EN ÇOK OKUNANLAR

Kartal'da hemşireyi öldüren şüpheli Bağcılar'da yakalandı; dehşet anları kamerada

Savcı: Ümitcan Uygun, Esra'yı öldürüp yataktaki pozisyonunu verdi

Ters kelepçeye 10 bin TL tazminat

Öğretmen çift, 8 öğrenciye 'işkence ve cinsel istismar'dan yargılanacak

Sultangazi'de otomobiline binen kadın silahla böyle vuruldu

Kaza ihbarına giden ekipler, sürücüyü başından vurulmuş buldu

YHS

Özgür ÖZTÜRK - DHA 08.12.2013 13:30

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da düzenlenen 5'inci Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu'nda konuşan 4'üncü Sınıf Emniyet Müdürü Dr. Fuat Altunbaş, Gezi Parkı olayları ardından Türkiye'deki twitter kullanıcısının 2 milyondan 10 milyona yükseldiğini belirtti.
Antalya'da 5'inci Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu'nun son gününde, 'Toplumsal Olaylar, Sosyal Medya ve Algı' konusu konuşuldu. Sempozyumda 'Sosyal Medya ve Medyanın Güvenlik Stratejilerine Etkileri' konulu sunum yapan Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Dr. Cihangir Baycan, Türkiye'de sosyal medyanın ilerlemesiyle birlikte güvenlik güçlerinin yeni önlem alması gerektiğini anlattı. Sosyal medyanın toplumlarda ücretsiz iletişim sağlaması, çok hızlı iletişim imkanı tanıması ve sınırları olmayan özgür ortam sağlaması nedeniyle sık kullanılmaya başladığını aktaran Dr. Cihangir Baycan, bununla birlikte birtakım güvenlik sorunlarının da ortaya çıktığından söz etti.
EMNİYET TEDBİRLERİ BELİRLENMELİ
Bunların başında sahte hesap açılması, şifrelerin kırılarak hesapların ele geçirilmesi, özel verilerin paylaşılması, özel hayatın gizliliği, cinsel istismar, hakaret, iftira gibi suçların geldiğini aktaran Dr. Cihangir Baycan, bu suçları işleyenlerin tespitinde ciddi problemler ortaya çıktığını kaydetti. Dr. Baycan, emniyet teşkilatı olarak sosyal medyada 'Görünür olmak', 'Güvenli kullanımın sağlanması', 'Suç ve suçluyla mücadele', 'Halkla ilişlerin geliştirilmesi' gibi tedbirlerin hedef olarak seçilebileceğini belirtti.
TWITTER KULLANICILARI 10 MİLYONA YÜKSELDİ
Sempozyum kapsamında Van Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 4. Sınıf Emniyet Müdürü Dr. Fuat Altunbaş ise, 'Toplumsal Olaylarda Sosyal Medya Platformları: Gezi Parkı Örneği' konulu sunum yaptı. Türkiye'nin sosyal medyayı kullanmada dünyada 7'nci sırada yer aldığını anlatan Dr. Fuat Altunbaş, Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının dünyadaki kullanıcıların yüzde 3'ünü oluşturduğunu, özellikle Gezi Parkı olaylarının ardından Türkiye'deki twitter kullanıcısının 2 milyondan 10 milyona yükseldiğini aktardı.
SOSYAL MEDYA İÇİNDE YER ALINMALI
Sosyal medyanın çok etkin kullanılıyor olmasının avantajlarının yanında dezavantajları da olduğunu kaydeden Dr. Altunbaş, Emniyet teşkilatının sosyal medyanın içinde yer alması gerektiğini ve ne kadar kısa sürede bunu başarırsa sosyal medyadan o kadar çok faydalanabileceğini ekledi.
EN BÜYÜK TOPLUMSAL OLAYLARDAN BİRİ
Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü'nden Dr. Murat Gözübenli de sempozyumda 'Toplumsal Olaylarda Şiddet İçeren İsyan Eylemleri Kapsamında Gezi Parkı Olayları ve Londra Protestolarının Analizi' konulu sunum yaptı. Gezi Parkı olaylarının ülke tarihinde görülen en büyük ve en geniş toplumsal olaylardan biri olduğunu kaydeden Dr. Murat Gözübenli, daha önce hiçbir şekilde bir araya gelmeyen grupların birlikte eylem yaptığını dile getirdi.
GEZİ EYLEMLERİNE 3.5 MİLYON KİŞİ KATILDI
Gezi Parkı olaylarının bilançosu hakkında da değerlendirmede bulunan Dr. Gözübenli, 2 aylık sürede Bayburt hariç 80 ilde 4 bin 725 eylem yapıldığını, eylemlere yaklaşık 3 milyon 545 bin kişinin katıldığını aktardı. Eylemler kapsamında 5 bin 341 kişinin gözaltına alındığını, 160 kişinin tutuklandığını belirten Dr. Gözübenli, olaylarda 1 polisin şehit olup, 5 kişinin öldüğünü dile getirdi. 4 bin 312 sivil ile 694 güvenlik görevlisinin yaralandığı olaylarda, 45 ambulans, 90 belediye otobüsü, 214 özel araç ve 240 polis aracının tahrip edildiğine dikkati çeken Dr. Gözübenli, olaylar nedeniyle 58 kamu binası ve 337 işyerinin zarar gördüğünü ve 140 milyon liralık maddi zarar meydana geldiğini belirtti.
GEZİ BENZERİ EYLEMLERE HAZIRLIKLI OLUNMALI
Emniyet teşkilatının hazırlıksız yakalandığı Gezi Parkı benzeri olayların her zaman olabileceğini dile getiren Dr. Gözübenli, önceden hazırlıklı olunması, eylem planları, risk analizleri, personel eğitimi ve halkla diyalogun önemine değindi.

ÖÖ(HA/İD) (FOTOĞRAFLI)

1

Kartal'da hemşireyi öldüren şüpheli Bağcılar'da yakalandı; dehşet anları kamerada

2

Savcı: Ümitcan Uygun, Esra'yı öldürüp yataktaki pozisyonunu verdi

3

Ters kelepçeye 10 bin TL tazminat

4

Öğretmen çift, 8 öğrenciye 'işkence ve cinsel istismar'dan yargılanacak

5

Sultangazi'de otomobiline binen kadın silahla böyle vuruldu

6

Kaza ihbarına giden ekipler, sürücüyü başından vurulmuş buldu

7

Çaldıkları paralarla eğlendiler, içki ile ellerini yıkadılar

8

Vahşet itirafı canlı yayında gelmişti! Kan donduran cinayette yeni gelişme

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Temennimiz Putin ile Zelenski'yi bir araya getirebilmek 
Galatasaray, Torrent'le çıktığı ikinci maçında da mağlup oldu
Bakan Soylu, 'Bu yılın ilk güzel haberi' diyerek duyurdu; Evlat Nöbeti'nde 34'üncü buluşma
Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 71 bin 843 oldu
İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısı! İzlanda kışı geliyor
Kartal'da hemşireyi öldüren şüpheli Bağcılar'da yakalandı; dehşet anları kamerada
Bilecik'te rüşvet alırken yakalanan belediye başkanı danışmanı tutuklandı
Vahşet itirafı canlı yayında gelmişti! Kan donduran cinayette yeni gelişme
Eşini öldürdü, mahkemede tepki gösteren kayınvalidesine 'kader' dedi
Ayşegül, apartta ölü bulundu; savcılık soruşturma başlattı 
Merkez Bankası, faiz oranını değiştirmedi
Öğrenci dövdüğü için öğretmenlikten alınmıştı; memur olacak
Tren kazasında ayağını kaybeden Eren'in hedefi, Ampute Milli Takımı
Bakan Koca: BioNTech üzerine Turkovac çalışmasını başlatacağız
Sinop'ta kar yağışı; 'Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayın' uyarısı