EN ÇOK OKUNANLAR

12 yaşındaki Miraç'ın kahreden ölümü

Bakanlardan ortak deprem açıklaması

Depremin boyutu gün ağarınca ortaya çıktı

Türkiye seferber oldu

Kandilli Rasathanesi'nde deprem açıklaması 

Enkazın altından yerini bildirdi... 13 saat sonra kurtarıldı!

Eğitim

Bakan Selçuk: 81 ilde denklik işlemlerini elektronik ortamda yürüteceğiz

Aslıhan ALTAY KARATAŞ- Haluk KARAASLAN/ANKARA, (DHA) 13.01.2020 13:50
Bakan Selçuk: 81 ilde denklik işlemlerini elektronik ortamda yürüteceğiz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'e-Denklik Modülü' sayesinde denklik işlemlerinin elektronik ortamda yapılmaya başlandığını belirterek, "250 binin üzerinde nüfusu olan 86 ilçe merkezinde, yurt dışında 43 eğitim müşavirliğimizde ve elbette 81 ilimizde denklik işlemlerini elektronik ortamda yürüteceğiz. Denklik başvurusunda bulunan kişiler, kendi seçmiş oldukları denklik merkezlerinde bu işlemlerini kolaylıkla yaptırabilirler" dedi.

Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) işbirliğiyle hayata geçirilen, 'e-Denklik Modülü' tanıtım toplantısına katıldı. Burada konuşan Bakan Selçuk, MEB'in her iş ve işleminin otomasyona yönelmesine önem verdiğini söyledi. Türkiye'ye yurtdışından gelen insanların denklik meselelerini ele almanın Bakanlığın başta gelen görevleri arasında olduğunu dile getiren Bakan Selçuk, "Göçle alakalı, yurt dışından gelen insanlarla alakalı ve bu coğrafyada eğitim hayatını sürdürmek isteyen insanların denklik meselelerini de ele almak bizim için elbette başta gelen görevler arasında. Bu işlemin manuel olarak olması, analog olarak yürütülmesi ve tamamen kağıt üzerinde ele alınması bu işin yavaşlaması ve hataların artmasına neden oluyor. Bu hataların önüne geçebilmek için de iş takvimimizde yer alan e-denklik modülünü hayata geçirmiş bulunuyoruz" dedi.

'EĞİTİMDE DİJİTAL ALTYAPI İÇİN KARARLIYIZ'

Bakan Selçuk, 'e-Denklik Modülü'nün pilot uygulamalarının yapıldığını belirterek, şöyle konuştu: "250 binin üzerinde nüfusu olan 86 ilçe merkezinde, yurt dışında 43 eğitim müşavirliğimizde ve elbette 81 ilimizde denklik işlemlerini elektronik ortamda yürüteceğiz. Denklik başvurusunda bulunan kişiler, kendi seçmiş oldukları denklik merkezlerinde bu işlemlerini kolaylıkla yaptırabilirler. Burada randevu ve karekod sistemi işlemlerin hızlanmasına hizmet edecek. Bütün yapılan işlerin büyük fotoğrafın parçası olduğunu belirtmeden geçmek istemem. Sistemin giderek dijital tabanlı bir veri yönetim sistemiyle desteklenmesi ve veriye dayalı politikalar geliştirilmesi için de hazır bir veri setinin oluşmasına hizmet ediyor. Bütün bunların sonucunda elbette eğitimin kalitesinin artması konusunda mesafe alıyoruz. Türkiye artık eğitim sistemini; dünya standartlarında yazılım alt yapısı ve dünya standartlarında dijital sistematikle yürütmekte kararlıdır."

Bakan Selçuk, konuşmasının ardından yeni sistem aracılığıyla denklik belgesi almaya hak kazanan 5 öğrenciye belgelerini takdim etti.

KISA SÜREDE DENKLİK İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

9 Aralık 2019 tarihinde kurulumu tamamlanan modül ile ilgili Ankara'da ve yurt dışında Almanya, Kosova ve Azerbaycan'da bir haftalık pilot uygulamalar yapıldı. Şu anda Ankara, İstanbul ve Bursa'da, yurt dışında Berlin, Bakü ve Kosova'da sorunsuz olarak kullanılan 'e-Denklik Modülü', Türkiye geneline ve yurt dışı temsilciliklerine yaygınlaştırılacak. Sisteme göre denklik başvuruları 'edenklik.meb.gov.tr' adresinden yapılacak. 'Online başvuru' bölümünden işlem basamakları takip edilerek mevcut olan öğrenim belgeleri sisteme yüklenecek. Böylece denklik başvurusunda bulunan kişiler, kendi seçmiş oldukları denklik merkezi, randevu tarihi ve saatinde sisteme girmiş oldukları belgelerin orijinalleri ile ilgili denklik merkezine giderek en kısa sürede denklik işlemlerini gerçekleştirebilecek.

 

AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'e-Denklik Modülü' tanıtım toplantısından sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Teknoloji Merkezi'nde, 'AR-VR Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi'nin açılış törenine katıldı. Burada konuşan Bakan Selçuk, ilkokul, ortaokul ve liselerde özellikle meslek liselerinde hummalı çalışma içinde olduklarını söyledi. Eğitimle ekonomi arasındaki ilişkinin farkında olduklarını belirten Bakan Selçuk, şöyle konuştu: "Ekonomi, eğitim ve demokrasi üçlemesinin bir ülkenin varoluşuyla doğrudan doğruya ilgisi olduğunun da farkındayız. Bir ülkenin milli geliri 10 bin doları aşamıyorsa aslında o ülkede orta eğitim tuzağı vardır. Yani eğitimi orta olursa ekonomisi de orta olur bir ülkenin. Dolayısıyla bizim yapmaya çalıştığımız atılım bir dünya hikayesine eşlik etmekle ilgilidir. Bu yeni dönem artık mazeretleri bir kenara bırakıp, şikayetleri bir kenara bırakıp, çözümler üzerinde konuşma dönemidir. Erkek çocuklarımızın meslek liselerine yönelmesini engelleyen askerlik sorunu ile ilgili yasayı çıkarmış olmak istiyoruz. Meslek liselerindeki üretimi engelleyen yüzde 15'lik hazine kesintisini yüzde 1'e indirmek, mesleki eğitim merkezlerindeki çocukların ayrıca 'lise okuması gerekiyor' denilerek, çıraklığın bir şekilde sıkıntıya girmesine neden olan durumu meslek eğitim merkezine devam eden çocuk, zaten lise mezunu sayılacaktır hükmünü getirmek."

Bakan Selçuk, konuşmasının ardından merkezin açılışını yapıp, hatıra fotoğrafı çektirdi. 

1

12 yaşındaki Miraç'ın kahreden ölümü

2

Bakanlardan ortak deprem açıklaması

3

Depremin boyutu gün ağarınca ortaya çıktı

4

Türkiye seferber oldu

5

Kandilli Rasathanesi'nde deprem açıklaması 

6

Enkazın altından yerini bildirdi... 13 saat sonra kurtarıldı!

7

Elazığ'ın ardından Manisa da sallandı

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan deprem açıklaması

EN YENİLER

Drone'lar hızlı müdahaleyi sağladı
Depremde ölen anne ve oğlu toprağa verildi
Festival için hazırlanan 2 ton sucuk, depremzedelere gönderilecek
Beşiktaş'tan Adem Ljajic açıklaması
Eski kız arkadaşa tecavüze 12 yıl hapis cezası
İstanbul'daki kadın taksi şoförleri bir araya geldi
Abdullah Avcı: Bu ayrılığın, hak ettikleri başarıyı getirmesini temenni ederim
Beşiktaş, Göztepe maçı hazırlıklarını tamamladı
Sivasspor, Claudemir Domingues ile sözleşme imzaladı