EN ÇOK OKUNANLAR

Evinin önünde pusu kurduğu kişiyi vurdu; 'Selam yollamışlar, ben de selamlarını aldım' dedi

Düğünde husumetli akraba kavgası: 1 ölü, damat dahil 5 yaralı

Buca'da tabancayla vurulan bir kişi evinde ölü bulundu

Fethiye'de yağmur yaşamı olumsuz etkiledi

Fatih'te 4 katlı metruk bina alev alev yandı 

Osmaniye'de otomobil devrildi: 1 ölü, 2'si ağır 5 yaralı

Dünya

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Ege’de gerginlik arzulamıyoruz

Sefa KARAHASAN/LEFKOŞA, (DHA) 27.04.2018 11:19
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Ege’de gerginlik arzulamıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ege'de son dönemde yaşanan gerginliklerle ilgili, "Yunan tarafının herhangi bir fiili durum yaratma girişimi, ne Türkiye’nin pozisyonunu değiştirecek ne de Ege meselelerinin varlığını etkileyecektir" uyarısı yaptı. Ege’de gerginlik arzulamadıklarını söyleyen Çavuşoğlu, "Provokasyonlardan kaçınılmasını bekliyoruz. Biz, Yunanistan’ın, iyi komşuluk ilişkilerine uygun davranmasını ümit ediyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen hafta KKTC'yi ziyareti sırasında Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabirinin sorularını yanıtladı. Türkiye ile Yunanistan arasında Ege'de yaşanan gerilimin azaltılması mesajını veren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan basınında sürece zarar verdiğine işaret etti. Bakan Çavuşoğlu, "Biliyorsunuz Yunan basınında sıklıkla ülkemiz aleyhine temelsiz ithamlara yer verilmektedir. Biz, Yunanistan’ın, iyi komşuluk ilişkilerine uygun davranmasını ümit ediyoruz" dedi.

EGE'NİN İKİ KISI ARASI BİRKAÇ DAKİKADIR

Yunanistan'da bir siyasinin "Ankara'ya bir saatte gideriz" yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Bakan Çavuşoğlu, "Bahsettiğiniz yorumları bilemiyorum ancak Ege’nin iki kıyısı arası uçuş gerçekten de birkaç dakikadan ibarettir" diye konuştu.

Ege'deki meselenin kalıcı ve adil çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Çavuşoğlu şöyle devam etti:

"Biz Ege Denizi’ne barış ve işbirliğinin hâkim olmasını istiyoruz. Dolayısıyla, böyle anlamsız ve geçersiz yorumlara değil, meselelerimizi nasıl kalıcı ve adil şekilde çözeriz buna bakmamız lazım."

MİT'İN FETÖ OPERASYONLARI

Çavuşoğlu, Milli İstiharat Teşkilatı'nın (MİT) Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerine yönelik yurtdışında yaptığı operasyonlarla ilgili de açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, FETÖ'nün yurtdışındaki uzantılarıyla mücadelenin içerideki yapılanmasına karşı yürüttülen çalışmalar gibi kesintisiz sürdüğünü kaydetti. FETÖ'nün barındığı ülkelere çağrı yapan Çavuşoğlu, "Yabancı muhataplarımızın şunu anlamaları önemlidir; bu örgüt yaşam alanı bulduğu her ülke için güvenlik tehdidi oluşturmaktadır" diye konuştu.

FETÖ ELEMANLARI KAÇAMAYACAK

FETÖ tehlikesinin farkına varan devletlerin işbirliği yaptığını anlatan Çavuşoğlu, "Birçok ülke FETÖ'nün o coğrafyadaki elebaşlarına artık karanlık gündemlerini takip etme izni vermiyor. Türkiye'ye sınırdışı ediyorlar" dedi. FETÖ konusunda atılan adımların hukuk çerçevesinde ele alındığını ifade eden Çavuşoğlu şöyle devam etti:

"Bu noktada alınan tedbirlerin tümüyle hukuk temelinde yürütüldüğünü de özellikle vurgulamak  istiyorum. Türkiye'ye sınırdışı edilen şahıslar mahkemelerimiz önünde adalete hesap veriyorlar. KKTC makamları ile de yakın işbirliğimiz devam etmektedir. FETÖ terör örgütü elebaşları adaletten kaçamayacaklarını anlamışlardır. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar peşlerinde olacağız."

RUMLAR ORTAK GELECEK İSTEMİYOR

Kıbrıs konusunda da önemli açıklamalar yapan Çavuşoğlu, "Rumlar, Kıbrıslı Türklerle ortak bir gelecek tasavvur edemiyorlar" dedi. Kıbrıs’ta 50 yıldan bu yana sürdürülen müzakerelerle yeni bir federal ortaklığın tesisi amaçlandığını ancak bir sonuç elde edilemediğine işaret eden Çavuşoğlu, "2008-2017 yılları arasında yürütülen son süreçte, 2017 Temmuz ayında Kıbrıs Konferansı’nın sonuçsuz kalmasıyla sona ermiştir. Bunun nedeni ise ortadadır. Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde ortaklık kurmaya ve siyasi gücü paylaşmaya yanaşmamaktadır" diye konuştu.

Rumların Türklerle 'ortak bir gelecek kurmama' siyasetini değiştirmesi gerektiğine dikkat çeken Çavşoğlu, "Rum tarafının bu tutumu değişmediği sürece Ada’da yeni bir ortaklığın tesisine yönelik her türlü süreç başarısız kalmaya mahkûmdur" uyarısı yaptı.

Rumların ziyniyetini birdenbire değiştirmesini de beklemedikleri mesajı veren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Rum zihniyetinin birdenbire değişmesini beklemek de gerçekçi olmayacaktır" dedi.

TÜRKİYE DİYALOGTAN YANA

Türkiye olarak diyalogdan kaçmayacaklarının altını çizen Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Biz, her halükarda, Kıbrıs meselesine diyalog ve diplomasiye dayalı, müzakere edilmiş adil ve kalıcı bir çözüm bulunması gerektiği inancımızı muhafaza ediyoruz. Ada’daki her iki tarafın da siyasi olarak eşit olduğu gerçeği asla değişmeyecektir ve sürdürülebilir her türlü çözüm ancak bu gerçeğin üzerine inşa edilebilir. Bulunacak çözüm, Kıbrıs Türkünün refahı ve güvenliğini garanti altına alacak düzenlemeleri mutlaka içerecektir."

KIBRIS'TA YENİ BİR YOL

Kıbrıs'ta atılacak adımlarla ilgili bir yolun belirlenmeye başladığının sinyalini veren Çavuşoğlu, "Önümüzdeki dönemde nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi KKTC makamlarıyla yakın temas ve işbirliği içerisinde belirlemekteyiz" diye konuştu. Çavuşoğlu şöyle devam etti:

"Hem Doğu Akdeniz bölgesindeki istikrarın güçlendirilebilmesi açısından, hem de ilgili taraflara sağlayabileceği çok yönlü çıkarları gözönünde tutarak samimiyetle desteklediğimiz bu çözüm arayışına yapıcı katkılar sağlamaya devam ederek, çabalarımızı kararlılık ve iyi niyetle sürdüreceğiz."

TÜRKİYE'NİN ÖNCELİĞİ

Türkiye'nin Kıbrıs'taki önceliğinin ne olduğuyla ilgili bir soruya da Çavuşoğlu, "Önceliğimiz, Kıbrıs Adası’nda barış ve istikrarın devamını teminen, Ada’daki iki halkın ve özellikle Kıbrıs Türklerinin huzur içinde yaşamalarının sağlanmasıdır. Mevcut huzur ortamının korunması her türlü siyasi beklentinin üzerindedir" diye cevap verdi.

1

Evinin önünde pusu kurduğu kişiyi vurdu; 'Selam yollamışlar, ben de selamlarını aldım' dedi

2

Düğünde husumetli akraba kavgası: 1 ölü, damat dahil 5 yaralı

3

Buca'da tabancayla vurulan bir kişi evinde ölü bulundu

4

Fethiye'de yağmur yaşamı olumsuz etkiledi

5

Fatih'te 4 katlı metruk bina alev alev yandı 

6

Osmaniye'de otomobil devrildi: 1 ölü, 2'si ağır 5 yaralı

7

Bursa'da 2 katlı müstakil evde yangın

8

Diyarbakır Valisi Karaloğlu, Eğil Baraj Gölü'ne daldı, davette bulundu

Evinin önünde pusu kurduğu kişiyi vurdu; 'Selam yollamışlar, ben de selamlarını aldım' dedi
Düğünde husumetli akraba kavgası: 1 ölü, damat dahil 5 yaralı
5 liralık kazı kazanla 200 bin lira kazandı, gezici bayinin uyarısıyla fark etti
Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı! 28 bin 537 yeni vaka, 212 can kaybı
Erdoğan ile Merkel'den ortak basın toplantısı
AK Parti'li Çelik: Kılıçdaroğlu, devlet memurlarını tehdit ediyor
Emekli emniyet müdürü ve oğlu, kazada hayatını kaybetti
Otomobilin çarptığı yaya öldü, sürücü aracını bırakıp kaçtı
PYD/YPG'ye verilen TIR dolusu silahların bazıları Hakkari kırsalında ele geçirildi
Gözyaşlarını tutamayan Emine Erdoğan: Tarih çocukların tutuklandığını yazacak
Mardinli Marilyn Monroe: Kazancımın yüzde 90'ını sokak hayvanlarına harcıyorum
Nişantaşı'nda kuyumcu soygunu! 20 milyon liralık mücevheri rezervuarın içine saklamışlar
Kağıthane'de istinat duvarı çöktü minibüs mahsur kaldı
Bakan Karaismailoğlu: Dünyada kırılması zor bir rekora imza attık
Doğum bildirimi, e-Devlet üzerinden yapılabilecek