EN ÇOK OKUNANLAR

Atama Kararları Resmi Gazete'de

Eğitim

Vakıf üniversitesinde ilk ders Prof. Dr. Duygun Yarsuvat anısına

İSTANBUL, (DHA) 02.10.2021 11:04
Vakıf üniversitesinde ilk ders Prof. Dr. Duygun Yarsuvat anısına

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ‘Ceza Muhakemesi ve İnsan Hakları Hukuku’ açılış dersini, geçen ay yaşamını yitiren fakültenin öğretim üyesi Prof. Dr. Duygun Yarsuvat anısına gerçekleştirdi.

Yeditepe Üniversitesi’nin Ataşehir’deki 26 Ağustos Yerleşimi İnan Kıraç Salonu’nda, pandemi önlemleri alınarak gerçekleştirilen derse öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Prof. Dr. Duygun Yarsuvat’a dair anıların paylaşıldığı derste Yarsuvat’ın öncü çalışmalarından örnekler verildi.

PROF. DR. ÜZELTÜRK: DERSLERE HEP GÜLÜMSEYEREK GİRERDİ

Dersin açılışında konuşan Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sultan Üzeltürk, Prof. Dr. Yarsuvat’ın 35 yıl öğrencisi olduğu için şanslı olduğunu belirterek “Hayatımda çok önemli etkileri olan biriydi. Derslere hep gülümseyerek girerdi. Ben derse gülümseyerek girmeyi Duygun Hocadan öğrendim. Öğrencilerini birey olarak çok önemser ve onlara değer verirdi. İnsan hakları alanında çalışmanın temeli de budur. Bireyi sevmeden, bireyle o gönül birliğini kurmadan insan hakları alanında çalışamazsınız” dedi.

PROF. DR. BAYRAKTAR: ÇOK İYİ BİR BİLİM İNSANI, YÖNETİCİ VE AVUKATTI

Hukuk Fakültesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Köksal Bayraktar da Yarsuvat’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olduğunu dile getirerek “Çok iyi bir bilim insanı, yönetici ve avukattı. Sosyal yönü son derece kuvvetli bir insandı. Uluslararası ceza hukuku alanında önemli bir kişiydi. Şakacı bir insandı, bizim idolümüzdü. Kaybı Türk toplumu için önemli bir eksikliktir” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Köksal Bayraktar, Prof. Dr. Duygun Yarsuvat’ın öncü çalışmalarından örneklerle konuşmasını sürdürdü.

PROF. DR. KOCASAKAL: BAZI İNSANLAR VARDIR Kİ HAYATLARINI HİÇ KAYBETMEZLER

Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit Kocasakal ise “Bazı insanlar vardır ki hayatlarını hiç kaybetmezler. Aksine o insanlar yaşarken yaptıklarıyla, yapmadıklarıyla, söyledikleriyle hayatlarını hiçbir zaman kaybetmemek üzere kazanırlar ve hep muhafaza ederler. Duygun Bey, bana göre onlardan bir tanesi” diye konuştu.

Prof. Dr. Duygun Yarsuvat’ın gençlerle inanılmaz bir diyaloğu olduğunu ifade den Kocasakal, Yarsuvat’ın çalışmalarından örnekler vererek günümüz sorunlarına değindi.

Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi R. Barış Erman da Prof. Dr. Yarsuvat’ın çok önemsediği bir alan olan ‘Ceza Muhakemesinde Sistemler ve Ceza Muhakemesi Kanunu’ üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. “Ben ceza muhakemesini Duygun Hocayla sevdim” diyen Erman, kendisinin şu sözlerini anımsattı:

“Ceza muhakemesi insan haklarıdır. Ceza muhakemesi asla sadece teknik değildir, sadece uygulama değildir, sadece usul değildir. Ceza muhakemesi bir içeriğe, bir felsefeye sahiptir ve her zaman insanın özgürlükleri ile çok yakın ilişkilidir.”

Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Fulya Eroğlu ise çok şanslı bir asistanlık dönemi geçirdiğini ifade ederek Yarsuvat’ın öğrencileriyle çok yakından ilgilendiğini ifade etti.

Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Kaan Karcıklı’nın da konuşma yaptığı derste, son konuşmayı ailesi adına kızı Elif Yarsuvat yaptı. Duygu yüklü konuşmasında Elif Yarsuvat, düzenlenen ders için teşekkür etti.

1

Atama Kararları Resmi Gazete'de

Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı; 21 bin 747 yeni vaka, 192 can kaybı
Bakan Koca: Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getiriliyor
1 milyon liralık vurgun, tapuda görevli memurun dikkati sayesinde engellendi
Esnafı dolandıran sahte yüzbaşıyı, yüzbaşı yakaladı
Dışişleri Bakanlığı: AİHM kararlarının uygulanması tarafsız bir yaklaşımla ele alınmalıdır
Tahkim Kurulu, Terim'e verilen 6 maçlık cezayı onadı
Gayrimenkul zengini kadını kaçırdığı öne sürülen eski bakıcı: Sokağa attılar, ben sahip çıktım
Bakan Nebati: En önemli önceliğimiz, yüksek faiz olmayacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gizli ambargolar tarihe karışacak
TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Fiyat artışları geçici ve enflasyona dönüşmeyecektir
Seren Serengil: Boyum 4 santimetre kısalmış 
İnşaat temeli kazılırken hasar gören iki binadaki 48 kişi tahliye edildi
Kırıkkale'de kahreden olay! İntihara kalkışırken kızının ölümüne neden oldu
Eşini 104 yerinden bıçaklayan sanıktan pişkin savunma: Eve geldiğimde kendini bıçaklıyordu
Bitrota mağduru: Hakkımızı aramaya kalktığımızda bizi sert üslupla gruptan attı