Yerli otomobil DevriműÇÖi, 20 ayda 255 bin ki┼či ziyaret etti

Yurt haberleri

Eski┼čehir'deki T├╝rkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.┼×. (T├ťLOMSA┼×) i┼čletmesinin bah├žesinde sergilenen T├╝rkiye'nin┬áilk yerli otomobili Devrim'i, son 20 ayda 255 bin ki┼či ziyaret etti.

Engin ├ľZMEN- Hakan T├ťRKTAN/ESK─░┼×EH─░R, (DHA)

Türkiye’nin ilk yerli otomobil olma özelli─čini ta┼č─▒yan, 1961 y─▒l─▒nda üretilen Devrim otomobili, Eski┼čehir’de bulunan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.┼×. i┼čletmesinin bahçesinde sergileniyor. Kente gelen turistlerin yo─čun ilgi gösterdi─či Devrim otomobili, 5 Eylül 2017'de ba┼člayan kapsaml─▒ bak─▒m─▒n─▒n ard─▒ndan camekanl─▒ bölmeye al─▒narak yeni yerine konuldu. ─░┼čletmedeki müzede ayr─▒ca otomobilin yap─▒m─▒nda kullan─▒lan kaynak motoru, matkap ve torna tezgahlar─▒, imalat a┼čamalar─▒n─▒n çekildi─či foto─čraf makinesi, kumpas, pergel, cetvel, çizim masas─▒, arac─▒n kireç ta┼č─▒ndan maketi, yedek parçalar, Sivas'ta demir yollar─▒nda dökülmü┼č orijinal motor bloku ve çal─▒┼čmalar─▒n görselleri de yer al─▒yor. Kente gelen turistler Devrim otomobilinin sergilendi─či alanlar─▒ gezerek bol bol hat─▒ra foto─čraf─▒ çektiriyor. Rehberler ise turistlere Devrim otomobilinin yap─▒l─▒┼č öyküsünü anlatarak bilgilendiriyor.

20 AYDA 255 B─░N Z─░YARETÇ─░

TÜLOMSA┼× yetkilileri, kapsaml─▒ bak─▒m─▒n ard─▒ndan yeni yerine konulan ilk yerli otomobil Devrim’i son 20 ayda 255 bin ki┼činin ziyaret etti─čini belirtti. Ankara’dan tur ile Eski┼čehir’e gelen kafilede yer alan Gülten Candan, yerli otomobil Devrim’in hikayesini bildi─čini, ancak yak─▒ndan görmenin çok güzel bir duygu oldu─čunu söyledi. Candan, “Ben de çok be─čendim Eski┼čehir’i ve buray─▒ da çok sevdim. ─░lk defa geliyoruz Eski┼čehir’e. Tur ile geldik ve turla gezmeyi seviyorum. Daha do─črusu gezmeyi çok seviyorum ve böyle yerleri gördükçe daha çok ho┼čuma gidiyor. Çok güzel yerler. Türkiye’miz çok güzel bir ülke. Gezilecek çok güzel yerleri var, fakat imkanlar yetmiyor tabi ki baz─▒ yerlerde. Yetebildi─či kadar gezmeye çal─▒┼č─▒yoruz. Devrim arabas─▒n─▒n hikayesini biliyorduk, ama kendisini burada görmek gerçekten çok güzel bir duygu" dedi.

Ankaral─▒ Aysen Do─čru ise Devrim’i yak─▒ndan gördü─čü için çok mutlu oldu─čunu ifade ederek, “Çok güzel. Küçüklü─čümden beri babam galericilik i┼čiyle u─čra┼čt─▒. Ford marka arabalar─▒ da biliyorum. Bu da çok ho┼čuma gitti, çok ilginç. Ya┼č─▒m 50 oldu─ču için ilk arabalar─▒ hat─▒rl─▒yorum. Dedi─čim gibi, çok güzel ama yak─▒nda görmek daha ho┼čuma gitti” diye konu┼čtu.

Yerli ve yabanc─▒ turistlerin yan─▒ s─▒ra Eski┼čehir’de ilk okullar─▒nda yo─čun ilgi gösterdi─či Devrim otomobili Pazartesi günleri hariç her gün görülebiliyor.

DEVR─░M’─░N H─░KAYES─░

Eski┼čehir Demiryolu Fabrikalar─▒'nda Cumhurba┼čkan─▒ Cemal Gürsel'in talimat─▒yla üretilen 4 adet ‘Devrim’ otomobili, 1961 y─▒l─▒nda trenle Ankara'ya götürüldü. Demiryolu kanunlar─▒ gere─či deposuna az akaryak─▒t konulan Devrim, Gürsel'in test amac─▒yla kulland─▒─č─▒ s─▒rada benzini bitip durdu. Bunun ard─▒ndan trenle Ankara'dan Eski┼čehir'e getirilen Devrim, bir süre fabrika içinde kullan─▒ld─▒. TÜLOMSA┼×'ta sergilenen 0002 ┼časi ve 0002 motor numaral─▒ Devrim, lastikleri ile ön ve arka cam─▒ d─▒┼č─▒nda tamamen yerli olarak 4.5 ayda üretildi. Uzun ve k─▒sa farlar─▒ ayakla çal─▒┼čan, kontak anahtar─▒ ve manuel olarak da çal─▒┼čt─▒r─▒labilen Devrim, bu özellikleriyle de dikkati çekiyor. Bin 250 kilogram a─č─▒rl─▒─č─▒nda ve saatte maksimum 140 kilometre h─▒z göstergesine sahip Devrim'e güvenlik gerekçesiyle benzin konulmuyor, otomobil aküsü sökülmü┼č olarak sergileniyor.

├ľNE ├çIKAN HABERLER