EN ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazete'de

Ekonomi

TOBB, Ticaret Sicili Akademisi kurdu

ANKARA, (DHA) 28.10.2021 13:25
TOBB, Ticaret Sicili Akademisi kurdu

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 81 il, 157 ilçede faaliyet gösteren 238 ticaret sicili müdürlüğünde hizmet kalitesini artırmak, şirket işlemlerinde iyi uygulamaları yaygınlaştırmak ve bilgi birikimini kurumsallaştırmak için Ticaret Sicili Akademisi kurdu.

TOBB bünyesindeki Ticaret Sicili Uygulamaları Merkezi (TİSUM) koordinasyonunda yürütülecek proje çerçevesinde ticaret sicili çalışanları, alanında uzman ticaret hukukçularından oluşan bir bilim kurulunun hazırlayacağı müfredat çerçevesinde temel eğitime tabi tutulacak. Ticaret sicili çalışanları ihtiyaç duyduğu bilgi-belgelere tek noktadan erişebilecek. Ayrıca bir el kitabı da oluşturularak ticaret sicili işlemlerine ilişkin yol haritası girişimcilerin istifadesine sunulacak. Akademinin kuruluş müjdesini veren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, insana yapılan yatırımın ülkenin geleceğine yapılan yatırım olduğunu vurgulayarak, yaklaşık 1000 çalışanın görev yaptığı ve yılda yaklaşık 700 bin tescil işleminin gerçekleştirildiği ticaret sicili müdürlüklerinin hizmet kalitesinin akademi bünyesinde yürütülecek eğitim faaliyetleri ile birlikte yükseleceğini kaydetti.

‘KAYNAK İSRAFINA SON VERİLECEK’

Hisarcıklıoğlu, ticaret sicilinin, nüfus, tapu ve trafik sicilleriyle birlikte Türkiye’nin en önemli sicillerinden birisi olduğunu ifade ederek, “Odalarımızda verilen ticaret sicili hizmetinin kalitesini artıracak bu projeyle, tescil işlemlerine ilişkin uygulama birliğini sağlayarak kaynak israfına son verilecek. Sicil camiasında ortak bir dilin oluşmasına ve tecrübe aktarımına fırsat verecek sürdürülebilir bir platform kuruldu. TOBB olarak pandemiden önce başlattığımız ve pandemi sürecinde devreye aldığımız ve ‘Ticaretin Hızına, Hız Katıyoruz’ sloganıyla Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi yayın süresini iki günden iki saate indirdiğimiz projenin performansı, dijital dönüşüm süreçlerinin ve bilgi sistemlerinin önemini bir kez daha gösterdi. Sicil Akademi projesini de bu öneme binaen inşa ettik. Ticaret Bakanlığı ile istişare içinde yaptığımız bu çalışmanın da üyelerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

1

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazete'de

Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı; 21 bin 747 yeni vaka, 192 can kaybı
Bakan Koca: Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getiriliyor
1 milyon liralık vurgun, tapuda görevli memurun dikkati sayesinde engellendi
Esnafı dolandıran sahte yüzbaşıyı, yüzbaşı yakaladı
Dışişleri Bakanlığı: AİHM kararlarının uygulanması tarafsız bir yaklaşımla ele alınmalıdır
Tahkim Kurulu, Terim'e verilen 6 maçlık cezayı onadı
Gayrimenkul zengini kadını kaçırdığı öne sürülen eski bakıcı: Sokağa attılar, ben sahip çıktım
Bakan Nebati: En önemli önceliğimiz, yüksek faiz olmayacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gizli ambargolar tarihe karışacak
TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Fiyat artışları geçici ve enflasyona dönüşmeyecektir
Seren Serengil: Boyum 4 santimetre kısalmış 
İnşaat temeli kazılırken hasar gören iki binadaki 48 kişi tahliye edildi
Kırıkkale'de kahreden olay! İntihara kalkışırken kızının ölümüne neden oldu
Eşini 104 yerinden bıçaklayan sanıktan pişkin savunma: Eve geldiğimde kendini bıçaklıyordu
Bitrota mağduru: Hakkımızı aramaya kalktığımızda bizi sert üslupla gruptan attı