EN ÇOK OKUNANLAR

Oğlu hamile gelininin yanında öldürülen baba: Doğum günüm oğlumun ölüm günü oldu

Otomobilden indirip üzerlerine kurşun yağdırdılar

Teröristlerin Münbiç'ten yola çıkıp Amanos Dağları'na indikleri 'paramotor' ele geçirildi

Astsubay kocanın yaptığı katliamda Gizem de yaşamını yitirdi

Düğün fotoğrafı çekimi için ilginç teknik

Ne olduğunu öğrenince hemen polisi aradı

Eğitim

Yarışmanın final turuna kalan öğrenciler çalışmalarına devam ediyor

İSTANBUL, (DHA)- 14.09.2020 14:29
Yarışmanın final turuna kalan öğrenciler çalışmalarına devam ediyor

TEKNOFEST 2020 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 24-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep’te düzenlenecek. Yarışmanın Sürü İHA alanında final turuna kalmayı başaran MERGEN ekibi hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Takımın akademik danışmanlığını Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünde (İngilizce) Araştırma Görevlisi Uğur Osman Yücel yaparken MERGEN ekibi üyelerinin görev alanını şöyle tanımlıyor; 

“MERGEN takımı, Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği (İngilizce) bölümü 4. Sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Takım üyeleri, veritabanı, linux sistemler, bilgisayar mimarisi gibi alanlarda bilgi sahibi olmakla beraber sıkça fikir alışverişinde bulunmaktadır. Takım üyelerinden; takım lideri Tevhit Karslı mobil uygulama projelerinde yer almıştır, Burak Aktepe gömülü sistemler üzerine projeler geliştirmektedir, Yahya Mehmet Sağdur C#’da çeşitli projeler geliştirmiştir, Bilal Gelik yapay zekâ alanında araştırmalar yapmaktadır, Fatmanur Akbaş ve Nihan Nur Şıngır ise C ve Java dillerinde çeşitli projeler gerçekleştirmiştir.” 

HEDEFLERİ VE ÇALIŞMA SİSTEMLERİ NELER?

Yarışma için sıkı bir kampa giren ekip hedeflerini ve çalışma sistemlerini ise şu sözlerle dile getiriyor; 

“Otonom sistemlere ve sürü algoritmalarına ilgi duyan, yazılım mühendisliği öğrencileri olarak TEKNOFEST’in Sürü İHA Simülasyon Yarışmasına katılmaya karar verdik. Yarışmanın amacı sürü halindeki İHA’ların tanımlanan görevlerini en iyi şekilde paylaştırıp, en yetkin şekilde yerine getirmeleridir. Yarışmanın senaryosu ise insansız hava araçlarıyla deprem sonrası enkaz bölgesindeki kazazedelerin hastaneye taşınmaları ve telekomünikasyon hizmeti sağlamaya odaklanmıştır. Ülkemiz 3 fay hattı grubunun bulunduğunu bir deprem ülkesidir. Biz de depremden alınan yaraları en hafife indirmeye yönelik bu yarışmaya katılıp, takımımızla beraber yazılım algoritmaları geliştirmeye karar verdik.” 

“YARIŞMADA İDDİALIYIZ” 

Yarışmanın Final turu öncesi iki zorlu etabı geride bırakan ekip öncelikli hedeflerinin Maltepe Üniversitesi’ni en iyi şekilde temsil etmek olduğunu belirtiyor.Yarışmanın en zorlu etabının final turu olduğunun bilincinde olduğunu hatırlatan MERGEN ekibi yarışmayı birinci olarak tamamlamak konusunda da iddialı olduklarını dile getiriyor.  

“YARIŞMADA FİNALE KALMADAN ÖNCE 2 AŞAMADAN GEÇTİK.” 

MERGEN ekibi şöyle devam etti; 

Ön Tasarım Raporu (Ön Eleme): Ön tasarım raporu oluşturduk, özet olarak bu raporda yapmamız gereken görevleri çıkardık ve bu görevleri nasıl gerçekleştireceğimizi, ne tür algoritma adımları izleyeceğimizi bu raporda ilettik.  

Video ve Kaynak Kodlar: Raporda belirttiğimiz algoritma adımlarını geliştirdik ve ön elemeyi geçen 48 takım arasından 5. olarak finale çıkmaya hak kazandık. Şimdi hedefimiz finalde birinci olarak kendimizi ve Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmek.” 

YARIŞMAYA DAİR TEKNİK BİLGİLER NELER? 

Zorlu bir hazırlık sürecinde bulunduklarını belirten MERGEN ekibi yarışmaya dair ise şu teknik bilgileri paylaştı; 

“Yarışmanın asıl amacı geleceğin teknolojisi olarak kullanılacak İHA’ların bir ekip, sürü olarak uçmasını sağlayarak sürü uçuşuyla daha çok yarar sağlamayı amaçlamaktadır. Yarışmayı anlatmamız gerekirse yarışmanın ilk gününde takımlar yazdıkları algoritmaları ve kodları jüri üyelerine anlatarak sunum yapmakta ve jüri üyelerinin sorularına cevap vermektedir. İlk gün herhangi bir eleme durumu olmamaktadır. İkinci gün simülasyon ortamında gerçekleştirilen yarışmada yazılan algoritmalar ve kodlar senaryo senaryo koşturularak oynatılmakta ve her senaryo sonu puan tablosu açıklanmakta ve yarışmacılarla paylaşılmaktadır. Her gün puan durumuna göre elemeler yapılarak final gününe kadar gelen yarışmacılar arasından ilk 3 belirlenmektedir.  

Yarışmanın içinde bizden beklenenler verilen formasyon uçuşunun eksiksiz ve hatasız bir şekilde uygulanarak İHA’ların bir düzen içinde uçması sağlanmaktadır. İHA’lar buradaki durumlarına göre puan toplamaya başlamakta; formasyon uçuşu tamamlandıktan sonra kaza kırım alanına varan İHA’lar arama algortimalarını uygulayarak yaralı kazazede ve Telekom bekleyen kazazedeleri bulmaya çalışmaktadır. İHA’lar yaralı kazazedeyi bulduğunda uygun ve boş bir hastane belirleyerek İHA’ları buraya taşımakta ve hastayı hastaneye bırakmaktadır. Buna göre puan toplamaktadır. İHA’lar yarası bulunmayan kazazedelere Telekominikasyon sağlayarak telekominikasyon altında ayrı bir puan toplamaktadır. Bu şekilde senaryo puanları hesaplanmakta ve sıralamalar belirlenmektedir.” 

1

Oğlu hamile gelininin yanında öldürülen baba: Doğum günüm oğlumun ölüm günü oldu

2

Otomobilden indirip üzerlerine kurşun yağdırdılar

3

Teröristlerin Münbiç'ten yola çıkıp Amanos Dağları'na indikleri 'paramotor' ele geçirildi

4

Astsubay kocanın yaptığı katliamda Gizem de yaşamını yitirdi

5

Düğün fotoğrafı çekimi için ilginç teknik

6

Ne olduğunu öğrenince hemen polisi aradı

7

3 gündür kayıptı, cesedi bulundu

8

Hatalı basılan 100 TL'yi 70 bin TL'ye satıyor

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'den ortak bildiri
Buğra Kavuncu hakkında soruşturma başlatıldı
İskenderun'da bir orman yangını daha çıktı; alevler yerleşim yerlerine yaklaştı
Bilim Kurulu Üyesi Kara açıkladı! 'Yarınki toplantıda yeni önlemler alınabilir'
Koronavirüs sonrası ten rengi değişen Çinli doktor normale döndü
Otobüsteki iğrenç olayla ilgili flaş gelişme
Muharrem İnce: Hepsi yeni isim, bir iki gün içinde açıklayacağız
İstanbul Valiliği'nden Kılıçdaroğlu'nun iddialarına açıklama
İstanbul barajları kritik seviyede; Alibeyköy Barajı'nda eski elektrik direkleri ortaya çıktı
Bodrum sahte içkiden zehirlenen Yelda, hayatını kaybetti
Karşıyaka'da sahil, 'deniz marulu' yosunlarla doldu
Çatıya çıkan çocuk yürekleri ağza getirdi
Otoyolda uyuşturucu nakli
Düğünde patlatılan havai fişek genç kadının kabusu oldu
Ermenistan'ın eski Başbakanından Paşinyan'a uyarı:  ''İstifa et yoksa her şeyi kaybedebiliriz''