AlmanyaűÇÖda tedavi alt─▒na al─▒nan NavalniűÇÖni komadan ├ž─▒kt─▒

D├╝nya haberleri

Almanya'n─▒n Berlin ┼čehrinde bir klinikte m├╝┼čahade alt─▒na al─▒nan ve zehirlendi─či a├ž─▒klanan muhalif siyaset├ži┬áAleksey Navaln─▒y'n─▒n komadan ├ž─▒kt─▒─č─▒ a├ž─▒kland─▒.

Almanya, (DHA)

Almanya'n─▒n Berlin ┼čehrinde bir klinikte mü┼čahade alt─▒na al─▒nan ve zehirlendi─či aç─▒klanan muhalif siyasetçi Aleksey Navaln─▒y'n─▒n komadan ç─▒kt─▒. Alman medyas─▒n─▒n son dakika geli┼čmesi olarak duyurdu─ču haberinde, Alman doktorlar─▒n, Navaln─▒y'n─▒n hastaneye kald─▒r─▒ld─▒ktan sonra ilk kez durumunda iyile┼čme ya┼čand─▒─č─▒ aç─▒kland─▒.


"B─░L─░NC─░ AÇILDI, KONU┼×MALARA REAKS─░YON GÖSTERD─░"


Doktorlar, Navaln─▒y'n─▒n bilincinin aç─▒ld─▒─č─▒n─▒, konu┼čmalara reaksiyon göstermeye ba┼člad─▒─č─▒n─▒, ancak zehirlenmenin uzun süreli etkileri konusunda bir yorum yapmak için erken oldu─čunu ifade etti. Berlin Charite klini─či bas─▒n merkezi konuyla ilgili yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada, Navaln─▒y'n─▒n yapay solunum cihaz─▒yla ba─člant─▒s─▒n─▒n kesildi─čini duyurdu.


NELER OLMU┼×TU?


Rus muhalif Navalni, zehirlenme ┼čüphesi ile Almanya’ya götürüldükten sonra Alman hükümeti sözcüsü, “Yap─▒lan testler Navalni’nin zehirlendi─čini gösteriyor. Rusya’n─▒n cevaplamas─▒ gereken ciddi sorular var. AB ve NATO'daki ortaklar─▒m─▒z─▒ testin sonuçlar─▒ hakk─▒nda bilgilendirece─čiz. Ortak bir tart─▒┼čma yapaca─č─▒z ve orant─▒l─▒ bir yan─▒t hakk─▒nda bir karar verece─čiz” ifadelerini kullanm─▒┼čt─▒. Sözcünün aç─▒klamas─▒n─▒n ard─▒ndan Almanya Ba┼čbakan─▒ Angela Merkel “Rusya’n─▒n cevaplamas─▒ gereken ciddi sorular var” demi┼čti.


RUSYA: SUÇLAMALARI C─░DD─░YE ALMIYORUZ


Rusya Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Omsk’taki doktorlar─▒n herhangi bir zehirlenme emaresi olmad─▒─č─▒na dair raporlar─▒ oldu─čunu söyledi. Rusya’ya yönelik suçlamalara de─činen Peskov, “Do─čru olmayan ve kuru gürültüden ibaret olan bu suçlamalar─▒ ciddiye alm─▒yoruz” ifadelerini kullanm─▒┼čt─▒. Peskov Alman doktorlar─▒n aç─▒klamalar─▒ için, “Gürültülü ve bo┼č aç─▒klamalar yerine durumu sakince analiz edecek ve yaz─▒ya dökecek aç─▒klamalar olmal─▒. Bu aç─▒klamalardan ┼čimdilik yeni bir ┼čey ö─črenmedik” diye konu┼čmu┼čtu.


STOLTENBERG: ┼×ÜPHE GÖTÜRMEYEN KANIT MEVCUT


Ayr─▒ca NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, düzenledi─či bas─▒n toplant─▒s─▒nda Navalny’nin zehirlendi─či konusunda ┼čüphe götürmeyen kan─▒tlar─▒n mevcut oldu─čunun alt─▒n─▒ çizerek, “Aleksey Navalny'nin askeri amaçla kullan─▒lan ve sinir sistemini etkileyen madde Noviçok ile zehirlenmesine ili┼čkin ┼čüphe götürmeyen kan─▒t mevcut. Stoltenberg, sinir sistemini etkileyen madde kullan─▒m─▒n─▒n "korkunç" oldu─čunu, bütün müttefiklerin bu sald─▒r─▒y─▒ k─▒nad─▒─č─▒n─▒ belirtti. Herhangi bir kimyasal silah kullan─▒m─▒n─▒n, uluslararas─▒ norm ve kurallar─▒n kabul edilemez bir ihlali olmakla birlikte insan hayat─▒na da sayg─▒s─▒zl─▒k oldu─čunu kaydeden Stoltenberg, "NATO müttefikleri, Rusya'n─▒n art─▒k yan─▒tlamas─▒ gereken ciddi sorular─▒ oldu─ču konusunda hemfikir." dedi.


ALEKSEY NAVALN─░ K─░MD─░R?


Rusya Devlet Ba┼čkan─▒ Vladimir Putin'in kamuoyu önünde en fazla bilinen muhaliflerinden Yolsuzlukla Mücadele Fonu kurucusu Aleksey Navalny ad─▒n─▒ 2008 y─▒l─▒nda Rus siyasetindeki ve kamu ┼čirketlerindeki yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma uygulamalar─▒n─▒ if┼ča eden blog yaz─▒lar─▒yla duyurdu. As─▒l mesle─či avukatl─▒k olan Navalny bu dönemde büyük petrol ┼čirketleri ve bankalara ait ufak hisseler sat─▒n almak suretiyle ┼čirket içindeki ve kamu harcamalar─▒ndaki bo┼čluklar─▒ tespit ederek takipçilerine duyurmaya ba┼člad─▒. Süreç içinde iktidardaki Birle┼čik Rusya Partisi'nin muhalif seslerinden birine dönü┼čtü ve yürüttü─čü yolsuzluk kar┼č─▒t─▒ kampanyalarla o dönemdeki parti lideri Vladimir Putin'in en keskin ele┼čtirmenlerinden biri haline geldi. 2011 y─▒l─▒ndaki parlamento seçimleri öncesinde takipçilerine iktidar partisi d─▒┼č─▒nda herhangi bir partiye oy vermeleri ça─čr─▒s─▒nda bulunan Navalny, parlamento binas─▒ önündeki bir protesto gösterisi s─▒ras─▒nda tutuklanarak 15 gün hapis yatt─▒. Usulsüzlük iddialar─▒n─▒n dile getirildi─či seçimlerde Birle┼čik Rusya Partisi oy kayb─▒na u─črad─▒. Navalny ise sal─▒verili┼činin ard─▒ndan, seçim sonras─▒ düzenlenen 120 bin ki┼činin kat─▒ld─▒─č─▒ dev protesto gösterisinde ön s─▒rada yer ald─▒.

├ľNE ├çIKAN HABERLER