Dünya

Yunanistan'da saldırıya uğrayan Türk dostu Başkan Butaris'e destek eylemi

Gurbet GÖKÇE- Enver ALAS- Can EROK/SELANİK (Yunanistan), (DHA) 23.05.2018 22:55
Yunanistan'da saldırıya uğrayan Türk dostu Başkan Butaris'e destek eylemi

Türkiye dostu olarak bilinen ve 19 Mayıs günü aşırı sağcıların tekme ve yumruklu darbeleriyle yaralanan Yunanistan'ın Selanik kenti Belediye Başkanı Yiannis Butaris'e (76) saldırıya uğradığı meydanda destek eylemi düzenlendi. Yağmur altında saldırıya tepki gösteren Selanikliler, ırkçılara tepki gösterdi. Polisin sürdürdüğü soruşturmada biri 18 yaşından küçük 4 saldırgan tutuklandı. 

Türklere yönelik dostane yaklaşımları ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olumlu görüşleri ile tanınan Yunanistan'ın Selanik Belediye Başkanı Yiannis Butaris, 19 Mayıs günü kentin simgelerinden Beyaz Kule önünde Yunan Parlamentosu'nun 1994 yılında oybirliği ile kabul ettiği sözde '19 Mayıs Pontuslu Rum Soykırımı'nı Anma Günü' törenine katıldı. Tören sırasında, kalabalık bir grup, Selanik Belediye Başkanı Butaris'in daha önce Atatürk ve Türkler ile ilgili olumlu ifadelerini gündeme getirip, "Türk tohumu" diyerek, hakaret ve küfürler etti. Kendisine yöneltilen hakaretlere aldırmayan Butaris tören alanından ayrılmadı. Kısa bir sure sonra fanatik bir grup Butaris'e saldırıp tekme, tokat ve yumruklarla darp etti. Kaldırıldığı hastanede tedavi gören Butaris, daha sonra taburcu edildi.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Selanik polisi, Butaris'e yapılan saldırının ardından geniş çaplı soruşturma başlatarak, kamera görüntülerini incelemeye aldı. İlk etapta Butaris'e saldırıda bulunan ve gözaltına alınan biri 18 yaşından küçük 4 şüpheli, sevk edildikleri mahkemede tutuklandı. Selanik polisinin, olayla ilgili görüntüleri incelemesini sürdürdüğü ve yeni gözaltıların olabileceği belirtildi.

YAĞMUR ALTINDA DESTEK EYLEMİ

Belediye Başkanı Butaris'e aşırı sağcıların yaptığı saldırının ardından Selanik'te sosyal medya üzerinden örgütlenen aralarında ırkçılık karşıtı gruplar, bazı sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu yaklaşık 500 kişi, saldırıya tepki görmek için eylem düzenledi. Eylem, Butaris'e saldırının yapıldığı Beyaz Kule önünde yağmur altında gerçekleştirildi. Eylemde, 'Faşizme asla geçit yok, Neonazilerin büroları kapatılsın' yazılı pankart açılıp, ırkçılık karşıtı sloganlar atıldı ve saldırı kınandı. Saldırıya tepki gösterenler yaklaşık 1,5 saat yağmur altında eylemlerini sürdürüp, olaysız şekilde dağıldı.

BUTARİS'İ KURTARAN KADINA YOĞUN İLGİ

Selanik Belediye Başkanı Butaris'i saldıranları engellemeye çalışan ve ellerinden güçlükle kurtaran Selanik Belediyesi Meclis Başkanı Youla Kalipso da eyleme katıldı. Alanda, büyük ilgi gösterilen Kalipso, ısrarlara rağmen gazetecilerinden soru almayacağını belirterek, herhangi bir açıklama yapmadı. Tebrikleri kabul eden Kalipso sadece, "Kim olsa aynı şeyi yapardı. Ben de üzerime düşeni yaptım" demekle yetindi.

ÜNLÜ SANATÇIDAN DESTEK

Yunanistan'ın ünlü sinema sanatçılarından Akis Sakellariou da eyleme katılarak, Butaris'e yapılan saldırıya tepki gösterdi. Çocukluğunun Selanik'te Türklerin yaşadığı mahallede geçtiğini söyleyen Sakelariou, "Bu bölgede yaşadım, çok iyi zamanlarım buralarda geçti ve çok güzel günler geçirdim. Unutmuyorum asla, biraz daha yukarıda benim evimin biraz daha yukarısındaki (Mustafa Kemal Atatürk'ün  doğduğu evi kast ediyor) o evi ve yaşadığım dostluğu, sıcaklığı unutmuyorum. Bunlar benim düşüncelerim, inanıyorum ve biliyorum ki, herkes benim gibi düşünüyor. Benim içimden gelenler böyle" dedi. 

Bu arada Başkan Butaris'in politikaları ile aynı çizgide olmayanların da saldırıya tepki göstermek için eyleme katıldığı görüldü. Bir eylemci, "O'na yapılan bu saldırı kabul edilemez. Onun için ona destek olmak için buraya geldim. O'na yapılan bu hareket çok çirkin ve kabul edilemez" diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Arda Turan-Berkay kavgasına ilişkin iddianamenin detayları belli oldu

Sosyal medya fenomeni gözaltına alındı

Bu hatayı 3 kez yapan yandı!

Berkay'ın avukatından 'Arda tutuklansın' dilekçesi

Dünyanın gözü kulağı orada...

O sosyal medya fenomeni tutuklandı

EN YENİLER

Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti
Güler, ABD'li mevkidaşı ile görüştü
Uluslar Ligi'nde 7 maç oynandı! İşte sonuçlar
Hayatını kurtardı sonra da sahiplendi
ABD medyasından Kaşıkçı olayıyla ilgili çarpıcı iddia
Galatasaray'dan CAS'a itiraz başvurusu
Briç severler Marmaris'te buluştu
Brunson örneğinde Avrupa'da tutuklanan 1 kişi yok
'Pervaneler' davasında 1 tahliye
1

Arda Turan-Berkay kavgasına ilişkin iddianamenin detayları belli oldu

2

Sosyal medya fenomeni gözaltına alındı

3

Bu hatayı 3 kez yapan yandı!

4

Berkay'ın avukatından 'Arda tutuklansın' dilekçesi

5

Dünyanın gözü kulağı orada...

6

O sosyal medya fenomeni tutuklandı

7

Bakanlık açıkladı! 259 muhtar görevden uzaklaştırıldı

8

El yazması Tevrat için öldürülmüştü... O fotoğraflar ortaya çıktı