EN ÇOK OKUNANLAR

İsviçre'de Eylül ayında kar sürprizi: Kar kalınlığı 25 cm'e ulaştı

Ermenistan güçleri, Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı

Sputnik V aşısı vurulan Moskova Belediye Başkanı: Birkaç ay geçmesine rağmen...

Önemli uyarı! O maskelerden uzak durun

Van Gölü'nde heyecanlandıran görüntü! Yeni tür kameralara böyle yansıdı

Yangın çıkaran psikiyatri hastası öldü

Dünya

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Lübnan Cumhurbaşkanı Avn ile görüştü

Lübnan, (DHA) 08.08.2020 12:18
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Lübnan Cumhurbaşkanı Avn ile görüştü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüştü. Beyrut’a beraberinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ziyareti ile ilgili basına açıklamalarda bulundu. Oktay, “Beyrut Limanı'nın tekrar ayağa kaldırılmasına kadar Mersin Limanı'mızın Lübnan’ın hizmetinde olacağını ifade ettik” dedi.

Oktay, ziyaretiyle ilgili sosyal medya hesabından “Lübnan’da Cumhurbaşkanı Sayın Mişel Avn ile görüşüp Sayın Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin taziyelerini ve geçmiş olsun dileklerini ilettik” ifadelerini kullanarak görüşmeye ilişkin fotoğraf paylaştı.


Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ziyarete ilişkin sosyal medya hesabından “Lübnan ile dayanışmamızı göstermek, dost ve kardeş Lübnan halkına destek olmak üzere Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ile birlikte Beyrut’tayız” ifadelerini kullanarak, fotoğraf paylaştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Lübnan Cumhurbaşkanı Avn ile görüştü (DHA)

 

FUAT OKTAY: MERSİN LİMANI'NIN LÜBNAN’IN HİZMETİNDE OLACAĞINI İFADE ETTİK

Lübnan’ın başkenti Beyrut’a beraberinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ziyareti ile ilgili basına açıklamalarda bulundu. Oktay, “Beyrut Limanı'nın tekrar ayağa kaldırılmasına kadar Mersin Limanı'mızın Lübnan’ın hizmetinde olacağını ifade ettik” dedi.


Lübnan ziyaretiyle ilgili sosyal medya hesabından “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, yaraları sarmak, yanlarında olmak üzere kardeş ülke Lübnan’dayız” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.


Oktay, Lübnan halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Biz ilk andan itibaren Türkiye olarak geniş bir arama kurtarma ekibi şu anda da hala Beyrut Limanı’nda hala çalışmalarına devam ediyorlar ve iki sahra hastanemizle, sağlık ekiplerimizle birlikte ve gıda yardımlarımızla yaklaşık TİKA’nın yine 400 tonluk yardımlarıyla, AFAD’ın, Kızılay’ın ve Sivil Toplum Örgütleri’nin yardımlarıyla Lübnan’da olduk” dedi.


“UÇAĞIMIZDA TIBBİ MALZEMELER VE SOLUNUM CİHAZLARIYLA BİRLİKTE GELDİK”


“Yine heyetimizle birlikte bu sabah gelirken de yine uçağımızda tıbbi malzemeler ve solunum cihazlarıyla birlikte geldik ve şu anda da onu yetkililere teslim ediyoruz” diyen Oktay, “Bu vesile ile biz Cumhurbaşkanına ve Lübnan halkına geçmiş olsun ve baş sağlığı dileklerimizi ilettik ama bunula birlikte yine ilave destek, ne tür desteklerde bulunabileceğimizle ilgili tekliflerimizi ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın tekliflerini ilettik. Bu teklifler arasında daha fazla gıda yardımı, tıbbi, ilaç yardımına Türkiye olarak hazır olduğumuzu ve buna devam edeceğimizi, gıda yardımına devam edeceğimizi ilettik. Ve yine Türkiye olarak inşa ettiğimiz bir yanık ve travma merkezimiz vardı, 100 yataklı hastane. Bunun açılışı yapılmıştı. İşletmeye alınmayla ilgili gördüğümüz kadarıyla bazı sorunlar var Sayın Cumhurbaşkanına da konuyu tekrar gündeme getirdik. Bununla ilgili tekrar, buranın işletmeye alınması, işletmesinin yapılabilmesi için yine Türkiye olarak sonuna kadar hazır olduğumuzu ve şu anda Lübnan’da bugün itibariyle buna çok acil ihtiyaç olduğunu gördüğümüzü, bu hastaneyi çok acilen hizmete alabileceğimizi ilettik” şeklinde konuştu.


“125 KİLOMETRE MESAFEDE OLAN BİR YERİN DAHİ CAMLARI KIRILDI”


“Sayın Dışişleri Bakanının açıklamaları bize ifade ettiğine göre patlamadan 125 kilometre mesafede olan bir yerin dahi camlarının kırıldığını biliyoruz. Dolayısıyla çok yoğun bir hem cam ihtiyacı hem de inşaat malzemesi ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili yardımlarımızı teklif ettik. Türkiye olarak her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğumuzu ifade ettik” şeklinde konuşan Oktay, “Çok ciddi şekilde zarar gören Lübnan Beyrut Limanı’nın ve çevresinde hasar gören binaların tekrar inşası konusunda Türkiye’nin sonuna kadar yardıma hazır olduğunu ifade ettik” ifadelerini kullandı.


“TEKRAR LİMANIN AYAĞA KALDIRILMASINA KADAR MERSİN LİMANI’MIZIN LÜBNAN’IN HİZMETİNDE OLACAĞINI İFADE ETTİK”


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay sözlerine şu şekilde devam etti: “Son olarak da Lübnan’ın ticari faaliyetlerinin devam ettiği özellikle Beyrut Limanı’nda bu sürenin geçişine kadar, bu sürenin tamamlanmasına kadar da tekrar limanın ayağa kaldırılmasına kadar Mersin Limanı’mızın Lübnan’ın hizmetinde olacağını, büyük ölçekli ticari faaliyetlerinde hem gümrükleme hem de depolama faaliyetlerinde Lübnan’ın hizmetinde olacağı sonrasında oradan buraya daha küçük gemilerle ve ulaşım araçlarıyla taşınabileceğini ve bunun için hazır olduğumuzu ifade ettik. Biraz önce de ifade etim 5 binin üzerinde yaralı var diye. Bu konuda da Sayın Cumhurbaşkanımızın yine yardım tekliflerini ilk gün de Sayın Cumhurbaşkanı Avn’a iletmişlerdi. Bugün de tekrarladık bunu. Türkiye’nin tüm hastaneleri ve tüm hava ambulansları Lübnan’ın bu anlamda hizmetindedir. Hangi hastanın tedavisini Türkiye’de yaptırmak isterlerse hava ambulanslarımızla Türkiye’ye alabileceğimizi ve tedavisini de Türkiye’deki hastanelerimizde yapabileceğimizi buradan hem Sayın Cumhurbaşkanına ve sizler aracılığıyla da yine tüm Lübnan halkına da duyurmak isterim.”


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay sözlerini “Biz sonuna kadar Lübnan’ın yanındayız. Lübnan’ın yalnız olmadığını buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz, komşusu olarak, kardeşi olarak” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY, LÜBNAN MECLİS BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüştü.

Fuat Oktay sosyal medya hesabı üzerinden görüşmeye ilişkin yaptığı paylaşımda, “Lübnan ziyaretimiz kapsamında Meclis Başkanı Sayın Nebih Berri ile bir araya geldik. Kendilerine desteklerimizi birkez daha yineledik” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Lübnan Başbakanı Diyab ile görüştü (DHA)

1

İsviçre'de Eylül ayında kar sürprizi: Kar kalınlığı 25 cm'e ulaştı

2

Ermenistan güçleri, Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı

3

Sputnik V aşısı vurulan Moskova Belediye Başkanı: Birkaç ay geçmesine rağmen...

4

Önemli uyarı! O maskelerden uzak durun

5

Van Gölü'nde heyecanlandıran görüntü! Yeni tür kameralara böyle yansıdı

6

Yangın çıkaran psikiyatri hastası öldü

7

Tatili kasım sonuna kadar uzattılar... 'Hastalık yok, hava temiz'

8

Bakan Varank: Virüs aşısında son aşamaya gelindi

EN YENİLER

Otoyol kenarında oturup, havaya ateş açan sürücü yakalandı
'Çocuklarını yetim bırakmak istemem' denilerek tehdit edilmişti... O doktor konuştu: Kol kırılsın yen içinde kalmasın
Botoks sonrası ölüm soruşturmasında yeni gelişme
Bakan Koca: Sizden tek isteğimiz şu...
Esenyurt'ta taksici cinayetlerinden sonra 4 durak kapatıldı
2030'a kadar sıfır kuduz hedefleniyor
Prof. Dr. Hasan Onat, hayatını kaybetti
Sputnik V aşısı vurulan Moskova Belediye Başkanı: Birkaç ay geçmesine rağmen...
Gelin almada kalabalığın içinde havaya ateş açtılar