EN ÇOK OKUNANLAR

Müdür odasında öğrenciye saldırı

Aynada kendisini görünce korkup panikle kaçtı!

3 liseli ortadan kaybolmuştu... Yeni detaylar ortaya çıktı

Servis şoförü alkollü çıkınca çocukları okula polis bıraktı

100 milyon liralık miras davası... 'Vefat ettiğini 10 gün sonra öğrendik'

Sakarya'da yunuslara kurşun yağdırdılar... Kahreden görüntü!

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 10 dev projenin 6’sı Türkiye’de

Senegal, (DHA) 28.01.2020 19:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 10 dev projenin 6’sı Türkiye’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal İş Forumu’nda yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi. Türkiye'nin, altyapı hizmetleri konusunda dünyada önemli bir konuma yükseldiğini belirten Erdoğan, "Altyapı alanında, 2003 yılında dünyada 39’uncu sıradayken bugün, 9’uncu sıraya yükseldik. Şu an dünyadaki 10 önemli dev altyapı projesinden 6’sı Türkiye’de bulunuyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Senegal’de, Cumhurbaşkanı Macky Sall ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından Senegal İş Forumu’na katıldı ve burada konuşma yaptı. Erdoğan, "Altyapı alanında, 2003 yılında dünyada 39’uncu sıradayken bugün 9’uncu sıraya yükseldik. Şu an dünyadaki 10 önemli dev altyapı projesinden 6’sı Türkiye’de bulunuyor. İstanbul Havalimanı’mızın 90 milyon yolcu kapasiteli ilk etabını geçen sene hizmete açtık. İstanbul Boğazı’na eş olacak son derece stratejik bir proje olan Kanal İstanbul’u hayata geçirmek için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

'SAVUNMA SANAYİİNDE YERLİLİK ORANIMIZI ARTIRIYORUZ'

Savunma sanayiinde yerlilik oranının artışına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Savunma sanayi alanında ise yerlilik oranımızı, göreve geldiğimizde yüzde 20’yken, yüzde 70’ler seviyesine taşıdık. Silahlı İnsansız Hava Araçlarında (SİHA), dünyanın 4 ülkesinden biriyiz. Kısa süre önce ülkemizin küresel düzeyde markası haline gelecek Türkiye’nin otomobilinin tanıtımını gerçekleştirdik. Geleceğin teknolojisi ile üreteceğimiz bu otomobilimizi sadece vatandaşlarımızın değil, inşallah tüm insanlığın kullanımına sunacağız. Tüm bu yatırımları devletimizin öncülüğünde, özel sektörümüzün katkı ve destekleriyle yaptık" diye konuştu.

'TİCARET HACMİMİZİ 1 MİLYAR DOLARA ÇIKARACAĞIZ'

Senegal ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine önem verildiğinin altını çizen Erdoğan, "Bu noktada daha önce sayın cumhurbaşkanı ile ikili ticaret hacmimizi yükseltmeye yönelik bazı hedefler tayin ettik. İlk olarak, 250 milyon dolar hedefini belirledik ve bunu gerçekleştirdik. 2018 Mart ayındaki ziyaretim sırasında, 400 milyon doları hedefledik. Hamdolsun aynı yıl, bu hedefe de ulaşmayı başardık. Türkiye ile Senegal arasındaki ticaret hacmini 2007 yılındaki 66 milyon dolar seviyesinden 2018 yılında 401 milyon dolar seviyesine taşıdık. Ancak bu rakamın 2019 yılında 300 milyon dolara gerilediğini görüyoruz. Hedefimiz ticaret hacmimizi orta vadede, bugün yaptığımız görüşmelerden sonra 1 milyar dolara çıkarmaktır. Bunu yapar mıyız? Türkiye-Senegal bunu yapar" dedi.

1

Müdür odasında öğrenciye saldırı

2

Aynada kendisini görünce korkup panikle kaçtı!

3

3 liseli ortadan kaybolmuştu... Yeni detaylar ortaya çıktı

4

Servis şoförü alkollü çıkınca çocukları okula polis bıraktı

5

100 milyon liralık miras davası... 'Vefat ettiğini 10 gün sonra öğrendik'

6

Sakarya'da yunuslara kurşun yağdırdılar... Kahreden görüntü!

7

Rize'nin 'Pisa kuleleri' korkutuyor!

8

'Bunu parayla satmak düşünülemez'... Ücretli tuvalet tartışması

EN YENİLER

Hurdacıdaki cinayet güvenlik kamerasında
Havlayan köpeğe çarpıp kaçtı
Bakan Pakdemirli deprem bölgesinde 
'3 harfliler mi yaktı seni?' Mahkemeye damga vuran soru!
'Ölüm büyüsü davasında verilen 75 yıl hapis, en yüksek cezalardan'
Şehit Altuğ Verdi soruşturmasında yeni gelişme
Covid-19 endişeleriyle altın yedi yılın zirvesine çıktı
Bakan Kasapoğlu'ndan milli karatecilere ziyaret
Eğlence merkezinde silahlı, bıçaklı hesap kavgası: 7 yaralı, 6 gözaltı