EN ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazete'de

İnşaatta çalışırken akıma kapılıp öldü

İSTANBUL

Faik KAPTAN / İSTANBUL (DHA) 03.05.2014 16:47

Atatürk Havalimanı'nda askeri alanda yapılan park alanlarının 05/23 pistine bağlanması için inşa edilecek taksi yolları nedeniyle 13 Mayıs'ta kısa pist 15 günlüğüne kapatılacak.

Uzmanlar bu durumun havalimanı kapasitesinin yaklaşık yüzde 20 düşüreceğine dikkat çekiyor.

Atatürk Havalimanı'nda eski pist olarak bilinen 17-35 sağ pistteki bakım çalışmalarının 12 Mayıs günü tamamlanmasından sonra 13 Mayıs'ta, bu sefer geçtiğimiz yıllarda uzatılan 05/23 pistinin taksi yollarının yapımı inşaatı başlanacak. Halen Atatürk Havalimanı'nda bu pist inen, 17/35 doğrultusundaki pistin ise kalkış amaçlı kullanılarak etkin trafik akışı sağlanıyor. Atatürk Havalimanı 1 Mayıs'ta bu uygulama ile 1267 uçak trafiğine çıkarak rekor kırmıştı.

GÜNDE 200 UÇUŞ İPTAL EDİLEBİLİR

05/23 pistinin 15 günlük süreyle kapatılacak olması nedeniyle uzmanlar günlük en az 200 uçuşun iptal edilebileceğine dikkat çekiyor ve şunları söylüyor;

"Kısa pistin kapatılması sonrası sadece kuzey güney doğrultusundaki 3000 metre uzunluğunda olan 17-35 sağ ve sol pistleri çalışacak. Bu birbirine paralel ve yakın olan iki piste aynı anda fiziki nedenlerle iniş kalkış yapılamayacağı için, Ataköy tarafındaki kısa pistin de çalışmaması nedeniyle büyük sıkıntı yaşanacak. İniş kalkış arasında kısa süreli beklemeler olacak. Böylece uçakların iniş ve kalkış anındaki arada uygulanan 3,5 dakikalık süre 5 dakikaya kadar çıkacak ve bu da yaklaşık bir günde 200 uçak trafiğinin iptaline neden olacak"

GECE ÇALIŞILIRSA SORUN ÇÖZÜLÜR

Uzmanlar bu çalışmanın gece saatlerinde yapılarak daha uzun sürede tamamlanacağı ve trafiğin daha az etkileneceğine dikkat çekerek; "Bu çalışma gece trafiğin az olduğu saatte, altı saatlik kapatmalarla olabilir. Bu şekilde çalışma 15 günde değil ama bir ayda bitebilir. Bu güne kadar park yeri sıkıntısı gerçekten çok çekildi. Fakat tamamen pistin kapanması büyük sorun. Şirketler şimdiden sızlanmaya başladı. Özellikle trafiğin büyük kısmını çeken THY çözüm istiyor" diyorlar.

PARK ALANI YAPILIYOR

Atatürk Havalimanı'nda, yeni park alanlarının oluşturulması amacıyla Milli Savunma Bakanlığı tarafından sivile tahsis edilen askerî bölgede çalışmalar hemen hemen tamamlandı. 585 dönümlük alana, hava trafiğinin rahatlatılması amacıyla 26 tek koridorlu orta boy ve 17 geniş gövdeli büyük olmak üzere 43 uçaklık park alanı yapıldı.

BÜYÜK SIKINTI

Yeni uçak park yerine bağlanacak olan 05/23 pistinin 2010 yılında yapılan yenileme çalışmasında ilk kez beton üzerine güvenli bir şekilde asfalt kaplama yapılmasına imkan sağlandı. Ayrıca çatlak önleme tabakası yapıldı. Bir havaalanı pistinde aşınma tabakası olarak ilk kez taşmastik asfalt kullanıldı. İlk kez cam elyaftan yapılmış file malzemesi ile asfalt güçlendirme yapıldı.Pist aynı zamanda yağan yağmurda su tutmuyor. Uçakların inişi esnasında oluşabilecek su yatağı da yenilenen pistte görülmeyecek.

Bu arada yeni hizmete girecek olan yeni uçak park yerleri nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda yaşanan park sıkıntısı da büyük ölçüde giderilecek.

BİRDAL TWİTTER'DAN MÜJDELEDİ

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ise konuya ilişkin Twitter hesabından "Atatürk Hava Limanında inşaat çalışmaları 05/23 pisti gündüz kapatılmadan sürdürülecek.Trafik kesintiye uğramayacak" mesajını paylaşarak 05/23 pistinin inşaatının gece yapılacağını müjdeledi.
1

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazete'de

2

İnşaatta çalışırken akıma kapılıp öldü

İstanbul'a sarı kodlu lodos uyarısı
Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı; 21 bin 747 yeni vaka, 192 can kaybı
İnşaatta çalışırken akıma kapılıp öldü
Bakan Koca: Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getiriliyor
1 milyon liralık vurgun, tapuda görevli memurun dikkati sayesinde engellendi
Esnafı dolandıran sahte yüzbaşıyı, yüzbaşı yakaladı
Dışişleri Bakanlığı: AİHM kararlarının uygulanması tarafsız bir yaklaşımla ele alınmalıdır
Tahkim Kurulu, Terim'e verilen 6 maçlık cezayı onadı
Gayrimenkul zengini kadını kaçırdığı öne sürülen eski bakıcı: Sokağa attılar, ben sahip çıktım
Bakan Nebati: En önemli önceliğimiz, yüksek faiz olmayacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gizli ambargolar tarihe karışacak
TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Fiyat artışları geçici ve enflasyona dönüşmeyecektir
Seren Serengil: Boyum 4 santimetre kısalmış 
İnşaat temeli kazılırken hasar gören iki binadaki 48 kişi tahliye edildi
Kırıkkale'de kahreden olay! İntihara kalkışırken kızının ölümüne neden oldu