KKTCűÇÖden Ahmet ├çakarűÇÖa tepki: K─▒br─▒s T├╝rk Halk─▒'ndan ├Âz├╝r dilesin

D├╝nya haberleri

Spor yorumcusu eski hakem Ahmet ├çakar'─▒n Fransa-T├╝rkiye ma├ž─▒ sonras─▒nda kat─▒ld─▒─č─▒ programda Kuzey K─▒br─▒s T├╝rk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurba┼čkan─▒ Mustafa Ak─▒nc─▒'ya y├Ânelik kulland─▒─č─▒ ifadeler tepki ├žekti.┬áKKTC medyas─▒ sert ele┼čtirilerde bulunurken, Ba┼čbakan Yard─▒mc─▒s─▒ ve D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Kudret ├ľzersay ba┼čta olmak ├╝zere siyasiler, K─▒br─▒s T├╝rk Spor Yazarlar─▒ Derne─či (KTSYD) ve spor bas─▒n─▒ taraf─▒ndan yap─▒lan a├ž─▒klamalarda ├çakar'─▒n, K─▒br─▒s T├╝rk Halk─▒'ndan ├Âz├╝r dilemesi┬á├ža─čr─▒lar─▒ yap─▒ld─▒.

Sefa KARAHASAN, LEFKO┼×A (DHA)

KKTC'de, siyaset, medya ve spor camias─▒ndan spor yorumcusu Ahmet Çakar'a tepkiler ç─▒─č gibi büyüdü. Ba┼čbakan Yard─▒mc─▒s─▒ ve D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Kudret Özersay, sosyal medya üzerinden yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada, "K─▒br─▒s Türkü'ne ya da bu halk─▒n iradesiyle seçilmi┼č temsilcilerine hakaret etmeye, bu makamlar─▒ ve devleti y─▒pratmaya kimsenin hakk─▒ yoktur. Maalesef izlenen siyaset, özellikle de kullan─▒lan üslup gerek KKTC-Türkiye ili┼čkilerine gerekse K─▒br─▒s Türk Halk─▒n─▒n Türkiye’deki imaj─▒na zarar vermi┼čtir. Ülke içinde toplumun farkl─▒ kesimlerini de, ülkemizin Türkiye ile olan ili┼čkilerini de germi┼čtir." ifadelerini kulland─▒.

KTSYD'inden yap─▒lan aç─▒klama ise Ahmet Çakar'─▒n ele┼čtiriyi hakarete vard─▒rd─▒─č─▒ vurguland─▒. KTSYD aç─▒klamas─▒nda "Fransa-Türkiye maç─▒ Türkiye’de oldu─ču gibi KKTC’de de büyük bir heyecanla takip edilmi┼č ve al─▒nan sonuç bu topraklarda da sevinçle kar┼č─▒lanm─▒┼čt─▒r. Böylesi bir ortamda KKTC Devleti’nin en üst makam─▒ olan Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒’n─▒ itibars─▒zla┼čt─▒racak hakaretlerde bulunan Ahmet Çakar isimli spor yorumcusuna sporun birle┼čtirici yönünü hat─▒rlatmak ve neticesinde tüm K─▒br─▒s Türk halk─▒n─▒ kapsayacak çirkin sözlerinden dolay─▒ k─▒namak ihtiyac─▒ hissediyoruz" denildi.

'SPOR YAZARLI─×INDAN VAZGEÇS─░N'

Fikirlere ancak fikirle kar┼č─▒l─▒k verilmesi gerekti─či kaydedilen aç─▒klamada "Hakaret, a┼ča─č─▒lama ve itibars─▒zla┼čt─▒rma anlam─▒nda sarf edilecek sözlerin çat─▒┼čma ve ayr─▒┼čt─▒rma do─čuraca─č─▒n─▒ bu vesile ile hat─▒rlatmak isteriz. Unvan─▒ doktor, mesle─či spor yazarl─▒─č─▒ olan bu ki┼činin bilmesi gereken en önemli konu sporun birle┼čtirici yönü olmal─▒d─▒r. Meslek eti─činden yoksun, doktorluk felsefesinin çok uza─č─▒nda duru┼čuyla bir toplumun liderine ve böylesi aç─▒k hakaretlerde bulunan Ahmet Çakar’─▒n sayg─▒n bir meslek dal─▒ olan spor yazarl─▒─č─▒ndan vazgeçmesini tavsiye ederken, aç─▒k hakaret içeren sözlerinin de gerekli makamlarca incelenmesi gerekti─činin alt─▒n─▒ çizeriz" ifadesi yer ald─▒.

'ÇAKAR HADD─░N─░ B─░LMEL─░'

'?Yeniden Do─ču┼č Partisi Genel Ba┼čkan─▒ Erhan Ar─▒kl─▒ da, Çakar'─▒n yapt─▒─č─▒ aç─▒klamalar─▒n kabul edilemez oldu─čunu belirterek, "A─čz─▒ndan ç─▒kan kelimeleri duymayan Çakar, KKTC Cumhurba┼čkan─▒'na hakaret edemez. Haddini bilmelidir. Cumhurba┼čkan─▒ yapt─▒─č─▒ aç─▒klama ile sonuna kadar en sert ┼čekilde ele┼čtirilebilir ama kimse hakaret edemez. Bu gibi aç─▒klamalar Türkiye ile K─▒br─▒s Türk Halk─▒ aras─▒nda ciddi k─▒r─▒lmalara neden olur" diye konu┼čtu.

Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Ba┼čkan─▒ Buray Büsküvütçü de, "KKTC Cumhurba┼čkan─▒ Ak─▒nc─▒’n─▒n yapt─▒─č─▒ hatay─▒ tenkit etmek ba┼čka ┼čeydir belden a┼ča─č─▒ya hakaret etmek ba┼čka ┼čeydir. Türk Devlet gelene─čimize yak─▒┼čmayan hakaretleri Çakar’a iade ediyorum. Biz çal─▒┼č─▒r sand─▒kta hesab─▒n─▒ sorar─▒z ama küfür ettirmeyiz" dedi.

'─░STENMEYEN K─░┼×─░ ─░LAN ED─░LS─░N'

Ba┼čbakan Ersin Tatar'─▒n dan─▒┼čmanlar─▒ndan Özer Kanl─▒ da, Ahmet Çakar'─▒ yapt─▒─č─▒ aç─▒klamalardan dolay─▒ k─▒nad─▒. Kanl─▒, "Ahmet Çakar denen ki┼činin gerek KKTC Cumhurba┼čkan─▒ gerekse K─▒br─▒s Türk Halk─▒'na yönelik sözlerini k─▒n─▒yorum. Bu gibiler de en az Türkçe dü┼čünemeyenler kadar KKTC -Türkiye ili┼čkileri ile K─▒br─▒s konusundaki ulusal duru┼ča zarar veriyor" diye konu┼čtu.

K─▒br─▒sl─▒ Spor Müdürü Songuç Kür┼čad da yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada, Ahmet Çakar'─▒n ülkede istenmeyen ki┼či ilan edilmesi ça─čr─▒s─▒ yapt─▒. Kür┼čad, "Ahmet Çakar'─▒n ülkeye giri┼či yasaklanmal─▒d─▒r" dedi.

Yap─▒lan tüm aç─▒klamalarda Çakar'─▒n, K─▒br─▒s Türk Halk─▒'ndan özür dilemesi ça─čr─▒lar─▒ yap─▒ld─▒.

├ľNE ├çIKAN HABERLER