Benim eşime yapılan trajik bir olay. Türkiye'nin kabahati değildir. Uluslararası terörizmin kabahatidir. Andrey Karlov, teröristlerin kurbanı oldu" dedi.

Müze kabinesindeki Karlov'un özel eşyaları hakkında bilgi veren Karlova, "Müzeye şahsi eşyalarını verdim. Bir okulda diplomasi müzesi kurmak ve eşimin hatırasını yaşatmak çok hoşuma gitti. Burada onun ceketi, fotoğraf makinesi var. Çay içmeyi çok severdi, bardağı odada duruyor. Çoğu eşyalar 30- 40 yıllık yaşanmışlıkları anlatıyor" diye konuştu.

Karlova, müze kabinesinde eşinin diplomatik kimliğinin haricinde sıradan Rus vatandaşı olarak okuduğu kitapların, kullandığı eşyaların sergilendiğini anlattı. Karlov'un Atatürk'e çok saygı duyduğunu anlatan Karlova, "Mustafa Kemal Atatürk modern, laik Türk devletinin kurulmasında büyük katkı sağladı. Eşim de çok saygı gösteriyordu, seviyordu" diye konuştu.

Etkinlikte Karlova, müze kabinesinin girişine eşinin anısına Karlov'un adı yazılı tabela astı.


EN ÇOK OKUNANLAR

 Ankara'da trafikte ölümüne kavga

Metrobüs kaza yaptı: Yaralılar var

Mersin'de işçileri taşıyan midibüs devrildi

Kadıköy'de bir garip olay

İzmir'de düdenlerin oluştuğu bölge trafiğe kapatıldı

Meteoroloji uyarmıştı! İstanbul'da kar başladı

EN YENİLER

Anaokulu parkında korku dolu anlar
Çölyak hastalığını giysilerle anlattı
"Maduro'yu koltuktan indirme yasal değil"
Metrobüs kaza yaptı: Yaralılar var
''Çocukları soğuk değil, virüsler hasta ediyor''
Öğrenciler ‘Dr. Fazıl Küçük Ve Millî Mücadele' sergisini ziyaret etti
Bakan Varank: Piyasalardaki dalgalanmaları bertaraf ettik
FETÖ şüphelisi astsubay Bolu'da yakalandı
Çantasını çalan kişiyi sosyal medyadan arıyor
1

 Ankara'da trafikte ölümüne kavga

2

Metrobüs kaza yaptı: Yaralılar var

3

Mersin'de işçileri taşıyan midibüs devrildi

4

Kadıköy'de bir garip olay

5

İzmir'de düdenlerin oluştuğu bölge trafiğe kapatıldı

6

Meteoroloji uyarmıştı! İstanbul'da kar başladı

7

Konya'da vahşet!

8

Hava gösterisinin yapıldığı bölgede dehşet anları! 300 araç yandı