Geri Dön
DünyaKaçakçılıkla Mücadele Başkanı Boz: Tarihi eser kaçakçılığında en önemli konu 'Pes Etmemek'

Kaçakçılıkla Mücadele Başkanı Boz: Tarihi eser kaçakçılığında en önemli konu 'Pes Etmemek'

Kültür Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Zeynep Boz, UNESCO’nun 9 Haziran’da İtalya’da düzenlediği “Kültür varlıklarının yasa dışı ticaretine karşı mücadelenin güçlendirilmesi” adlı konferansa katıldı. Boz, konferansta Türkiye’nin tarihi eserler kaçakçılığın önüne geçmek ve yurtdışına kaçırılan varlıkların iadesi konusundaki çalışmalardan bilgi verdi.

Kaçakçılıkla Mücadele Başkanı Boz: Tarihi eser kaçakçılığında en önemli konu 'Pes Etmemek'

Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Zeynep Boz, katıldığı kaçakçılık operasyonları konusunda genel olarak bilgi vererek Kültür Bakanlığı’nın aldığı önlemlerden bahsetti. Boz, kültürel varlıkların yasa dışı ticaretini önlemek için gerekli olan en önemli etmeninin asla pes etmemek olduğunu vurguladı. Uluslararası kurumlarla yurtdışına kaçırılan kültür varlıklarının görüşmelerinde özellikle pes edilememesi gerektiğini belirten Boz, “İnsanlar sizi kollarını açıp beklemiyor sonuçta” dedi.

Kaçakçılıkla Mücadele Başkanı Boz: Tarihi eser kaçakçılığında en önemli konu Pes Etmemek

Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Zeynep Boz sözlerine şöyle devam etti;

“Kanıtlara vurgu yapıldığını görüyorsunuz, ben de ‘size zaman kanıt veriyorum diyorum’, 1969’tan itibaren herhangi bir kültür veya tarihi nesneyi Anadolu’dan dışarı illegal olarak çıkartamazsınız.”

Sanat tarihçileri ve bilim insanlarının tarihi eserlerle ilgili hazırladığı raporların önemine vurgu yapan Boz, böylelikle bir eserin orjininin Anadolu olduğunu kanıtladıklarını vurguladı. Kültür Bakanlığı bünyesindeki Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi hakkında bilgi veren Zeynep Boz, eğitimin önemine dikkat çekti.