YHS

Mustafa SERTER - DHA 02.12.2011 17:13

Mustafa SERTER/ALANYA (Antalya), (DHA) - ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde uygulanacak 'Engelsiz Turizm Kenti Alanya Projesi'nin işbirliği protokolü imzalandı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Alanya Belediyesi, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği'nin (ALTİD) ortaklaşa hazırladığı 'Engelsiz Turizm Kenti Alanya Projesi'nin protokolü imzalandı. ALTSO konferans salonundaki imza törenine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Alanya Belediye Başkanı AK Parti'li Hasan Sipahioğlu, ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, ALTİD Başkanı Gülçin Güner, belde belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.
Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Alanya'nın bir ilke imza attığını belirterek, engelsiz turizm anlayışının dünyada hızla yaygınlaştığını söyledi. Kamusal alanlarda ve toplu taşıma araçlarında engellilerin ulaşılabilirliğine dair düzenlemelerin tamamlanması için kanunla öngörülen 7 yıllık sürenin 2012 yılının temmuz ayında sona ereceğini hatırlatan Arıcı, "Proje, turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması konusunda büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.
Projenin alternatif turizm açısından önemli bir kazanç olacağına değinen Kaymakam Hulusi Doğan da "Bir engellinin engelsiz bir şekilde denize ve havuza girdiğine gören insanlar bu projeye imrenecek" dedi. Proje hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Sipahioğlu, engelsiz kent adına çok önemli adımlar attıklarını belirtti., "Proje, herkes için ulaşılabilirliğin sağlanması ve engelsiz turizmin geliştirilmesine yönelik teknik ve finansal işbirliğini içeriyor" diye konuştu.
ALTİD Başkanı Gülçin Güner de söz konusu projeyle Alanya'nın bir adım öne atladığını söyledi. ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ise projenin kentin ticari hayatına önemli bir kazanç sağlayacağını vurguladı.
Konuşmaların ardından 'Herkes için Alanya' sloganlı projenin protokolü, Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ve ALTİD Başkanı Gülçin Güner arasında imzalandı.

MS(SU/BT) (FOTOĞRAFLI)
 


EN ÇOK OKUNANLAR

Karpuzcunun 'Yenge doğru söylüyor' sözü cinayetle sonuçlandı

Bahçeli'den flaş açıklama: İttifak niyetimiz yok

Çocuklarını katleden anne: 'Rezil olmasınlar' diye öldürdüm

İstanbul'da büyük operasyon

Öğrenci yurdunda acı olay

Dikkat! Meteoroloji uyardı

EN YENİLER

İlgezdi hakkında soruşturma başlatıldı
Şampiyonlar Ligi'nde günün maçları tamamlandı
Hız göstergesi 120'de takılı kaldı
Kırşehir'de 'pitbull' dehşeti!
Elif Jale Yeşilırmak dünya ikincisi oldu
Merdivenleri yol sandı, ortaya bu görüntü çıktı
Ankara'da feci kaza! Bir aile yok oldu
Roma metrosunun yürüyen merdivenleri çöktü: Çok sayıda yaralı
İzmir'de uyuşturucu operasyonu  
1

Karpuzcunun 'Yenge doğru söylüyor' sözü cinayetle sonuçlandı

2

Bahçeli'den flaş açıklama: İttifak niyetimiz yok

3

Çocuklarını katleden anne: 'Rezil olmasınlar' diye öldürdüm

4

İstanbul'da büyük operasyon

5

Öğrenci yurdunda acı olay

6

Dikkat! Meteoroloji uyardı

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

8

Mehmet Ali Erbil'in kızı Sezin Erbil konuştu