Geri Dön
DünyaCumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ, faaliyet gösterdiği her ülkeye tehdit oluşturuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ, faaliyet gösterdiği her ülkeye tehdit oluşturuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaretlerde bulunmak için gittiği Arnavutluk’ta Başbakan Edi Rama’yla ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından iki ülke arasında yapılan anlaşmaların imza törenine katılan Erdoğan, ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan “Dost ve kardeş ülke Arnavutluk’ta FETÖ’nün halen faaliyet alanı bulabilmesi evlatların şehit veren milletimizi derinden yaralamaktadır. Önümüzdeki dönemde Arnavutluk’taki FETÖ yapılanmasına karşı daha somut, kararlı ve hızlı adımların atılması en samimi beklentimizdir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ, faaliyet gösterdiği her ülkeye tehdit oluşturuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ülke arasında imzalanan anlaşmalara değinerek “7 anlaşmayı arkadaşlarımız imzalandı. Gerek Arnavutluk gerekse Türkiye için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Arnavutluk’la kökleri asırlara sari yakın dostluk ve kardeşlik bağlarımız bulunuyor. Yaşadığımız her hadisede, karşılaştığımız her sıkıntıda iki ülke arasında bu özel münasebetlerin sağlamlığına şahitlik ediyoruz. 2019 yılında meydana gelen bu depremle Türkiye’deki kardeşleriniz olarak sizin acınızı da yüreğimizde hissettik. ‘Gerçek dost çağrılmadan koşandır’ inancıyla deprem haberini alır almaz hemen harekete geçtik. Türk yardım ekipleri yaraların süratle sarılması, sıkıntıların hafifletilmesi amacıyla çok yoğun gayret sarf etti” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ, faaliyet gösterdiği her ülkeye tehdit oluşturuyor

522 EV REKOR SÜREDE YAPILDI

Depremde evlerini kaybedenler için Laç kentinde yapılan konutların teslim edildiğini belirten Erdoğan “522 konutu 13 ay gibi rekor sayılacak sürede tamamlayarak aramızdaki kardeşliğe verdiğimiz önemin iddialı bir neticelenmesini görmüş olduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Başbakan Edi Rama’yla birlikte stratejik ortaklık seviyesindeki ilişkilerimizi ayrıntılı şekilde ikili görüşerek ele aldık. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizmasının işler hale getirilmesinin önemine değindik. Konsey toplantımızı inşallah icra edeceğiz. Bunun için Dışişleri Bakanlarımız ikili görüşerek tarihi belirleyecek” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ, faaliyet gösterdiği her ülkeye tehdit oluşturuyor

FETÖ FAALİYET GÖSTERDİĞİ HER ÜLKEYE KARŞI TEHDİT OLUŞTURUR

Basın toplantısında FETÖ terör örgütüne değinen Erdoğan, “Görüşmelerimizde FETÖ terör örgütüyle mücadelemizi de değerlendirdik. Biliyorsunuz bu terör örgütü 15 Temmuz 2016’da demokrasimizi hedef alan başarısız bir darbe girişiminde bulundu. Milletimizin direnişi sayesinde boşa çıkardığımız bu terör eylemi sırasında 251 insanımızı alçakça şehit edildi. Elinde masumların kanı olan bu yapının sadece Türkiye’ye değil varlık gösterdiği her ülkeye büyük bir tehdit oluşturduğu aşikardır. Dost ve kardeş ülke Arnavutluk’ta FETÖ’nün halen faaliyet alanı bulabilmesi evlatların şehit veren milletimizi derinden yaralamaktadır. Önümüzdeki dönemde Arnavutluk’taki FETÖ yapılanmasına karşı daha somut, kararlı ve hızlı adımların atılması en samimi beklentimizdir” dedi.

‘BİZİM İÇİN NATO’NUN YAKLAŞIM TARZI ÖNEMLİ’

Avrupa Birliği’nin yeni dönem ilişkileri hakkında gelen soruyu cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Avrupa Birliği’nin yaklaşım tarzından öte bizim için NATO’nun yaklaşım tarzı önemli. Avrupa Birliği, henüz Türkiye’yi üye ülke olarak kabul etmiyor ki. Fasılların görüşülmesinden tutun da ‘Aç Kapa’ meselesinde sadece birinci fasıl da geçici olarak kapama yaptılar. Bunun dışında diğerleriyle ilgili maalesef oyalama taktiği devam ediyor. Ama biz NATO’nun onurlu ve güçlü bir üyesiyiz. NATO’yla ilgili atılacak adımlarda her zaman bizler üzerimize düşen görevi nasıl yaptıysak bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Balkanlara gelince onu da ikili görüşmede değerli dostumla konuştuk. Balkanların barışını, huzurunu çok önemsiyoruz. Ve Balkanların barışı ve huzuru için bugüne kadar üzerimize düşeni nasıl yaptıysak bundan sonra da yine aynı şekilde barış ve huzurun geleceğinin teminatı için bizlerde garanti olan ülkelerden bir tanesiyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ, faaliyet gösterdiği her ülkeye tehdit oluşturuyor

ARNAVUTLUK MECLİSİNE HİTAP ETTİ

Resmi ziyaret kapsamında Arnavutluk’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Arnavutluk meclisine hitap etti. Erdoğan konuşmasında “Arnavutluk’tan ülkedeki FETÖ yapılanmasına karşı hemen ve topyekûn harekete geçerek ilişkilerimizin bu sebeple gölgelenmesine meydan verilmemesini bekliyoruz. Aramızda konuşacak, görüşecek, birlikte geleceğe adımlar atacak onca husus varken böyle bir meseleyle vakit kaybetmekten dolayı üzüntülüyüz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sonra 1923 yılında akdettiğimiz ilk dostluk anlaşmalarından biri de Arnavutluk’la yapılmıştır. Ebedi Dostluk ve İşbirliği adını taşıyan bu anlaşma esasen ilişkilerimizin sadece devletten devlete değil, insandan insana olduğunu isar ediyor. Aramızda başka sınırlar olsa da Arnavutluk bizim gönül komşumuzdur. İlişkilerimiz yaklaşık 6 asrı bulan köklü maziye dayanıyor” ifadelerini kullandı.

Arnavutluk Başbakanının 2013 yılında Türkiye’yi tek taraflı olarak Arnavutluk’un beş stratejik ortağından biri ilan etmesine değinen Erdoğan “Türkiye ile Arnavutluk, el ele verdiğinde Allah’ın izniyle üstesinden gelemeyeceği sorun, çözemeyeceği sıkıntı, ulaşamayacağı hedef kalmaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ, faaliyet gösterdiği her ülkeye tehdit oluşturuyor

BALKANLARDAKİ KALICI BARIŞ VE İSTİKRAR TÜRK DIŞ POLİTİKASININ İLK SIRALARINDA

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti;

“Balkanlarda kalıcı barış, güven ve istikrar ortamının tesisi, iyi komşuluk ilişkilerinin ve bölgesel işbirliğinin temini Türk dış politikasının öncelikleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Malum Kosova birinci sırada ABD tarafından tanınmıştır. Bakanlar kurulu toplantısındaydım, o zaman başbakanım ve hemen anında ikinci olarak biz Kosova’yı tanıdık. O günden bugüne Kosova’nın dünyada tanınması mücadelesini vermeye devam ediyoruz. Arnavutluk’un Balkanlardaki yapıcı rolünü takdirle takip ediyoruz. Tarihi bağlarımızın yanında NATO’daki müttefiklik hukukunda ilişkilerimizin güvenlik boyutunda önemli yere sahiptir. Balkanların ortak iradesini ve özgün sesini yansıtan tek Balkan forumu olan Güneydoğu Avrupa İşbirliği süreci çatısı altında Arnavutluk’la örnek bir dayanışma içindeyiz. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ise dayanışma sergilediğimiz bir diğer bölgesel platformdur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ, faaliyet gösterdiği her ülkeye tehdit oluşturuyor

DARBEYE TEŞEBBÜSTEN 5 YIL SONRA BİLE ARNAVUTLUK’TA MEVCUDİYETLERİNİ DEVAM ETTİRİYOR

Türkiye olarak bazı hassasiyetler olduğunu vurgulayan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti;

“Ülkemizde darbe girişiminde bulunarak demokrasimize kast eden, meclisimizi bombalayan, insanlarımızı katleden FETÖ terör örgütü ile mücadele bu hassasiyetlerimizin başında yer alıyor. Maalesef bu örgütün mensupları ülkemizde darbeye teşebbüs ettikten 5 yıl sonra bile Arnavutluk’ta eğitim, sağlık, dini kurumlar ve özel sektörün kayda değer bir kısmında hala mevcudiyetlerini devam ettiriyor. Sizlerden şu hususu asla unutmamanızı istiyoruz. ‘Gerçek dost acı da olsa hakikatleri dile getirmekten çekinmeyendir.' FETÖ meselesinde doğru bildiklerimizi açık yüreklilikle ifade etmeyi kardeşliğimizin, dostluğumuzun ve stratejik ortaklığımızın bir icabı olarak görüyoruz. Hangi kılıfla karışınıza çıkarsa çıksın bu yapı, tıpkı zehirli bir yılan gibi eninde sonunda kendisine kol kanat gerenleri de sokan, sokacak olan bir ihanet çetesidir. Türkiye’de olduğu gibi, buradaki FETÖ’yle iltisaklı kurum ve çevrelerinde gizli gündemleri olduğundan vakti, saati geldiğinde gerçek yüzlerini ortaya sereceklerinden zerre kadar şüpheniz olmasın. Tıpkı Türkiye gibi, tıpkı pek çok ülke gibi, Arnavutluk’un milli güvenliği için de bir tehdit oluşturan bu yapıdan ne kadar çabuk kurtulursanız geleceğinize o derece güvenle bakabilirsiniz. Derhal harekete geçmezseniz bu yapının ülkemizde teşebbüs ettiği alçak girişimlerin benzerlerinin burada da tekrarlanması kaçınılmazdır. Biz bu hakikati ağır bedeller ödeyerek yaşadık. Sizlerin de aynı akıbete uğramamanız için bunları dile getirmeyi bir kardeşlik görevi telakki ediyorum. Arnavutluk’tan ülkedeki FETÖ yapılanmasına karşı hemen ve topyekûn harekete geçerek ilişkilerimizin bu sebeple gölgelenmesine meydan verilmemesini bekliyoruz. Aramızda konuşacak, görüşecek, birlikte geleceğe adımlar atacak onca husus varken böyle bir meseleyle vakit kaybetmekten dolayı üzüntülüyüz. İnşallah bir sonraki temasımızı bu konuyu artık gündemimizden çıkarmış olarak yapmayı ümit ediyoruz."

ETHEM BEY CAMİİ AÇILIŞINA KATILDI

Arnavutluk’ta resmi ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tiran’daki Ethem Bey Cami açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ, faaliyet gösterdiği her ülkeye tehdit oluşturuyor

TİRAN'DAKİ NAMAZGAH CAMİ'Yİ GEZDİ

Arnavutluk’ta resmi ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tiran’daki Namazgah Cami'yi gezdi.