EN ÇOK OKUNANLAR

Patlama sesiyle irkildi, arkasına dönüp bakınca dondu kaldı

Sosyal medyada tepki çekmişti! Vali yerinde inceledi ve açıklama yaptı

Avrasya Tüneli trafiğe açıldı

Günlerce gezerek tek tek tespit ediyorlar! Kilosunu 500 liraya satıyorlar

4 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili yeni gelişme

İyi derecede İngilizce konuşuyorlar, ilk hedefleri turistler

YHS

Turan KASAP - DHA 27.05.2013 17:22

Turan KASAP/PRİŞTİNE, (DHA)- TÜRKİYE'den gelen 20 şehit ve gazi çocuğu 'Kosova’dan Türkiye’ye Gönül Köprüsü' projesi kapsamında Kosova’da birçok kurum ve kuruluşu ziyaret etti. Türk şehit ve gazi çocuklarının bu ziyaretine, Kosovalı şehit ve gazi çocukları eşlik etti.
Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan ve Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Mustafa Şimşek’in önderliğinde Kosova Meclisi’ni ziyaret eden şehit çocukları, Kosova Meclis Başkanı Jakup Krasniqi ile bir araya geldi.
Kosova Meclisi genel kurul salonunda gerçekleşen buluşmada Türk ile Kosova şehit ve gazi çocuklarıyla el sıkışan Meclis Başkanı Jakup Krasniqi, Türk şehit çocuklarını ağırlamaktan son derece mutlu olduğunu belirtti.
Bu anlamlı buluşmanın iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilerin daha da pekiştirilmesine katkı sağlayacağını kaydeden Krasniqi, "Halk ve devletler sorunlarını savaş ile değil, anlaşarak, diyalogla çözmeli. Savaş, diyalogun hiçbir zaman alternatifi olamaz. Savaş hiç kimseye hayırlar getirmez" diye konuştu. Kosova Meclis Başkanı Krasniqi, Kosovalı şehit ve gazi çocuklarına yaşam ile eğitim şartlarının iyileşmesi için sürekli olarak çalışma yaptıklarını ekledi. Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, bu ziyaretin Kosova ile Türkiye kurumları arasında yepyeni bir proje olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Geçtiğimiz haftalarda Kosova’dan şehit ve gazi çocukları Türkiye’yi ziyaret etti, şimdi de Kosovalılar Türk şehit ve gazi çocuklarını ağırlıyorlar. Çok güzel bir tablo. İnşallah bu ziyaretler, Kosova ile Türkiye arasındaki kardeşlik ilişkilerine yeni boyut kazandırcaktır."
Buluşmanın sonunda Meclis Başkanı Krasniqi’ye Gaziler Dairesi Başkanlığı’nın hediyesi takdim edilerek, toplu fotoğraf çekildi.
“Kosova’dan Türkiye’ye Gönül Projesi ” kapsamında bu geziyi gerçekleştirdiklerini belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Mustafa Şimşek de yaptığı açıklamada, "Amacımız; her iki ülke arasındaki gençlerde ortak tarih bilincini oluşturmak, iki ülke halkları arasındaki kardeşlik ve sevgi bağlarını daha yükseğe taşımaktır" dedi.
Türkiye’den gelen şehit çocuğu Çağlar Duırmaz da yaptığı açıklamada, 20 kişilik bir ekiple Kosova ziyaretini gerçekleştirdiklerini belirterek, bu ziyaretin Türkiye ile Kosova arasındaki ilişikileri güçlendirmek için proje çerçevesinde tertiplendiğini söyledi. Durmaz, “farklı kültürlerden farklı insanları tanımak ve aynı kaderi paylaşmak oldukça keyifli bir duygu” ifadesini kullandı.
İlk defa Kosova’yı ziyaret eden Türk şehit ve gazi çocukları, Kosova’da bulunmaktan mutlu olduklarını ifade etti.

TK(AÖ/İD) (FOTOĞRAFLI)

 1

Patlama sesiyle irkildi, arkasına dönüp bakınca dondu kaldı

2

Sosyal medyada tepki çekmişti! Vali yerinde inceledi ve açıklama yaptı

3

Avrasya Tüneli trafiğe açıldı

4

Günlerce gezerek tek tek tespit ediyorlar! Kilosunu 500 liraya satıyorlar

5

4 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili yeni gelişme

6

İyi derecede İngilizce konuşuyorlar, ilk hedefleri turistler

7

Dizi oyuncusu kazada hayatını kaybetti

8

Yürekleri yakan an!

EN YENİLER

ABD Büyükelçiliği'nden son dakika açıklaması
Otomobil şarampole devrildi: 5 yaralı
Park kavgası hastanelik etti
Al-Nassr, Giuliano'yu açıkladı
4 günde Bolu Dağı'ndan 269 bin 405 araç geçti
ABD Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili flaş gelişme
Zeki Yavru, Trabzonspor'da
Türkiye, ABD'ye karşı harekete geçti
İki kardeş, bir kuzen son yolculuklarına uğurlandı