Bakan Sel├žuk, KocaeliűÇÖde robotik kodlama at├Âlyesinin a├ž─▒l─▒┼č─▒n─▒ ger├žekle┼čtirdi

Yurt haberleri

Milli E─čitim Bakan─▒ Ziya Sel├žuk, Kocaeli Bilim Merkezi'nde, Kocaeli ┬áRobotik Kodlama At├Âlyeleri Projesi'nin a├ž─▒l─▒┼č─▒n─▒ ger├žekle┼čtirdi. ┬á

Erg├╝n AYAZ- Ali┼čan KOYUNCU/─░ZM─░T(Kocaeli), (DHA)

Kocaeli Bilim Merkezi'nde yap─▒lan robotik kodlama atölyesi aç─▒l─▒┼č törenine Milli E─čitim Bakan─▒ Ziya Selçuk kat─▒ld─▒. Kocaeli Robotik Kodlama Atölyeleri Projesi’nin (KODEL─░) ç─▒k─▒┼č noktas─▒ Cumhuriyetin 97. y─▒l kutlamalar─▒ ile özde┼čle┼čtirildi. 10 milyon liraya mal olan atölyelerde ö─črenciler proje bazl─▒, uygulama a─č─▒rl─▒kl─▒ e─čitimler alacaklar. Ö─črencilerin güncel teknolojiler ve materyaller kullanarak uygulama yapmalar─▒, projelerini geli┼čtirmeleri sa─članacak.

'M─░LL─░ E─×─░T─░M MESELES─░ M─░LLET ÖDEV─░D─░R, ÜLKE ÖDEV─░D─░R'

Milli E─čitim meselesinin millet ödevi oldu─čunu söyleyen Bakan Ziya Selçuk, "Milli E─čitim meselesi asl─▒nda bir millet ödevidir, bir ülke ödevidir. Sadece bürokrasinin kendi ba┼č─▒na halledece─či ya da baz─▒ kurumlar─▒n günlük görevleri olarak ifa edece─či bir mesele de─čildir. Bundan dolay─▒ da Büyük┼čehir Belediyemizin bu meseleye sahip ç─▒kmas─▒ çocuklar─▒m─▒z─▒n, ülkemizin gelece─či ile ilgili böyle yüksek seviyeli projeyi hayata geçirmek için ad─▒m atmas─▒ gerçekten takdire de─čer. Bu vazifeyi yaparken birlikte bir e─čitim ve gelecek ruhuyla hareket ediyoruz. Büyük bir k─▒r─▒lma geliyor. 4. büyük k─▒r─▒lma denecek bir k─▒r─▒lma geliyor. Bu k─▒r─▒lma bir medeniyet k─▒r─▒lmas─▒ anlam─▒na da geliyor. Sadece teknolojideki dönü┼čümden bahsetmiyoruz. Bir medeniyet, bir uygarl─▒k k─▒r─▒lmas─▒ndan da bahsediyoruz. Buna haz─▒r olmak, gereken ko┼čullar─▒ haz─▒rlamak bizim gelecek nesillere borcumuz. Bu borcumuzu hayata geçirebilirsek o kadar vicdani olarak müsterih olabiliriz. Ba─čl─▒ bulundu─ču de─či┼čkenlerin e┼č güdümlü de─či┼čtirilmesi gerekiyor. Hayat sahnesinin her boyutunda birlikte hareket etmemiz gerekiyor" dedi.

"DÜNYA ÇAPINDAK─░ YARI┼×MADA 2'NC─░L─░K ÖDÜLÜ ALDIK"

Milli E─čitim Bakanl─▒─č─▒ olarak bilim ve teknoloji hususlar─▒nda ellerinden gelenin fazlas─▒yla yapmaya çal─▒┼čt─▒klar─▒n─▒ ifade eden Bakan Selçuk, Türkiye'nin dünya çap─▒ndaki bir yar─▒┼čmada 2’ncilik ödülü ald─▒─č─▒n─▒ aç─▒klayarak, ┼čöyle konu┼čtu:

"Bu sabah ald─▒─č─▒m bir haberde de bizim ça─čr─▒ merkezimiz yapay zeka ile de destekledi─čimiz ça─čr─▒ merkezimiz Avrupa, Ortado─ču’da ve Afrika'da düzenlenen dünya çap─▒ndaki bir yar─▒┼čmada 2’cilik ödülü ald─▒. Uzaktan e─čitim meselesi gündeme geldi─činde de 3 televizyon kanal─▒ kurmak, uzaktan ö─čretimde canl─▒ ders yapabilme kapasitesi olan birkaç ülkeden biri olmak ve benzeri hususlarda yüzbinlerce ö─čretmenimizi e─čitime alarak büyük bir ad─▒m atm─▒┼č olduk ve bununla da gurur duyuyoruz. Bütün dünyan─▒n ya┼čad─▒─č─▒ bu problemin üstesinden gelebilmek için de el birli─čiyle hareket ediyoruz.”

KODLAMA ATÖLYELER─░N─░N AÇILI┼×INI YAPTI

?Bakan Ziya Selçuk kodlama bulunan Dar─▒ca ilçesinde bulunan Zeki Gezer Ortaokulu ve Ba┼čiskele ilçesinde bulunan Tüpra┼č Anadolu Meslek Lisesi’ne ba─čland─▒. ─░ki okulla kurulan ba─člant─▒da Bakan Selçuk dokundu─ču tu┼čla s─▒n─▒flar─▒n ─▒┼č─▒klar─▒n─▒ yakt─▒. Ard─▒ndan bakan Selçuk'a verilen mini dron, bakan─▒n elinden havalanarak salonun görüntüsünü çekti. Ayr─▒ca salonda 2 drondan biri Türk bayra─č─▒ di─čeri ise Azerbaycan bayra─č─▒ ta┼č─▒d─▒. Daha sonra bir dron da makas ta┼č─▒yarak sahne önünde bulunan masaya indi. Daha sonra kurdele kesilerek kodlama atölyelerinin aç─▒l─▒┼člar─▒ gerçekle┼čtirildi. Bakan Selçuk Kocaeli Bilim Merkezi'nde bulunan kodlama s─▒n─▒flar─▒n─▒ gezdi.

├ľNE ├çIKAN HABERLER