Geri Dön
GündemGümrüklerde çikolata içerisinde esrar, yakıt deposunda kestane balı ele geçirildi

Gümrüklerde çikolata içerisinde esrar, yakıt deposunda kestane balı ele geçirildi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerinin son dönemde gerçekleştirdiği operasyonlarda çikolata içinde esrardan kestane balına, klarnet kamışından gitar teline, cilt temizleme cihazlarından insan saçına, tespihten kozmetik ürünlere kadar çeşitli türlerde ticari kaçak eşya ele geçirildi.

Gümrüklerde çikolata içerisinde esrar, yakıt deposunda kestane balı ele geçirildi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Antalya Havalimanı'nda gerçekleştirilen ilk operasyonda, Antalya Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı risk analizinde şüpheli değerlendirilen yabancı uyruklu 1 yolcu takibe alındı. Şüpheli yolcuya ait valiz X-ray kontrolünden geçirildi. Daha sonra yapılan fiziki kontrolde çikolata içinde gizlenmiş macun esrar ele geçirildi.


Gümrüklerde çikolata içerisinde esrar, yakıt deposunda kestane balı ele geçirildi

VALİZDE KLARNET KAMIŞI VE YÜZ BAKIM CİHAZLARI 

Diğer bir operasyonda ise Gümrük Muhafaza ekipleri İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda riskli olarak değerlendirilen 1 yolcuya ait valizi X-ray kontrolüne tabi tuttu. Yapılan taramada şüpheli yoğunluğa rastlayan muhafaza ekipleri, fiziki aramada toplam bin adet klarnet kamışı yakaladı. Yine başka 1 yolcuya ait valizde de profesyonel yüz bakım cihazları ele geçirildi.

Öte yandan Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapmak üzere gelen 1 kamyonet riskli olarak değerlendirilip X-ray kontrolüne tabi tutuldu. Şüpheli yoğunluk tespit edilen noktalarda aracın doğal boşluklarına binlerce tıraş bıçağı gizlendiği tespit edildi.

Gümrüklerde çikolata içerisinde esrar, yakıt deposunda kestane balı ele geçirildi

YAKIT DEPOSUNDA KESTANE BALI

Bir başka operasyonda da Gümrük Muhafaza ekipleri, halk sağlığını tehdit eden kaçakçılarla ilgili çalışma yaptı. Sarp Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından Sarp Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girmek üzere gelen 1 minibüste yapılan aramada, aracın yakıt deposuna gizlenmiş kestane balı ele geçirildi. Yine Sarp Gümrük sahasındaki 2 ayrı operasyonda da 4 kilo 500 gram ağırlığında insan saçı ve 400 adet Rus taşı tesbih yakalandı. Gerçekleştirilen son operasyonda ise riskli görülerek aranan 1 TIR'da yasal yükün arasına gizlenmiş halde bulunan toplam 4 bin 500 gitar teli ele geçirildi. Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili soruşturmalar Cumhuriyet Başsavcılıkları nezdinde devam ediyor.