EN ÇOK OKUNANLAR

Yolcu otobüsü devrildi: Ölü ve yaralılar var

Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Rize'de sel felaketi

Litresi 135 Euro'dan satılıyor

Ağrı'nın Diyadin ilçe Belediyesine görevlendirme

Gölde kaybolan ABD'li ünlü oyuncu Rivera'nın cesedi bulundu

Eğitim

Bakan Selçuk: 81 ilde denklik işlemlerini elektronik ortamda yürüteceğiz

Aslıhan ALTAY KARATAŞ- Haluk KARAASLAN/ANKARA, (DHA) 13.01.2020 13:50
Bakan Selçuk: 81 ilde denklik işlemlerini elektronik ortamda yürüteceğiz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'e-Denklik Modülü' sayesinde denklik işlemlerinin elektronik ortamda yapılmaya başlandığını belirterek, "250 binin üzerinde nüfusu olan 86 ilçe merkezinde, yurt dışında 43 eğitim müşavirliğimizde ve elbette 81 ilimizde denklik işlemlerini elektronik ortamda yürüteceğiz. Denklik başvurusunda bulunan kişiler, kendi seçmiş oldukları denklik merkezlerinde bu işlemlerini kolaylıkla yaptırabilirler" dedi.

Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) işbirliğiyle hayata geçirilen, 'e-Denklik Modülü' tanıtım toplantısına katıldı. Burada konuşan Bakan Selçuk, MEB'in her iş ve işleminin otomasyona yönelmesine önem verdiğini söyledi. Türkiye'ye yurtdışından gelen insanların denklik meselelerini ele almanın Bakanlığın başta gelen görevleri arasında olduğunu dile getiren Bakan Selçuk, "Göçle alakalı, yurt dışından gelen insanlarla alakalı ve bu coğrafyada eğitim hayatını sürdürmek isteyen insanların denklik meselelerini de ele almak bizim için elbette başta gelen görevler arasında. Bu işlemin manuel olarak olması, analog olarak yürütülmesi ve tamamen kağıt üzerinde ele alınması bu işin yavaşlaması ve hataların artmasına neden oluyor. Bu hataların önüne geçebilmek için de iş takvimimizde yer alan e-denklik modülünü hayata geçirmiş bulunuyoruz" dedi.

'EĞİTİMDE DİJİTAL ALTYAPI İÇİN KARARLIYIZ'

Bakan Selçuk, 'e-Denklik Modülü'nün pilot uygulamalarının yapıldığını belirterek, şöyle konuştu: "250 binin üzerinde nüfusu olan 86 ilçe merkezinde, yurt dışında 43 eğitim müşavirliğimizde ve elbette 81 ilimizde denklik işlemlerini elektronik ortamda yürüteceğiz. Denklik başvurusunda bulunan kişiler, kendi seçmiş oldukları denklik merkezlerinde bu işlemlerini kolaylıkla yaptırabilirler. Burada randevu ve karekod sistemi işlemlerin hızlanmasına hizmet edecek. Bütün yapılan işlerin büyük fotoğrafın parçası olduğunu belirtmeden geçmek istemem. Sistemin giderek dijital tabanlı bir veri yönetim sistemiyle desteklenmesi ve veriye dayalı politikalar geliştirilmesi için de hazır bir veri setinin oluşmasına hizmet ediyor. Bütün bunların sonucunda elbette eğitimin kalitesinin artması konusunda mesafe alıyoruz. Türkiye artık eğitim sistemini; dünya standartlarında yazılım alt yapısı ve dünya standartlarında dijital sistematikle yürütmekte kararlıdır."

Bakan Selçuk, konuşmasının ardından yeni sistem aracılığıyla denklik belgesi almaya hak kazanan 5 öğrenciye belgelerini takdim etti.

KISA SÜREDE DENKLİK İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

9 Aralık 2019 tarihinde kurulumu tamamlanan modül ile ilgili Ankara'da ve yurt dışında Almanya, Kosova ve Azerbaycan'da bir haftalık pilot uygulamalar yapıldı. Şu anda Ankara, İstanbul ve Bursa'da, yurt dışında Berlin, Bakü ve Kosova'da sorunsuz olarak kullanılan 'e-Denklik Modülü', Türkiye geneline ve yurt dışı temsilciliklerine yaygınlaştırılacak. Sisteme göre denklik başvuruları 'edenklik.meb.gov.tr' adresinden yapılacak. 'Online başvuru' bölümünden işlem basamakları takip edilerek mevcut olan öğrenim belgeleri sisteme yüklenecek. Böylece denklik başvurusunda bulunan kişiler, kendi seçmiş oldukları denklik merkezi, randevu tarihi ve saatinde sisteme girmiş oldukları belgelerin orijinalleri ile ilgili denklik merkezine giderek en kısa sürede denklik işlemlerini gerçekleştirebilecek.

 

AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'e-Denklik Modülü' tanıtım toplantısından sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Teknoloji Merkezi'nde, 'AR-VR Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi'nin açılış törenine katıldı. Burada konuşan Bakan Selçuk, ilkokul, ortaokul ve liselerde özellikle meslek liselerinde hummalı çalışma içinde olduklarını söyledi. Eğitimle ekonomi arasındaki ilişkinin farkında olduklarını belirten Bakan Selçuk, şöyle konuştu: "Ekonomi, eğitim ve demokrasi üçlemesinin bir ülkenin varoluşuyla doğrudan doğruya ilgisi olduğunun da farkındayız. Bir ülkenin milli geliri 10 bin doları aşamıyorsa aslında o ülkede orta eğitim tuzağı vardır. Yani eğitimi orta olursa ekonomisi de orta olur bir ülkenin. Dolayısıyla bizim yapmaya çalıştığımız atılım bir dünya hikayesine eşlik etmekle ilgilidir. Bu yeni dönem artık mazeretleri bir kenara bırakıp, şikayetleri bir kenara bırakıp, çözümler üzerinde konuşma dönemidir. Erkek çocuklarımızın meslek liselerine yönelmesini engelleyen askerlik sorunu ile ilgili yasayı çıkarmış olmak istiyoruz. Meslek liselerindeki üretimi engelleyen yüzde 15'lik hazine kesintisini yüzde 1'e indirmek, mesleki eğitim merkezlerindeki çocukların ayrıca 'lise okuması gerekiyor' denilerek, çıraklığın bir şekilde sıkıntıya girmesine neden olan durumu meslek eğitim merkezine devam eden çocuk, zaten lise mezunu sayılacaktır hükmünü getirmek."

Bakan Selçuk, konuşmasının ardından merkezin açılışını yapıp, hatıra fotoğrafı çektirdi. 

1

Yolcu otobüsü devrildi: Ölü ve yaralılar var

2

Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

3

Rize'de sel felaketi

4

Litresi 135 Euro'dan satılıyor

5

Ağrı'nın Diyadin ilçe Belediyesine görevlendirme

6

Gölde kaybolan ABD'li ünlü oyuncu Rivera'nın cesedi bulundu

7

Kovid tedavisinde dışa bağımlılığı bitirecek ilacın üretimi 'resmen' başladı

8

Eski eşinin özel görüntülerini arkadaşlarına yolladığı iddiasını kabul etmedi

EN YENİLER

Türkiye'nin en büyük E-Spor etkinliği 65 ülkeden katılımla rekora koşuyor
 ABD'de 'Black Lives Matter' yazısına boyalı saldırı
Kalp hastalarına 'sıcak hava' uyarısı
Gölde kaybolan ABD'li ünlü oyuncu Rivera'nın cesedi bulundu
Tatilcilerin 'plaja eşya taşıma' tepkisi
Kovid tedavisinde dışa bağımlılığı bitirecek ilacın üretimi 'resmen' başladı
İşte dünya genelinde koronavirüs bilançosu
Marmaris'te darbe girişimine şahit olanlar yaşananları anlattı
Şehidin son paylaşımı: Vatanımızı koruma vakti, uyumayın