EN ÇOK OKUNANLAR

ABD polisini alarma geçiren olay! Her yerde aranıyor

Koronavirüs testi pozitif çıkan koşucu böyle kaçtı

Ünlü oyuncu karantinada sinir krizi geçirdi

Kaçak saç tıraşına polis baskını! Suçüstü yakalandılar

Diyarbakır'da orman işçilerini taşıyan araca PKK'dan saldırı

Öğretmenler, sağlık çalışanları için yüz koruyucu siperlik üretiyor

Ekonomi

"Süt ırkından et üretimi bırakılmalı"

İSTANBUL, (DHA) 06.12.2019 10:43

Türkiye’de et üretiminin süt ırkı hayvanından elde edilmeye çalışıldığını söyleyen Günaydın Et ve Restoranlar Grubu kurucu ortağı Cüneyt Asan, “Genetikleri itibariyle süt ırkı hayvanından et elde etmeye çalışırsanız edemezsiniz. Bunlar yaratılışları nedeniyle az et, çok süt verirler. Türkiye et ithalatı yapan bir ülke. Bizim derhal süt ırkı olan Holstein’ı bırakıp, Avusturya ırkı olan Simental hayvan ırkına geçmemiz lazım” dedi.

Nişantaşı Üniversitesi Mutfak Sanatları Kulübü tarafından düzenlenen etkinlikte deneyimlerini öğrenciler ile paylaşan Günaydın Et ve Restoranlar Grubu kurucu ortağı Cüneyt Asan, mutfak atölyesine girerek et kesimi hakkında uygulamalı eğitim verdi.

Türkiye’deki birçok şefin eti tanımadığını söyleyen Et Uzmanı Cüneyt Asan, “Et çok önemli ve pahalı bir besin maddesi. Bunu çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Eti çok iyi tanımanız ve hayvanın neresinden hangi yiyeceklerin yapılması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra etin kalitesini de bilmeniz gerekmekte. Eğer iyi ve kaliteli bir et almazsanız iyi yemek yapmanız zor olur. İyi et almak için de hayvan ırklarını tanımak ve ne ile beslendiğini az çok bilmeniz lazım. Eğer bunları bilmiyorsanız iyi et alamazsınız ve iyi yemek yapamazsınız” dedi.

AMERİKA VE AVUSTRALYA EN İYİSİ

Et ve süt ırkı olarak büyükbaş hayvanların iki kategoriye ayrıldığını kaydeden Cüneyt Asan, “Süt ırkından elde edilen et ile yemek yaparsanız olmaz. Dünyada birçok ülke et işini bir ilim haline getirmiş durumda. Brezilya ve Arjantin çok et ürettiği için dünyada önemli bir konuma sahip. Ama Amerika ve Avustralya dünyanın en iyi etini üretiyor. Çünkü onlar bunu ilim gibi yapıyorlar, tüm ırkları inceliyorlar. Örneğin Japonya’nın Wagyu ineğinin embriyosunu Angus ineğine yerleştirerek çok iyi bir et elde edebiliyorlar. İşte bunu dünyada iki ülke en iyi şekilde yapabiliyor” ifadesini kullandı.

“TARİH BOYUNCA SÜT İNEĞİNDEN ET ELDE ETMİŞİZ”

“Türkiye’de ne Angus ne de Hereford ırkı yok. Bizde rengi siyah beyaz olan Holstein süt ineği var. Tarih boyunca süt ineğinden et elde etmişiz” diyerek sözlerine devam eden Asan şunları söyledi:

“Genetikleri itibariyle süt ırkı hayvanından et elde etmeye çalışırsanız edemezsiniz. Bunlar yaratılışları nedeniyle az et, çok süt verirler. Türkiye et ithalatı yapan bir ülke. Bizim derhal süt ırkı olan Holstein’ı bırakıp, Avusturya ırkı olan Simental hayvan ırkına geçmemiz lazım. Süt ırkı olan hayvanlar beslendikleri zaman günlük 600 gram alıyorlar. Diğer Simental ırk ise 2 kiloya kadar alabiliyor. Tarım ve hayvancılık ülkesi olduğumuz doğru ama böyle bir sorunumuzun olduğu da gerçek. Aslında coğrafyamız küçükbaş hayvancılık için çok uygun. Ama bu sorunların hepsi hayvancılıkta yapılacak bazı düzenlemeler ile giderilebilir.”

1

ABD polisini alarma geçiren olay! Her yerde aranıyor

2

Koronavirüs testi pozitif çıkan koşucu böyle kaçtı

3

Ünlü oyuncu karantinada sinir krizi geçirdi

4

Kaçak saç tıraşına polis baskını! Suçüstü yakalandılar

5

Diyarbakır'da orman işçilerini taşıyan araca PKK'dan saldırı

6

Öğretmenler, sağlık çalışanları için yüz koruyucu siperlik üretiyor

7

Uzmanında siyah maskelerle ilgili açıklama! 'Bu maskeleri takan kişi nefes almakta güçlük çekiyor'

8

Virüsü yenen hemşire yaşadıklarını anlattı

EN YENİLER

TIR şoföründe koronavirüs çıktı, 7 evde 24 kişi karantinaya alındı
Elazığ Valisi, 'evde kal' şiiri yazıp seslendirdi
75 yaşında koronavirüsü yendi
İŞKUR'da 4 personelin koronavirüs testi pozitif çıktı
Erdoğan'dan Hamursuz Bayramı mesajı
Karantinaya alınan gemideki Türk vatandaşlarından mesaj var
İmamoğlu'nu tehdit eden şüpheli yakalandı
Koronavirüsten korunmak için ağaç kovuğuna girdi
Kocaeli'ye denizden giriş- çıkış yasaklandı