EN ÇOK OKUNANLAR

Özel görüntülerini arkadaşlarına yollayan eski eşinden şikayetçi oldu

Azerbaycan, Ermeni mevzilerini imha etti

Yeni doğan bebeğini görmeye gidiyordu... Adana'da kahreden olay!

Antalya'da dehşete düşüren olay! Anne ve bebeğinin korkunç ölümü

Uçakta panik anları

Antalya'da otobüste maske gerginliği

Basın

Sosyal medyanın en iyileri ödüllerine kavuştu

İSTANBUL, (DHA) - 04.05.2019 10:08

Türkiye’nin en kapsamlı sosyal medya ödülleri Social Media Awards Turkey 2019’un kazananları belli oldu. BoomSonar ve Marketing Türkiye iş birliği ile bu sene üçüncüsü düzenlenen Social Media Awards Turkey'de ödül heyecanı yaşandı.

Marka ve ajansların sosyal medya performanslarını objektif verilere dayalı olarak ölçen ilk ve tek yarışma olarak bilinen ve bu yıl 3'üncü kez düzenlenen Social Media Awards Turkey 2019’da kazananlar, dün gece gerçekleşen törenle ödüllerine kavuştu. Social Media Awards Turkey 2019’a 1 Mart 2018-12 Mart 2019 tarihleri arasında dijitalde yayınlanan çalışmalar katıldı. Yarışmanın ödüllendirme sistemiyse Jüri Ödülleri, BoomSonar’ın ‘Sosyal Medya Marka Endeksi’ olan SocialBrands Veri Analitiği Ödülleri ve Grand Prix olmak üzere üç bölümden oluştu. Veri Ödülleri’nde sıralama yapılırken SocialBrands’in 30’dan fazla veri temelli kriter kullanan algoritması temel alındı. Tüm bölümlerde en başarılı işler Altın, Gümüş ve Bronz ödüllerin sahibi oldu. Törene sektörün önde gelen marka ve ajans temsilcilerinin yanı sıra Social Media Awards Turkey jüri üyeleri, dernek başkanları ve Haluk Levent, Cem Yılmaz, Enis Arıkan, Serenay Sarıkaya gibi sosyal medyayı en iyi kullanan ünlüler ve sosyal medya fenomenleri de katıldı.

“TÜRKİYE’DE 40 MİLYONA YAKIN İNTERNET KULLANICISI VAR”

Social Media Awards Turkey’in en önemli özelliğinin istatistiksel verilere dayanan tek sosyal medya odaklı ödül olduğunu ifade eden BoomSonar Kurucu Ortağı Cüneyt Karakaya, Türkiye’de 40 milyona yakın internet kullanıcısı olduğunu vurguladı. Markaların, insanlara ulaşmak için sosyal medyayı tercih ettiğini ifade eden Karakaya, “Yaklaşık binin üzerinde belli bir rakama ulaşmış sosyal medya var ve bunlar yıllar içerisinde hayatımıza girmiş olacak. Türkiye, dünyanın gözü üzerinde olan ülkelerden bir tanesi çünkü bizdeki sosyal medya ve internet kullanıcı sayısı dünyadaki birçok ülkenin nüfusundan daha fazla. Markalar da insanlara ulaşmak için bu sosyal ağları kullanır hale geldi. Türkiye’nin en iyi markaları burada ödül aldı” diye konuştu.

“SONUÇLARA VERİLER KARAR VERİYOR”

Ödüllerin tamamen şeffaf ve veri odaklı sonuçlarla sahiplerine kavuştuğunu söyleyen Karakaya, “Tamamen verilerin karar verdiği sonuçlar. Bu da tüm markaları çok mutlu ediyor. Biz sonuçları gösteren aracı konumundayız ve veriler konuşuyor. Veri analitiği kısmında beğeniler, paylaşımlar, yorumlar var. Bizim platformumuz bu markaları endeks olarak oluşturuyor. Otomotivden bankacılığa, modadan sanat dünyasına kadar her sektörün veriler üzerinden algoritması var. Deloitte Türkiye bu algoritmaya onay verdi. Bunun üzerinden her ayın birincilerini açıklıyorduk. Şimdi de yılın birincilerini açıklıyoruz. Markalar ve bizim için de heyecanlı bir gün. Veri analitiği kısmında 78, 24 adet de jüri ödülleri var” ifadelerini kullandı.

“DİJİTALİN GÜVEN KAZANMASI GEREKİYOR”

Dijital ortamın güven kazanması gerektiğini ifade eden Marketing Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen ise geçen yıllara oranlara katılım itibariyle yüzde 30 oranında büyüme yaşandığını söyledi.

Özen, “Sosyal medya ödüllerinin geçen yıllara oranla giderek büyüyor olması, bunun dizayn edilmesi ve süreçlerinin güvenilir olması, dijitalin büyümesinden kaynaklanıyor.  Reklamcılar Derneği’nin 2018 verilerine baktığımızda sektörümüzün hak ettiği yerde olmadığını görüyoruz. Sektörün büyümesine katma değer sağlayacak yer olarak dijitali görmekteyiz ancak dijitalin güvenilir olması lazım. Reklam verenin güvenini kazanmak gerekiyor. Bu güveni kazanabilmek için de elimizde Social Brands Veri Analitiği var. Deloitte Türkiye tarafından bütün süreçler izleniyor. Bu, Türkiye’de bir ilk, dünyada da denetlenen böyle bir oganizasyon yok. Çok mutluyuz” diye konuştu.

Haluk Levent, Cem Yılmaz, Enis Arıkan, Serenay Sarıkaya ve birçok sosyal medya fenomeninin de ödüle layık görüldüğü gecede Veri Ödülleri’nde Grand Prix’nin sahibi Madame Coco olurken Jüri Ödülleri’nde ise Grand Prix’yi kazanan proje Çelik Motor ve Havas İstanbul’un hayata geçirdiği ‘KaputaVur’ çalışması oldu. En iyi Case video ödülü Akbank ve TBWAIstanbul’un hayata geçirdiği ‘28. Akbank Caz Festivali’ adlı projeye verildi.

1

Özel görüntülerini arkadaşlarına yollayan eski eşinden şikayetçi oldu

2

Azerbaycan, Ermeni mevzilerini imha etti

3

Yeni doğan bebeğini görmeye gidiyordu... Adana'da kahreden olay!

4

Antalya'da dehşete düşüren olay! Anne ve bebeğinin korkunç ölümü

5

Uçakta panik anları

6

Antalya'da otobüste maske gerginliği

7

İstanbul'da büyük operasyon: 75 şüpheli gözaltında 

8

Ozan Güven hakkında iddianame düzenlendi

EN YENİLER

Rize'de Ağaran Şelalesi, aşırı yağışla taştı
Küçük Halil'in yüzü yeniden gülmeye başladı
33 askerde koronavirüs tespit edildi 221 asker karantinaya alındı
Göztepe'de gündem teknik direktör
Alman Milli Kaleci Manuel Neuer'in skandal görüntülerine tepki yağıyor  
Altın yükseldi, petrol hafif geriledi
Bekçilere direnmiş ceza kesilirken ağlamıştı! Maske cezasında flaş gelişme
Ayasofya'nın ibadete açılması nedeniyle lokma dağıttılar
Diş hekimine bıçaklı saldırmıştı! Cezası belli oldu