EN ÇOK OKUNANLAR

Evini bastığı kayınpederini defalarca bıçaklayıp firar etti

Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Türkiye markası' genelgesi

MB Başkanı Kavcıoğlu'nun kız kardeşi vefat etti

Bursaspor ile İsmail Çokçalış arasındaki kriz büyüyor

AK Parti'li Ünal: Türkiye şu anda önemli bir yol ayrımında 

İstanbul polisinden eğlence mekanlarına çocuk müşteri baskını

Ekonomi

Merkez Bankası, faiz oranını yüzde 15'e düşürdü

ANKARA, (DHA) 18.11.2021 13:56
Merkez Bankası, faiz oranını yüzde 15'e düşürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 16'dan yüzde 15'e düşürdü.

TCMB'den yapılan yazılı açıklamada, PPK'nın, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16'dan yüzde 15'e indirilmesine karar verdiği belirtildi. Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanma ve aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantların küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu vurgulanarak, şöyle denildi:

"Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaları görülmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir."

'TCMB, ELİNDEKİ TÜM ARAÇLARI KARARLILIKLA KULLANMAYA DEVAM EDECEK'

Öncü göstergelerin, yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret ettiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında toparlanma devam etmektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmekte, bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir. Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerle ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir. Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir. TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır. Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.”

1

Evini bastığı kayınpederini defalarca bıçaklayıp firar etti

2

Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Türkiye markası' genelgesi

3

MB Başkanı Kavcıoğlu'nun kız kardeşi vefat etti

4

Bursaspor ile İsmail Çokçalış arasındaki kriz büyüyor

5

AK Parti'li Ünal: Türkiye şu anda önemli bir yol ayrımında 

6

İstanbul polisinden eğlence mekanlarına çocuk müşteri baskını

Bakan Akar'dan Suriye'ye Hatay tepkisi
Cumhurbaşkanı Erdoğan eğitime destek kampanyası ödül töreninde konuştu
Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Türkiye markası' genelgesi
Evini bastığı kayınpederini defalarca bıçaklayıp firar etti
Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı; 21 bin 495 yeni vaka, 187 can kaybı
Kasımpaşa ile 1-1 berabere kalan Beşiktaş'ın galibiyet hasreti 5 maça çıktı
.
Ordu'dan çaldıkları otomobille İstanbul'a giden 3 çocuk aranıyor
1900 yıllık mezar taşını jandarmaya satmaya çalışan 1'i muhtar 5 kişi yakalandı
Eski uzman çavuş Orhan'a cinsel saldırıdan 10 yıl hapis cezası 
Beykoz'da lodos tekne batırdı 
Evini boşaltmasını istediği oğlu ve torunu tarafından darbedildi
Babasının dövdüğü Cihan bebek yoğun bakımdan çıktı
Savcı Uzun'u şehit eden teröriste rekor ceza
Bakan Varank: Yerli burun topu, 2022'de ATAK'a entegre edilecek