EN ÇOK OKUNANLAR

Ekonomi

Bu binada oturan vatandaşlar elektrik, su parası ödemeyecek

ANKARA, (DHA) 14.12.2017 16:20

Enerji tasarrufu son yıllarda hayata geçirilen inşaat projelerinde ve özellikle akıllı binalarda ön plana çıkıyor. Bu projelere güzel örneklerden biri Ankara'da hayata geçiriliyor.  'Gökyüzü Bahçeleri' isimli inşaat projesinin,100 haneli 5 köyün elektriğini karşılayacak şekilde miktarda enerji üretimi gerçekleştireceği, böylece ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 7 buçuk milyon kilovat destek sağlanmasının hedeflendiği belirtiliyor. Proje yaratıcılarından Arena Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Evren Sarıçiçek, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üreten, atık suların arıtılmasını sağlayan, katı atık ayrıştırma sistemi olan ve spor salonundan elektrik üreten bir proje tasarladıklarını söyledi.

Evren Sarıçiçek, Gökyüzü Bahçeleri projesi için şunları söyledi: "İnsanlar burada kendi enerjisini üreten bir binada oturunca farkındalık oluşacak. Bu binada oturan vatandaşlar elektrik, su parası ödemeyecek. Projemiz diğer projelerce taklit edilebilirse bizim enerjide dışa olan bağımlılığımız büyük oranda azalacak" dedi.

 

"LAVABOLARDAN ARITILAN SU KLOZETLERDE KULLANILACAK"


Sarıçiçek, 45 katlı bir gökdelenin tükettiği enerjiden daha fazlasını üretmeyi hedeflediklerini belirtti ve projelerinin ana amacının ticari değil taklit edilebilir bir proje yaratmak olduğunu söyledi. Sarıçiçek sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye’de kendi kendine yeten konut projeleri olursa ve her konut projesi kendi ihtiyacını karşılarsa, bizim dışa olan bağımlılığımız büyük oranda azalacaktır. Projemizde enerji tüketimi yıllık 6 milyon kw civarında ancak biz alternatif üretim yöntemleriyle 7 buçuk milyon kw enerji üretiyoruz. Yani ülkeye yılda 1 buçuk milyon kw enerji katkı sağlayacak. Gri su sistemi adı verilen sistem ile lavabolardan arıtılan sular tekrardan klozetlerde kullanılabiliyor. Bu sayede  Gökyüzü Bahçeleri yıllık 10 milyon litre su tasarrufu sağlıyor. Bu gri su sistemi 100 projede daha yapılabilirse dünyaya olan katkısı tartışılmaz derecede yüksek." 


“BİNA İÇERİSİNDE İNSANLAR KENDİ SEBZELERİNİ YETİŞTİRİLEBİLECEK”


Projede kapalı sera uygulamasının da yer aldığını belirten Evren Sarıçiçek şu ifadeleri kullandı:


"Dünya, tarım anlamında sulu tarım kapalı tarım gibi kontrol edilebilir üretim tekniklerine gidiyor. Projemizde iklim koşullarının ve gün ışığının taklit edilebildiği, topraksız raflarda kendi sebzelerini üretebilecektir. Umuyoruz ki bu da taklit edilebilir bir şey olur çünkü topraklarımız da git gide zehirleniyor. Bu alternatif üretim yöntemini kullanmamız gerekiyor.”


“CUMHURBAŞKANIMIZIN BU KONUDAKİ HASSASİYETİNE VAKIFIZ”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şehirdeki yeşil alanların daha fazla olması konusundaki hassasiyetini anımsatan Evren Sarıçiçek, “Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyetine vakıfız. Bu çok önemli bir detay. Sadece ülkemiz için değil, dünya için de önemli bir detay. Bu konuda ilk olarak taklit edilmek için çabalayacağız. Tüm binalar kendi enerjisini karşılarsa, ekonomimize katkısı tartışılmaz derece de çok olur“ dedi.


Spor salonundaki hareketli aletlerden de elektrik üreteceklerini söyleyen Sarıçiçek, "İnsanlar burada spor yaparken aynı zamanda binasının elektriğini üretecek" diye konuştu.

Erdoğan: Biden'la gündemimize ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulundum
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO Zirvesi'nde önemli görüşmeler
Ukraynalı model Anzelika'nın son anları kamerada
Sivas'ta çöken yolda 22 metrelik çukur oluştu
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'ten NATO Zirvesi sonrası basın açıklaması
Ceren Duman, davasında mahkeme başkanı kaçak cevap veren sanığı azarladı
Ankara'da rüzgar ve sağanak etkili oldu; araçlar yolda kaldı, evleri su bastı
Kayseri'de nöroloji doktoru silahlı saldırıya uğradı
Gaziantep'te taziye dönüşü kaza: 3 ölü, 2 yaralı
Yaya geçidinde hafif ticari aracın çarptığı Büşra öğretmen toprağa verildi
Şebnem hemşirenin ailesi kızlarının ölümünün araştırılmasını istiyor
Felç bırakan eşinin cezası 5 yıl düşürülen 2 çocuk annesi: ''Korkuyorum''
Balıkesir merkezli 32 ilde FETÖ operasyonu: 57 gözaltı
Mahsur kaldığı ağaçtan düşen yavru kediyi, vatandaşların açtığı bez kurtardı
'Türkiye, terörle mücadelede ilk safta yer almaktadır'