Geri Dön
GündemAli Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi rica ediyorum

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi rica ediyorum

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye 2022 Yılı Yaz Kuran Kursları açılış töreninde yaptığı konuşmada "Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi, kırmamanızı rica ediyorum" dedi.

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi rica ediyorum

Manisa'da 2022 Yılı Yaz Kuran Kursları'nın açılış töreni yapıldı.  Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök katıldı. Törende Kur'an tilaveti ve okunan ilahilerin ardından konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çocuklarını ve gençlerini ihmal eden milletlerin yarınlarından asla emin olamayacağını belirterek, şunları söyledi:


Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi rica ediyorum

 "Çocuklarımız, millet olarak bizim en kıymetli sermayemiz, en önemli istikbal güvencemizdir. Çocuklarının fikri, vicdani ve ahlaki eğitimlerine gerekli özeni göstermeyen bir toplumun, gelecek ümidinin olması mümkün değildir. Bu anlamda yapmamız gereken, çocuklarımızı hayat kılavuzumuz Kur'an'la buluşturmaktır. Güzel ahlak abidesi sevgili peygamberimizle tanıştırmaktır. Hayata anlam katan milli ve manevi değerlerimizle kuşandırmaktır. Onları İslam'ın güzel ahlak ilkeleriyle donatarak kendileriyle, çevreleriyle ve bütün varlık alemiyle barışık, onurlu bir hayat yaşamalarının imkanını oluşturmaktır. Yüce dinimiz İslam'ın inanç esaslarını, temel dini bilgileri, ibadetleri ve ahlaki değerleri, neşeli ve eğlenceli bir kurs atmosferinde öğrenecekler. Birlik ve beraberliği, kardeşliği, dürüstlüğü, sevgiyi, saygıyı öğrenecekler. Yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma ahlakını özümseyecekler. Caminin huzur veren ortamında Kur'an'ın bereket iklimiyle ruhlarına iman, hakikat ve merhamet tohumları ekecekler. O tohumlar filizlenecek, boy verecek ve huzur bahçelerine dönüşecek ve o bahçe, yarının yollarında çocuklarımıza istikamet verecek. Onlar için manevi bir sığınak olacak. Darda kaldıklarında gönüllerine ferahlık verecek. Sıkıntılarına, dertlerine onun ışığında çare arayacaklar. Musibetle karşılaştıklarında onunla teselli bulacaklar. Daha da önemlisi, gençlerin zihinlerini bulandıran sapkın ideolojiler karşısında onlar için bir kalkan olacak."

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi rica ediyorum

'BIRAKIN CAMİLERİMİZ ÇOCUKLARLA ŞENLENSİN'

Çocukların Kuran'a ve camiye alışmaları ve sevmelerindeki en büyük sorumluluğun ailelerinde olduğuna dikkati çeken Erbaş, şöyle konuştu:

"Çocuklarınızı yaz kurslarımıza yönlendirerek, teşvik edip, isteklendirerek Kur'an eğitimine dair güçlü bir motivasyon sağlamalısınız. Onları her sabah güler yüzle, sevgiyle, şefkatle kursa hazırlamalısınız. Elbette çocuklar, camide gülüp oynayacak, koşup gürültü yapacaklardır. Bu, onların en doğal hakkı ve en temel gıdalarıdır. Çünkü çocuklar oyunla, eğlenceyle ve neşeyle büyürler. Onlardan bir yetişkin tavrı beklemek doğru olmaz. Bırakın, camilerimiz çocuklarla şenlensin. Camilerimiz, en güzel hatıraların mekanı olarak çocuklarımızın zihninde yer etsin. Sizler onlara güzelce rehberlik etmelisiniz. Unutmamalısınız ki çocuklar, sevgi, saygı, sabır, nezaket ve zarafet gibi güzel ahlak ölçülerini sizlerin şahsında öğrenip, benimseyeceklerdir. Tabii, bu eğitim sürecinde çocukların cami ve ibadet adabını öğrenmelerini önemsiyoruz. Hocalarımız bu hususta gerekenleri mutlaka yapacaktır. Fakat çocuklar, yine de her fırsatta gülüp eğlenecekler, koşup oynayacaklardır. Onları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi, kırmamanızı rica ediyorum" 

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi rica ediyorum

ESKİŞEHİR’DE CAMİ VE MÜFTÜLÜK BİNASI TEMELİ ATTI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Manisa’daki ziyaretinin ardından Eskişehir’e geldi. Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) İkieylül Kampüsü’nde Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, MHP Eskişehir milletvekili Metin Nurullah Sazak tarafından karşılanan Erbaş, yerleşke içerisine yapılacak Kampüs Camii’nin temel atma törenine katıldı.

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi rica ediyorumSelçuklu mimarisiyle yapılacak olan caminin üniversite içerisinde öğrencilerin dinleneceği bir alan olarak değerlendirileceğini ifade eden Erbaş, “İnançlı, imanlı, değerlerini bilen milli ve manevi değerlerine bağlı, bu caminin burada olması başlı başına bir mesaj zaten. Minaresiyle bir mesaj, mimarisiyle bir mesaj. Selçuklu mimarisi. Muhteşem. Bu tarzı ben de çok seviyorum. İnşallah üniversitelerimizde başka yerlerde bu tarzın da yapılması için gayret ediyoruz. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Nice gençler bu camide sadece namaz kılmayacaklar, camimizi kitapla donatacağız inşallah. Camimizin duvarına yaslanacak kütüphanesinden kitabını alacak, orada dinlenecek. Derste hocasını 3-5 saat dinlemiş, yorulmuş. Fizik dersi almış, matematik dersi dinlemiş, ya da benzer hangi alanda hangi uzmanlık alanı neyse ya da eğitim alan neyse. Gelecek camiye dinlenecek. Neyle dinlenecek? Oradan alacak bir Kur'an-ı Kerim. Kur'an-ı Kerim'i okuyarak dinleyecek. Bir hadis kitabı çekecek, onu okuyarak dinlenecek. Bir ilmihal kitabı, bir fıkıh kitabı ya da bir kültür kitabı, bir şiir kitabı. Bir roman, bir hikaye okuyarak dinlenecek. Bir işte yorulduğun zaman başka bir işe geç, devam et ve orada dinlenirsin. Rabbimiz öyle buyuruyor. Biz de onun için camimizi inşallah kitaplarla donatacağız” dedi.

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi rica ediyorumEskişehir Valisi Erol Ayyıldız da camilerin, birliğin, kardeşliğin, dayanışmanın güçlendiği kutsal mekanlar olduğunu belirterek, “Aziz milletimizin camilere bakışını en iyi yansıtan ifadeler şüphesiz İstiklal Marşı’mızda yer almaktadır. Milli Marşımızda ifadesini bulduğu gibi ‘Şehadetleri dinin temeli’ olan ezan seslerinin ebediyen yurdumuzun üstünde duyulması istiklalimizin, bağımsızlığımızın en önemli göstergesi olarak dile getirilmektedir. Camilerimizin ibadet yeri olmasının yanı sıra ilim, irfan ve eğitim müessesesi olarak ayakta durması demek; değerlerimiz ve tüm mukaddesatımızla milli manevi heyecanımızın her dem yeniden tazelenmesi demektir. Nitekim insan, değerleriyle insan, hayat, değerleriyle hayattır” şeklinde konuştu. Eskişehir İl Müftüsü Bekir Gerek de Selçuklu mimarisiyle yaklaşık 16 milyon 750 bin liraya yapılacak olan camide kapalı alanda 800 kişinin namaz kılabileceğini ve 3 bölüm halinde yapılarak 18 ayda tamamlanacağını söyledi. Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız ve beraberindekiler caminin temelini atarak ilk betonu döktü.

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi rica ediyorum


MÜFTÜLÜK BİNASI DA YENİDEN YAPILIYOR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cami temel atma programının ardından Eskişehir Valiliği yanına yapılacak olan İl Müftülüğü yeni hizmet binasının temel atma programına katıldı. Türkiye’nin 81 ilinde ve 922 ilçede müftülüklerin bulunduğunun anlatan Prof. Dr. Erbaş, “81 ilimizde 922 ilçemizde müftülüklerimiz var. Yurt dışından gelen heyetler oluyor. Her hafta 1-2 heyet geliyor. Ya da biz yurt dışına gittiğimiz zaman başkanlığımızı anlatıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nı anlatıyorum. Diyorum ki 'bizim 1003 müftülüğümüz var' Hayretler içerisinde kalıyorlar, şaşırıyorlar. Diyorlar ki ‘bizim tek bir müftülüğümüz var’. İslam ülkeleri olsun, İslam ülkeleri dışındaki azınlık olarak Müslümanların yaşadığı yerlerde olsun başmüftülük dedikleri bir başmüftülük var. Onun organizasyonunda imamlar, müezzinler var. İşte biz Türkiye’mizin gücünü, ülkemizin gücünü Diyanet İşleri Başkanlığımızla, müftülüklerimizle hem yurt içinde hem de yurt dışında temsil etmeye çalışıyoruz. Allah müftülerimizden razı olsun. Onlar bulundukları illerde, ilçelerde toplumumuzun her katmanına rehberlik etmeye gayret ediyorlar. Doğumundan ölümüne kadar her zaman hocalarımız toplumumuzun yanında. Bugün devletimize her yerde temsil eden tek kurum Diyanet İşleri Başkanlığıdır” şeklinde konuştu. Erbaş, konuşmasının ardından Eskişehir İl Müftülüğü yeni hizmet binasının temelini attı.

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi rica ediyorum